0   

Ivan Pavlakovič ml. @ziggy 17. Jan 2010, 20:18

Doma imam omenjeni fotoaparat, ki se je kr nekaj let pomikal kot stara šara. Vzel sem si nekaj časa in sčistil leče in testiral mehanizem za odpiranje zaslonke. Se mi zdi, da je zadeva po vseh teh letih še uporabna.

Če ima kdo praktične izkušnje z omenjenim fotičem bom vesel vsakega navodila. Imam željo fotič sprobat v praksi. Me pa tudi zanima, kako je z razvijanjem filma in fotk. itd.

Skratka, čim več konkretnih navodil.
[/list]
 0   

Miha Babnik @mbabnik 17. Jan 2010, 23:06

Jaz imam Lubitel 2. Lušten aparat, ki dela presenetljivo dobre fotografije (tukaj: http://www.flickr.com/photos/12059976@N05/collections/72157618977455854/ ). Nanj se kmalu navadiš in ugotoviš, da je precej enostaven za rokovanje.
 0   

iztok @izo 17. Jan 2010, 23:35

mbabnik je napisal/a:
http://www.flickr.com/photos/12059976@N05/collections/72157618977455854/

najs.. thumbsup
 0   

Miha Babnik @mbabnik 18. Jan 2010, 00:01

Za začetek kupi kak poceni negativ film (recimo Fuji Superio 100), previdno odpreš zadnji pokrov aparata, vložiš film v spodnji del aparata, na gornji del pa daš eno prazno špulo od 120 filma, tako da potegneš ročko za navijanje filma proti ven in potegneš ven ležišče špule, vstaviš špulo in potisneš vseskupaj nazaj noter in previdno naviješ nekaj cm filma in ko vidiš da se film navija O.K. zapreš hrbet aparata in odpreš tisto rdeče kukalo in paziš da film previješ do št. 1 (jaz sem prvič previl cel film in ga uničil, tako, da počasi in z občutkom).

Preden slikaš moraš napeti sprožilec, to storiš z ročico na desni gornji strani objektiva (spodnjega), naštimaš čas ročica na levi strani objektiva in zaslonko ročica pod objektivom. Čas izmeri z digitalcem ali po tabeli iz škatlice navadnega 35mm filma ali pa po pravilu sonce f16, film 100ISO in čas 1/125. Ostriš y vrtenjem kateregakoli objektiva ter gledanjem v jašek skozi malo lupo (če je noter). Sprožiš z ročico pod napenjalcem sprožilca.

Ne pozabi previt filma, se ti bo velikokrat zgodilo da boš dvakrat osvetlil en frame a se potem že navadiš.

Upam, da ti je navodilo v pomoč pa veliko užitkov pri fotografiranju.
 0   

Ivan Pavlakovič ml. @ziggy 18. Jan 2010, 08:42

hvala obema...fajn rezultati mbabnik...

imaš še eno težavo. zaradi umazanije sem staknil obe leči da sem jih sčistil. zdaj, ko sem jih namestil nazaj pa imam občutek da sem zjeb*l fokus med njima...je to sploh možno? leče sem enostavno moral ščistit, ker so bile kot take preveč umazane za uporabo.

mbabnik, so kake težave pri nabavi filma...nisem se še pozanimal pri najbižji torgovini.
 0   

Miha Babnik @mbabnik 18. Jan 2010, 09:36

Joj, pri lečah ti pa nebi znal svetovati. Še enkrat jih daj ven pa not, morda ti uspe v najslabšem primeru pa boš moral nesti v Fotomehaniko.

Film se dobi brez problemov in imajo veliko izbiro v trgovini v podhodu nebotičnika (Ljubljana), ter malo slabše v fotostudiu pri podhodu Name (tudi Ljubljana). Grigače pa še spletna foto trgovina iz Kranja in Meditrade (Kodak).

Izven Ljubljane pa ne vem, ker še nikoli nisem iskal. Ti si iz Črnomlja? Potem poglej v Novem Mestu foto Asja morda ali pa v Zagrebu ( če ti je bližje je tam: http://www.efke.hr/ ).
 0   

Ivan Pavlakovič ml. @ziggy 18. Jan 2010, 10:10

fotomehanika, mi lahko svetuješ oz. priporočaš, kje bi se kdo temu primeren nahajal....
 0   

Ivan Pavlakovič ml. @ziggy 27. Jan 2010, 19:03

samo da omenim...lubitela sem dal kalibrirat v fotomehaniko, kar so naredili za 15€. kupil film 120 in zdaj ga testiram. komaj čakam, da ga poslikam in razvijem, ker me prav zanimajo rezultati.
 0   

iztok @izo 27. Jan 2010, 19:10

fajn. samo potem ni poti nazaj, ko si "hooked", hehe. kakšen film si dal notr? ti proporočam, da narediš par zimskih s kakšno vodo ali nebom.
 0   

Ivan Pavlakovič ml. @ziggy 27. Jan 2010, 20:02

hehe, tega se tudi sam bojim...
filem sem dal KODAK TRI-X 400 BW. danes sem fotkal zunaj, nekaj bo tudi neba. za vodo pa, hvala za nasvet...

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati