0   

cut4ever @cut4ever 27. Nov 2009, 06:04

Pozdrav,

vprašam tukaj, ker mi računalničarji ne znajo odgovorit grin

Kupujem nov prenosnik in me zanima, ali potrebujem ločeno grafično kartico (ne integrirano), glede na to, da je vse kar od compa potrebujem 2D grafika (CorelDraw, Illustrator, Photoshop, Indesign)?
Na Adobovi spletni strani namreč piše za vsakega od naštetih programov:
Citiram:
SISTEMSKE ZAHTEVE:
Zaslon z ločljivostjo 1024 x 768 (priporočeno 1280 x 800) s 16-bitno grafično kartico

Ima kdo izkušnje z delovanjem kateregakoli od naštetih programov v računalniku z integrirano grafično kartico?

Izprsite se bigrazz
oz. hvala za odgovor/e.
 0   

Klemen Blokar @kleb 27. Nov 2009, 09:20

Stvar je taka, da je grafična kartica dandanes že precej vpeta v delovanje računalnika, v prihodnosti bo pa še bolj.

To, kaj je dobro imet v računalniku zavisi predvsem od namena in načina uporabe. Če ti je najpomembnejša življenjska doba baterije, potem kupi integrirano grafično kartico, ker te porabijo bistveno manj elektrike. Če pa ti je pomembnejša zmogljivost računalnika (pa ne glede na 2D/3D zadeve), potem vzami ločeno grafično kartico.

Zavedati se moraš, da dandanes že Win7 rišejo zaslon 3D pospešeno. Poleg tega pa je največja razlika med integrirano in ločeno grafično kartico hitrost dostopa do pomnilnika, se pravi hitrost, s katero grafična kartica lahko menja slike na ekranu.

Včasih so imeli tudi take prenosnike, kjer si pred vklopom s stikalom lahko preklopil med integrirano in ločeno grafično kartico - odvisno ali si hotel hitrost ali pa si delal na baterijo - zelo super stvar, poglej če še lahko dobiš kaj takega.
 0   

Zelod @flambirana_oFca 27. Nov 2009, 12:21

Za delo s temi programi sploh ni potrebe kupovati zunanjo grafično kartico.
Sploh novejši prenosniki imajo že intergrirane precej zmogljive grafične kartice - 512 MB, 1 GB... Tudi sam imam integrirano s 700 MB spomina in brez težav obdelujem v PS-u slike velikosti 300 MB ali več.
 0   

chips @chips 27. Nov 2009, 13:22

flambirana_oFca je napisal/a:
Tudi sam imam integrirano s 700 MB spomina in brez težav obdelujem v PS-u slike velikosti 300 MB ali več.

To bo predvsem zaradi RAMa. Grafična pri tem nima dosti vpliva.
[i:0172c3323d]"Z zensko, ki jo ljubim, gledam soncni zahod in si mislim: 1/250, f8" (Canon)[/i:0172c3323d]
| [url=http://www.deniszupan.com]DENISZUPAN.COM[/url] | [url=http://blog.deniszupan.com]BLOG[/url] |
 0   

Zelod @flambirana_oFca 27. Nov 2009, 16:11

Vem, hotel sem dodati, da glede na to, da uporabnik sprašuje glede uporabe 2D programov, nima ločena grafična kartica nobenega vpliva na hitrost ter kvaliteto dela.
Kakšno 3D modeliranje, to pa...
 0   

cut4ever @cut4ever 27. Nov 2009, 16:58

Evo, takšen odgovor sem hotel slišati. thumbsup

Hvala za odgovor.

Win 7 pa verjetno še ne bom uporabljal, bom kar XPje še naprej fural. Preverjena roba ...
 0   

Klemen Blokar @kleb 27. Nov 2009, 17:02

Morda je to v temle trenutku še res, vsekakor pa ne bo več dolgo. Grafične kartice znajo marsikatero procesiranje pospešit in kolikor vem, bodo (če ne že pa vsaj v prihodnje) grafični programi zmožni večino filtrov pospešiti z zaposlovanjem grafične kartice (GPGPU tehnologija). Če kupuješ nov laptop se splača misliti kolikor se da naprej, sicer se lahko lepo nasmoliš. Pri življenjski dobi današnjih mašin se eno leto dlje že precej pozna. Zato mislim, da k odločitvi največ prispeva to, kako bo laptop uporabljal. Če bo laufal predvsem na baterijo, potem integrirana grafična, če pa bo bolj delovna postaja z možnostjo prenašanja, se pa ločena grafična izplača zavoljo daljše pričakovane živ. dobe računalnika.
 0   

cut4ever @cut4ever 27. Nov 2009, 17:43

Da je treba gledat naprej je res.

Teža in baterija nista pomembna. Važno mi je le, da ga lahko prenašam med vtičnicami.

Naj izberem tega:

0   

Klemen Blokar @kleb 27. Nov 2009, 20:06

Meni zveni ugoden, ima spodobno količino RAMa, povezljivost pa je tudi na nivoju (gigabitna mrežna, n brezžični standard, bluetooth, 4x usb,...), grafična je po mojem mnenju to povsem solidna in ker nisi gamer (po napisanem) ti bo odlično služila.

Najšibkejši člen računalnika je zaslon. Resolucija za 16" ekran ni ravno velika, to je treba vedet. Ampak kolikor sem gledal večje resolucije ekrana niso ravno v modi, še posebej ne v tem cenovnem razredu (se vidi, kje našparajo).
 0   

cut4ever @cut4ever 27. Nov 2009, 22:00

Ja precej šparajo na tem področju. Bom pa ga itak imel na external monitorju, če bom rabil za kaj bolj nujnega, drugače ga pa v 90% rabim za vektorsko grafiko.

Hvala za vse, bom kar tega verjetno vzel. Razen če si ne premislim in počakam na kakšno božično/veseli december/novoletno ponudbo.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati