0   

usavko usavko @usavko 3. Dec 2009, 07:57

Pozdravljeni,

pred nekaj meseci sem kupil zgoraj omenjen fotoaparat. Večinoma mi služi dobro in glede na ceno se mi zdi, da sem kupil zelo kvaliteten fotič za začetke DSLR. Zunanje bliskavice še nisem kupil, zato si pri fokusiranju pomagam z built-in bliskavico pri slabši svetlobi, vendar pri S-AF načinu slikanja naletim na težave.
Brez fleša mi sliko lepo ostri, hitro, skratka brez težav. Pri flashu pa se fotoaparat predolgo matra s fokusiranjem. Da izostri, fotoaparat nekajkrat na sekundo vklopi bliskavico, vendar je stvar precej moteča, ker to ostrenje traja več kot sekundo. tudi 3 sekunde. Kaj bi lahko bilo narobe? Je mogoče kaj mehansko narobe s fotoaparatom, ali enostavno ta fotoaparat ni slikanje v S-AF (btw, S-AF način slikanja je single AF in v navodilih omenja:
When it is difficult to focus in the AF mode in low-light conditions: The built-in flash can function as an AF illuminator. This makes focusing easier in low-light conditions using AF mode.
Torej, če je slabša svetloba, bi fotoaparat moral s pomočjo bliskavice porabiti manj časa kot z njo (in ne obratno), zato bi prosil za pomoč, kje ga "biksam".

Naj še omenim, kaj imam v mislih s slabša svetloba. Notranji prostori v dnevni svetlobi (na oblačen dan) in brez luči. Tudi ob večerih, kjer slikam 2-3m oddaljene točke, imam težave, torej pri razdalji, kjer ima vgrajena bliskavica še vedno moč.

Hvala za odgovor.

Lp, Uroš
 0   

urban @alfi 3. Dec 2009, 10:15

z vgrajeno bliskavico tut men rab dost več časa, se mi pa zdi da je bolj natančno pa manjkrat sa zmoti (posebi pri veliko slabših pogojih), tko da mislim da ni z fotoaparatom nič narobe grin
po pamet!
 0   

usavko usavko @usavko 3. Dec 2009, 10:18

Aha, torej gre za način ostrnja. Je precej moteče predvsem pri slikanju ljudi, kajti gledati v fotoaparat sekundo ali dve in ti ta čas flesh nabija v uči ni ravno prijetno. Niti naravno ne nič... :\
Se mogoče kaj spremeni pri zunanji bliskavici?

In še nekaj. Ko sem slikal na mrazu je delal brez problema. Ko sem se prestavil na toplo se je začela vlaga nabirati na lečah in po šipcah. Kako nevarno je to lahko za fotoaparat. Takrat (kakšno urco kasneje) mi tudi AF ni deloval. Popolnoma odpove. Kasneje se situacija umiri in začne slikati brez problemov. smile
 0   

urban @alfi 3. Dec 2009, 10:23

ja pri zunanji je pa tko da ma vgrajen neko ir lučko tko da edin kar posvet posvet mau rdeče, deluje pa supr... grin
glede rošenja pa se kej hudo ne da pomagat...takrt edin ne menjat objektiva da se ti ne zarosijo tut notranji elementi, pa ne brisat k bo sama svinjarija, je blo pa tut na to temo se mi zdi ne dolgo tega nazaj debata tuki gor... grin
po pamet!
 0   

Jože @trigga 3. Dec 2009, 11:05

Na E-420 s flešem FL-36 ni težav z AF, tudi v izredno slabi svetlobi. Fleš "pomaga" z rdečo mrežo, AF mi vedno prime v prvo.
Izjema je edino, ko fleša nimam na fotoaparatu, wireless pa ne podpira TTL, vendar si takrat lahko pomagam s kakšno dodatno lučjo oziroma če je fotoaparat na stativu najprej fokusiram, potem pa nastavim na manual focus. Tako ali tako imam zaslonko nastavljeno na F8 ali več, tako da težav z globinsko ostrino ni.

Vgrajena bliskavica pa je bolj tako-tako, tudi bliski ki naj bi pomagali AFju ne učinkujejo vedno. Sploh pa je tečno, če fotografiraš ljudi, večino moti bliskanje. Vendar je plus to, da če nimaš na avtomatiki, se fleš ne dvigne samodejno.
 0   

usavko usavko @usavko 3. Dec 2009, 12:23

No super. Torej sem v prihodnje lahko pomirjen glede nakupa zunanje bliskavice in nasploh s samim fotoaparatom, kajti to je bila (trenutno mi pade po glav) edina pomanjkljivost, ki me je precej motila.
 0   

pajzbar @pajzbar 15. Dec 2009, 13:42

usavko je napisal/a:
Pozdravljeni,

pred nekaj meseci sem kupil zgoraj omenjen fotoaparat. Večinoma mi služi dobro in glede na ceno se mi zdi, da sem kupil zelo kvaliteten fotič za začetke DSLR. Zunanje bliskavice še nisem kupil, zato si pri fokusiranju pomagam z built-in bliskavico pri slabši svetlobi, vendar pri S-AF načinu slikanja naletim na težave.
Brez fleša mi sliko lepo ostri, hitro, skratka brez težav. Pri flashu pa se fotoaparat predolgo matra s fokusiranjem. Da izostri, fotoaparat nekajkrat na sekundo vklopi bliskavico, vendar je stvar precej moteča, ker to ostrenje traja več kot sekundo. tudi 3 sekunde. Kaj bi lahko bilo narobe? Je mogoče kaj mehansko narobe s fotoaparatom, ali enostavno ta fotoaparat ni slikanje v S-AF (btw, S-AF način slikanja je single AF in v navodilih omenja:
When it is difficult to focus in the AF mode in low-light conditions: The built-in flash can function as an AF illuminator. This makes focusing easier in low-light conditions using AF mode.
Torej, če je slabša svetloba, bi fotoaparat moral s pomočjo bliskavice porabiti manj časa kot z njo (in ne obratno), zato bi prosil za pomoč, kje ga "biksam".

Naj še omenim, kaj imam v mislih s slabša svetloba. Notranji prostori v dnevni svetlobi (na oblačen dan) in brez luči. Tudi ob večerih, kjer slikam 2-3m oddaljene točke, imam težave, torej pri razdalji, kjer ima vgrajena bliskavica še vedno moč.

Hvala za odgovor.

Lp, Uroš

Tudi jaz sem opazil to pri svojem e-520 zato pri fotografiranju oseb v slabši svetlobi (ob nujnosti fleša) uporabim c-af
 0   

usavko usavko @usavko 15. Dec 2009, 13:46

Ja... je delna rešitev... Ampak ostrenje vseeno ni tako kvalitetno in učinkovito kot bi moralo biti... Je treba več posnetkov narest da rata, kar je pa spet tveganje da zamudiš bistven trenutek smile
 0   

Hana @Hana 15. Dec 2009, 16:28

evo isto dela moj e 620.
 0   

pajzbar @pajzbar 15. Dec 2009, 17:29

usavko je napisal/a:
Ja... je delna rešitev... Ampak ostrenje vseeno ni tako kvalitetno in učinkovito kot bi moralo biti... Je treba več posnetkov narest da rata, kar je pa spet tveganje da zamudiš bistven trenutek smile

hmm zamudiš bistven trenutek.. glede na čas koliko ti lahko serje ta integrirani fleš ob nastavitvi s-af, ga definitivno zamudiš...
jaz si že ogledujem bliskavico od metz-a in od oly-a, še prej pa moram še malo znanja pridobiti o fotografiji smile

lp

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati