0 

ander @ander 11. Jan 2005, 19:30

Vprašanje za klasike smile

Zanima me ali ima kdo izkušnje z ND filtrom. Želim ga kupiti in ne vem s kakšnim faktorjem naj ga kupim. Uporabljal ga bom za izenačitev kontrastov med nebom in horizontom pri panoramskih fotografijah, za slikanje strel,...

Hvala za odgovor in lep pozdrav vsem.
Dobro luč!
   0 

Sabi @Sabi 11. Jan 2005, 21:17

Ja mene pa se zanima kaka ti je funkcija ND filtra že kao vgrajenega v fotoaparatu ??
al je to lari-fari....
   0 

abo01 @abo01 11. Jan 2005, 21:38

Za strele boš rabil ND64 ali več, morda se splača razmišljat o ND400. Vsekakor je ND8 premalo, kajti za slikanje strel podnevi rabiš ekspozicijo vsaj 30s.
   0 

chips @chips 11. Jan 2005, 21:41

Kot ze samo ime filtra pove (Natural Density) je stvar namenjena dodajanju density-ja, ali drugace receno blende. Na razpolago je vec jakosti teh filtro, kot tudi izpeljank. Tukaj imamo ND filter kot celoto, ki je po celo povrsini isti, drugi pa je "gradual ND". Slednji je taksen, da se iz sivo obarvanega filtra prelije v nebarvnega, prosojnege.
Tisti, ki je v celoti siv je najpogosteje uporabljen pri fotkanju npr. slapov, za katere je potrebno cimbolj zapreti blendov, da dobimo zeljeni cas expozicije (tudi 1 sek. ali 2) in posledicno efekt meglice.

Gradual ND pa se uporablja najpogosteje za potemnitev neba, tako da je fotka bolj dramaticna in/ali izenacena s horizontom ali zemljo.
   0 

iztok @izo 11. Jan 2005, 21:44

ne se ubadat z digitalnimi filtri v aparatu, photoshop nardi dosti bolje, pa vse lahko prilagodiš. dobra zamenjeva za nd (no, ne za vse primere) je v photoshopu shadow/highlight filter. pride prav npr, takrat ko hočeš potemnit nebo in posvetlit pokrajino, na primer. in to je zelo pogosto.
ander, s nd filtrom na žalost nima izkušenj, imam s polarizatorjem, vendar ga ne uporabljam pogosto, pomaga pa. za strele se mi zdi, da bi bolj prišel slednji prav, a ne? a to nucaš zaradi prevelikega kontrasta strele in ozadja, najbrž slikaš na digitalca?

p.s. ni natural, ampak neutral density, se mi zdi..
   0 

Sabi @Sabi 11. Jan 2005, 21:49

izo:
Ja ne tak kot si rekel photoshop je zakon samo jaz se šele uvajam v svet digitalne fotografije in upam da bo to to grin
   0 

Sabi @Sabi 11. Jan 2005, 21:50

Pozabil sem vprašat kaj priporočate za na splošno kaki filter ali dva tri....
   0 

Sabi @Sabi 11. Jan 2005, 21:52

izo: jaz slikam vse kaj pride pa res čist vse :wink:
   0 

chips @chips 11. Jan 2005, 21:54

izo: se opravicujem, prav imas...Neutral Density
   0 

iztok @izo 11. Jan 2005, 21:58

sej ne rabiš nekega znanja, sej takov vidiš rezultat, samo drsnik pomkaš lev-desno. sej je v bistvu pol photoshop za 90%ljudi preobsežen, tist malce okleščen photoshop elements, ki ga dodajajo fotičem, je čist dost. če si ga dobil zraven, kar naloži, pa probaj. sej je narjen tako, da je čist simpl.
   0 

Sabi @Sabi 11. Jan 2005, 22:02

izo:
kaj naprimer najpogosteje delaš na slikah v photoshopu??
   0 

chips @chips 11. Jan 2005, 22:09

V PSju lahko marsikaj popravis, vendar se kvaliteta kaj hitro izgubi. Se vedno sem pristas kvalitete fizicnih filtrov, ceprav jih ne uporabljam pogosto zaradi lenobe...in to raje storim v PSju:)
   0 

iztok @izo 11. Jan 2005, 22:12

sabi, za korekcije v photoshopu odpri novo temo, da ne smetimo. naj bo to pogovor o nd filtrih.
   0 

Sabi @Sabi 11. Jan 2005, 22:22

JA ata ;P
   0 

ander @ander 12. Jan 2005, 09:37

Ne, Izo, nisem digitalc pač pa klasik biggrin Za strele slikat sem prvič poskusil z manj občutljivim filmom, pa še polarizator sem dal gor, pa ni bilo uspeha. Prav zato se sedaj zanimam kakšen ND filter naj si kupim za tovrstno izživljanje smile
Hvala vsem za nasvete, bo pa še kakšen dobrodošel.
Dobro luč!
   0 

MH0 @MH0 12. Jan 2005, 09:45

ander je napisal/a:
Ne, Izo, nisem digitalc pač pa klasik biggrin Za strele slikat sem prvič poskusil z manj občutljivim filmom, pa še polarizator sem dal gor, pa ni bilo uspeha. Prav zato se sedaj zanimam kakšen ND filter naj si kupim za tovrstno izživljanje smile
Hvala vsem za nasvete, bo pa še kakšen dobrodošel.

Še en polarizator dodaj in si sam nastavi ND faktor.
   0 

chips @chips 12. Jan 2005, 09:52

Sicer pa nevem, zakaj bi ND filter uporabljali za strele, nima pomena. ND filter potemni celotno sliko in ne samo preosvetljene dele, torej tudi strele. Gradual ND pa itak ni uporaben...

Ce noces preosvetlit fotke z lucmi, vzami kos kartona in zakrivaj objektiv.
   0 

ander @ander 12. Jan 2005, 16:18

Chips, saj ND filter nebi potemnil slike. Imam TTL in v končni fazi bo slika ok osvetljena. Filter ND bi le podaljšal čas ekspozicije in s tem bi bila verjetnost, da ujamem strelo na celuloid, večja.
Za nočne posnetke strel pa bi itak dal na BULB in čakal smile
Možnost s kartonom se mi zdi bolj uporabna v drugih primerih (npr. risanje sledi avtov ponoči,...), v tem pa ne preveč - kaj pa če udari strela ravno v trenutku, ko s kartonom zakrivam film??
Dobro luč!
   0 

chips @chips 12. Jan 2005, 16:48

ander: dejstvo je, da za fotografiranje strel bos porabil ogromno posnetkov, tako ali drugace. Ce ti bo ND filter potemnil okolico, ti bo tudi strele. Tako si bos ustvaril moznost, da bodo strele nevidne, podosvetljene.
Uravnat svetlobo ne bos mogel, ker so preveliki kontrasti med posameznimi deli.
Nimam velikih izkusenj s fotkanjem strel, vendar mislim, da to ni najbolj ucinkovita resitev.

Ko bos poskusil, porocaj!
   0 

chips @chips 12. Jan 2005, 16:54

Aha, stekam.. Sem prebral se 1x tvoj post.
Torej, problem je v temu, da nimas manualnih nastavitev, oz. samo ttl?
No, ce je tako, pol ti bo filter pomagal....

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati