0   

Danijel Žagar @Danijelz 7. Maj 2010, 23:40

Torej:fotoaparat na stojalu na enem mestu, menjal sem samo objektive: Sigma 18-50 f/2,8 EX DC
Canon EF 50 f/1,8 II
Sigma 50-150 f/2,8 EX DC APO HSMž

Izre pa je potem drugačen ori vsakem. Pri zoomih se tudi glede na fokusno razdaljo spreminja goriščnica, a ne za take razlike kot so med objektivi. Tu je še slika, objektivi po istem vrstnem redu kot zgoraj:

V čem je štos?
 0   

Žiga @zcetrt 7. Maj 2010, 23:50

V razdalji ostrenja (različnqa stopnja spreminjanja vidnega kota zaradi spreminjanja položaja leč med ostrenjem) in zaokroževanju.

Zdi se mi, da navedena goriščnica velja pri ostrenju na neskončnost. Poskusi še, kakšne so razlike v tem primeru. Če se ti že ljubi s tem ukvarjat smile
4.
 0   

Janez Pelko @Wartburg 8. Maj 2010, 08:30

Seveda velja, da nominalna goriščnica velja le pri neskončnosti.
Vendar to tu ne igra vloge. Teoretično se pri krajših razdaljah goriščnica daljša, a tu bi to veljalo za vse tri objektive enako.
Razlaga je zelo enostavna:
1. Dejanska goriščnica fiksnega 50mm ni ravno točno 50,00mm ampak na primer 51,27mm (točen podatek dobiš kje na netu, kjer v nulo testirajo objektive)
2. Zoom objektivi praviloma goljufajo z goriščnicami. Na primer 70-200 je dejanskih 74-192 (spet govorim na pamet) in 18-50 je npr. 18,8-45,7
Pred leti so bile nekje na netu tabele z nekaj sto objektivi, kjer so natančno napisali goriščnice in zaslonke. Tudi pri zaslonkah zoomi precej bolj goljufajo kot fiksni.
 0   

Aleš @lial 8. Maj 2010, 09:04

S tem 'problemom', ki to ni, sem se sam prav tako ukvarjal pred skoraj štirimi leti, ko me je zmotila nenatančnost širine zajema glede na kalkulacijo uporabljeno s programom f/Calc.
S šestimi različnimi objektivi, med njimi enim fiksnim (Pentacon 200) sem posnel enak objekt na enaki oddaljenosti:

Izkazalo se je, da vsi razen fiksnega prikažejo drugačno območje, eden celo pretirava za skoraj tretjino.
In potem sem ugotovil še to, da se s tem pač ne splača obremenjevati, ker itak ne uporabljam objektivov za merjenje kakšne širine grin grin
Zato: brez panike, vse je pod kontrolo grin grin
 0   

Danijel Žagar @Danijelz 8. Maj 2010, 09:19

Kul. Sem že hotel prijaviti krajo milimetrov grin Se mi pa zdi vseeno trapasto, da takole zavajajo... U glavnem, to je rešeno, zdaj pa povej samo še to da je frontfocus normalen in sem rešen...
 0   

Aleš @lial 8. Maj 2010, 10:02

Za določanje front/back fokusa moraš uporabiti drugačen način in drugačno tarčo

LP
 0   

Andrej @fotokaj 8. Maj 2010, 10:26

Brez veze se pritoževat; vsdi proizvajalci zaokrožujejo podatke o goriščnicah; prejšnji teden sem primerjal 4 objektive pri 24mm; 14-24/2.8, 24/1.4, 24/3.5 PC-E in 24-70/2.8 Nikkorje.
Kateri je najbliže realnim 24mm ne vem, je pa 14-24 najširši, potem sledi 24/1.4 in nazadnje povsem enaka 24-70 in 24/3.5. Nekako takole je; če je 24/1.4 točno 24mm, pol je 14-24 pri 24mm dejansko cca 23mm in ostala dva cca 26mm.
 0   

Danijel Žagar @Danijelz 8. Maj 2010, 11:16

Lial, hvala za link. Tiste fotke so bile samo za prikaz prvega "problema", ff sem preizkušal pod kotom 45 stopinj itd. Ta karta je dala razveseljive rezultate, razen če je fotič tako zahrbten, da je priden samo pri tej karti...

Glede goriščnic pa...recimo da ima vsak objektiv svoj pogled na stvari smile
Perfection is achieved, not when there is nothing more to add, but when there is nothing left to take away. (Antoine de Saint-Exupery)

http://www.socahiking.com
 0   

Danijel Žagar @Danijelz 9. Maj 2010, 12:30

Aaaargh! Res ima sfaljen fokus, v 90% ne fokusira prav sad tko da tista tarča je preveč idalen primer za senzorčke, zunaj pa katastrofa...
Je imel kdo od vas težave s fokusiranjem pri 40D? Jutri šiba na servis v Lj, upam da ga zrihtajo...
Perfection is achieved, not when there is nothing more to add, but when there is nothing left to take away. (Antoine de Saint-Exupery)

http://www.socahiking.com

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati