0   

slacker @slacker 12. Nov 2009, 12:30

Pozdravljeni!

Sem nov na forumu, verjetno je bilo to že kje napisano, sam nekako bi vseeno vprašal v novi temi...

Imam fotoaparat Olympus u820. Že dalj časa opažam naslednje težave:

- pri načinu z izklopljeno bliskavico slike pogosto zamegli (kot da stabilizator slike ne bi deloval ok)
- fotografiranje z bliskavico naredi neostro sliko - zrnato (v primerjavi s fotografiranjem v naravi pri dnevni svetlobi brez bliskavice, kjer dela zelo ostre in lepe slike)
- pri nočnih slikah z bliskavico velikokrat naredi temne slike, neostre, včasih se pojavijo tudi bele packe na sliki, kot neke snežinke - vse to je v auto načinu - probal sem se malo igrati z iso 100 do iso 400, je mogoče malenkost bolje, vseeno pa ne ok..

So vse to težave aparata, ali sam kot začetnik neustrezno uporabljam aparat?

Hvala za odgovore in lep pozdrav.
 0   

Jan Kajfež @Geccko 12. Nov 2009, 13:05

Sicer ne vem kok ti bom lahko pomagal, pa vseeno:

- ko imas izklopljeno bliskavico in ce je slaba svetloba ti tudi stabilizator ne bo pomagal...tukaj nimas kej narediti, vklopi bliskavico ali pa povecaj ISO
- zrnata slika je ponavadi posledica visolega ISO-ta...
- meni so se tudi pojavljale na komapaktu ponoci neke bele pikice, nimas kej visolcki nas opazjejo bigrazz
to so artefakti, ki pac nastanejo, jaz sem si jih razlagal kot odboj svetlobe ali pac nekaj podobnega...

probej nastavit iso na default vrednost in da ti jo aparat ne bo sam spreminjal pa poskusi se enkrat, ponavadi je ravno to tezava...ni vedno dobro vse preprustit avtomaiki.

Preberi kaksno knjigo o fotografiji pa bos imel malo manj tezav, ponavadi so tezave v nas, uporabnikih. thumbsup
-- If you saw a man drowning and you could either save him or photograph the event...what kind of film would you use? --
 0   

Aleš @lial 12. Nov 2009, 14:10

Ker je v glavnem vse že napisal Geccko, le pojasnilo o 'belih pikah'. To so delci v zraku, večinoma prah, ki pri uporaboi bliskavice različno močno odbijejo svetlobo.
Ta problem je pri večini kompaktov skoraj nerešljiv, pomagala bi edino dodatna bliskavica.
 0   

Jan Kajfež @Geccko 12. Nov 2009, 14:15

Oooooo, meni je pa bila ideja o marsovckih tako vsec.... sad

lial: a pa mogoce ves zakaj se to dogaja pri kompaktih, ker na mojem dslrju tega se nisem opazil? pa tudi na "bolsih" kompaktih je tega manj...
-- If you saw a man drowning and you could either save him or photograph the event...what kind of film would you use? --
 0   

slacker @slacker 12. Nov 2009, 14:22

Super, hvala za odgovore smile

Edino ta neuporaba bliskavice me malo bega še vedno: npr. če je nastavljeno na "auto" in se slika zunaj pri dnevni svetlobi - bliskavica se ne sproži in slika je super - če prestaviš iz auto na off, se bliskavica seveda spet ne sproži, a slika je večinoma zamegljena, kot da bi se ti roka tresla - se pravi stabilizator se očitno tako ne vklopi dobro..

..to največkrat probam izklopit pri fotografiranju v notranjih prostorih, ko je svetlobe dovolj od luči, z bliskavico postane fotografija preveč svetla, obrazi že skoraj beli..brez bliskavice zgleda ok, le da večinoma vseskupaj zamegli..moram biti res zelo pazljiv in totalno mirne roke, da ne zamegli...gre tukaj za kak problem z stabilizatorjem, kar bi bilo vredno nesti na servis?
 0   

Jan Kajfež @Geccko 12. Nov 2009, 14:34

Vecinoma bos pri notranjem slikanju rabil bliskavico, ponavadi klasicna luc ne zadostuje za dovolj dobro osvetlitev. Drugace pa poglej v exif pa bos videl na koliko ti je fotoaparat nastavil cas, ker stabilizator ne dela cudezev smile

drugace pa probaj zmanjsat moc bliskavice in obrazi ne bodo preosvetljeni...
 0   

slacker @slacker 16. Nov 2009, 10:00

Žal nima opcije, da zmanjšaš moč bliskavice..vseeno mi je čudno, da vedno ko se bliskavica izklopi, četudi je zelo velika svetloba, se slika ponavadi zamegli - bi blo fajn dobit kak feedback od koga, ki ima ta fotoaparat in kake ima sam izkušnje s tem.
 0   

Aleš @lial 16. Nov 2009, 10:41

Geccko je napisal/a:
Oooooo, meni je pa bila ideja o marsovckih tako vsec.... sad
lial: a pa mogoce ves zakaj se to dogaja pri kompaktih, ker na mojem dslrju tega se nisem opazil? pa tudi na "bolsih" kompaktih je tega manj...

Hehehe, ja tudi možnost kakšne od okultnih teorij ni slaba - duhovi, pa to.

Resno: problem je v odmiku bliskavice od osi objektiva, kjer je že malenkost večji kot dovolj, da 'gre' odboj drugam.

@slacker: če lahko prilepiš kakšen primer neostrega posnetka, bi morda lahko kaj skupaj ugotovili...
 0   

Matej Ružič @mat 16. Nov 2009, 11:50

"Žal nima opcije, da zmanjšaš moč bliskavice..vseeno mi je čudno, da vedno ko se bliskavica izklopi, četudi je zelo velika svetloba, se slika ponavadi zamegli - bi blo fajn dobit kak feedback od koga, ki ima ta fotoaparat in kake ima sam izkušnje s tem."

Ta "zelo velika svetloba", kot se tebi zdi, pomeni za aparat zelo malo svetlobe in brez bliskavice praktično ne gre (razen s kakšnim f1.4 objektivom in ISO 1600 ali više.

Torej vklopi bliskavico.

LP
 0   

slacker @slacker 16. Nov 2009, 11:53

Ok, sam kako pa da potem isto dela pri dnevni svetlobi, ko je bliskavica nastavljena na "auto" in se itak ne vklopi, slika je ok..Če daš na off, ponavadi zamegli..kot da stabilizator slike takrat ne bi deloval..
 0   

Miha @cedo 16. Nov 2009, 12:16

Kakšen pa je čas osvetlitve takrat, ko je slika stresena?
 0   

slacker @slacker 16. Nov 2009, 12:33

Ja če je na off v primerjavi, če je na auto (kljub temu, da se bliskavica v nobeh primerih pri dnevni svetlobi ne prižge), precej hitreje naredi sliko kot kadar je na auto.
 0   

Miha @cedo 16. Nov 2009, 12:46

slacker je napisal/a:
Ja če je na off v primerjavi, če je na auto (kljub temu, da se bliskavica v nobeh primerih pri dnevni svetlobi ne prižge), precej hitreje naredi sliko kot kadar je na auto.

Čas osvetlitve me zanima (poglej v EXIF). Dalšji kot je, več je možnosti za streseno sliko. 1/30 s je že na meji za slikat z roke brez stabilizatorja. Če imaš zum do konca (v tele območju), rabiš še bistveno krajše čase, da slika ne bo stresena.
 0   

Jan Kajfež @Geccko 16. Nov 2009, 15:46

Ponavadi je tako, da ce imas bliksavico na auto, da fotoaparat nastima cas na 1/60 s (vsaj kompakti so imeli vcasih tako) in ne manj....zaradi tega se ti pa zamegli slika ce jo imas na off...poglej cas osvetlitve pri sliki ki imas bliskavico na off in pri sliki kjer je na auto in bi ti moralo biti takoj jasno.
 0   

slacker @slacker 17. Nov 2009, 09:02

Ja sej to je res, na off naredi sliko od 1/2 do 1/6..na auto pa takoj 1/20, 1/30..

A pa bi to znal na servisu kaj popravt, da ne naredi tako hitro slike, ko je na off? ..al pač to je to za ta dnar? ..čeprov fotoaparat je bil kar cca 250e :S
 0   

Aleš @lial 17. Nov 2009, 09:17

slacker je napisal/a:
Ja sej to je res, na off naredi sliko od 1/2 do 1/6..na auto pa takoj 1/20, 1/30..
A pa bi to znal na servisu kaj popravt, da ne naredi tako hitro slike, ko je na off? ..al pač to je to za ta dnar? ..čeprov fotoaparat je bil kar cca 250e :S

Hm
Ti to resno, ali je kaj drugega?
Kaj če bi malo začel prebirati navodila
 0   

Miha @cedo 17. Nov 2009, 09:24

Lial, si mi vzel z jezika... grin
 0   

slacker @slacker 17. Nov 2009, 09:30

Ja, resno grin ..sorry če sm noob..sam nekako se mi čudno zdi, da mi gnil fotoaparat na mobitelu zna naredit bolj ostro sliko (in nima nobene bliskavice) kot pa digitalc, ki naj bi bil po kakovosti vsaj x10 temu
 0   

Aleš @lial 17. Nov 2009, 09:36

OK, saj smo vsi nekje začeli, ampak si naju malo vrgel s stola grin grin grin

Da bi Olympus sam od sebe naredil 10x boljšo fotko od mobitela (odvisno od katerega) ni nujno.
Bo pa naredi boljšo, če ga boš pravilno uporabljal..
To pa pomeni malce branja in tudi spraševanja.
Za začetek: čas 1/2 pomeni pol sekunde, kar je ogromno za posnetek iz roke.
1/20 pa je desetkrat MANJ, kar pa še nekako gre.
 0   

slacker @slacker 17. Nov 2009, 09:40

Np grin

In kak je način, da podaljšaš ta čas, ko nočeš slikati z bliskavico - saj ta naredi presvetlo sliko, brez bliskavice pa bi bilo ravno prav? Žal ne vem, kje bi ta čas lahko pohitril, tudi jakost bliskvice se ne da regulirat..

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati