0   

Kristi @Kristi 17. Nov 2009, 04:23

Prosim za pomoč v nekoliko čudni situaciji: rada bi kupila poceni fotoaparat, s katerim bi fotografirala ogromno količino knjig (recimo po 20 do 30 na dan), da mi jih ne bi bilo treba kopirati in vlačiti s sabo na tone papirja. Plačala bi okrog 300 eur. Je to sploh izvedljivo? Bi bilo bolje vzeti takega z AA baterijami (zaradi menjave)?
Hvala!
 0   

Ratter @Ratter 17. Nov 2009, 05:28

Če bo fotoaparat namenjen bolj kopiranju,kot čemu drugemu,potem je čisto vseeno katero poceni znamko kupiš.
Bolj pomembno je,da zraven kupiš najcenejše stojalo za fotoaparat.
Tista z bolšjega sejma bodo čisto dovolj dobra.
Drugače bo kar precej zmiganih in zmazanih črk.
Pa brez fleša slikat,nekje blizu okna na mizi recimo,kjer je dovolj dnevne svetlobe.
 0   

Aleš @lial 17. Nov 2009, 07:18

Glede na res veliko količino knjig (20-30/dan) in če ima vsaka največ 100 strani, to pomeni od 1000 do 1500 posnetkov dnevno, lahko pa še mnogo več, če ne bosta slikani po dve strani naenkrat, ali pa imajo knjige več kakor 100 strani vsaka, bi bilo treba iskati aparat z možnostjo priklopa adapterja namesto baterij.
Ker takšni adapterji niso del paketa pri fotoaparatih, bi sam najprej ugotovil, če ima trgovec takšen adapter dobavljiv.
Problem bo vsekakor pri stojalu in svetlobi, ne nazadnje pa tudi v času.
Težko si predstavljam 3000+ posnetkov /dan...

Predlagam razmislek o skenerju in skeniranju pri ustrezno najmanjši kvaliteti.
Bo bistveno ceneje, pa še rezultat je predvidljiv, kar pri fotografiranju ni.

Mojih 5c
 0   

Jurij Turnšek @JurijTurnsek 17. Nov 2009, 08:04

skener je veliko boljša in cenejša izbira. slika bo veliko bolj berljiva, vendar pa bo šlo vse skupaj dosti počasneje...
 0   

Ratter @Ratter 17. Nov 2009, 09:03

Pri takšni količini bi si jaz kupil dvojne baterije za fotaparat.
Z enimi delaš,drugi komplet polniš....
 0   

Aleš @lial 17. Nov 2009, 09:13

JurijTurnsek je napisal/a:
skener je veliko boljša in cenejša izbira. slika bo veliko bolj berljiva, vendar pa bo šlo vse skupaj dosti počasneje...

Ne vem, če ravno velja ta 'dosti'. Počasneje morda, glede na hitrost skenerjev cca 10sek/stran (360/uro) bi verjetno lahko naredil več posnetkov, zapletalo pa bi se zanesljivo pri obračanju strani in utrditvi ravnine za posnetek, kar pri skenerju ni problem - stisneš pa je.
Je pa zanimiva dilema, upam, da se bo oglasil še kdo, ki je to že počel.
 0   

Miha @cedo 17. Nov 2009, 10:09

Kristi je napisal/a:
Prosim za pomoč v nekoliko čudni situaciji: rada bi kupila poceni fotoaparat, s katerim bi fotografirala ogromno količino knjig (recimo po 20 do 30 na dan), da mi jih ne bi bilo treba kopirati in vlačiti s sabo na tone papirja. Plačala bi okrog 300 eur. Je to sploh izvedljivo? Bi bilo bolje vzeti takega z AA baterijami (zaradi menjave)?
Hvala!

Plačala boš 3000 €; 100 € za skener, ostalo za advokata (če nisi avtorica vseh teh tisočih knjig... grin )
 0   

Jurij Turnšek @JurijTurnsek 17. Nov 2009, 10:36

jaz imam nekaj izkušenj s prevajanje izdelkov, ki jih dobim natisnjene in ne v digitalni obliki... uporabljam canon 350d in zelo pogrešam skener... sicer se gre tu za OCR berljivost, ampak tudi za naše oči je lahko boleča stran, ki magično ni fokusirana smile

najboljše je da najdeš PDF-je online biggrin
 0   

Grega Podobnik @sajko 17. Nov 2009, 11:00

Mogoce se tole:
mislim da bo pri taksnih kolicinah slik velik problem zaklop. Ce recimo osnoven dslr zdrzi 20k posnetkov to pomeni 10dni pri 2k/dan. Kompakti pa verjetno se manj drzijo. Skener je boljsa resitev, ceprav ne odobravam koperjanja avtorskih del
[url]http://blog.grega.info[/url]
 0   

Aleš @lial 17. Nov 2009, 11:04

...
 0   

Jernej @Horse 17. Nov 2009, 11:36

sajko je napisal/a:
Mogoce se tole:
mislim da bo pri taksnih kolicinah slik velik problem zaklop. Ce recimo osnoven dslr zdrzi 20k posnetkov to pomeni 10dni pri 2k/dan. Kompakti pa verjetno se manj drzijo. Skener je boljsa resitev, ceprav ne odobravam koperjanja avtorskih del

Kristi še ni povedala, kaj bo s temi kopijami počela, prav tako ne, kakšne pravice ima za kopiranje, tako da so tukaj obsodbe po mojem mnenju (še) neutemeljene.

Kar se pa zaklopa tiče - kompakti nimajo zaklopa in v tem pogledu držijo dlje - sam imam še vedno delujočega Canon-a A60, na njem pa sem napravil več kot 50.000 fotografij, tako da tu po mojem mnenju ne bi smelo biti problema. Tudi pri baterijah načeloma ne bi smelo biti kaj dosti težav - dva kompleta bi po mojem zadostovala, če bi bi bilo premalo bi bili trije zagotovo dovolj.

Bolj kot tehnične rešitve me zanima kdo bo vse to pofotkal... bigeek
www.analog.si
[img:d2dee11ba7]http://www.shrani.si/f/3K/mV/2S99g5hx/sexdrug2001-8.jpg[/img:d2dee11ba7]
 0   

name1 @name1 17. Nov 2009, 12:41

Citiram:
Bolj kot tehnične rešitve me zanima kdo bo vse to pofotkal...

in potem vse to tudi obdelal ter pregledal...
 0   

iztok @izo 17. Nov 2009, 14:29

sajko je napisal/a:
Mogoce se tole:

kompakti nimajo mehanskega zaklopa, dslr pa ne vem, če bi za takšne podvoge kupoval, bo boljši kompakt čist ok, najbrž.
in ni treba baterij, se kupi napajalnik in kakšno žično sprožilo (če sedveda obstaja).
ocr bi najbrž delal tudi na fotki, samo bi treba poskrbet, da je fotkano pravokotno, brez deformacioj objektiva, s kostanstno svetlobo po celi strani itd itd. kar seveda dosti bolje naredi skener..
je pa cedo že omenil avtorske, dejte pazit na te zadeve..
 0   

Kristi @Kristi 17. Nov 2009, 14:49

Najlepša hvala za odgovore.
Gre za knjige, ki se jih ne da kupiti, jih je pa dovoljeno kopirati/slikati za študijske namene. Kopiranje se dejansko zelo dobro obnese z vidika količine in kvalitete, ampak ves papir je (sploh pri daljšem transportu) fizično težko obvladovati. Skeniranje bi bilo verjetno res najboljše, ponekod ga ponujajo kot opcijo poleg kopiranja, trenutno pa imam na voljo le kopirne stroje in par miz brez električne vtičnice za fotografiranje.
LP, K.
 0   

Miha @cedo 17. Nov 2009, 16:13

Kristi je napisal/a:
Gre za knjige, ki se jih ne da kupiti, jih je pa dovoljeno kopirati/slikati za študijske namene.LP, K.

50. člen ZASP-a govori, da je knjigo dovoljeno reproducirat v celoti (z neprofitnim namenom) le, če je njena naklada izčrpana že več kot dve leti.

Če jo lahko vseeno kupiš še kje čez mejo (ker jo je npr. izdala tuja založba), fotokopiranje torej ni dovoljeno.
 0   

Kristi @Kristi 17. Nov 2009, 17:42

Če bi se zanašala samo na slovenske založbe, bi bilo vso potrebno literaturo res popolnoma nemogoče skopirati oz. poslikati. Še enkrat hvala za dobronamerne nasvete.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati