0   

hawkeye @hawkeye 3. Jan 2010, 12:31

Na slovenskih straneh sem naletel na rabljen dražji Canon L objektiv, s primerno ceno.
Prodajalec pravi, da je drugi lastnik in da nima računa zanj.

Osebno mislim, da če nekaj prodajam dalje, da vedno priložim račun, ki ga pri dražjih zadevah vedno hranim.
Saj mi račun potem nič več ne koristi. Kupcu pa pokažem pošten odnos.

Edino od papirjev, kar ima, je s strani 1. prodajalca (trgovine) neizpolnjen garancijski list,
z napisano serijsko številko od tega objektiva.
Vendar, to serijsko prodajalec na roko napiše na garancijski list - torej je lahko prodajalec
(ta, ki ga sedaj prodaja) preprosto na en prazen garancijski list napisal serijsko številko objektiva,
ki ga prodaja in zanj nima računa.

Ne vidim razloga, zakaj bi prvi prodajalec le deloma (samo serijska, brez žiga in datuma prodaje)
izpolnil garancijski list.

Garancija za objektiv je seveda že potekla, skrbi me samo to, da gre za ukraden objektiv.
Kako bi vi postopali, bi ga kupili?

Obstaja nekaj baz na internetu s serijskimi ukradene foto opreme, vendar je to le kaplja v morje od vseh ukradenih.
Za ta nagledani objektiv mi je prodajalec povedal serijsko in je nisem našel v bazah.

Pa npr. da kupim ukraden objektiv.
Kaj se mi lahko najslabše zgodi? Policaj mi ne bo potrkal na vrata oz.
ustavil na cesti in rekel, da naj pokažem račun za objektiv, ali?
Mogoče bi lahko bili problemi na servisu, kjer bi nekako ugotovili, da je ukraden....?
 0   

Zelod @flambirana_oFca 3. Jan 2010, 16:04

Jaz takemu komplikatorju sploh ne bi hotel ničesar prodati, pa četudi bi imel vse papirje in originalno embalažo. bigrazz Pa brez zamere.

Pri takem nakupu se o prodajalcu čimveč pozanimam. Če vidim, da je aktiven član kakšnega spletnega foruma s to tematiko in/ali ima svojo spletno stran, mu zaupam. Do sedaj sem vedno kupil odlično robo, pa sem veliko tega kupil tako novo kakor rabljeno.

Sam tudi na Bolhi nekaj prodajam in, ker nimam računa in škatle (saj sem že ob nakupu mislil, da bom imel zadevo večno), prodajam za 1/3 ceneje kakor je povprečna cena rabljene na Bolhi. Kdor hoče poceni, bo kupil.
 0   

czy @czy 3. Jan 2010, 16:47

Če je dobra roba in prava cena, se s kakimi papirji nikoli ne obremenjujem. V 25ih letih se mi še ni zgodilo, da bi me kdo na cesti ustavil in vprašal za račun.
 0   

dejan @footprint 3. Jan 2010, 17:05

huh, za nobeno reč, ki ni več v garanciji nimam računa confused čeprav sem večina opreme kupil v trgovini... bi rabil celo računovodstvo, da bi hranil vse račune in embalažo sad

Tudi ko kupujem se z računi ne obremenjujem razen če je zadeva v garanciji biggrin
 0   

hawkeye @hawkeye 3. Jan 2010, 17:36

Hvala vsem za odgovore.
Pač prvič kupujem dražji rabljen Canon L objektiv in sem malo povprašal na forumu, kjer ste izkušeni glede tega.

Sem se odločil za nakup in grem jutri po njega.
 0   

Jurij Turnšek @JurijTurnsek 3. Jan 2010, 19:04

to da te ne bo nihče na ulici vprašal za račun je mit. Meni se je to zgodilo, ker imam dreade, in sem s policisti preživel celo uro, preden so mi na policijski postaji preverili vso opremo, če bi bila ukradena. Ves čas jih je motilo ravno to, da nimam vseh računov. Dejansko so jih zmotili moji dreadi, ampak so mi zabluzili, da mi lahko kao vse vzamejo, če ugotovijo, da je ukradeno. Kljub temu še vedno kdaj kaj kupim brez papirjev, če je oseba dosti aktivna na internetu in ob tem ni anonimna.
 0   

Rudi @Rudolfo 3. Jan 2010, 19:33

Pozdrav
Tudi sam sem kupoval L objektiv (70-200 F4) od nekaj nadobudnih prodajalcev.Po telefonskem razgovoru so se vse nadaljne aktivnosti padle v vodo.Prvič ni bilo računov.Drugič zelo trhli izgovori o tem in onem...Ni se mi zdelo vredno izgubljati časa z takšnimi prodajalci.Pa smo šli v Celovec in kupili novega (za samo 120 eur več) od rabljenega starega cca 3 leta (?).Od vsake dražje stvari čuvam skrbno in škatlo in račun.Ob morebitni prodaji (npr.prodajal sem Sigmo 18-200) priložim original embalažo,račun in povrhu še UV filter pa še kaj,kar pač ne pride v upoštev pri novi stvari (objektiv,kartice...).Smatram in stojim za tem,da poleg pazljivega ravnanja z dokaj drago opremo tudi vzporedne stvari (računi,embalaža) zelo veliko pomenijo oz.govorijo o lastniku in njegovem odnosu do te opreme.Pa lep pozdrav
 0   

Aleš @lial 3. Jan 2010, 20:05

Rudolfo je napisal/a:
Smatram in stojim za tem,da poleg pazljivega ravnanja z dokaj drago opremo tudi vzporedne stvari (računi,embalaža) zelo veliko pomenijo oz.govorijo o lastniku in njegovem odnosu do te opreme.Pa lep pozdrav

thumbsup thumbsup thumbsup

Podpišem.
 0   

Igor @Umetnik 3. Jan 2010, 23:42

lial je napisal/a:
Rudolfo je napisal/a:
Smatram in stojim za tem,da poleg pazljivega ravnanja z dokaj drago opremo tudi vzporedne stvari (računi,embalaža) zelo veliko pomenijo oz.govorijo o lastniku in njegovem odnosu do te opreme.Pa lep pozdrav

thumbsup thumbsup thumbsup

Podpišem.

Jaz pa ne!!! Za račun ne rečem, hranjenje embalaže je pa bedarija.
 0   

misfits @misfits 4. Jan 2010, 00:24

Čist odvisno od cene, če se objektiv prodaja za kakih 20% nižje od cene novega, je tud kak papir in embalaža lahko pomembna bigrazz če je pa recimo za pol cene, pol je pa važno samo da dela laugh
 0   

Žiga @zcetrt 4. Jan 2010, 09:27

Torej nimate zadržkov pred nakupovanjem ukradene robe? Res da odsotnost računa še ne pomeni, da je objektiv ukraden, a vseeno.
 0   

misfits @misfits 4. Jan 2010, 09:31

ne verjamem, da bi glih naletel na ukradeno robo, mislim, da tatovi glih ne prodajajo robe po forumih in bolhi bigrazz
 0   

miha @mihaaa 4. Jan 2010, 09:32

jaz naceloma racune (in velikokrat tudi embalazo) hranim, poleg tega mislim da si po zakonu dolzan hraniti racun 5 let (o casu nisem 100%)

kakor ti opisujes stvar se meni zdi cudna,.. garancija ki jo trgovec napise ima vedno zig, oz ima zraven pripet racun,.. tisto je tip verjetno sam izpolnil biggrin ..ukradene robe jaz vsekakor nebi kupil,.. iz 2 razlogov, 1. je moralni (saj je trivialno ampak vseeno, folk krade ker drugi kupujejo!) 2. razlog pa je (sicer manj verjeten) da me kdaj kaksen policaj za rokav pocuka (npr na carini) in zahteva racun

lp
 0   

name1 @name1 4. Jan 2010, 12:01

še moje mnenje: računa na carini ali "bilokjedrugje" ne bodo zahtevali...potem najboljše, da bi imel še račun za gate pa čevlje če smo že tam...če so stvari rabljene potem ne rabiš računa...

škatle od stvari nikoli ne spravljam (razen do 8 dni po nakupu, če hočem vrnit) ker potem bi lahko imel posebno omaro samo za škatle - če imaš 2 objektiva potem verjamem da imaš tudi škatle (1 body, 2 objektiva -> 3 škatle) če pa imaš malo več robe (npr. še flashi, kak ekstra objektiv, stativ, glava od stativa, ekstra body,...) potem pa se ti hitro nabere...račune sicer imam vendar kaj ti pomagajo, če je že pretekel garancijski rok...
jaz sem kupoval rabljeno robo tudi brez originalnega računa, preveril sem serijske številke in če je bilo vse ok potem sem kupil brez računa in (seveda) brez škatle...

ukradene robe načeloma tudi jaz ne bi kupil - če bi za to vedel...

odločit se boš moral na koncu sam bigrazz
 0   

Žiga @zcetrt 4. Jan 2010, 12:31

Račune za dražje kose opreme nosim s sabo, ko potujem v tujino. Na carini lahko zahtevjo račun. V nasprotnem primeru bi bilo "švercanje" foto opreme res enostavno.

Ni primerjava, ampak od mene so na carini že hoteli videti račun za prikolico...
 0   

miha @mihaaa 4. Jan 2010, 12:40

@name1: imam relativno dosti opreme, pa naceloma skatle itd hranim skoraj za vse, ravno zaradi potencialnega prodajanja ponavadi..

za racun so mene na carini ze vprasali in kot receno imajo za to rpavico ker SI GA DOLZAN hraniti doloceno casovno obdobje (ki se je meni takrat zdelo smsno dolgo) .. je pa res da se na carini lahko vadis brez racuna na foro da imas "izvozni list" ki si ga naredil za opremo ob izstopu iz drzave
 0   

ogabe @ogabe 4. Jan 2010, 13:08

Rudolfo je napisal/a:
Smatram in stojim za tem,da poleg pazljivega ravnanja z dokaj drago opremo tudi vzporedne stvari (računi,embalaža) zelo veliko pomenijo oz.govorijo o lastniku in njegovem odnosu do te opreme.

A dej no... shranjena embalaza govori o odnosu do opreme??? Glede na to, da je avto nekajkrat drazji kot vecina opreme, kar jo imate, predvidevam da imate shranjen polivinil, ki je bil na sedezu pri novem.
Jaz osebno embalazo pomecem proc prvo sekundo, ko jo odpakiram... za 300/2.8 in 500/4 sem jo pa pustil celo v trgovini. Racune pa hranim dokler so uporabni (beri: garancija, za carino pa obstaja veliko lazji nacin... prijava iznosa opreme). Ko nekaj prodajam je racun in s tem cena katero sem placal zgolj moj problem ne pa problem potencialnega kupca. Je pa res, da te stvari kupujem zato, da jih bom uporabljal in ne z mislijo, da bom to (bolje) prodal. In ce kdo ne bo kupil zaradi tega, ker od mene ne bo dobil originalne embalaze in racuna, pac ne bo kupil. Konec koncev kupuje rabljeno robo, ce zeli racun in embalazo gre pa se vedno lahko v trgovino po novo, kjer bo vse to seveda dobil... samo cena zna biti malenkost drugacna.
[url=http://www.photo.si]PhotoSI[/url]
 0   

name1 @name1 4. Jan 2010, 13:26

ogabe je napisal/a:
za carino pa obstaja veliko lazji nacin... prijava iznosa opreme

thumbsup

čeprav mene tega na carini ni še nikoli noben vprašal...in tudi opremo sem že prpelal iz drugih držav preko carine, da sem imel pospravljeno v torbi kot vse ostalo...
 0   

Stane Crnjak @staneC 4. Jan 2010, 13:38

Stvar je samo ta, da lahko stvar lažje prodaš, če imaš zraven še kakšno "orig. pritklino". Nič drugega. Če bi bila na prodaj dva enaka obejktiva, za enako ceno, podobno ohranjena, pa bi eden imel zraven še račun, orig. škatlo, ... bi kupil tega.
Podobno velja pri avtih; računi opravljenih servisov ( ne poštemplana servisna) veljajo vedno več.
 0   

Bostjan @Archie 4. Jan 2010, 14:14

ogabe je napisal/a:
... za 300/2.8 in 500/4 sem jo pa pustil celo v trgovini.

V trgovini nekje čez lužo bi jo jaz tudi gotovo pustil kar tam. In računa (po možnosti v $) tak isto ne bi kazal biggrin

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati