0   

Hana @Hana 24. Jan 2010, 20:52

Pozdrav, ko gledam vaše slike v galeriji so vse zelo ostre , krasne.Zanima me ali uporabljate stojala ali fotkate na roko ?
Lp
 0   

Tomislav @tomaz_urh 24. Jan 2010, 22:47

iz roke in stojalo.....
 0   

andyz @andyz 24. Jan 2010, 22:59

No, s takim odgovorom si pač ne more kaj dosti pomagati.
Si pa malo premalo povedal, kaj je pri tvojih narobe, saj je ostrina qali neostrina lahko posledica še česa drugega in ne samo stresenja. Pri časih nad 1/100 s ob goriščnicah do nekje 70 mm, bi lahko šlo iz roke, pri daljših časih pa stativ. Malo pa napravi tudi PS.
andyz
 0   

misfits @misfits 24. Jan 2010, 23:12

jaz večinoma kr na roko bigeek
 0   

Jernej Lasič @Sviri 25. Jan 2010, 00:29

zelo redko uporabljam stativ.
Krotim fotone. Kako? Poglej na [url=www.foto-lasic.com]www.foto-lasic.com[/url]
 0   

Janez Pelko @Wartburg 25. Jan 2010, 08:34

Morda bi pripela kakšno fotko, da vidimo zakaj je neostra.
Lahko da je samo malce manj ostra kot te v galeriji. Vedeti moraš, da je fotografije pri pomanjšavanju vedno potrebno še ostriti v programu za obdelavo.
Če pa so neostre zaradi predolgih časov ekspozicije, ti pa svetujem, da naštudiraš osnove fotografije.
 0   

hawkeye @hawkeye 25. Jan 2010, 11:02

@Wartburg: Lahko to malo bolj razložiš " Vedeti moraš, da je fotografije pri pomanjšavanju vedno potrebno še ostriti v programu za obdelavo.
"
 0   

Janez Pelko @Wartburg 25. Jan 2010, 13:39

Mogoče sem se malo nerodno izrazil.
Takole je to:
Fotko za objavo na spletu najprej ustrezno pomanjšaš (npr. iz 4200x2800 pix na 1000x666 pix), pri tem pa izgubi tisto kritično ostrino. Zato jo je treba še malce izostriti. Npr. v Photoshopu uporabiti Unsharp mask s pametnimi parametri. Za 1000x666 bi jaz vzel nekako 90, 0,7, 3.
 0   

Hana @Hana 25. Jan 2010, 16:54

Wartburg je napisal/a:
Morda bi pripela kakšno fotko, da vidimo zakaj je neostra.
Lahko da je samo malce manj ostra kot te v galeriji. Vedeti moraš, da je fotografije pri pomanjšavanju vedno potrebno še ostriti v programu za obdelavo.
Če pa so neostre zaradi predolgih časov ekspozicije, ti pa svetujem, da naštudiraš osnove fotografije.

Ma bolj me je zanimalo v praksi kao to počnete vi, sem namreč prebrala Kellby , ki pravi, da je za ostrino ki reže vedno in izključno treba uporabljati stativ.Jaz sem rada neopazna , ko fotografiram in mi kakšen stativ po mestu ali kje v javnem prostoru res ne gre.
Zanimalo me je kako to počnete vi, saj vedno občudujem vaše slike v galeriji.
Lp
 0   

Janez Pelko @Wartburg 25. Jan 2010, 18:47

Na hitro: Ostre fotografije iz roke so odvisne od časa zaklopa in goriščnice. Če uporabljaš DSLR z DX senzorjem, ti svetujem, da uporabiš čase, ki krajši od dvokratnika goriščnice. Se pravi, če uporabljaš 50mm objektiv, ti svetujem, da uporabiš vsaj 1/100. Teoretično gre skozi z 1/80, če imaš mirno roko pa tudi 1/30. V primeru stabilizacije v objektivu (ali v aparatu) pa si lahko privoščiš nekako za tri stopnje daljše čase. Ti izračuni veljajo za statične motive, pri gibanju pa nekega generalnega nasveta ni, saj pešec steče počasneje kot F1 smile
 0   

Ratter @Ratter 25. Jan 2010, 18:52

Hana.Za ostrino je treba še kaj več kot stojalo.
Osebno ogromno uporabljam stojalo.Bi rekel,da kakšnih 80% fotk naredim s stojalom.
Dokler ti bo nerodno nosit stojalo okrog pač ne boš imela tako ostrih fotografij kot bi lahko bile.Sploh pri slabši svetlobi.Recimo kakšni koncerti in podobno.
Zraven stojala,seveda,ko je to možno je potem še zaklep zrcala.Za še ostrejšo fotografijo tudi izklopiš Image Stabilizator,ko fotografiraš s stojalom.
(med drugim tudi to Kellby piše)
In,ko enkrat posnameš ostro fotografijo,je dobro poznat kakšen program s katerim boš to ostro fotografijo izostrila.Načinov ostrenja je pa kar nekaj.
Kolikor jaz vem vsaj 5 ali 6 ali še več.
Znanje programa je nujno,ker večji del fotografij ne ostriš cele fotografije ampak samo del,ki bi naj bil oster.Recimo zabluranega ozadja se ne ostri,ker se s tem samo povečuje šum na fotografiji.
Kot ti je že Wartburg pisal.Tudi fotografijo,ki jo pomanjšaš je treba potem še enkrat izostrit.
Ker algoritmi programa,ki zmanjšuje fotografijo preračunavajo piksle iz večje na manjšo fotko.Pri tem nastajajo razne anomalije ali popačenja.Posledica tega je manj ostra zmanjšana fotografija,ki jo treba pač še enkrat izostrit.
Samo,da Unsharp mask ni ravno najboljše ostrenje.....je pa za začetnike dovolj dobro.
In potem dobiš ostro fotografijo,ki jo naložiš v galerijo.
Upam,da nisem preveč težil.
 0   

iztok @izo 25. Jan 2010, 19:00

počasi.
te fotke, ki so večinoma kr precej pomanjašane tukaj, lahko samo dajejo videz super duper ostrine, sploh z obdelavo. vprašanje, če je original res "kot britev".
kar se pa tiče napotkov za ostre fotke pa:
-tremolo fotografa! ne boš vrjela, še kako pomembno, nekdo lahko recimo fotka pri 2x dajlših cajtih od drugega, pa bo imel še vedno ostre fotke.
-drža fotoaparata, način stoje oz polažaja fotgrafiranja. zmeraj je bolje fotkat tako, da aparat pritisneš na obraz, saj tako bolj stabiliziraš vse skupaj, kot pa če recimo fotkaš iz roke. tudi kako stojiš je pomebno, da se recimo manj guncaš. verjetno tudi dihanje (se pravi en tak šnel kurz snajperstva).
-potem jasno hitrost zaklopa pri določeni goriščnici. daljša kot je, hitrejši (krajši) mora biti čas zklopa, da posnetek ne bo stresen. stabilizator v objektivu seveda pomaga, najnovejši lahko obdržijo čas 4 zaslonk, recimo.
-tam, kjer je recimo vitalna 100% ostrina (kakšne reprodukcije, makro posnetki, pokrajina itd), potem se ponavadi ponuca stojalo (seveda ga lahko nucaš tudi za ostalo fotkanje) in mlu (zaklep zrcala, mirror lock up), da ne povzroča vibracij in s tem manjše ostrine.

tolk za začetek ii glave, pa seveda sem bolj govoril za zrcalno refleksni fotič, čeprav večina velja za vse.
 0   

Hana @Hana 25. Jan 2010, 19:08

Ratter je napisal/a:
Osebno ogromno uporabljam stojalo.Bi rekel,da kakšnih 80% fotk naredim s stojalom.
Dokler ti bo nerodno nosit stojalo okrog pač ne boš imela tako ostrih fotografij kot bi lahko bile.Sploh pri slabši svetlobi.Recimo kakšni koncerti in podobno.
Zraven stojala,seveda,ko je to možno je potem še zaklep zrcala.Za še ostrejšo fotografijo tudi izklopiš Image Stabilizator,ko fotografiraš s stojalom.
In,ko enkrat posnameš ostro fotografijo,je dobro poznat kakšen program s katerim boš to ostro fotografijo izostrila.Načinov ostrenja je pa kar nekaj.
Znanje programa je nujno,ker večji del fotografij ne ostriš cele fotografije ampak samo del,ki bi naj bil oster.Recimo zabluranega ozadja se ne ostri,ker se s tem samo povečuje šum na fotografiji.
Kot ti je že Wartburg pisal.Tudi fotografijo,ki jo pomanjšaš je treba potem še enkrat izostrit.
Ker algoritmi programa,ki zmanjšuje fotografijo preračunavajo piksle iz večje na manjšo fotko.Pri tem nastajajo razne anomalije ali popačenja.Posledica tega je manj ostra zmanjšana fotografija,ki jo treba pač še enkrat izostrit.
Samo,da Unsharp mask ni ravno najboljše ostrenje.....je pa za začetnike dovolj dobro.

Hvala, ne ne težiš, obratno z vašimi nasveti si ogromno pomagam.No pri programih sem šele pri gimpu in ostrim samo na Unsharp , nisem vedela, da moram po zmanjšanju slike še enkrat ostrit.Ma kje naj ostrim , da ne uporabim unsharp ? Bo treba kakšno knjigo o photoshopu in se ga počasi lotit.In ja ravno to sem razmišljala , da bi ostrenje samo določenih delov, recimo oči bilo super, sam še nisem prišla do tam....
Tako, glede na to da mam dslr od decembra in me čaka še tečaj , pa tud mogoče kakšen tečaj photoshopa bi bil fajn, sam kaj ko ti tečaji stanejo full....

Vas še kaj povprašm.Hvala vsem.
 0   

Ratter @Ratter 25. Jan 2010, 19:12

Tako kot je izo napisal.Se poplnoma strinjam.
Recimo.Morda je dobro pogledat kakšne napotke držanja kamere:

http://www.youtube.com/watch?v=EDsx3-FWfwk
 0   

Jernej Lasič @Sviri 26. Jan 2010, 16:57

Ratter je napisal/a:

da bi na koncertu okoli s stojalom strašil... tega si pa res ne predstavljam bigeek
sam na koncertih probam biti čim bolj neopazen in prilagodljiv/mobilen... kar pa s stojalom sigorno noben ni.
Krotim fotone. Kako? Poglej na [url=www.foto-lasic.com]www.foto-lasic.com[/url]
 0   

Ratter @Ratter 26. Jan 2010, 17:59

Sem imel bolj v mislih kakšen recimo Mariborski Lent.Tam je ogromno glasbenih odrov in uličnih gledališč.Vem,da na kakšnem močnem koncertu tripod ne pride v poštev.Zanimivo,da recimo profiji fotografirajo fuzbal in formulo 1 z monopodi,ker so tripodi prepovedani.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati