0   

Omelo @Omelo 16. Jan 2010, 19:08

Torej, pred kratki sem se za kolega spravil slikati latoflex (poseljne vložke).

Najprej smo poizkusili z rjuhami, in na hitro ugotovili, da bo zaradi mečkanja zelo zelo otežena obdelava (rezanje).

Tako smo za podlago našli nekakšne penjene table (ki so zelo poceni in za moje pojme super opravljajo svoje delo). No se pa pojavlja še ena zelo moteča težava - sence... Kako bi jih čim bolj lahko izničil?

Imam 580EX II flash in en difuzor (bolj kilav ampak kakor toliko deluje).

Drugače imam tudi 2 dvojna reflektorja http://www.abama-les.si/fotke/reflektor.jpg, ki pa jih takrat nisem imel s seboj. Mogoče bi pred reflektorje postavil kaj kar bi razpršilo svetlobo? Trenutno so 300w žarnice notri, zamenjal pa jih bom za 500w.

Še prikaz kako na koncu izpade slika:

http://www.abama-les.si/fotke/sample.jpg

in še polna ločljivost
http://www.abama-les.si/fotke/sample_full.jpg

Glede na to da je teh latofleksov kar nekaj, bi rad res manj obdelave.

Hvala za pomoč.
 0   

Aleš @lial 16. Jan 2010, 19:24

Recimo, da sem kupec in da nekaj malega vem tudi o fotografiji.
Razen senc pred spodnjo vzdolžno letvijo, ki so očitno padle iz končnikov lamel, me ostale sence sploh ne motijo.
Verjetno bi mi izdelek izgledal celo bolj nenaraven, če ne bi bilo nikjer nobenih senc.
Ker pa sem se pred časom sam ubadal s podobnim problemom, sta mi najbolj koristila dva reflektorja, eden dvojni (1000+500W) in eden enojni 1000W, vendar sem oba usmerjal v stene in strop. Vse dokler nisem ugotovil to, kar sem zapisal zgoraj - rahla senca iz ene strani mi je popravila avtentičnost izgleda.

Vendar: niti slučajno nimam pojma o studijski fotografiji, delal sem izključno na osnovi svojega občutka za izgled posnetka !
 0   

Žiga @zcetrt 16. Jan 2010, 19:52

Imaš pa zelo zasvinjan senzor...

Ti reflektorji imajo povsem drugo temperaturo svetlobe, kar bi znalo otežiti zadevo.

Še najlaže bi se senc letev znebil, če bi objekt dvignil kake pol metra nad podlago. AMpak to je verjetno kar težava, kajne?
 0   

Omelo @Omelo 16. Jan 2010, 20:07

lial in zcetrt: hvala za hiter odgovor.
Na fotki se vidi da je tudi nekaj težav s samim šumom (čeprav sem fotke delal na ISO 100, sem moram imeti dolgo odprt zaklop zaradi zaslonke (globinska ostrina). To pomanjkanje bom seveda odpravil z reflektorjem.Tudi sam več kot očitno nimam pojma o studijski fotografiji, čeprav si tega kar želim smile

Kar se tiče obešanja, je ideja zelo zelo zanimiva, vendar zaradi velikost in tudi teže nekaterih kar precej težka... Bomo pa poizkusili nekaj pogruntat.

Kar se tiče temperature niti ni tak problem, itak fotkam v RAW, pa tudi belino prej naštimam.

Ja vem, senzor je grozno zasvinjan... vsak mesec ko gledam slike me kar glava boli. A mogoče veš kje ga čistijo. Sam se ga bojim čistiti. BTW: koliko pa pride prbl. čiščenje?

Še 1x hvala za odgovore. Še kakšni drugi predlogi mogoče?
 0   

Žiga @zcetrt 16. Jan 2010, 20:57

Senzor ti očistijo na vsakem servisu, eni bolj ugodnih pa naj bi bili pri Fotomehaniki. Jaz pa sem si očistil senzor sam. Najprej s pihalko, ko pa to ni bilo dovolj, pa z nekimi palčkami, ki sem jih kupil za majhen denar.

Temperatura beline bi lahko bila težava zaradi kombinacije reflektorji in fleš, ker imajo popolnoma različno svetlobo.

Si uporabljal fleš pri teh posnetkih? Si prepričan, da potrebuješ tako dolg čas in tako zaprto zaslonko?
 0   

Omelo @Omelo 16. Jan 2010, 21:17

Zaradi kar precej grozljivih zgodb in opozoril, se kar malo bojim čiščenja. Kar pa se tiče zaslonke in zaklopa, pa nekako nisem uspel dobiti ostrine razen pri bolj zaprti zaslonki. Ampak kot pravim, saj bodo naslednjič reflektorji pa bo upam da lažje....
 0   

Ratter @Ratter 17. Jan 2010, 07:05

Kar se senc tiče jih najbolje razbiješ,če daš objetk na steklo in dvigneš od podlage za kakšnega pol metra.
V tvojem primeru sicer tako veliko steklo ne pride v poštev.
Morda bi ga dvignil na kakšne tri tanke (home made) podstavke in jih pozneje odkloniral? Recimo v obliki pokončno postavljenega ročaja metle ali kaj podobnega? Tudi,če bi zadevo obesil s stropa bi moral odklonirat vrvice.
Ampak vrvice bi ti segale čez objekt in je že težje odklonirat.
Osebno za razbijanje senc uporabljam tole:

http://www.youtube.com/watch?v=VGb1eO9awFk&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=7wfshQuBLdw

Odlična zadeva za portrete.Priznam pa,da postelje z lamelami še pa nisem fotografiral.

Kar se tiče čiščenja senzorja.Prvič je dosti strahu.Drugič je še malo strahu.
Tretjič je pa že rutina.
 0   

Omelo @Omelo 17. Jan 2010, 11:53

Najpre hvala za spodbudne besede glede čiščenja. Bomo videli kaj bo ratalo, ker tipalo je tako umazano da se hmal ne bo več vidlo čez. Bom si en kompletek omislil.

Kar pa se tiče difuzorja, pa zelo zanimiva zadeva. A se da to kje v pri nas kupit ali je bolje iz tujine naročit. Drugače pa bom probal res s kakšnimi belimi podstavki pa da vidimo kako bo ratalo.

Bom objavil rezultate smile
 0   

Danijel Žagar @Danijelz 17. Jan 2010, 12:53

Meni se zdi linkani primer čist dober.
 0   

Ratter @Ratter 17. Jan 2010, 14:17

Difuzor sem prek E-baya naročil.Sedaj točnega linka se ne spomnim.
Mislim,da je bil angleški E-bay UK.Nisem pa siguren.
Cena je bila okrog 20€ z poštnino vred.
So pa štiri različne velikosti difuzorjev.
Tako,da moraš gledat,da piše velikost za tvoj fleš.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati