0   

Damir @OCCULT 1. Maj 2010, 22:22

Pozdravljeni...

Zanima me katera nastavitev je najprimernejša za sliko,če se to da določiti vsaj približno mislim po K (Kelvina) WB.

Slišal sem,da nastavljajo od cca 5.000 do 5.600 K.

V Photoshopu nastavljam belino z pipeto ali avtomatsko pač po potrebi,kot se mi zdi vsekakor so številke vse tam okoli 5000 K več ali manj.

Zanimajo me te številke kaj pomenijo in kako je najbolj idealna nastavitev v programih za nastavitev WB,kot naprimer;
R--233
G--188
B--204

No vsekakor me zanima vaše mnenje..

Hvala vnaprej.
Lep pozdrav...
 0   

Aleš @lial 2. Maj 2010, 06:18

Enostaven odgovor bi bil - res je, okrog 5000.
Vendar so te zadeve, kakor vedno, malo bolj obširne. Nastavljanje beline se prične že v aparatu in šele potem nadaljuje v programih. Nižja številka pomeni bolj tople tone, višja bolj hladne, ti pa so takšni že ob fotografiranju.
Na primer navadna domača žarnica proizvaja svetlobo okrog 3500K, dnevna svetloba sredi sončnega dne pa okrog 6000. In ker je določitev 'na oko' velikokrat napačna, fotografi uporabijo za točne nastavitve ambienta tako imenovano 'sivo karto'.

Glede pomena številk pa takole: R (red), G (green) in B (blue) določajo koliko je posamezne barve v namešani barvi. To kar si zapisal je videti takole:

Vrednosti posamezne osnovne barve so 255, torej bi na primer številka 255, 0, 0 pomenila osnovno rdečo, 0, 255, 0 zeleno in 0, 0, 255 modro.
Vse barve v polni vrednosti skupaj dajo belo (255, 255, 255), brez barvnih vrednosti pa črno (0, 0, 0)

Toliko za začetek, pa verjetno bo še kdo kaj dodal, tema je zanimiva in ne nazadnje - zelo obširna.

LP
 0   

Jernej Lasič @Sviri 3. Maj 2010, 17:06

lial je napisal/a:
Enostaven odgovor bi bil - res je, okrog 5000.
Vendar so te zadeve, kakor vedno, malo bolj obširne. Nastavljanje beline se prične že v aparatu in šele potem nadaljuje v programih. Nižja številka pomeni bolj tople tone, višja bolj hladne, ti pa so takšni že ob fotografiranju.
Na primer navadna domača žarnica proizvaja svetlobo okrog 3500K, dnevna svetloba sredi sončnega dne pa okrog 6000. In ker je določitev 'na oko' velikokrat napačna, fotografi uporabijo za točne nastavitve ambienta tako imenovano 'sivo karto'.

Glede pomena številk pa takole: R (red), G (green) in B (blue) določajo koliko je posamezne barve v namešani barvi. To kar si zapisal je videti takole:

Vrednosti posamezne osnovne barve so 255, torej bi na primer številka 255, 0, 0 pomenila osnovno rdečo, 0, 255, 0 zeleno in 0, 0, 255 modro.
Vse barve v polni vrednosti skupaj dajo belo (255, 255, 255), brez barvnih vrednosti pa črno (0, 0, 0)

Toliko za začetek, pa verjetno bo še kdo kaj dodal, tema je zanimiva in ne nazadnje - zelo obširna.

LP

to drži predvsem za fotografiranje v .jpg formatu
če fotografiraš v RAW je ta trditev nepomembna, saj se belino lahko nastavi potem, v postprodukciji. enako dobro, morda celo boljše, sploh če se svetlobni pogoji spreminjajo.

sicer pa occult, ni univerzalne nastavitve, saj se fotograf prilagaja pogojem in ne obratno.
Krotim fotone. Kako? Poglej na [url=www.foto-lasic.com]www.foto-lasic.com[/url]
 0   

Damir @OCCULT 4. Maj 2010, 19:00

Hvala vam za razlago...............se bom prilagajal pogojem.
Lep pozdrav...
 0   

iztok @izo 4. Maj 2010, 21:35

OCCULT je napisal/a:
Pozdravljeni...

Zanima me katera nastavitev je najprimernejša za sliko,če se to da določiti vsaj približno mislim po K (Kelvina) WB.

Slišal sem,da nastavljajo od cca 5.000 do 5.600 K.

V Photoshopu nastavljam belino z pipeto ali avtomatsko pač po potrebi,kot se mi zdi vsekakor so številke vse tam okoli 5000 K več ali manj.

Zanimajo me te številke kaj pomenijo in kako je najbolj idealna nastavitev v programih za nastavitev WB,kot naprimer;
R--233
G--188
B--204

No vsekakor me zanima vaše mnenje..

Hvala vnaprej.

sicer so najbrž že povedali, pa vseeno:
wb se štima zato, da na fotki porihtaš barvni štih, kise pojavi zaradi različne osvetlitve oz. pogojev, v katerih fotkaš. torej, po domače: rad bi dobil čimbolj "navtralne barve", ne glede na pogoje (kar je pa precej težko, da ne rečem skroaj nemogoče).
ravno zaradi teh različnih pogojev (ne moreš ponucat istih nastavitev recimo pod močnim soncem ali pa v svetlobi sveče) se nemoreš zanašat, da ti bo ena nastavitev dal isti rezultat, razen če recimo večinoma fotkaš pod enakimi pogoji. za različne pogoje pipeta niti ni tako šfoh izbira, moraš le najt območje oz objekt, za katerega veš, da ima nevtralno belo ali sivo površino (sveda, vsaka barvni detajl na tej površini bo zmedel računalnik in razultat ne bo pravilen).
seveda, za najbolj "točne" barve (o tem bi spet lahko dolgo debato, pa pustimo), pa je smiselno ponucat barvno tarčo, ki poleg osnovn (osvetlitev in približno uravnotežena wb) omogoči tudi pravilne uravnoteženosti barv tudi pod različnimi pogoji oz osvetlitvami. seveda je tukaj obveznao barvna kalibracija fotaparat in nameščeni barvni profili ipd, ampak za bolj resno delo (recimo reprodukcije um. del, tkanine ipd), je to skoraj nuja.
še kakšen link, da ne samo gobezdam, bo bolj jasno
http://www.youtube.com/watch?v=QuIUlf3VnGc
 0   

sebastijan @smotko 5. Maj 2010, 07:39

in kateri program je tako najbolj simpl za uporabo (po možnosti Slo) in da je OK za delo
 0   

Aleš @lial 5. Maj 2010, 08:15

Skoraj vse, kar potrebuješ in je 'simpl' da skoraj ne more biti bolj, je Googlova Picasa3 tudi v slovenščini.
Malo težje, pa še vedno 'simpl' je PhotoFiltre, ki pa ne razume po naše.
Še nekoliko težji je Irfan, ta razume (skoraj) vse jezike sveta

In tako naprej vse do Photoshopa...
 0   

Stane Crnjak @staneC 5. Maj 2010, 08:28

Tudi če je WB nekaj zgrešen, se ga da v PS oz Picasi še vedno dobro porihtat, tako da "samo RAW za pravilen WB mantra" ne velja čisto. Pa "nevtralne" barve so po navadi dolgočasne. Če imaš pa več virov svetlobe, ti pa tudi RAW in "pravilna kalibracija" ne pomagata. Je pa res, da se najprej nauči pravilno nastavit WB ( možnost v vsakem aparatu) in šele nato eksperimentiraj z WB nastavitvami.
Z odtenki +/- 100K pa naj se ukvarjajo profesionalci, kar se mi nekako zdi, da ti nisi...
 0   

miro @mga4all 5. Maj 2010, 08:41

staneC je napisal/a:
Tudi če je WB nekaj zgrešen, se ga da v PS oz Picasi še vedno dobro porihtat, tako da "samo RAW za pravilen WB mantra" ne velja čisto. Pa "nevtralne" barve so po navadi dolgočasne. Če imaš pa več virov svetlobe, ti pa tudi RAW in "pravilna kalibracija" ne pomagata. Je pa res, da se najprej nauči pravilno nastavit WB ( možnost v vsakem aparatu) in šele nato eksperimentiraj z WB nastavitvami.
Z odtenki +/- 100K pa naj se ukvarjajo profesionalci, kar se mi nekako zdi, da ti nisi...

Drzi kot pribito. grin

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati