0   

miha @mihaaa 7. Feb 2010, 21:53

Zivijo,

Zanima me kaj predlagate za skeniranje barvnih diasov, (po moznosti preizkuseno), govorim o enrkatnem skeniranju, cca 500 diasov, kvaliteta ni potrebno da je top of the top, ampak ravno najslabsa pa tudi ne,.. recimo da neka zlata, sprejemljiva sredina,. Namena je arhiviranje starih diasov potovanj.
 0   

iztok @izo 7. Feb 2010, 22:24

storitev ali orodje?
če iščeš opremo, potem verjetno boš najbolje dobil z kakšnim rabljenim namesnkim skenerjem, če bi rabil novo, je recimo conrad prodajal ene plusteke, ki za denar kr dobro naredijo skene. dr sicer ni ravno enak top pro mašinam (še zdeleč pa ne neuporabno), ima pa zelo dobro optično resolucijo, pomembno pri detajlih ipd.
to pravim za leica format, kjer ponavadi s ploskimi skenerji ne ravno potegneš maximum ven. sicer bolj top modelih od recimo epsona ipd so že kr ok, vendar, če recimo misliš delat kakšne večje printe iz takšnih skenov, so ti bolj cenejši ploski skenerji bolj tako. lahko pa, da boš čist zadovoljen..
seveda pa obstaja možnost poleg skeniranje z namenskim ali ploskim (recimo, da bobenske skenerje oustimo ob strani) še "skeniranje" z dia duplikatorem oz posebnim nastavkom za fotič, s katerim dobesedno preslikaš film.
tako da ne vem, po mojem je najboljš, da recimo probaš en dias poskenirat ne vseh treh varinantah, če se da in primerjat potem skene med seboj, še najbolje pa potem naridt printe, kjer se znajo razlike tudi lepo pokazat, sploh na večji formatih ali pa recimo povečainh detajlih.
če boš rabil, ti recimo lahko nardim sken na namesnkem in ploskem skenerju (namenski nsta ravno top varianta, ampak recimo..). za skeniranje 500 diasov pa se bo treba s kom bolj konkretno zmenit, hehe. to vzame ogromno cajta.
 0   

iztok @izo 7. Feb 2010, 22:42

ev, recimo nekaj takšnega sem imel v mislih prej glede plusteka
http://www.enaa.com/oddelki/conrad/izd_5106_CO881041_Plustek_OpticFilm_7300__
tu je recimo en review, ki je korektno narjen (sicer za 7200 model)
http://www.ephotozine.com/article/Plustek-OpticFilm-7200i-4248
kaj pa vem, tistih 200€ je po mojem vredno, nima pa seveda motoriziranega pladnja za film (se pravi treba ročno premikat za vsak slajd) in pa jasno malo slabši obseg dr-ja, kar zna biti nerodno pri diasih, za neagitiv filma to ni tak problem.
za ostalo pa velje že zgoraj napisano. pri ploskih lahko seveda več pasob filma ou okvirčkov notr namečeš, je pa seveda odvisno, kako velika je osvetlitev zgoraj in posledično površina skeniranje, predvsem pa kako dobro softwer upravlja z avtomatiko (ponavadi ni tako simpl, da greš vmes na kosilo, pa vse sam skener nardi).
z duplikatorjem bi najbrž šlo najhitreje, samo tam so pset druge pasti, tako da nič ni optimalno.
 0   

miha @mihaaa 8. Feb 2010, 10:58

Alo Izo,

hvala za izcrpno informiranje... saj po moje neka tak srednja kvaliteta bi zadoscala,.. ceorav se mi pa zdi da za 500 diasov se pa skoraj ne splaca kupovat skenerja (sploh zato ker diasov vec ne bo novih), tako da bi bila verjetno se najbolj ugodna varianta ce povzamem tvoje besede da se bo treba "bolj konkretno zemnit",.

Ce prav razumem ta varianta z duplikatorjem za na fotic ni prevec dobra? Se mi zdi da bi znala biti precej hitra, sploh ko se enkrat zverziras oz postopek zoptimiziras.
 0   

WhiteCell @WhiteCell 8. Feb 2010, 11:04

samo kot primer...slikan dia... doma narejenim nosilcem....

konkretno tale dia je star uhuhu...more bit eden prvih barvnih dia....na uč 20-30 let

P.S. vem da ni nevem kaj samo meni je za domačo rabo dovolj...aja pa še komplet nosilc me je stal 2,5€ ( modelarska glina )
 0   

Aleš @lial 8. Feb 2010, 11:12

Doma imam dve 'napravici' za fotografiranje diasov - nastavek za Nikon4500 (kompakt) in neko vrsto objektiva, ki nosi ime Soligor-zoom slide duplicator, ta je žal prilagojen za FF.
Kar sem nameraval preslikati, sem preslikal z prvim, vendar rezultat ni ravno najboljši, meni za spomin pa zadošča.

Zanimiva rešitev je slikanje diasov, ki jih položiš na osvetljeno ploščo ki je sicer namenjena za hiter pregled diasov:
http://www.filmscanner.info/Bilder/LeuchtplatteReflectaL600.JPG
Malo sem improviziral z belim pleksijem, dvignjenim kakšnih 30cm nad belim papirjem, osvetljenim z reflektorjem. Prvi poskusi so bili dobri in če bi to res potreboval bi šel v to smer.
 0   

WhiteCell @WhiteCell 8. Feb 2010, 11:23

takole zgleda (bolj bogo samo služi namenu hehe)

0   

Aleš @lial 8. Feb 2010, 11:39

thumbsup thumbsup

Ni pomembno, kakšne barva je mačka, če dobro lovi miši. grin
 0   

iztok @izo 8. Feb 2010, 14:46

whitecell, to je pa res improvizacija, hehe. sej spet tak problem ni tiste par deščic skupaj zlimat, pa malo s črnim mat sprejem prešpricat. no, če si zadovoljen z raezultati, potem.. (smo pazit treba, da se filma ne poškoduje s kakšno maščobo ipd).
pre teh preslikav ogromno (mogoče celonajveč) pomeni osvetlitev ozadja in tudi zatesnitev svetlobe, se pravi, da v komoro, kjer se izvaja preslikava, svetlba ne preide notr. le tako bo kantrast zadovoljiv in bomo dobili ven vsaj večji del dinamičnega razpona ilma (sploh je večji problem dia film, ki rabi močnejšo osvelitev oz presvetlitev).
 0   

Danilo @sailor 16. Feb 2010, 20:40

Morda kdo pozna tegale za 90€ ?
http://media.conrad.de/xl/8000_8999/8800/8820/8821/882140_BB_00_FB.EPS.jpg
 0   

iztok @izo 16. Feb 2010, 22:41

sailor, po mojem škoda denarja, potem rajš za tist plustek poglej, ki sem ga (jih) omenjal prej.
 0   

Goran @mobil11 17. Feb 2010, 13:34

Ob tej temi sem se spomnil da imam tudi sam nekaj diasov in odločil sem se da jih poskušam digitalizirati. upset

Najprej sem izdelal "stojalo" za diase:

(Stojalo stojala je še v izdelavi, tako da je potrebno improvizirati laugh )

Za fotografiranje sem uporabil sony A300 in kit objektiv 18-70mm, na katerega sem namestil close-up 8+ filter. Ozadje sem osvetlil z Metz 48 AF1 , ki sem ga usmeril v belo steno za diapozitivom.

Rezultati sicer niso čudežni, a zadoščujejo mojim potrebam. Mislim da veliko kvalitetnejših slik niti nebi mogel dobiti, saj so diapozitivi stari preko 30 let in je precej fotografij stresenih ali slabo fokusiranih. A na slikah se vidi kdo in kaj je tako da je cilj dosežen. thumbsup cool

0   

Danilo @sailor 17. Feb 2010, 14:11

Zanimivo ...
Opazi pa se, da zgornji in spodnji del slike ni oster.
Ali je že original takšen, ali pa morda DIAs
ni bil dovolj čvrsto vpet oz. poravnan?

Ali lahko pokažeš še kakšen skan, prosim?
gl, DD+
 0   

Goran @mobil11 17. Feb 2010, 14:59

Slike so le obrezane in nič dodatno računalniško obdelane.

Če koga zanima lahko pogledam če imam še kje kakšen kvalitetnejši negativ in preverim kvaliteto še tam.
 0   

iztok @izo 17. Feb 2010, 15:00

spucaj prej diase in negative, boš imel manj dela z obdelavo (če jih misliš kaj prčkat).
 0   

Danilo @sailor 17. Feb 2010, 16:21

izo je napisal/a:
sailor, po mojem škoda denarja, potem rajš za tist plustek poglej, ki sem ga (jih) omenjal prej.

Trikrat sem prečital, pa ne razumem:
Zakaj je za JAY škoda 90€,
za Plustek pa jih ni škoda 200+€ ?
gl, DD+
 0   

iztok @izo 17. Feb 2010, 16:38

kaj pa vem, isto kot če greš kupit sveder za evro, pa jih rabiš 15 za 3 luknje, al pa če enga pametnega takoj kupiš. v tej smeri recimo, čeprav seveda plustek ni ravno top zadeva, sigurno pa precej bolje kot tist čunga lunga.
 0   

Danilo @sailor 17. Feb 2010, 21:56

To pot slika res ne pove veliko:
http://www.conrad.de/medias/global/ce/8000_8999/8800/8820/8821/882140_BB_00_FB.EPS_400.jpg
------------------------------------------------------------------------------------------
Več pa se da prečitati v opisu
na conradu v Nemčiji

------------------------------------------------------------------------------------------
 0   

Goran @mobil11 17. Feb 2010, 22:19

http://www.conrad.si/

Računalniki in pisarna » Strojna oprema » Skenerji » Skener za fotografije in filme

Št. izdelka Filmskega skenerja je Jaytech FS-170: 882140

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati