0   

Guliwer @Guliwer 22. Dec 2009, 12:16

Živjo!

Zanima me kako imate poštimano shranjevanje in backupe? Mislim v tem smislu kako imate urejene fotke po mapah ter kaj jih pospravljate na varno - CD, DVD, zunanji disk, papir ...

LP Guliwer
 0   

skastah @skastah 22. Dec 2009, 12:29

Sam sem malce paranoičen glede izgube podatkov zato imam slike shranjene na zunanjem disku, od koder se nato dela backup na dva različna strežnika. Praviloma delam backup po vsakem kopiranju s kartice na disk.

Better safe than sorry :christmas:
 0   

name1 @name1 22. Dec 2009, 12:42

disk na compu ter 2 zunanja diska...
 0   

Ratter @Ratter 22. Dec 2009, 13:23

Recimo eno serijo fotografij,ki "spada skupaj" dam v mapo s svojim imenom.
Isto mapo spečem stalno na dva DVDja.Tako,da imam stalno dvojni backup+na računalniškem disku.
Se mi zdi najceneje,glede na ceno enega DVD diska.
Zaenkrat mi v vseh letih kolikor se ukvarjam s fotografijo to špila.
Ko so fotke spečene na DVD,šele potem brišem spominsko kartico kamere.
 0   

Stane Crnjak @staneC 22. Dec 2009, 14:38

Pišuka ste eni paranoični. bigeek Zdaj, če je fotografija vir preživljanja, potem še razumem. Sam imam pa rahlo drugačen pristop. Iz kartice na računalnik, všečne se obdelajo in pošljejo v razvijanje ( ko se jih nekaj nabere), ostale pa 1x na 14 dni prekopiram na zunanji disk.
 0   

Jurij Turnšek @JurijTurnsek 22. Dec 2009, 21:44

Ratter: cenovno so zunanji diski že dosegli ceno DVD-jev. Diski so po mojem mnenju boljši za arhiviranje, ker se lahko DVD-ji hitro izkažejo za nezanesljive.

Osebno uporabljam zunanji disk z RAID 1.
 0   

Danijel Žagar @Danijelz 22. Dec 2009, 21:56

Zunanji disk, vsake toliko pa še na DVD. Čeprav bom tudi te DVD-je počasi opustil, ker po določenem času res niso več zanesljivi. Raje 2 zunanja diska. Govorim za ljubiteljsko rabo, za kake resnejše zadeve so najbrž postopki bolj dodelani. Zabavnejše in pomembnejše pa seveda razvijem tudi na papir.
 0   

Guliwer @Guliwer 22. Dec 2009, 22:24

Ok hvala vsem. Nihče ni povedal kako imate urejeno po mapah. Sam sem se lotil takega sistema YYYYMMDD_kraj_dogodek.
Primer: 20091222_Slo-foto.net_backup

Kako se vam zdi ta sistem in kako imate urejeno vi? Meni je uredu sistem ker v primeru, da mu daš razvrsti po imenu se ti lepo po datumih razvrsti.

LP Guliwer
 0   

Jurij Turnšek @JurijTurnsek 22. Dec 2009, 22:34

jaz imam narejeno tako, da je mapa za mesec YYYY-MM
in znotraj te mape po dnevih YYYY-MM-DD plus ime mape
 0   

komar89 @komar89 22. Dec 2009, 22:35

Jaz imam tudi backup na zunanjem disku, samo se je treba zavedat, da ti recimo ob direktnem udaru strele skuri vse!
 0   

Jurij Turnšek @JurijTurnsek 22. Dec 2009, 22:45

komar89 je napisal/a:
Jaz imam tudi backup na zunanjem disku, samo se je treba zavedat, da ti recimo ob direktnem udaru strele skuri vse!

Moj je v omari in ni priklopljen razen, ko ga uporabljam. Samo še protipožani trezor mi manjka laugh (digitalni podatki postajajo neprecenljivi, se ni za hecat)
 0   

Ratter @Ratter 23. Dec 2009, 05:20

JurijTurnsek je napisal/a:
Ratter: cenovno so zunanji diski že dosegli ceno DVD-jev. Diski so po mojem mnenju boljši za arhiviranje, ker se lahko DVD-ji hitro izkažejo za nezanesljive.

Cenovno se strinjam,Potem ti pa strela rukne pa gre vse v tri krasne...
Konkretno moj primer.
Pred leti smo prišli z celodnevnega družinskega izleta.Zvečer sem res bil utrujen.Sicer sem še dal fotke iz kartice na comp in jih na hitro pogledal.
Kartico sem zbrisal,češ saj so že na računalniku in jih bom jutri porihtal.
No,za mano je šla potem še hčerka na računalnik.Sesula windowse,tako,da je drug dan bil samo črn ekran in niti pod razno zalufat.Pa je šlo okrog 200 fotk k vragu.S tem,da so mi bile ene vmes res všeč.
Od takrat dalje 2X na DVD in potem komaj kartico brišem.

Tudi sem že imel primer,da sem Windowse na novo naložil in hotel dati fotografije nazaj na računalnik.Ko sem vstavil DVD,mi je napisalo disc ERROR.
Zato 2x DVD.

Pa še moja logika.Kar se tiče družinskih fotk,ker z ženo pač rada hodiva na izlete blizu in daleč.Smatram,da fotografiram za 10-20 let naprej in ne za danes.Kaj sem mislil s tem?
Fotografiram na full resoluciji in raw.(trenutno 10 milionov pixlov pri meni)
Če se spomnim mojih začetkov računalništva sem začel z 15 colskim monitorjem.Temu primerne so bile takrat tudi velikosti digitalnih fotografij.
Danes imam dosti večji monitor.Če gledam svoje prve digitalne fotke mi delujejo kot neke poštne znamke.Torej treba upoštevat,da so fotografije spomini,ki jih bomo (bodo) gledali tudi čez 20-30 let.Kako veliki bodo takrat monitorji (povprečno) ne vem.Domnevam pa,da iz svojih izkušenj večji kot danes.A ni lepo,da imaš fotko čez cel ekran tudi čez 10-20-30 let?
 0   

skastah @skastah 23. Dec 2009, 07:42

Hja, paranoja gor ali dol. Vsak naj shranjuje kot mu najbolj ustreza. Jaz imam pač to možnost in zakaj je ne bi izkoristil. Sploh pa pri današnjih cenah opreme in širokopasovnih povezavah.

Sicer pa shranjujem v obliki mesec_leto kot glavni folder nato pa dogodek_datum za podfolderje
 0   

Peter @MX_Peter 23. Dec 2009, 07:52

Ratter je napisal/a:
JurijTurnsek je napisal/a:

Cenovno se strinjam,Potem ti pa strela rukne pa gre vse v tri krasne...
Konkretno moj primer.
Pred leti smo prišli z celodnevnega družinskega izleta.Zvečer sem res bil utrujen.Sicer sem še dal fotke iz kartice na comp in jih na hitro pogledal.
Kartico sem zbrisal,češ saj so že na računalniku in jih bom jutri porihtal.
No,za mano je šla potem še hčerka na računalnik.Sesula windowse,tako,da je drug dan bil samo črn ekran in niti pod razno zalufat.Pa je šlo okrog 200 fotk k vragu.S tem,da so mi bile ene vmes res všeč.
Od takrat dalje 2X na DVD in potem komaj kartico brišem.

Tudi sem že imel primer,da sem Windowse na novo naložil in hotel dati fotografije nazaj na računalnik.Ko sem vstavil DVD,mi je napisalo disc ERROR.
Zato 2x DVD.

Pa še moja logika.Kar se tiče družinskih fotk,ker z ženo pač rada hodiva na izlete blizu in daleč.Smatram,da fotografiram za 10-20 let naprej in ne za danes.Kaj sem mislil s tem?
Fotografiram na full resoluciji in raw.(trenutno 10 milionov pixlov pri meni)
Če se spomnim mojih začetkov računalništva sem začel z 15 colskim monitorjem.Temu primerne so bile takrat tudi velikosti digitalnih fotografij.
Danes imam dosti večji monitor.Če gledam svoje prve digitalne fotke mi delujejo kot neke poštne znamke.Torej treba upoštevat,da so fotografije spomini,ki jih bomo (bodo) gledali tudi čez 20-30 let.Kako veliki bodo takrat monitorji (povprečno) ne vem.Domnevam pa,da iz svojih izkušenj večji kot danes.A ni lepo,da imaš fotko čez cel ekran tudi čez 10-20-30 let?

A zdej če se ti ej pa računalnik sesul, pa so šle vse fotke v nič? To je pa zato, ker vse delate na sistemskem disku in ne na drugem "pomožnem"...C disk naj bo samo za sistem in programe in nič drugega. Tako ne bo bojazni za podatke, tudi če se ti je računalnik sesul...razen če ti dejansko disk sesuje na katerem imaš podatke...beri fizična okvara diska.
 0   

Ratter @Ratter 23. Dec 2009, 07:56

Ali je C disk ali pa pomožni,Crkne lahko en ali drugi.
Nikoli ne veš kateri bo prej.
Zato pa je backup zunaj računalnika na DVD.
 0   

Jurij Turnšek @JurijTurnsek 23. Dec 2009, 09:32

Ratter je napisal/a:
Ali je C disk ali pa pomožni,Crkne lahko en ali drugi.
Nikoli ne veš kateri bo prej.
Zato pa je backup zunaj računalnika na DVD.

Zato imam RAID 1, kar pomeni, da je na dveh diskih zapisano popolnoma enako. Ko en crkne, kupim novega in se podatki prekopirajo nanj. Če pa crkenta oba hkrati, pa mi ni pomoči, oz me reši samo še kak specializiran servis.
 0   

Hana @Hana 23. Dec 2009, 10:14

Sploh še kdo razvija fotke ?
 0   

skastah @skastah 23. Dec 2009, 10:25

Seveda, tiste najboljše. Za na steno itd...
 0   

Stane Crnjak @staneC 23. Dec 2009, 10:25

Hana je napisal/a:

Vedno več.
 0   

Miha @cedo 23. Dec 2009, 10:32

Hana je napisal/a:

Seveda. žena jih pa pridno lepi v albume. Na steno gredo pa tiste iz temnice.

p.s. najboljšiarhivsopolipropilenastevrečkezanegative

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati