0   

Anže @Anze86 22. Dec 2009, 18:52

zdravo

ker bom šel malo slikat ven ponoči me zanima kakšne funkcije uporabiti da bodo slike čim bolje izpadle. lastim nikon d40 + osnovni objektiv 18-55. razmišljal sem da navijem iso na 800 kajti pri 1600 so slike že preveč zrnate potem izberem funkcijo apperture priority A in dam na najnižjo da objektiv dobi čim več svetlobe in upam na najrajši možni čas da ne bodo slike stresene. pa seveda tudi bliskavica bo treba vrjetno vklopiti (interna) - kakšno funkcijo naj uporabim pri bliskavici: slow, rear, auto? aja pozabil sem pa napisiti kaj bom sploh slikal: verjetno prijatalje se pravi portretno in pa seveda tudi kakšne novoletne lučke.

imam pa še eno vprašanje malo izven konteksta: kako doseči efekt kot je na fotografijah iz razne disko zabave ko je slikana oseba, zadaj pa so sledi luči. ali je to malo daljši čas (1/50?). ali se nastavi na shutter priority in nastavi omenjeni čas in pa vklopljena bliskavica nastavljena na rear?

hvala vsem za odgovore in lp
 0   

urban @alfi 22. Dec 2009, 19:25

če imaš možnost uporabi stativ, daj iso na čim manj da se izogneš šumu, zaslonko zapri nekje na 16 da bo slika ostra fotoaparat ti bo ba že izbral primeren čas...če slikaš iz roke pa poveči občutljivost, kot si dejal le da je morda boljše če izbereš čas ki je najbližji 1/milimetrom z katerimi slikaš da bodo slike še ostre (npr.:če slikaš z 18 mm daš čas na 1/15 ,pa ti bo izbral skor zihr najbolj odprto in upi da je vredu...če pa ni se pa nekam naslon pa podaljši čas)...

za zabave pa lahko čas tut 1s al pa več, občutljivost 600 fleš pa na 2. zaveso...fajn je če maš eksternega...
po pamet!
 0   

Ratter @Ratter 23. Dec 2009, 06:40

Na desni strani imaš tutoriale kako se fotografira s flešem.
Vse lepo piše.Čas,zaslonka,ISO....Sicer je tole pisano za dodatni fleš.
Ampak,če se boš približno tega držal bo ratalo.
Samo prebrati je treba

http://www.planetneil.com/tangents/about/

Osebno se ne strinjam z alfi-jevimi navodili,ker na 1 sekundo boš dobil same zmazke,če boš kolege fotografiral.Tudi na 1/15 sek isto.

Za stabilne zadeve pri nočni fotografiji absolutno tripod stojalo.
Kolešček nastaviš ma M. (manual)
ISO 100,brez fleša.Zaslonka recimo 11.Čas pa nastaviš po potrebi.
Če je to 10 sekund je pač toliko.

Če pa boš kolege fotografiral.Poskusi takole in boš kar blizu:
M (manual)
ISO 800
Fleš ON
zaslonka f 5,6
čas 1/125
RAW obvezno,ker lahko pozneje razne anomalije dosti boljše popraviš
 0   

Anže @Anze86 23. Dec 2009, 07:40

Hvala za nasvete, bom sprobal, upam da rata. Drugače je pa še vedno na voljo avtomatika.
 0   

Ratter @Ratter 23. Dec 2009, 07:48

Saj ravno na avtomatiko ne smeš imet.
Ne razumem.Kupiš DSLR in potem fotografiraš na avtomatiko?
 0   

skastah @skastah 23. Dec 2009, 07:56

To je tipičen primer začetnika. Tudi sam sem pri prehodu s point and shoot aparata na DSLR imel veliko težav, ki pa so bile posledica premalo teoretičnega znanja. S časom po mojem vsak preide na ročno upravljanje in se od njega ne premakne več. Je pa za to potrebno veliko vaje in prebrane literature.

Ob vsakem branju ti je jasno malo več zato le pogumno...
 0   

Anže @Anze86 23. Dec 2009, 08:01

v skrajnem primeru bom uporabil avtomatiko. drugače največkrat uporabljam A in S priority. tehničnega znanja in prakse imam dovolj, vendar ponoči pa res nisem še nikoli slikal zato sem tudi vprašal tukaj za nasvete.

še eno vprašanje za poznavalce: a se čas zaklopke podaljša če uporabim pri interni bliskavici nastavitev SLOW, taka nastavitev je tudi izbrana pri scenskem načinu portret ponoči.
 0   

urban @alfi 23. Dec 2009, 09:41

@ratter: ma za žurke, če hoče dobiti še več ambientne svetlobe, more podalšat čas, fleš pa zamrzne gibanje v prvem planu kjer so kolegi...jaz če slikam na raznih žurih (diskoteke in podobne zadeve) mam zmeri šas nekje okol sekunde...je pa res da z vgrajenim flešem skor zih tole ne bo šlo...
po pamet!
 0   

Ratter @Ratter 23. Dec 2009, 12:57

Ja pol sekunde,če so ljudje pri miru.Drugače pa ni logike.
Kar se tiče ozadja,oziroma ambientne svetlobe se pa popolnoma strinjam.
Hudič je,ko bi moral imeti za ozadje 3 sekunde za ospredje pa je dovolj fleševih 1/50000 sekunde.
 0   

8flydot2 @8flydot2 23. Dec 2009, 13:03

Jaz ti tudi predlagam, da je ISO pri nočnem slikanju čim nižji. Imej rajši daljši čas (to velja za statične objekte, torej recimo lučke).

Pri premikajočih se subjektih/objektih pa moraš ustvariti čim več svetlobe (oddaljenih stvari žal ne boš mogel slikati). Zato v teh primerih nastaviti na shutter priority je malo problem oziroma je lahko problem, če je shutter zelo hiter pa hkrati imaš slabe svetlobne pogoje; v tem primeru pa moraš uporabiti tudi višji ISO (žal). Skratka, moraš eksperimentirati.
 0   

Sandi @Sandi_Poli 24. Dec 2009, 22:05

Ratter je napisal/a:

Ratter se popolnoma strinjam s tabo.
 0   

Saltamontes @Saltamontes 31. Dec 2009, 14:16

Sandi_Poli je napisal/a:
Ratter je napisal/a:

Ratter se popolnoma strinjam s tabo.

Kaj vidva sta se rodila z znanjem al kako? Ja jasno da ce se nikdar prej nisi imel v roki DSLR da najprej nastavis na avtomatiko. Preden se lahko zacnes igrat z nastavitvami moras nekaj ctiva prebrat in postavljat smesna vprasanja. Smesna za nekoga ki so mu stvari jasne seveda. Vsako ucenje ima svoj proces in svojo stopnjo.
 0   

Ratter @Ratter 31. Dec 2009, 15:12

Jaz sem že na kompaktu fotografiral na M.
Ne vem,če sem na DSLR naredil dve fotografiji na AUTO.
Mislim,da ne.Sem pa eden redkih čudakov tukaj,ki fotografiram samo na M.
Pri meni ni A, S, P ali kaj podobnega.Hočem imet popoln nadzor nad strojem.
Pa ne bit sedaj jezen.Spomnim se pa svojih prvih korakov na M.
Seveda od začetka mimo vsekaš.Ampak se pa zelo hitro učiš.
Če pa vmes nazaj preklapljaš na AUTO,potem pa nek strah pred M ostane.
 0   

heroj @heroj 31. Dec 2009, 15:22

Vedno je od razmer ... če lahko ti okolje kontroliraš, potem si nastaviš na M in basta ... če se ti pa skoz spreminja (npr. tudi v hali se lahko svetloba spreminja, ni na vseh točkah enaka svetloba). Delaš v tistem načinu, ki ti glede na čas in znanje, daje najboljše rezultate ...

Drgač pa vedno svetujem ogled fotografij na internetu. Če so zraven še podatki o fotografiji, potem lahko hitro razbereš, kako priti do podobnih rezultatov.

LP
 0   

Aleš @lial 31. Dec 2009, 17:02

Še moje mnenje:
osnovno pravilo podagogike, ob tem pa tudi učenja in samoučenja, je "od lažjega k težjem"
Verjetno nihče ne dvomi, da je za popolnega začetnika uporaba 'avto' (ali v nekaterih primerih P) načina - lažji način. Napredovanje od tu naprej je logično, najprej eno od nastavljivih možnosti, kjer je verjetno bolje zaćeti z 'A', torej zaslonko, nato pa še poskušanje s 'S' in na koncu 'M'.
Želja po takojšnjem mojstrstvu obvladovanja vseh parametrov fotografije je sicer 'kul', pa nič kaj produktivna.
Marsikdo bo do konca ostal pri enostavnih možnostih in bo le redko posegel po ostalih treh. Pač nima ambicij po nevem kakšni kreativnosti, izpovednosti, drugačnosti itd.
Zadošča mu 'lepa' fotka za spomin in ogled s prijatelji, družino.

So, what?
grin grin grin
 0   

Marko Jar @marko1 31. Dec 2009, 17:16

Ratter je napisal/a:
.

Včasih je bolje biti tiho. laugh

Zdaj bom zvenel hudo nesramen, ampak ko bi bilo vsaj vso to jezikanje in pametovanje v tvojih postih(ampak tale me je še posebej nasmejal) vidno tudi na tvojih fotkah, ki jih imaš v galeriji tukaj. Avtomatika bi opravila bolje.

Sploh pa, kaj res misliš, da profi fotografi fotkajo ves čas na M? Tisti, ki jih poznam, večinoma M uporabljajo samo za šport(pa še to ne vedno) in muzko oz. koncerte, ostalo skoraj izključno v prioriteti zaslonke, pa ok, uporabniki Canona s flašem večinoma na M.

M je za večino stvari potrata. Prva situacija, ki mi pride na pamet je recimo fotkanje ob lepem sončnem vremenu in uporaba M. Pa saj bi rabil celih fukin 5 min, da bi pofotkal eno rožo, da bi našel pravo osvetlitev, se potem obrnil za 180 stopinj, našel novo sceno in zopet rabil par minut, da dobiš tapravo...
 0   

Marko Jar @marko1 31. Dec 2009, 17:25

Ja pa srečno novo leto družba, da ne izpadem ravno bebo, ki se nekaj *** po netu na zadnji dan novega leta.

laugh
 1   

Ratter @Ratter 31. Dec 2009, 17:41

Lial zgoraj preberi kaj je bilo osnovno vprašanje.
Anze86 bi rad šel ponoči fotografirat prijatelje domnevam na žurki.
Jaz to opredeljujem kot dokaj zahtevno fotografijo.
Nekaj znanja je potrebnega za to.Saj lepo,da tukaj vpraša in dobi takšna in drugačna mnenja.
Kar se tiče DSLR jev.Moje osebno mnenje je,da gumb AUTO ne sodi na DSLRje.
DSLRji so za ustvarjanje.Se pravi,da že moraš vedet osnove fotografije in učinek zaslonke in časa.
In kaj hočeš doseči s fotko.
Če pustiš,da ti kamera sama nastavlja parametre potem to ni ustvarjanje.
Potem takem treba pač obdržati kompakta in fotke so pač kakršne ti fotoaparat naredi.
Normalno je da do nekega mojstra fotografije ne prideš v kratkem času.
(mimogrede sebe nimam za mojstra) Ampak,če ne probavaš A,S,P in M potem nikoli ne boš dosegel nekega znanja večjega od navadnih škljocarjev.
Anze86.Svetujem ti,da za začetek poskusiš fotografirat na S.
Pa stisni recimo pešca na ulici na 1/60 pa na 1/125 pa 1/160.
Na fotkah vidiš koliko je pešec neoster pri kakšnem času.(pri 1/160 je oster)
In naslednjič,ko boš moral fotografirat pešca ali podoben počasi premikajoč objekt,že veš kakšen čas moraš nastavit.Simpl.
Seveda boš kdaj tudi mimo usekal.(saj smo vsi)
Ampak tiste fotke boš pač enostavno zbrisal in si zapomnil nastavitve za drugič.
Tistih,ki jih ostali mimo usekamo,pač ne dajemo v galerijo na SLO-Foto,ker bi nas bilo sram.Hahahahaha.Ampak jih čisto potihem zbrišemo,da jih kdo ne vidi.
Hvalimo se pa s tistimi,ki so uspele.
Kar pogumno in čim manj AUTO.
Zahvala: cebela23
 0   

Ratter @Ratter 31. Dec 2009, 18:18

marko1.Saj jaz nisem rekel,da mora fotografirat na M.
Govorim samo kako sem se pač jaz navadil.
Iskal sem tvoje fotke v galeriji pa jih ne najdem.
Bi jih rad pohvalil.

Pa srečno novo leto vsem skupaj.
 0   

robert @robz 7. Jan 2010, 01:23

Ratter je napisal/a:
Pa ne bit sedaj jezen.Spomnim se pa svojih prvih korakov na M.
Seveda od začetka mimo vsekaš.Ampak se pa zelo hitro učiš.
Če pa vmes nazaj preklapljaš na AUTO,potem pa nek strah pred M ostane.

Tudi jaz, zame obstaja samo M, tudi na prejsnejm bridge aparatu, razen prvih nekaj mesecev ucenja in fotkanja v vseh nacinih...se pa tudi jaz cudim vsem ki na dslr-ih fotkajo v avto nacinu, v cem je point?a ni kompakt bolj prirocen al hocte biti opazni s svojo dslr masino...

lp

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati