0 

iztok @izo 6. Jan 2005, 15:14

ok, po zelo dolgem času (mislim na fotokrožek v osnovni šoli) se bom malce zamotil s čb fotografijo. filmi niso ravno poceni, včasih je blo to vseeno ceneje, se mi zdi..
v glavnem, nabavu sm agfo apx 400 za 120 format (nucal za portret največ) in kodak tmax 3200 za leica format (za kombinacijo z 50 1.8 objektivom, za bolj slabo svetlobo in bolj kakšen artwork).
malce sm pogledal po forumih, kaj pravi folk o teh filmih pa me zanima:

1. predvsem asa nastavitev na fotiču, veliko je bilo pripomb da je napr agfa dejansko asa 200 in kodak dejansko 800 in da je portrebno svetlobo meriti v temnejših delih ,da fdaobiš pravilno osvetlitev.
2. kam odnest čb filme razvit (zaenkrat še nimam temnice, bolj skener varjenta, vsaj za barvne filme). do zdej sm nucal dia-studio (lj) in sem kar zdaovoljen, kakšne so vaše izkušnje?
   0 

iztok @izo 6. Jan 2005, 19:11

kaj zdej, nobenga iz stare šole?
   0 

Matej @OKO 6. Jan 2005, 21:43

jaz sem dal lucu predlog da bi priredili en foto krozek o crnobelih filmih in razvijanju le teh to je bilo avgusta se mi zdi.
no do sedaj se nic.
pisi lucu gnjavi ga 8)
lp
OKO
kali juga
   0 

tomaž @mju 6. Jan 2005, 21:44

vsi mladi sad ...
   0 

iztok @izo 6. Jan 2005, 22:07

ja, to bi blo fajn. drgač lahko nardim par izvlečkov iz ene knjige, ki jo mam doma, je vse lepo razloženo in narisano, samo kopirat avtorska dela ni ravno lepo..
sej zdej me ne zanima samo razvijanje filma, ampak nastvitve na fotiču. po forumih folk piše da se npr asa 3200 film obnaša dejansko kot asa 800, kar je zelo važno zaradi pravilne ekspozicije. tako, da npr. zdej ne vem al naj knof obrnem na iso 3200 al 800..
nekaj so mi že na e-foto odgovorili, ma ne bi se branil še kakšnega mnenja, sej je kr nekaj folka, ki se s tem ukvarja..
   0 

rado @rado 7. Jan 2005, 01:14

http://www.kodak.com/global/en/professional/support/techPubs/j86/j86.jhtml

Tu nisi nič pogledal. Sicer nisem delal nikoli z njim vendar se mi zdi da se film pri normalni uporabi obnaša kot ISO 800 se pravi, da ga nastaviš na 800 in ga potem normalno razviješ v času, ki je za to predviden lahko pa z njim slikaš z višjim ISO vendar moraš potem temu primerno podaljšat čas razvijanja a ni priloženo navodilo o razvijanju pri različnih stopnjah ISO.
Včasih smo podobne stvari delali z navadnimi filmi ISO 400 si slikal kot recimo 800 in si potem podaljšal čas razvijanja pa so se dali dobit kar solidni posnetki.
   0 

iztok @izo 7. Jan 2005, 01:58

ja, sem nekaj pogledal za kodak, vendar nisem našel teh podatkov. hvala.
zgleda, da lahko (no vsaj za ta primer) nucaš v rangu od nekje iso 400 do 6400. a je to praksa za vse čb filme, bil sem navajen, da sm pač pri barvnih filmih nastavil na tist iso, kateri je bil napisan. no, sej to meni čist ustreza, da lahko fotkaš pod več nastavitvami, samo potem morš to še posebej povedat, če daš komu drugemo razvit, verjetno, da ve cajt naštimat.
   0 

Gregor Prodan @progre2 7. Jan 2005, 07:13

črnobelih filmov jz ne bom več razvijal prek fotolabov ker rabijo preveč časa da se nabere zadostna količina čb filmov da jih pošljejo razvit, če filmi ne podpirajo postopka c-41, če pa ga, pa ni pol tisto ta pravo črnobelo ampak sivo bigrazz

predlagam ti da se pač včlaniš v kak fotoklub ki ima temnico in tam sam razvijaš, jz grem lih danes razvit smile
   0 

milosh @milosh 7. Jan 2005, 10:47

ce je men kej jasn o cem se pogovarjate je to push up ali push down nacin.
pac kups iso 200 in si v pogojih kjer bi rabu iso400, pac slikas kot da je iso 400 in ko ga neses razivt poves da si pushal in oni razvijejo po postopku za iso 400, mors pa tko cel film na isti vrednosti poslikat. pac te filmi so zdej ze tko narjeni da so zmozni celka dve stopnji pushanja gor ali dol, lahko clo vec.
proge2 kam pa nosis razvijat, jst nesm v fotoformat in zihr dobim drug dan cb filme (sam pac nimam temnice), pa najvec uporabljam ilford.
   0 

iztok @izo 7. Jan 2005, 12:09

ja, milosh :wink:
progre: že razmišljam o enem klubu, pa tudi o te, da bi mi ti razvijal filme :mrgreen:
   0 

marija @Mia 28. Jan 2005, 12:05

Živjo!
mene pa zanima, če v Ljubljani še obstaja foto studio Manjana, pa če kdo ve, kam so se preselili. Svoje čase so bili na Komenskega... :?
Kam pa drugače nosite razvijat čb filme (tisti, ki tega ne počnete sami v temnicah)?
   0 

tinekr @tinekr 28. Jan 2005, 12:17

Mene pa zanima ali je razvijan je v temnici fotokluba potem zastojn, če si včlanjen. :?
   0 

Martin Košir @Buchman 31. Mar 2005, 17:46

sej vem da je ta tema že zelo stara ampak vselej.
Torej izo tudi mene je zanimalo podobno kot tebe in mogoče ti bo kej pomagalo (preberi si kar je napisal janezek) povezava
Ker pa si že najbrž poslikal te filme mi prosim vsaj poročaj kaj se je zgodilo.

aja pa moje mnenje glede fotostudijev: velikokrat ti naredijo super ampak se pa tu zgodi da ti zaserjejo (predvsem kakšen čn film) tko da pomojem če hočeš res kvaliteto je domača temnica boljša izbira.
   0 

iztok @izo 31. Mar 2005, 19:54

ok, sem si prebral in to kar je napisal, kar potrjuje moje dvome, sploh o teh iso oznakah na filmih. pač treba to pr fotkanju upoštevat, pa je. do zdaj sem poslikal samo kodak film, ker za srednji format nekako ni bilo še prave prilike (zdej je več sončka pa to, bom šek kak portret nardit).
v glavnem, kodak so bolj šfoh razvili, čeprav sam na film napisal točno, na katerem iso-tu je blo slikano ipd. vse je za vsaj dve zaslonke pretemno, očitno film ni bil dovolj dolgo v razvijalcu oz. niso upoštevali navodil na filmu, čeprav je bilo razvito v dia studiu (lj), pri katerih sem imel do zdej dobre izkušnje. očitno so čb filmi res problem, oz. je najboljš res doma to razvit, ker ko enkrat pogruntaš pravo formulo, stvar laufa.
sm pa z kodakom fotkal letošnji pust, mogoče lahk kakšen sken prpopam sem, za hec. bolj je šlo za test, vendar z rezultati nisem preveč zadovoljen, sem mislil, da bom v praksi dejansko lahko uporabil krajše cajte, vsaj glede na oznako filma, pa ni ravno tako. pa še film je cel pretemno razvit, torej ni napaka pr meni.
   0 

iztok @izo 31. Mar 2005, 20:45

no, tukaj je nekja obljubljenih fotk. ves film je bil pretemne, tako da so vse fotke dodatno osvetljene, ker je še bolj poudarilo zrnatost filma. vse slikano brez fleša v slabi svetlobi, objektiv canon 50 ef 1,5, canon 500n, film kodak tmax 3200. skenirano pr 2700dpi in pomanjšano.

100%crop, 2700dpi. lepo vidno zrno filma.

0 

Blaž Ogorevc @balž 1. Apr 2005, 08:27

ja res so nekako temne. Hm. Kaj boš zdaj? Ampak naj ti ne vzame veselja.
Balž

Look at the Earth talking to you! YAB grin
   0 

Lev Predan @Pegasus 3. Apr 2005, 23:36

ČB filme v fotoformatu razvijejo v enem dnevu pa se cenejsi so kot kje drugje...vsaj tam kjer sem jz prasal....razlika je bla ene 100 SIT (govorim samo za film, ne pa za fotke)
   0 

iztok @izo 4. Apr 2005, 00:21

kolk pa računajo na primer za razvijanje enega čb filma? in predvsem, kakšno so rezultati, a dobro nardijo?
   0 

mishko @mishko 4. Apr 2005, 07:34

Mene zanima, kaj se ti zdi, da si pridobil s slikanjem na film v primerjavi s tvojim digitalcem? Poskušam se uživet v ta film, pa mi ne uspeva najbolje, sem tudi poklikal nekaj rol filma, in razen prask in cene nisem opazil bistvene razlike :?
   0 

milosh @milosh 4. Apr 2005, 08:22

jst sm dal vedno čb v fotoformat in sm bil vedno zadovoln, enkrat so mi zajebal pr razvijanju slik in so mi jih pol senkrat razvil

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati