0   

Hana @Hana 8. Dec 2009, 20:38

Pozdrav, trudim se narediti posnetek recimo obraza deklice , s tem, da bi bilo odzadje zamegljeno in ne uspe.
Na olyju naštimam na A, f 5.6 , tako piše v navodilih in slikam, vendar je slika povsod enko ostra.Sem gledala tud na camerlabs photo school, isto opisuje, a meni posnetek ne uspe.Kaj delam narobe ali moj aparat tega ne omogoča, kar dvomim?
hvala
 0   

Bojan Marušič @redorange 8. Dec 2009, 20:51

Primer:
Če daš zaslonko 2.8 bo oster obraz
Če daš zaslonko 5.6 bo več globinske ostrine (tega kar ti nočeš)

Če daš več zooma bo tudi bolj zamegljeno ozadje.
 0   

MatM @MatM 8. Dec 2009, 20:57

Temu se reče majhna globinska ostrina oz. DOF oz. "bokeh".

f daj na manj, če je možno. S tem bolj odpreš zaslonko in dosežeš želen efekt..
Pomembna je tudi razdalja od objektiva do obraza, ki naj bo čim manjša. Razdalja od obraza do ozadja pa čim večja.

Načeloma je rezultat boljši pri daljši goriščnici, vendar verjetno tvoj objektiv pri večji goriščnici ne dopušča tako majhnega f, kot na širokem kotu.

Sicer pa vnesi v google DOF calculator in dobila boš stran, kjer vneseš podatke in ti izračuna vse potrebne razdalje pri teh pogojih.

LPM
 0   

Marko Jar @marko1 8. Dec 2009, 21:02

v prvi vrsti olympus ni najbolj primeren za takšno zvrst oz. imaš pri olympusu najmanj kontrole nad globinsko ostrino (po tvoje zamegljitvijo), ker ima najmanjši senzor med vsemi DSLR aparati, sploh pa 14-45 objektiv ni primeren za to oziroma ni izrazitega efekta.

S tistim 40-150 ali kaj že kupuješ pa bodo rezultati že boljše vidni, čeprav gorišnica tam med 100-150 na olyu niti ni več tako primerna za portrete.
 0   

robert @robz 8. Dec 2009, 21:43

a govorimo o dslr-u al kompaktu, pri kompaktu je to skoraj nemogoce, razen ce se postavis malo stran in potem pozumiras obraz oz. ce uporabis kasno makro funkcijo...pri dslr-u je nad globinsko ostrino veliko vec kontrole in bi moglo bit tudi pri zaslonki 5.6 ozadje zablurano, vsaj pri meni je...je pa res da z olyiji nimam izkusenj

lp
 0   

Hana @Hana 8. Dec 2009, 22:11

ojla, je uspelo sunny , sam sem morala dat na manual in na f 5.6, pa ročno zum in je tisti del katerag sem želela oster, odzadje pa čist fajn zamegljeno.
Na A pa ni šans, je bilo zdaj vse zamegljeno, sploh ni hotlo izostrit objekta.Mater sem že razmišljala da ga prodam sleep , ker bi res rada imela tudi take slike.ampak pišuka, kaj pa tale oly za 800 eu sploh pol dela? upam, da bom lahko tisto vodo z zameglitvijo oz. zmrznitvijo delala ?

Ej ste imeli prav, še par dni nazaj sem kupovala simpl aparat, zdaj vidim , da bi rada še kaj razen simpl slik delala.

Pa dejte mi še nekaj povedat, tisti, ki slike razvijate, kje razvijejo take fotke, ki so obdelane ali pa recimo tole z vodo ? do zdaj sem kar dm poslala in je blo hiter razvito, no kvaliteta kaj pa vem.

Amapk še vedno sem pri objektivih, zdaj sem gledala 12-60 , sam to je zame preveč samo za objektiv.Ma kolikor me zanima kvalitetna slikca in pa tud končno zaenkrat ne tolk velik zom , saj sin tud ne visi skoz na letališču nevem,joj kakšna zmešnajva.

Upam, da bom z tem aparatom lahk delala tud kakšne posebne fotke?
 0   

Marko Jar @marko1 8. Dec 2009, 22:38

največjo uslugo si boš naredila, če si boš v knjižnico sposodila kakšno knjigo z osnovami fotografije, recimo fotografirajmo digitalno.. tam je vse lepo razloženo, kar ti tule sprašuješ, pa tudi veliko bolj ti bo jasno, kaj bi sploh rada še nabavla in podobno...

trenutno največja omejitev kaj ta aparat zmore, si ti sama...
 0   

fearless @fearless 8. Dec 2009, 22:39

Draga Hana. Mislim, da so predhodniki izpustili eno ključno stvar. Tudi na A (oz Aperature Value) bo delalo točno to, kar si želiš, pa vednar. Tako, kot so rekli pred menoj,
1. F-stop naj bo številčno čimmanjši (navadi se na izraz, zaslonka odprta), torej F1.8-F2.8, vednar vem, da KIT objektiv ne dopušča tega, zatorej pojdi na najnižjo možno vrednost F5.6 ali manj.
2. Zoom ali goriščnica delujeta po načelu, več kot je zooma, bolj je opazna "zameglitev" oz manjši DOF. Pa ne zdaj takoj, 300mm bo pa ziher kul, tudi 42mm je lahko zelo soliden rezultat.
3. Glavni del, subjekt slike naj bo od ozadja oddaljen čimdalj. Bolj, ko bo oddaljen, večja bo razlika, lepši bo blur.

Torej, praktični primer: doprsni portret. nastavitve Av, iso po potrebi, F5.6, zoom najdaljši možni, white-balance je odvisna od ozadja, oblačno poudari rjave, sončno modre (hladno toplo), objekt pa postaviti tako, da bo med njim in ozadjem čimdaljša razdalja. Ozadje naj bo v podobnih barvah, ne kričeče pisano.
Poskusi, zabavno je. smile

Tako bi jaz začel.
Lp, m.
 0   

Hana @Hana 8. Dec 2009, 22:44

no sem našla na netu tole stran in sem se mal potolažila, pa še lep prikaz fotografij z različnimi zuiko objektivi cool

http://user-photo.olympus-imaging.com/result.php?lens_cd=00016
 0   

fearless @fearless 8. Dec 2009, 23:17

saj z zuiko ni nič narobe, je pa stran uporabna, ker ti prikaže vsaj del EXIF podatkov, ki govorijo o nastavitvah, ko je bila slika zajeta. veliko sreče
 0   

Hana @Hana 8. Dec 2009, 23:18

hvala, ja bom vse poizkusila.Oh knjige, sem pol knjižnice domov privleka, od Pečenkota, intiharja , Dolenca itd.

ja volja je velika, vem pa, da v treh dneh brez znanja ne gre...

Hvala vam, verjetno bo še kako tako glupo vprašanje, a upam, da boste imeli potrpljenje z mano...
Thanks
 0   

Jože @trigga 10. Dec 2009, 23:09

marko1 je napisal/a:
v prvi vrsti olympus ni najbolj primeren za takšno zvrst oz. imaš pri olympusu najmanj kontrole nad globinsko ostrino (po tvoje zamegljitvijo), ker ima najmanjši senzor med vsemi DSLR aparati, sploh pa 14-45 objektiv ni primeren za to oziroma ni izrazitega efekta.

S tistim 40-150 ali kaj že kupuješ pa bodo rezultati že boljše vidni, čeprav gorišnica tam med 100-150 na olyu niti ni več tako primerna za portrete.

Tole pa ne bo držalo v celoti.
Poglej si na primer tole fotografijo: klik. Narejena je z olyjem E-420 in kit objektivom 14-42mm. Če gledaš podlago, se zelo lepo opazi, kje je ostro območje in kje se začne zameglitev.

Kako velika je globinska ostrina je odvisno tudi od oddaljenosti objekta - za najmanjši DOF so v konkretnem primeru nastavitve naslednje:
- 42mm
- F5,6 (manj pač ne zmore)
- oddaljenost objekta od senzorja okrog 30 cm (minimalna razdalja ostrenja za ta objektiv je 25 cm)

Na ta način je bila zajeta tudi fotografija v mojem profilu.
Če bi hotel še manjši DOF, bi uporabil objektiv 40-150mm z nastavitvami:
- 150 mm
- F5,6 (enako kot prej, manj pač ne zmore)
- oddaljenost objekta bi bila okrog 1,5 metra (minimalna razdalja ostrenja za ta objektiv je 1 meter, vendar bi bil po moje na 150mm že preblizu - del objekta bi bil izrezan iz kadra).

Pa še en DOF kalkulator: klikenzi. Če mu gre zaupati, je najmanjši DOF za 14-42mm objektiv 0,5 cm (izbran fotoaparat je oly E-420, focal length = 42 mm, f/5,6, subject distance = 25 cm). Za 40-150mm je najmanjši DOF 0,64 cm (150mm, f/5,6, 100 cm).
Zdaj, če ti je pol centimetra preveč DOF-a... je pa žal res, da se z oddaljenostjo od objekta veča DOF, tako da pri enem metru oddaljenosti in 42mm imaš že dobrih 9 cm DOFa, kar je za kakšne min DOF portrete absolutno preveč. Seveda pa imaš na voljo še 150mm/F2.0 (min dof na 1 meter = 0,23 cm) ali celo 300mm/F2.8 (min dof na 2 metrih = 0,32 cm), vendar so ti objektivi že kar konkretno "težki" predvsem v finančnem smislu smile .

Vsak se mora znajti s tem, kar ima. Sam po sebi vidim, da odličen rezultat ne uspe vedno v prvo, vaja in preizkušanje se praktično nikoli ne konča. Je pa definitivno dober občutek, ko ti fotografija uspe v tej meri da vidiš tisto, kar si hotel (sploh od začetka). Vsekakor ni za obupati, človek se mora najprej dodobra spoznati s svojo opremo in (s)poznati njene omejitve. Itak vidiš sproti kaj in kako, je pa dobro v roke vzet kakšno knjigo in čisto enostavo nekajkrat poskusiti točno po navodilih, da vidiš kakšna je razlika med "tvojim" in "by the book" načinom.
Sam sem se od začetka malček jezil nad stresenimi in neostrimi fotkami, zdaj pa gledam, da imam pri fotkanju iz roke čase vsaj 1/200 ali krajše, sicer raje uporabim stativ. To, da si za fotografiranje vzameš čas in premisliš preden škljocneš, loči amaterje od profesionalcev. Pa daleč od tega, da bi se smatral za profija, vendar takšne malenkosti hitro "nanesejo" in potencialno dobra fotografija lahko postane katastrofa. Kriv pa je vedno fotoaparat, ne fotograf (vsaj tako si na začetku misli fotograf).
 0   

fearless @fearless 11. Dec 2009, 00:01

Ratter je napisal/a:

Stric Goolge ve vse

Ratter, res je... če ga znas vprašat pravilno. Meni se prečesto zgodi, da točno vem, kaj iščem, pa zaradi pomanjkljive terminologije ostanem brez rezultatov. smile Tako da je ta forum tudi uporaben zato, ker drugi veste kako in kaj. Zatorej hvala za študij, ne le za Hano.
 0   

Ratter @Ratter 11. Dec 2009, 05:28

Ni problema.Hočeš še kaj za študirat?
Evo:

http://www.dofmaster.com/dofjs.html

http://www.kenrockwell.com/tech.htm#technique

http://www.juzaphoto.com/eng/index.htm

http://www.fotocommunity.com/pc/pc/channel/2

Testi objektivov.Full size photos:

http://www.pixel-peeper.com/lenses/?lens=12844

Za tiste,ki jih zanima flash fotografija.Na desni strani so tutoriali:

http://www.planetneil.com/tangents/about/
 0   

Marko Jar @marko1 11. Dec 2009, 07:30

trigga je napisal/a:
marko1 je napisal/a:

Tole pa ne bo držalo v celoti.
Poglej si na primer tole fotografijo: klik. Narejena je z olyjem E-420 in kit objektivom 14-42mm. Če gledaš podlago, se zelo lepo opazi, kje je ostro območje in kje se začne zameglitev.

Kako velika je globinska ostrina je odvisno tudi od oddaljenosti objekta - za najmanjši DOF so v konkretnem primeru nastavitve naslednje:
- 42mm
- F5,6 (manj pač ne zmore)
- oddaljenost objekta od senzorja okrog 30 cm (minimalna razdalja ostrenja za ta objektiv je 25 cm)

Na ta način je bila zajeta tudi fotografija v mojem profilu.
Če bi hotel še manjši DOF, bi uporabil objektiv 40-150mm z nastavitvami:
- 150 mm
- F5,6 (enako kot prej, manj pač ne zmore)
- oddaljenost objekta bi bila okrog 1,5 metra (minimalna razdalja ostrenja za ta objektiv je 1 meter, vendar bi bil po moje na 150mm že preblizu - del objekta bi bil izrezan iz kadra).

Pa še en DOF kalkulator: klikenzi. Če mu gre zaupati, je najmanjši DOF za 14-42mm objektiv 0,5 cm (izbran fotoaparat je oly E-420, focal length = 42 mm, f/5,6, subject distance = 25 cm). Za 40-150mm je najmanjši DOF 0,64 cm (150mm, f/5,6, 100 cm).
Zdaj, če ti je pol centimetra preveč DOF-a... je pa žal res, da se z oddaljenostjo od objekta veča DOF, tako da pri enem metru oddaljenosti in 42mm imaš že dobrih 9 cm DOFa, kar je za kakšne min DOF portrete absolutno preveč. Seveda pa imaš na voljo še 150mm/F2.0 (min dof na 1 meter = 0,23 cm) ali celo 300mm/F2.8 (min dof na 2 metrih = 0,32 cm), vendar so ti objektivi že kar konkretno "težki" predvsem v finančnem smislu smile .

Vsak se mora znajti s tem, kar ima. Sam po sebi vidim, da odličen rezultat ne uspe vedno v prvo, vaja in preizkušanje se praktično nikoli ne konča. Je pa definitivno dober občutek, ko ti fotografija uspe v tej meri da vidiš tisto, kar si hotel (sploh od začetka). Vsekakor ni za obupati, človek se mora najprej dodobra spoznati s svojo opremo in (s)poznati njene omejitve. Itak vidiš sproti kaj in kako, je pa dobro v roke vzet kakšno knjigo in čisto enostavo nekajkrat poskusiti točno po navodilih, da vidiš kakšna je razlika med "tvojim" in "by the book" načinom.
Sam sem se od začetka malček jezil nad stresenimi in neostrimi fotkami, zdaj pa gledam, da imam pri fotkanju iz roke čase vsaj 1/200 ali krajše, sicer raje uporabim stativ. To, da si za fotografiranje vzameš čas in premisliš preden škljocneš, loči amaterje od profesionalcev. Pa daleč od tega, da bi se smatral za profija, vendar takšne malenkosti hitro "nanesejo" in potencialno dobra fotografija lahko postane katastrofa. Kriv pa je vedno fotoaparat, ne fotograf (vsaj tako si na začetku misli fotograf).

Saj ni potrebno odrivati tople vode. Meni je to vse jasno kar si napisal, jasno je pa tudi da manjši kot je senzor, slabši nadzor nad globinsko ostrino imaš in tu je Oly s svojim senzorjem najslabši, dejstvo. Ne pravim pa, da pa se z Olyem tega ne moreš iti.

Ta testna fotka, do katere si dal link - če fotkaš tako majhne stvari s takšne oddaljenosti, se greš lahko tudi z kompaktom igrat z globinsko, sam imam bolj v mislih kakšne portrete oz. večje subjekte. Tam se pa lepo opazijo razlike in tudi pridejo najbolj do do izraza.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati