0   

FotoGruL @FotoGruL 25. Mar 2010, 13:29

hmmmmmmmm

dane grem na en koncert,
pa sem nameraval vzeti sabo D90,
vendar me zanima, če se mi sploh splača,
glede nato, da imam zgolj objektiv Nikon 18-105 VR.

Ali lahko kaka slika uspe in ali moram imeti zraven stativ.
Približno s kakšnimi nastavitvami vi slikate na koncertih.
 0   

Miha @mauss 25. Mar 2010, 13:47

s stativom nimaš na koncertih kej počet.
tut s tem objektivom se da normalno delat(samo ne nonstop na 105mm), če ne gre za nek jazz koncert kjer sta dve sveči z barvno folijo edina osvetljava... naštudirej osvetljavo, ponavad je kakšen močen reflektor direkt v pevca in se mu moraš pač prilagodit, da le ta ni skurjen. ti sam pazi, da maš čase dost kratke(1/100 in krajše), če je tema, navij iso in nimaš kej falit. je veliko odvisno od zvrsti muske in same dinamike nastopajočih, fleš je tukaj zelooo uporaben itd...
tolk na kratko, koncerti so itak žanr zase in samo izkušnje pomagajo, tukej ni recepta za instant uspeh.
...
 0   

WhiteCell @WhiteCell 25. Mar 2010, 13:48

zakaj pa ne....

če maš malo bolj počasen objektiv ti bi exsterni fleš prišel prav ( zaradi AF mreže)....

jest slikam ponavadi 5-7 zaslonka 1/15 čas.....+2nd curtain

res da je objektiv 2.8.....včasih ven potegnem tudi 50ko 1.8....

samo se da tud z 4.5 slikat...samo brez mreže oz AF asist beam...bo bolj težko hitr fokusiral...amo vseeno gre
 0   

Jernej Lasič @Sviri 25. Mar 2010, 14:01

sam koncertov skoraj nikoli ne slikam s flešom. se mi ne zdi kulturno do nastopajočih, niti do publike.

če pa se že odločiš, nujno prej vprašaj bend če jih moti in če ti pustijo fotkati s flešom
Krotim fotone. Kako? Poglej na [url=www.foto-lasic.com]www.foto-lasic.com[/url]
 0   

Ratter @Ratter 25. Mar 2010, 15:24

Tudi jaz ne fotografiram koncertov s flešem.Se da brez fleša tudi lepe fotke delat.Enostavno preveč izstopaš s tistim bliskanjem.Če bi jaz bil nastopajoči,bi mi šlo na živce.Pa tudi ni treba f2,8 po vsej sili.En namig.Imej nastavljeno na rafal 3 fotke na sekundo.Vmes bo kakšna zmigana.Je pa dosti več možnosti za ostro fotko.
ISO tam nekje 800.Odvisno od svetlobe.
 0   

Anže @AlienW 25. Mar 2010, 20:17

S flešem se ne fotografira koncertov že zato ker so take fotke grde.
 0   

ales @ales 29. Mar 2010, 18:41

S flesem se ne fotografira koncertov tudi zato, ker to ne *dovolijo* smile

Sicer je pa zelo odvisno od prostora in razsvetljave in nimam formule. Le par nasvetov:
- za fotkanje ene osebe je primerno centralno merjenje, saj je ta oseba ponavadi edina
osvetljena, ozadje pa temno
- iso je na vecinoma koncertih (kjer pevca ne "soncijo" z reflektorji) vsaj 800 in ga visas
po potrebi, odvisno kako kvaliteto hoces dobiti na koncu in koliko drobnarij zelis zajeti
- wb je stvar prakse, ce bos slikal v RAW nacinu, ti ni pomemben, sicer je pa v polovico
primerih dovolj tungsten ali kaj podobnega, tam med 3000-4000K.
- zaslonko v vecinoma primerih najbolj odpres (kolikor ti zmore objektiv), ce le ne potrebujes celega odra na fotki
- hitrost je zelo odvisna od izvajalcev(ce veliko skacejo ali so kot penzionisti pri miru) in od tega, ali zelis ujeti osebo v elementu, ali potrebujes se efekt gibanja

No tolk. Mogoce za prvic niti ni neumno, da izberes prioriteto hitrosti (npr med 60-125/s) in pustis da ti aparat sam stela zaslonko, ce je iso premajhen (ti bo verjetno zmigalo, da ne more bolj odpreti zaslonke), ga pa dvignes.
 0   

Horvy @Horvy 29. Mar 2010, 19:41

ISO mam js vedno najmanj 1000, ker je pri vseh nižjih vrednosti pretemno ozadje....šuma pr tvoji D90 ne bo, ker ga pri moji D80 celo ni tako veliko, fotkaj v A modu ( prioriteta zaslonka ), pa čim manj štelat blendo Mogoče mal čudna stvar...če ni veliko folka in če je možno ( da si blizu odra) včasih vržem vn stativ!, zelo uporabno!

Lp!
 0   

ales @ales 29. Mar 2010, 20:00

Sicer ne poznam nikonov, ampak pri canonu je 40d z 3.1mp/cm2 imel boljse isote kot pa novejsi 50d z 4.5mp/cm2. Tko da me zanima a je pri nikonih tud ista finta glede na to da ima d80 2.7mp/cm2 d90 pa 3.3mp/cm2 (ceprov naj gostota pixlov ne bi vplivala na kvaliteto).
 0   

Horvy @Horvy 29. Mar 2010, 20:26

Pri D90 je boljša kvaliteta pri ISO 1600 kot pa pri D80 1000...požge ga na celi črti...govorim iz lastnih izkušenj...ni primerjave!
 0   

Žiga @zcetrt 29. Mar 2010, 20:59

Pri D80 in D90 gre za popolnoma različen tip tipala: CMOS proti CCD.
4.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati