0   

Thomas_1 @Thomas_1 5. Feb 2010, 04:57

Pozdravljeni. Pred dvema tednoma sem kupil moj prvi DSLR aparat, sony a200 zraven pa sem dobil objektiv 17-80. Rad bi si kupil še en objektiv, ker s tem je težko poslikat nekaj na 1m razdalje. Nimam pojma še o tej tehnologiji, se pa učim in delam na tem. Zanima me kakšen objektiv bi mi priporočali? Lp
 0   

Ratter @Ratter 5. Feb 2010, 05:20

Makro objektiv.
 0   

Thomas_1 @Thomas_1 5. Feb 2010, 05:43

To že, ampak kerga, ker se še ne spoznam na to?
 0   

misfits @misfits 5. Feb 2010, 09:30

Z 18-70 se da slikat z enega metra, pa z veliko drugih objektivov tud. Makro objektiv pa ni glih mišljen za slikanje z enega metra, ampak iz veliko manjše razdalje.
Ni tolk pomemben podatek iz kakšne razdalje hočeš slikat, ampak kaj hočeš slikat.
 0   

Thomas_1 @Thomas_1 5. Feb 2010, 10:36

Problem je v tem, da sm hotu slikat maske velikosti cca 30x20cm, ki so ena zraven druge na razmaku 10cm. Pa zaradi manjše pokritosti okularja sploh ne morem. V okular dobiš lepo samo masko, ko pa poslikaš je pa še polovica sosednje zraven. Ali pa ko slikam pokraino moram slikati nižje, da dobim potem željeno sliko. To me matra ker pač na sliki ni isto kot to kar vidiš skozi okular. A se da to kako rešit?
 0   

Jan Kajfež @Geccko 5. Feb 2010, 11:56

Če te prav razumem ni težava v obektivu ampak v bodiju...pa niti ni napaka ali karkoli pač, ampak bolj to da ima tvoj body magnification approx. x0.83, 95% frame coverage, kar pomeni da tisto kar vidiš čez okular ni tisto kar boš v resnici slikal, malo bo še po robovih zraven...

Tega se pa ne da rešit, ker tako pač je, če te moti sosednja maska jo pa probej izrezat vn...
-- If you saw a man drowning and you could either save him or photograph the event...what kind of film would you use? --
 0   

Aleš @lial 5. Feb 2010, 12:03

V specifikacijah za aparate različnih znamk je zapisana tudi pokritost okularja in ta je za A200 95%, kar je podobno kakor pri drugih aparatih vstopnega razreda. Polno pokritost ponujajo v glavnem le aparati višjega razreda, na primer A900.
Rešitev je v naknadnem obrezu posnetka, kar zna narediti večina grafičnih programov, recimo Picasa to ponuja v več variantah, ali pa predvidevanju, da bo pač posnetka več, kakor ga je videti čez okular. Kontrola po posnetku na ekrančku aparata pa je celotna slika.
Kakšne rešitve v aparatu za nepokritost okularja pa ni.

edit: je tudi že gecko napisal medtem...
 0   

Thomas_1 @Thomas_1 5. Feb 2010, 16:02

Aha. Hvala za informacije fantje. O picasi sm pa tudi že bral na tem forumu in se že par dni testira. Več kot odličen program za začetek. Hvala še 1x in lep pozdrav!
 0   

Thomas_1 @Thomas_1 5. Feb 2010, 16:03

Aha. Hvala za informacije fantje. O picasi sm pa tudi že bral na tem forumu in se že par dni testira. Več kot odličen program za začetek. Hvala še 1x in lep pozdrav!

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati