0   

cebelca @cebelca 17. Feb 2010, 08:03

Pozdravljeni,

Sam sem včeraj po 2 mesecih uporabe objektiva Nikon 18-105 VR naletel na prvo negativno presenečenje.

Dosedaj je bil AF vključen tako na objektivu kot tudi na ohišju D90 zato napake nisem opazil prej. Ko sem fotoaparat in objektiv kupil sem posamezen AF preizkusil in vse je delovalo OK. Napako pa sem opazil včeraj, ko no ohišju ni bil vključen AF.

Napaka na objektivu pa je sledeča. V primeru, da je AF vključen le na objektivu AF ne deluje. Ko pritisneš sprožilec se nič ne zgodi (ni piska niti vidne izostritve).

Vse skupaj je še vedno v garanciji, vendar me zanima če je mogoče kakšna stvar, ki bi jo bilo pred pošiljanjem na servis vredno preizkusiti.

Ali je imel kdo že podobne težave?
 0   

Matej Ružič @mat 17. Feb 2010, 08:33

Ja kako pa naj deluje če si ga NA OHIŠJU IZKLOPIL????

To je kot bi rekel da naj se prikolica sama vleče čeprav je traktor ugasnjen....
 0   

Aleš @lial 17. Feb 2010, 08:35

hehe, dobra je ta s prikolico... grin grin
 0   

cebelca @cebelca 17. Feb 2010, 08:37

mat verjetno prav velik izkušenj nimaš pa rad iz dolgčasa malo komentiraš.

Kolikor sam vem ima Nikon 18-105 v objektivu mehanizem za AF zato AF ostrenje ni potrebno v ohišju aparata. Zato Nikon 18-105 lahko deluje tudi na D40,D60 ki nimata AF motorčka v ohišju. Seveda objektiv deluje pravilno, če je na ohišju vključen AF. Vendar popolnoma delujoč objektiv deluje tudi brez tega.

Ali pa se motim in mora biti AF na ohišju vključen, čeprav ima AF mehanizem tudi objektiv?

Bi se pa lahko zadržal z bednimi komentarji, ki tukaj nič ne pomagajo in pač stvar lepo razložil.
 0   

Matej Ružič @mat 17. Feb 2010, 08:50

Ja seveda ima motorček, ampak signale kako in kaj naj ostri pa še zmeraj dobiva od bodija. In če ti to na aparatu ugasneš seveda ne dela.

Torej oboje mora biti vklopljeno.

Lp
 0   

cebelca @cebelca 17. Feb 2010, 09:00

No mat sedaj pa se ti zahvaljujem za tvoj odgovor, ki mi je bil v pomoč.

Torej si lahko oddahnem in veselo fotkam naprej. grin

Še enkrat hvala za pomoč.
 0   

jasminm @jasminm 17. Feb 2010, 09:42

mat je napisal/a:
Ja seveda ima motorček, ampak signale kako in kaj naj ostri pa še zmeraj dobiva od bodija. In če ti to na aparatu ugasneš seveda ne dela.

Torej oboje mora biti vklopljeno.

Lp

In kaj v primeru, da na body-ju nimaš funkcije za vklop/izklop AF, nimaš motorčka? Po tvoji logiki ta objektiv ne bi delal na nobenem drugem body-ju kot tistem, ki ima motorček za ostrenje. Ampak dela tudi na vseh ostalih.
 0   

Miha @cedo 17. Feb 2010, 09:54

@jasmin, poskušaj tole formulirat še enkrat.
mat-ova logika pač vzdrži.
Photography, the word itself: Photography or the application of the Chemical rays of light to the purpose of pictorial representation. Sir John. F. W. Herschel, 14 March 1839.
 0   

Matej Ružič @mat 17. Feb 2010, 10:11

Glej AF je še zmeraj v osnovi odvisen od bodija, saj objektiv sam ne zbira in ne obdeluje informacij o tem, kakšen AF način se uporablja (af-c, af-s, m ...), na katero AF točko se ostri, kakšna je razdalja do objekta, ki se ostri (tukaj seveda objektiv pomaga bodiju)....

V bistvu body še vedno opravlja levji delež pri AF-ju, EDINO MOTORČEK NI VEČ V APARATU PAČ PA V OBJEKTIVU.
Torej tudi body brez motorčka še zmeraj vse to dela in daje ustrezne signale objektivu, ki potem ustrezno izostri. Ok?

Če tvoj aparat niti nima funkcije za izklop AF pač nimaš tukaj kaj za zašuštrat. Če hočeš ostrit ročno pač samo ustrezno preklopiš na objektivu.

lp
 0   

iztok @izo 17. Feb 2010, 10:17

mislim, da tudi kardanček v bodiju dela vmes, vendar samo vrti v prazno, ker seveda na objektivu z motorčkom ni fizičnega kontakta s kardanom (samo luknja pač).
lahko pa da sem mimo pihnil, me popravite, če je tako..
 0   

Miha @cedo 17. Feb 2010, 10:20

izo je napisal/a:
mislim, da tudi kardanček v bodiju dela vmes, .

Ne, ne dela.
 0   

iztok @izo 17. Feb 2010, 10:32

no, ja, sej mi je takoj potegnilo, da bi samo baterijo požrl tako prej najbrž pa rožljalo bi bolj, hehe.
kaj pa na starejših, film bodijih?
 0   

Miha @cedo 17. Feb 2010, 10:43

Ne, tudi ne. To sem probal na F90x in 18-55 Dx. Za hec, seveda.
Photography, the word itself: Photography or the application of the Chemical rays of light to the purpose of pictorial representation. Sir John. F. W. Herschel, 14 March 1839.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati