0   

Miran @fisheye 28. Nov 2009, 13:27

Pozdrav

Ali kdo ve kako bi zaščitil podatke, naprimer fotografije na CD ali DVD medijih pred kopiranjem, tako da si jih uporabnik lahko ogleda nemore pa prekopirati na disk ali pa razviti v laboratoriju.

Hvala in LP
 0   

Grega Podobnik @sajko 28. Nov 2009, 13:49

Verjetno je kaj takega nemogoce.

Rešitve poišči drugje:
- manjše dimenzije (in dpi)
- večja kompresija
- pustiš kot je in zvišaš ceno storitve
- ...

Mogoče še ena boljša ideja: Naredi slideshow, ki ga izvoziš v enoten file, ter se tako znebiš dostopa do posameznih datotek od slik. Seveda se lahko poigraš s kvaliteto in ostalim smile

Lp
[url]http://blog.grega.info[/url]
 0   

Zelod @flambirana_oFca 28. Nov 2009, 16:05

Se strinjam s predhodnikom.
Dobra rešitev je ustvarjanje Flash prezentacije (.swf datoteka oziroma kompajlana v .exe). Noter v prezentacijo pa vstaviš slike maksimalne velikosti npr. 800x600 px. Dovolj za ogled, a še vedno premalo za izdelavo 10x15 fotografij.
Pa tudi precej napora in znanja je potrebnega, da se tak fajl "razbije" in se iz njega potegne ven slike.

Druga opcija je pa kriptiranje .JPG slik v obliko, katero predvaja poseben program.
Vem, da nekje na netu obstaja zastonjska verzija programa, ki je sposoben to narediti, zraven pa je priložen program za pregledovanje tovrstnih datotek. Ogled v Photoshopu, ACD See ali kjerkoli drugje ni možen. Konverzija nazaj v prvotno obliko pa ni možna, če uporabnik ne pozna šifre s katero so datoteke kodirane.
Če se ne motim, je program JPG Encrypter, Image Encrypter ali JPG Guard... nekaj v tej smeri, sem že pozabil točno ime.
 0   

Miran @fisheye 28. Nov 2009, 18:04

Hvala za odgovora. Bom poskusil oboje glede kriptiranja se mi zdi še najboljše. sem iskal ma ne dobim, se botreba bolj potrudit al pa če ga kdo že ima naj posreduje link. Za muziko sem že zasledil za fotke bi blo tudi fajn dobit.

LPM
 0   

Uroš Uršej @Lucifix 28. Nov 2009, 18:07

Ali pa mogoče pride kaj prav tale članek:
https://www.slo-foto.net/clanki/102/zascita-fotografij-na-spletu
 0   

Miran @fisheye 28. Nov 2009, 18:12

Lucifix ja tudi to je mogoče vendar pa prekriva fotko.
 0   

Ratter @Ratter 28. Nov 2009, 20:19

Jaz mislim,da bo zadeva zelo težko izvedljiva.
Če bi bila,potem ne bi bilo torrent internetnih strani,pa e-Mule in podobnih zadev.
Po moje kakršenkoli file bo,PrtScr gumb bo še vedno delal.
Edino,da res narediš fotke velikosti poštne znamke....
 0   

Simon @S1m0n 28. Nov 2009, 23:01

Mislim, da slike ni možno tako zaščitit, da je ne bi bilo možno natisnit ali kopirat smile Tako kot pravi "Ratter" Print Screen bo vedno deloval smile Če pa ne to pa so drugi programi za zajem slike na računalniku. Primer: Windows 7 ima ločen program za izrez slike na namizju....

Drugače pa flash predstavitev.

Ali pa majhne velikosti fotografij tudi delno rešijo problem, dodaš watermark....
 0   

Ratter @Ratter 29. Nov 2009, 07:05

Če se res tako bojiš kraje svojih fotk,potem bi jaz naredil takole.
Eno normalno velikost za ogled fotke.Recimo tako,kot tukaj v galeriji.
Približno 800 pikslov po dolžini.
Potem pa bi dodal watermark križ po diagonali čez celo fotko.
Morda polprosojen.To bi moral poskusit pa videt.
Če je še to premalo pa še napis v sredini križa:
"Fotografija je ukradena"
Lahko si narediš akcijo v Photoshopu in dodajaš watermark z 1x pritiskom na gumb.
 0   

WhiteCell @WhiteCell 29. Nov 2009, 08:35

al pa tako narediš kot je tukaj v galeriji...transparentni gif čez sliko..sicer se še vedno da sliko potegnit preko podatkov o stani ( firefox) samo večina bi imela s tem že probleme
 0   

Aleš @lial 29. Nov 2009, 09:50

Če sem prav razumel, watermark odpade, verjetno tudi zaradi tega, ker v večini izvedb kar krepko pokvari sliko.
Tudi za watermarke sem nekje videl neko možnost, ko se pravzaprav originalni polprosojni watermark prepiše s takšnim, ki naredi pokrite dele fotke zopet normalne, oziroma nemoteče.
Velikost je možno z interpolacijami delno ignorirati in tisk potem ni zelo problematičen.
Predlog za uporabo flash predstavitve je prav tako neuporaben, programi kakor je flash decompiler odprejo celo datoteko, slikice pa so celo lepo sortirane.
Kriptiranje z blokado tipkovnice je sicer lahko težji oreh za lumpa, pa zopet ostanejo programi kakor na primer snag-it ki ne glede na tipkovnico snemajo ekran.
Torej, kar je vidno na monitorju se da kopirati. Izjem ni. Preden se prikaže, je v ramu in to zadošča.

Pravzaprav je treba sprejeti dejstvo, da popolne zaščite ni, oziroma je le ena možnost - copyright. In energično reakcijo v primeru, da se odkrije lumpa. Za to vrste lumparij je kar precej efektna zakonodaja, tako da se celo marsikatera firma po posvetu s svojimi odvetniki raje odloči za poravnavo.
 0   

abo01 @abo01 29. Nov 2009, 10:07

Ja, samo za copyright uveljavljat preko sodišča moraš imeti pri sebi vse urejeno, ker se ti drugače lahko vrne bumerang , ki te bo stal veliko več, kot bi dobil za tiste fotografije.
 0   

Aleš @lial 29. Nov 2009, 10:23

abo01 je napisal/a:
Ja, samo za copyright uveljavljat preko sodišča moraš imeti pri sebi vse urejeno, ker se ti drugače lahko vrne bumerang , ki te bo stal veliko več, kot bi dobil za tiste fotografije.

Ja, saj imajo vsi legalno kupljene programe, knede?
A da nimajo?
Ups, tega pa nesem vedel! bigeek bigeek
laugh laugh laugh laugh

P.S.: pred kratkim sem bil v družbi z enim od propagandistov in je govoril prav o tem - avtor nas bo tožil, mi mu bomo pa dali na razpolago - BSA ali tišino. In v tri četrtini primerov bo ta argument zadoščal, tam pa, kjer ne bo, bomo pač plačevali... trdi, brezobzirni kapitalizem pač.
 0   

abo01 @abo01 29. Nov 2009, 11:29

Da nadaljujem, če bi imeli to fotografi poštimano, bi bila cena fotografije še vedno tam, kjer je bila pred velikim pokom digitalne fotografije. Računalnik je strošek, programska oprema je strošek ... aja, pri nas ni ...
 0   

Miran @fisheye 29. Nov 2009, 12:36

Sem poiskal in preizkusil dva programčka in kaj sem ugotovil NIČ. Bo treba kar z slabšo kvaliteto in vodni tisk pa bo.

Hvala vsem M
 0   

Tomislav @tomaz_urh 29. Nov 2009, 12:52

morda bi bilo fajn, če bi v galeriji imeli čez vse fotke watermark slo foto....
mene nebi pretirano motilo
lp
 0   

Grega Podobnik @sajko 29. Nov 2009, 13:57

Nevem sicer za kakšen namen to misliš uporabljat (ker od tega je tudi odvisno kaj lahko dostaviš stranki oz bilokomu).

Vsekakor je nemogoče preprečit karkoli, če ima stranka fizičen dostop do datoteke.
Naj bo vodni žig (ki mora seveda biti nemoteč, ker drugače noben ne bo slik pogledal) in podobno vedno manjša ovira, tudi s stališča da ima večina slikarja in printer doma. Mal odreže (ali celo ne) pa natisne in vsi veseli, tudi če kvaliteta ni glih za galerijo.

Drugo je kriptiranje, ki je nepraktično s stališča da so potrebne neke dodatne komplikacije (programi), ki zadevo znajo špilat. Večina folka namreč, ne bo pristala na nameščanje dodatne opreme če jim to ni potrebno, še posebej če plačajo za fotografije.

Kot sm pa že napisal, vse je odvisno od načina dogovora:
Jaz bi exportal v flash ali podobno (morda celo DVD narediš) prezentacijo, ker bo tako izgled kot tudi način predstavitve veliko boljši/učinkovitejši kot kakšne enkripcije in podobno.

my $0.02

Lp,
Grega
 0   

Aleš @lial 29. Nov 2009, 14:16

sajko je napisal/a:
Jaz bi exportal v flash ali podobno (morda celo DVD narediš) prezentacijo, ker bo tako izgled kot tudi način predstavitve veliko boljši/učinkovitejši kot kakšne enkripcije in podobno.

Morda je lepše, zaščite pa nobene: http://www.flash-decompiler.com/
Če se ne motim, je govora o zaščiti fotografij, ne o lepoti prezentacije...

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati