0   

Matijas @Matijas 19. Jan 2010, 21:48

Pozdravljeni
Upam na vašo pomoč
Pred nekaj meseci sem kupil fotoaparat h-50 sony. Takoj v začetku sem imel težavo z piko na objektivu (v zgornjem delu slike je bil viden obroč ) , ki so jo ob reklamaciji popravili ( odstranili ).
Pred tem sem imel starejši model sony dsc p-73.
Sedaj pa ugotavljam da je predhodni aparat delal bolj kvalitetne slike kot sedanji h-50 , kar se vidi ob večjih povečavah na računalniku. Sam mislim da bi morale biti slike z h-50 enkrat boljše kvalitete ob povečavi kot pri p-73.
Na kakšen način se da to preveriti , da mogoče aparat še enkrat dam v popravilo dokler je v garanciji?

lp Matijas
 0   

Aleš @lial 19. Jan 2010, 22:44

Slike iz h50 verjetno ne bodo 'enkrat boljše', le enkrat večje. In s tem tudi z več težavami (šum)
Poskušaj pogledati primerjavo takrat, ko sta obe sliki enako veliki (v cm), torej lahko večjo pomanjšaš ali pa manjšo povečaš.

Ne glede na to, pa je pri kompaktih problem prevelike gostote pikslov na tipalu, kar največkrat povzroči enako dilemo, kakor je tvoja - kako to, da so bile fotke prej 'lepše'
Nekaj tega gre na račun pretiravanja proizvajalcev za čim večjo količino pikslov, kar so si kupci očitno neskončno želeli grin grin
 0   

Matijas @Matijas 19. Jan 2010, 23:23

Pozdravljen

Se pravi tistih 9 Mpikslov ne pomeni nič.
Ravnokar sem pregledoval slike slikane z 9 , 5 in 3 Mpikslov in dejansko skoraj ni razlik med njimi. Nasprotno. Slika z 3M je boljša kot slika z 9M.
Mogoče bo bolje da slikam z 3 Mpiksli , bom saj nekaj prostora prišparal na kartici.

lp Matijas
 0   

WhiteCell @WhiteCell 19. Jan 2010, 23:37

počasi boš videl da je bolj pomemben podatek gostota na CM pikslov kot pa število pikslov
 0   

Matijas @Matijas 20. Jan 2010, 08:31

Pozdravljen

http://www.shrani.si/f/3e/E2/4JPJ9Qf/sony-h-50-9m-2.jpg

http://www.shrani.si/f/8/ZN/2lsbO7JV/sony-h-50-3m.jpg

http://www.shrani.si/f/47/dV/21gNI18N/sony-p-73-1.jpg

Tu so povezave do treh slik - 9Mpikslov in 3Mpiksli z aparatom h-50 in tretja z aparatom p-73 - 4Mpiksli.
Namenoma so na slikah objekti različno odaljeni.

Kje so razlike v številu Mpikslov ?
Kje so razlike z detaljih?

lp Matijas
 0   

Žiga @zcetrt 20. Jan 2010, 08:46

Tudi če slikaš na 3MP, ima aparat še vedno 9 MP. Najbrž nekoliko bolje delujejo algoritmi za odpravljanje šuma, a kaj veliko s tem vseeno nisi naredil.
 0   

Aleš @lial 20. Jan 2010, 09:29

Hja, primeri, ki si jih dal, pravzaprav govorijo nekaj drugega - posnetki iz h50 so boljši od tistega iz 93, poleg tega je tisti z 9Mp boljši od tistega z 3Mp...

Morda je treba vse skupaj pogledati nekoliko drugače:

Vsi trije posnetki skupaj v 100% velikosti:

In še promerjava 9 in 3, s tem da je izenačena velikost pogleda:

Zaključek: z aparatom ni nič narobe, ti kar slikaj v največji kvaliteti, se bo splačalo.
In 93 je naredil slabšo sliko.

Kakor pravijo - vse je v načinu pogleda grin grin grin

LP
P.S.:Uradno pa se to, kar počnemo imenuje 'pipetkanje'
 0   

Matijas @Matijas 20. Jan 2010, 10:01

Pozdravljen

Hvala za pomoč.

Že od vsega začetka mi aparat , kljub dobrim ocenam na testih , nekako ni zadovoljil. Pri večjih povečavah ( na računalniku ) ni tiste opazne razlike, no kot si napisal , ocena je subjektivna oz. vse je v načinu pogleda.

Kot sem napisla že zgoraj je imel aparat ob nakupu napako.Ko sem ga dobil vrnjenega je imel narejenih oz. naštetih čez 8000 slik , čeprav ob odaji aparata v popravilo ni imel več kot 150 slik. Na servisu mi niso znali pojasniti zakaj in kako je do tega prišlo. Kaj pomeni toliko slik za tipalo ne vem , če se je to dejansko zgodilo ( toliko narejenih slik ). Mogoče pa je bila napaka samo v programski opremi. Od takrat naprej sem zelo skeptičen glede servisa oz. samega aparata.

Hvala še enkrat za pomoč
lp Matijas
 0   

Aleš @lial 20. Jan 2010, 10:57

Pa dajva odgrnit še eno skrivnost:

Verjetno ocenjuješ število posnetkov po številki posnetka, ki ti ga aparat zapiše. Narobe. Realno število posnetkov je berljivo le pri nekaterih modelih in nobeden od njih ni Sony-jev, vsaj ne od novejših. Edina možnost je z uporabo servisnega programa, ki to prebere direktno iz čipa.
Številka posnetka se največkrat v grozo lastnika spremeni že z uporabo kartice drugega aparata, kjer je bila ta številka (morda) realna.
Čudi me, da tega na servisu niso vedeli.
Malo poguglaj za možnost resetiranja, števca, ta trenutek ne vem iz glave, kaj je treba naredit, vem pa, da se da številko posnetka postaviti na željeno.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati