0   

Hana @Hana 6. Dec 2009, 17:49

evo aparat je, zraven objektiv 14-42, zdaj je pa sin ugotovil, da mi ga bo zaplenil in ker zelo rad slika letala , sav šal na letališče danes in sprobala tale objektiv.On bi rad , da si nabaviva še en obbjektiv za fotografiranje recimo letal v vzletu in takih stvari, da ima večji zoom.
Kaj izbrati, pa da ni cenovno predrago vsaj za začetek?

Kakšna je razlika med tema dvem objktivoma , 14-42 in 40-150, oz. zakaj jih lahko uporabljam?

Kaj pa za portrete ? Kakšna sigma ?hvala
 0   

Aleš @lial 6. Dec 2009, 17:59

14-42 je nekaj takega, kot pri kompaktu 3x zoom, 40-150 pa ob menjavi ta zoom poveča na 3- 21x (približno)
Lahko pa začnem pisati o goriščnicah, pa o vidnem polju, vendar se mi zdi, da bo to še prišlo na vrsto grin grin
 0   

David @dlicen 6. Dec 2009, 20:09

Ja, najceneje bi bilo, da bi že v štartu nabavila enega od dvojnih kitov, torej poleg standardnega še en tele objektiv. Konkretno 40-150 ali pa (po mojem še raje) 70-300. Seveda pa ga lahko še vedno dokupiš.

Problem pri slikanju letal med letenjem pa ni samo v objektivu, ampak tudi v fotografu. Sploh za otroka ni enostavno mirno držati aparat s takšnim zoomom in zraven zadeti še AF. A seveda, vaja dela mojstra. To pravim samo zato, da ne bo takoj kakšnih prevelikih pričakovanj. Lahko pa pride prav stativ.

Glede portetnega objektiva, komot uporabiš kit objektiv za začetek. Če pa rabiš vrhunsko ostrino (to je odvisno od okusa oz. vrste portretov) pa je zadetek ZD 50mm f2 macro. Ta je oster kot britev.
 0   

Hana @Hana 6. Dec 2009, 20:22

hvala.Ja sem vzela rabljen e 620, star 3 mesece in praktično nov z vso garancijo , kupljen v slo in papirji, je pa imel samo enojni kit, tako, da bom dokupila še en objektiv.kaj se vam zdi, a se da tale objektiv 40-150 dobit tud rabljen , super ohranjen ali je boljš novega ?

ja moj tavečji otrok je pa že večji in močnejši od mene biggrin , ima že 17 let.Nad aparatom je navdušen in mi ga je že zaplenil,ter se že dogovarja, kako ga bo nesel na bordanje laugh , tako, da pomoč na kakšnem alla photoshopu ali gimpsu bo, sploh v mašini, saj moj laptop ne dopušča namestitve teh programov, njegov pa je itak za warcraft in navit do fulla . si bova delila, jaz njemu aparat, on meni slike na pc thumbsup
 0   

David @dlicen 6. Dec 2009, 20:32

ja, teh 40-150 se vedno dobi tudi rabljene. sicer obstajata dve varianti tega objektiva. starejši je svetlobno močnejši (zaslonka f3,5 namesto f4), malo večji in težji, po splošnem prepričanju tudi optično nekoliko boljši. za tistih 100 do 150€ (kolikor stane rabljen) je pravzaprav izjemen objektiv.

če že kupuješ rabljeno pa vseeno poglej tudi za 70-300. ker razlika v goriščnici je dvojna, letala pa znajo bit dalečsmile
 0   

Hana @Hana 6. Dec 2009, 20:35

ma ta starejši gre tud na te tanove olyje E?
 0   

j @sikoj 6. Dec 2009, 23:34

Kolega, ki ima prav tako Olya, si je nabavil 70-300 prav za fotkanje letal na raznih letalskih mitingih in podobno, ima pa še za divjad in ptiče in je zelo zadovoljen. Če je finančno dosegljiv oz. se najde ugodno kakšen rabljen, ne boš zgrešila.

Škoda le, ker je pri nas uporabnikov Olympusa relativno malo in posledično tudi rabljene opreme.
 0   

Marko Jar @marko1 7. Dec 2009, 16:14

še en glas za 70-300.
 0   

David @dlicen 7. Dec 2009, 16:22

edino kar je pri 70-300 priporočljivo, je da se firmware leče osveži na zadnjo varianto (če že ni). razlika pri fokusiranju je očitna.
to osveževanje pa je itak priporočljivo za vse digitalne zuikote...
 0   

Peter Miklavc @mikias 7. Dec 2009, 19:54

če te zanima ZD 40-150 f3,5-4,5 (ta stari Oly objektiv), ga poceni prodam, ker sem nabavil drugo beštijo (50 - 200). Škoda ga je ležati v omari, popolnoma v redu, brez poškodb ali obrabe.

lahko kontaktiraš na ZS ali pa mobi: 031 253 001
 0   

usavko usavko @usavko 10. Dec 2009, 11:45

No, ko je že ravno ta tema...
Torej če prav razumem...
za slikanje letal je dobro imeti
objektiv vsaj 150mm. Če je boljši (in valda tudi dražji) bo boljša ostritev ...
In verjetno tudi stativ s "kroglično" glavo..
Kaj še?

Hvala

LP, Uroš.
 0   

maks @mmax 10. Dec 2009, 12:00

Odvisno kakšna letala, v fazi letenja, akrobatska, modele....
Tukaj nima stativ kaj zraven delati, razen če imaš t.i. gugalnico in horizontalo na 360°
 0   

Aleš @lial 10. Dec 2009, 12:10

...
 0   

usavko usavko @usavko 10. Dec 2009, 13:40

mmax je napisal/a:
Odvisno kakšna letala, v fazi letenja, akrobatska, modele....
Tukaj nima stativ kaj zraven delati, razen če imaš t.i. gugalnico in horizontalo na 360°

Že, ampak mirna roka je bolj malo? Za ostrejšo sliko? Ok... Mal sm zmeden...
 0   

maks @mmax 10. Dec 2009, 15:21

Ostrina je v glavnem odvisna od hitrosti AF, časa zaslonke in tvoje izurjenosti lovljenja letečega objekta.
Tresenje rok?.... ne vem, če slikaš s časom krajšim od 1/400 ne bi smel biti problem.
 0   

David @dlicen 10. Dec 2009, 18:39

tresenje rok pri kakšnih 300mm in kakšnem bolj navpičnem fotkanju (letala) definitivno ni zanemarljiv faktor. in torej še kako vpliva na ostrino fotke. tako kot čas zaklopa.
 0   

usavko usavko @usavko 11. Dec 2009, 06:56

dlicen je napisal/a:
tresenje rok pri kakšnih 300mm in kakšnem bolj navpičnem fotkanju (letala) definitivno ni zanemarljiv faktor. in torej še kako vpliva na ostrino fotke. tako kot čas zaklopa.

Torej po tvojem mnenju stativ obvezno pri nekje 200mm plus. Je torej potrebno še kaj? Oz. se priporoča še kaj ?
 0   

David @dlicen 11. Dec 2009, 16:38

Odvisno od pogojev fotkanja, a stativ ti načeloma pomaga.
Zgodi se pa, da je z njim nerodno rokovat,zlasti v vertikalo, od tod najbrž pomisleki drugih.
Najbolje da pač sprobaš in se odločiš glede na svoje želje in pogoje.
 0   

Aleš @lial 11. Dec 2009, 17:48

Pri fotografiranju letal, ki sem jih v teh letih 'nabral' nekaj sto, nisem prav nikoli uporabil stativa, točneje povedano, tudi kadar sem ga imel postavljenega, sem za posnetek aparat snel in slikal iz roke.
Res pa je, da od nekdaj uporabljam stabilizirane aparate, kar je v takšnih primerih še najbolj koristna zadeva.
Morda je razlog tudi v tem, da večinoma slikam pristanke in odhode, tako da je treba aparat dokaj hitro obračati in je naklon precej usmerjen navzgor.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati