0   

purac @purac 5. Mar 2010, 12:07

zanima me ali uporabljate t.i. rangefinder fotoaparate, kdaj in za kakšne namene, ali je to vaš "glavni" ali zgolj dodatek k DSLRju?
Uporabljate analogna ali digitalne?

Morama priznati da mene vse bolj vleče v to smer predvsem zaradi majhnosti aparatov v primerjavi z okornimi DSLRji. Priznam, DSLRja pogosto ne vzamem s sabo ravno zaradi velikosti in ker bi moral nositi torbo - RFFji pa gredo enostavno v žep.

Sam uporabljam tri RFFje in sicer Yashica electro GT, Rollei xf35 in FED 3b (vsi analogni).

Zadnje čase me vedno bolj "žuli" ideja da bi prodal komplet DSLR z vsemi objektivi vendar žal ne vidim pametne (predvsem cenovne) alternative med digitalnimi RFFji. Leice so za moj žep predrage, prav tako Epson.
Da bi pa se vračal iz digitala komplet na film pa tudi nimam jajc.

Še za vse tiste ki jih zanimajo RFFji še link (saj večina verjetno že pozna) do vsaj meni zelo zanimive strani z dobro galerijo in forumom:

www.rangefinderforum.com

Fotografije, objavljene na tej strani so mi nekako bliže kot fotografije objavljene po naših galerijah - imajo več zgodbe in niso preveč obremenjene z tehničnimi finesami in pravili. Se mi zdijo manj umetne in imajo večjo sporočilno vrednost, vsaj meni.

To je moje razmišljanje - vesel bom vaših (tudi mogoče drugačnih) pogledov in razmišljanj.
 0   

abo01 @abo01 5. Mar 2010, 12:16

Imaš krasno alternativo, ki se ji reče micro 4/3, fotoaparatov je v tem trenutku 6, še dva nova prihajata. E-PL1 je cenovno hudo ugoden, kupiš m39 adapter in lahko uporabljaš Fedov objektiv brez težav.
 0   

purac @purac 5. Mar 2010, 12:59

Ja, zanimiva ideja. Moram priznati da se do sedaj še nisem preveč poglabljal v segment 4/3 in sem spremljal bolj površinsko. Se mi pa po sami velikosti in ergonomiji zdijo res še najbližje digitalnim leicam in mojim zahtevam po majhni teži, velikosti in kvaliteti fotk primerljivih z DSLRji in ne kakimi kompakti.
 0   

Miha @cedo 5. Mar 2010, 13:17

purac je napisal/a:
zanima me ali uporabljate t.i. rangefinder fotoaparate, kdaj in za kakšne namene, ali je to vaš "glavni" ali zgolj dodatek k DSLRju?
Uporabljate analogna ali digitalne?

Moram priznati da mene vse bolj vleče v to smer predvsem zaradi majhnosti aparatov v primerjavi z okornimi DSLRji. Priznam, DSLRja pogosto ne vzamem s sabo ravno zaradi velikosti in ker bi moral nositi torbo - RFFji pa gredo enostavno v žep.

Sam uporabljam tri RFFje in sicer Yashica electro GT, Rollei xf35 in FED 3b (vsi analogni).

Pravzaprav je bil moj prvi fotoaparat dedkov Zorki 4K z Jupitrom 2/50mm. Pred časom sem kupil eno rangefinder DDR Werro s Tessarjem 2,8/50mm in Cardinarjem 4/100mm. Predvsem zaradi "Bauhaus" dizajna.

purac je napisal/a:
Zadnje čase me vedno bolj "žuli" ideja da bi prodal komplet DSLR z vsemi objektivi vendar žal ne vidim pametne (predvsem cenovne) alternative med digitalnimi RFFji. Leice so za moj žep predrage, prav tako Epson.
Da bi pa se vračal iz digitala komplet na film pa tudi nimam jajc.

Žuli tudi mene, ampak za zdaj sem zadovoljen s Panasonicom G1. Za M9 ni denarja, kupiti rabljeno M8 je tvegano, čeprav se prodajajo že za manj kot 2K€. Mogoče lahko kaj pričakujemo iz Cosine ali Zeissa, so pa možnosti blizu ničle, se mi zdi.

purac je napisal/a:
Še za vse tiste ki jih zanimajo RFFji še link (saj večina verjetno že pozna) do vsaj meni zelo zanimive strani z dobro galerijo in forumom:

www.rangefinderforum.com

Fotografije, objavljene na tej strani so mi nekako bliže kot fotografije objavljene po naših galerijah - imajo več zgodbe in niso preveč obremenjene z tehničnimi finesami in pravili. Se mi zdijo manj umetne in imajo večjo sporočilno vrednost, vsaj meni.

Se zelo strinjam, ena boljših galerij nasploh. Ampak moj okus je pač malo čuden; vrhunec mi še vedno predstavljata Kertesz in Dorothea Lange (& naslednjiki iz že malo pozabljenega žanra humanitarne fotografije. HDR pokrajine brez ene same sporočilnosti pač niso my cup of tea).
 0   

purac @purac 5. Mar 2010, 13:32

cedo, izgleda imama podoben pogled na fotografijo.
To kar mene moti v naših galerijah in komentarjih je preveč pikolovsko ukvarjanje s tehnično platjo ala "jaz bi na levem robu odrezal 2 mm, dodal ostrino na robu, ....", nihče pa se preveč ne ukvarja s samim sporočilom. Zastonj v nulo v PSju speglana fotografija če mi nič ne pove!

Jaz sicer za vsak dan v žep uporabljam Sigmo DP1, ki pa ima žal veliko slabost to pa je da je izredno počasna.
 0   

Žiga @thunder_road 6. Mar 2010, 21:48

Imam Zorki 4 z Jupiter 8 50mm objektivom. (Se pravi podobna zadeva kot Cedo). Dedi je z njim slikal od nakupa pred davnimi, davnimi leti, ko je bil nov, pa vse do leta 2000. Stvar dela kot urica (še poleti sem ga dal malo pregledat in je v tip top stanju). Res je, da so manjši in bolj kompaktni ... mogoče bi lahko rekli elegantnejši.

Kar se pa tiče lovljenja slik na tehnični popolnosti ostrine, centimetrov, tega in onega, se pa popolnoma strinjam ... v prvi vrsti mora bit sporočilo, vse ostalo je lahko sekundarno. Ker potem zadeve prehitro izpadejo neživljenjske.

(no pa še kot zanimivost, sicer se ne vidi dosti, ampak tole na avatarju je pa Leica M6 rangefinder [1984-1998] )
 0   

Marjan @elanino 6. Mar 2010, 22:03

thunder_road,

Leica M6 - a ga uporabljaš? a je vreden tega denarja? gledam ga že nekaj časa (rabljene) pa sem še vedno v dilemi dati toliko denarja za analogni aparat, v osnovi več kot je vredna skupaj moja digitalna oprema.
 0   

Žiga @thunder_road 6. Mar 2010, 22:44

elanino je napisal/a:
thunder_road,

Leica M6 - a ga uporabljaš? a je vreden tega denarja? gledam ga že nekaj časa (rabljene) pa sem še vedno v dilemi dati toliko denarja za analogni aparat, v osnovi več kot je vredna skupaj moja digitalna oprema.

Hehe, ne, ne ... ne uporabljam, niti nimam. Nobene Leice sploh ... samo pač opazka na avatar je bila.
Leice kar držijo svojo ceno, me pa zanima koliko je prodaja njihovih rangefinderjev vplivala na proizvodnjo DSLR modela S2. Sem namreč slišal veliko teorij o tem, da je nastal zato, da bi pokril izpad na M-področju. Saj se nagibam k temu, ampak mislim, da je S2 strel mimo :s
 0   

Miha @cedo 7. Mar 2010, 09:59

V 3. kvartalu fiskalnega leta 09/10, se je prodaja pri podjetju Leica Camera AG zvišala za 17%. K temu dvigu je največ doprinesla podvojitev prodaje sistema M (=M9), manj kompakti in športna optika. Trenutno ima družba še vedno neto izgubo v višini 4,8 mio €.
 0   

Žiga @thunder_road 7. Mar 2010, 12:47

Aha ... potem je M še vedno močan v prodaji ...
Pravilnik portala: [url]https://www.slo-foto.net/legal-pravila.html[/url]
 0   

Marjan @elanino 9. Mar 2010, 20:04

Za uporabnike analognih rangefinderjev še eno vprašanje in sicer kaj bi mi svetovali če bi se npr. odločil za nakup rabljenega analognega RFja - Leico (kateri model?) ali kaj drugega (npr. Bessa, ....).
Seveda je cenovna omejejitev recimo med 500 in 700 EUR (če je le možno z objektivom).
Sicer imam Yashico Electro GT ki pa je "Aperture Priority" in ima določene omejitve pri kreativnosti.
A je Leica res tako kvalitetna da je vredna tega denarja?

Glede na trend zanimanja za analogno (tudi RF) fotografijo bodo nasveti upam vsaj zanimivi in koristni tudi še komu drugemu.
 0   

Marjan @elanino 9. Mar 2010, 20:04

Za uporabnike analognih rangefinderjev še eno vprašanje in sicer kaj bi mi svetovali če bi se npr. odločil za nakup rabljenega analognega RFja - Leico (kateri model?) ali kaj drugega (npr. Bessa, ....).
Seveda je cenovna omejejitev recimo med 500 in 700 EUR (če je le možno z objektivom).
Sicer imam Yashico Electro GT ki pa je "Aperture Priority" in ima določene omejitve pri kreativnosti.
A je Leica res tako kvalitetna da je vredna tega denarja?

Glede na trend zanimanja za analogno (tudi RF) fotografijo bodo nasveti upam vsaj zanimivi in koristni tudi še komu drugemu.
 0   

Žiga @thunder_road 9. Mar 2010, 20:12

Jaz ti lahko samo povem, da sem zadnjič, ko si prvič vprašal o RF-ih malo pobrskal okoli, po e-bayu in ti lahko rečem, da po mojih opažanjih med 500-700€ od (vključno) M6 naprej najbrž ne boš dobil. Z objektivom pa sploh ne. Čeprav so bili eni primerki ampak leica M6 za 300€ mi je raaaaahlo sumljiv nakup (glede na ostale cene), čeprav ne vem, mogoče boš le imel srečo.
Pravilnik portala: [url]https://www.slo-foto.net/legal-pravila.html[/url]
 0   

abo01 @abo01 9. Mar 2010, 20:30

Hm, sem vedno gledal za temi fotoaparati, pa me v tem trenutku mikro 4/3 čisto zadovoljijo. Saj bi raje imel M9, ampak 4k za body, pa potem 1k za za najcenejši objektiv ... no go.
 0   

Marjan @elanino 9. Mar 2010, 20:31

Ja, tudi sam sem malo pregledoval Ebay in recimo da je v tem rangu kakšen M3 in seveda nekateri modeli Bessa. Na forumih tudi pogosto opazim da je kar veliko uporabnikov M3 modela zato predvidevam da je razmerje cena/kvaliteta ustrezno. Ne vem pa zakaj najdem zelo malo uporabnikov M4 in M5?!

A je sploh smiselno kupovati tako drag aparat kot so Leice ali je mogoče vseeno boljše razmišljati o cenejših alternativah? a je Leica res tako superiorna napram ostalim da si lahko privošči tako visoko ceno tudi pri rabljenih aparatih?
 0   

Marjan @elanino 9. Mar 2010, 20:37

Ja, 4/3 sistem bi lahko bil tisto nekaj. Majhen, kvaliteten, možnost menjave objektivov...
Če ga imaš kako pa si zadovoljen recimo v primerjavi z DSLRjem?
 0   

abo01 @abo01 9. Mar 2010, 21:12

Majhno, lahko, pogrešam le globinsko neostrino. StaneC ti tudi lahko veliko pove.
 0   

name1 @name1 10. Mar 2010, 12:40

jaz uporabljam zorkija 4 (50mm 2.0) za zabavo in moram rečt, da mi je z vsako rolo filma bolj všeč...mam tud zorki 5 sam mi je 4-ka boljša (pobral od staršev:))...
besse so super, men osebno takoj za leico...sicer je pa tudi res, da razen še nekaj ruskih RF, besse (ne vem kater model, brez merilca svetlobe) ter leice (serija M6) nisem nič drugega probal...
men osebno je leica še vedno top, mogoče tud zaradi samega filinga (=ker vem da imam leico v rokah)...pa edino leica je imela merilc svetlobe (od teh ki sem jih probal) kar "dostkrat" pride prav drgač je to bolj shoot&pray...
sicer pa je boljš imet besso z dobrim objektivom kot leico s slabim...

aja, testirana leica je imela 50 1.0....my dream combo sam treba prej oropat banko upset
May the light shine on you!
 0   

purac @purac 10. Mar 2010, 13:21

Kaj pa je še alternativa Olyu EP-1 v segmentu mikro 4/3?
A je ta trenutno No 1 v tem segmentu ali je še kaj pametnega?
Kako pa je v tem primeru z objektivi - kaj sploh lahko "nataknem" na ta body? a so uporabni tudi kakšni starejši objektivi?
 0   

Miha @cedo 10. Mar 2010, 13:34

purac je napisal/a:
Kaj pa je še alternativa Olyu EP-1 v segmentu mikro 4/3?
A je ta trenutno No 1 v tem segmentu ali je še kaj pametnega?
Kako pa je v tem primeru z objektivi - kaj sploh lahko "nataknem" na ta body? a so uporabni tudi kakšni starejši objektivi?

Na m4/3 gre preko adapterja praktično vsak objektiv.

Poleg Olyja imaš še Panasonica in Samsunga (ta je pravzaprav APS-C).
Jaz imam G1, ki ima napram Olympusu boljše iskalo (EP-2 ima podobno kvalitetnega, a ga je treba dokupit posebej), hitrejši AF in bolj kvalitetne kit objektive. Ima pa Oly stabilizacijo v ohišju.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati