0   

Matej @paradajzar 5. Feb 2010, 19:14

Pozdravljeni!

Rad bi se naučil pravilno uporabljati fotoaparat in sicer bi trenutno rad čimveč izvedel o pravilni uporabi podosvetlitve/preosvetlitve. Namreč velikokrat naredim preosvetljeno fotko. Ker pa se v svetlobi fotografija na displayu vidi precej slabo, ne vem koliko bi takrat moral podosvetliti. Ali ima fotoaparat (Nikon D80) kakšen merilnik svetlosti, s katerim bi izmeril svetlobo, še preden bi dokončno pritisnil na spožilec?
 0   

Stane Crnjak @staneC 5. Feb 2010, 19:44

Nikon D80 v matričnem mejenju rad preosvetli fotko. Če je pod fokusno točko temenjši del scene, ti bo svetle dele preosvetlilo. V taki situaciji uporabljaj raje centralno uravnoteženo merjenje svetlobe, oz izmeri na svetlobo na svetlejšem delu in zakleni.
 0   

Matej @paradajzar 5. Feb 2010, 19:55

Hvala za odgovor! Me pa zanima, v kakšnih situacijah v praksi pride v poštev matrično merjenje, centralno uravnoteženo in točkovno merjenje. Lahko za te tri meritve prosim podate kakšen praktičen primer, ker si ne znam predstavljati? Ali kje bi lahko o tem kaj več prebral?
 0   

Ratter @Ratter 5. Feb 2010, 20:28

Sicer Nikona D80 ne poznam,ker sem na rdećih.A histograma pa nima?
 0   

Matej @paradajzar 5. Feb 2010, 20:31

Ima histogram, ampak ga ne znam uporabljati. Kako se uporablja histogram?
 0   

Stane Crnjak @staneC 5. Feb 2010, 20:59

Nima histograma "v živo", tako da ga lahko uporabljaš samo na ogledu posnte fotke. Nima smisla zdaj razlagat osnove, kaj je matrično centralno in točkovno merjenje. Čim več fotkaj, spoznaj kako se aparat obnaša v različnih situacijah, pa bo, Matrično merjenje, ki je nakako trotl ziher merjenej, je pač pogojno uporabno.
 0   

Ratter @Ratter 5. Feb 2010, 21:12

Saj tudi Canon ima histogram samo po ogledu posnete fotke.
Ampak,če vidiš,da si preosvetlil pač korigiraš in škljocneš še enkrat.Ne vem v čem je težava?
No,v večini primerov imaš čas škljocnit še enkrat.Včasih pa res ne.
Paradajzar.Histogram je zakon v fotografiji.Pa saj ni vesoljna tehnologija.
Samo navadit se ga moraš gledat.
Malo osnov: http://www.youtube.com/watch?v=Q3yiz1sBKLc

http://www.e-fotografija.si/templates/?a=497&z=1

http://www.google.si/imgres?imgurl=http://www.minet.si/gradivo/egradiva/html/FOT_fotografija/OP3_HIST.jpg&imgrefurl=http://www.minet.si/gradivo/egradiva/html/FOT_fotografija/418__histogram.html?h=422&w=600&sz=78&tbnid=lFxs3qDokN_JtM:&tbnh=95&tbnw=135&prev=/images%3Fq%3Dhistogram%2Bfotografija&hl=sl&usg=__w--iSAUQCK70pqX9Axqp-3UDc6c=&ei=FX1sS-yNMsmK_AacronJBg&sa=X&oi=image_result&resnum=2&ct=image&ved=0CAkQ9QEwAQ
 0   

Matej @paradajzar 5. Feb 2010, 21:29

Obema hvala za odgovore!
 0   

Žiga @zcetrt 5. Feb 2010, 22:55

Ena od rešitev je fotkanje v RAW, kar nekaj lastnikov D80 pa ima ves čas kompenzacijo osvetlitve na -1/3. Jaz sicer ne in nimam težav. V skrajnem primeru recovery v raw editorju.
4.
 0   

urosm @urosm 6. Feb 2010, 06:53

Jaz nisem imel nobene stalne kompenzacije na D80, pa tudi nobenih strašnih problemov z meritvami nisem opazil. Mi je čisto soliden aparat bil.
 0   

Ratter @Ratter 6. Feb 2010, 07:41

Še sedaj imam doma star Sony DSC-R1.Kamero s prvim 10mio CMOS čipom na svetu.
Ima histogram,ki je viden preden stisneš sprožilec.Fantastika.Praktično ni zgrešene fotke,kar se osvetlitve tiče.
Potem pa sem šel na rdeče.Sedaj pa vidim histogram šele po posneti fotki.
 0   

Žiga @zcetrt 6. Feb 2010, 09:21

Ratter, ne streljat kozlov...

Za prikaz histograma moraš sliko zajet. Sony, ki ga omenjaš, ni SLR ampak kompakt. Iskalo ima elektronsko, torej ves čas zajema predogled slike s centralnim tipalom. Kompaktni fotoaparati pa znajo prikazat histogram tudi če so rdeči, rumeni ali pa rozasti. Da le stanejo nad 200 evri (morda kakšen tudi manj), pa še ta omejitev je umetno postavljena.

Pa tudi DSLR-ji danes v live view načinu znajo ves čas kazat histogram. Torej če imaš live view in ni umetno marketinško postavljene omejitve, lahko gledaš histogram v živo. Nikoli pa v optičnem iskalu.
4.
 0   

Stane Crnjak @staneC 6. Feb 2010, 09:48

Live View nima nobene zveze z iskalom ( optičnim ali elektronskim), velikostjo senzorja, razredom aparata,... ampak samo pove, da aparat ( kakršenkoli) projecira sliko neposredno na senzor. Kot kaže, se bomo morali dogovoriti, kaj je to kompakt. Tisti Sony namreč je imel kar precej večji senzor kot kompakti, nisi pa mogel menjati objektivov in zajemal si sliko preko Live View-a. Če dobro premislim, je bil Sony prvi "micro4/3" proizvajalec, pa se je odločil, da tam ni perspektive laugh
 0   

Aleš @lial 6. Feb 2010, 10:06

Marsikaj se je treba 'dogovorit', pa se bojim, da ne bo šlo.
Vsaj v slovenskem prostoru slabo kaže.
Tako, kakor je vsem slovarjem navkljub fotoaparat naenkrat postal 'kamera'(na srečo še ne povsod), je izpadla možnost, ki jo ponujajo drugi jeziki, torej compakt, SLR-like (bridge) in DSLR.
Upam, da še kdo ve, kakšna je razlika med temi tremi kategorijami.
kajti razlika je precejšnja, pa naj se vsiljuje kakršne koli 'poslovenjenke'

Se opravičujem, za OFF!
 0   

Janez Pelko @Wartburg 7. Feb 2010, 09:18

Za učenje fotografije ne bi bilo napak, če ni delal kar v 'M' načinu in uporabljal centralno merjenje. Sčasoma bi imel lepo osvetljene posnetke.
Jaz delam veliko večino v M načinu, rekel bi da več kot 99%. Morda tudi zato, ker sem bil prej dolga leta na Nikonu FM2. Ponavadi imaš vedno dovolj časa, da izmeriš in pravilno nastaviš osvetlitev. Znanje o merjenju svetlobe pa si lahko nabereš marsikje.
Izgovori, da se mudi in moraš delati na avtomatiko, so večinoma zgolj posledica komotnosti. Jaz delam na M tudi na vseh porokah. Pa saj se svetloba ne spreminja hipoma.
Za avtorsko fotografijo si pa itak moraš vzeti čas, ocena časa in zaslonke ti vzame nekaj sekund.
 0   

Matej @paradajzar 7. Feb 2010, 10:50

staneC: tvoje fotke v snegu so vse preosvetljene... na eni si celo še ročno kompenziral +1,3. Kako to?

Hvala!
 0   

Stane Crnjak @staneC 7. Feb 2010, 16:14

paradajzar je napisal/a:
staneC: tvoje fotke v snegu so vse preosvetljene... na eni si celo še ročno kompenziral +1,3. Kako to?

Hvala!

Recimo, katera? Ali pa prilepi link do fotke.
 0   

urosm @urosm 7. Feb 2010, 16:49

Če govoriš o fotkah na njegovem blogu, jaz ne vidim nobene, ki bi bila preosvetljena. Če pa je sneg bel in svetel, je pa tak zato, ker tak je. Mislim paradajzar, da si bi ti moral najprej nekaj osnovnih pojmov razjasnit.
 0   

Jernej Lasič @Sviri 7. Feb 2010, 17:22

če je res govora o fotkah na njegovem blogu, so le te čisto pravilno osvetljene.
sneg je namreč v resnici bel, ne 18% siv.
Krotim fotone. Kako? Poglej na [url=www.foto-lasic.com]www.foto-lasic.com[/url]
 0   

Tomislav @tomaz_urh 7. Feb 2010, 17:55

[quote="staneC"][quote="paradajzar"]staneC: tvoje fotke v snegu so vse preosvetljene... na eni si celo še ročno kompenziral +1,3. Kako to?

nič niso preosvetljene, monitor si nastavi.
kompezacija v + pa je običajna pri slikanju snega" itd
lp

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati