0   

bgt92 @bgt92 13. Maj 2010, 14:57

Okoli novega leta sem kupil d3000 + kit leča.
po petih mesecih se mi je začelo dogajati, da v iskalu vidim take.. hm, bele/sive pikice, ki sploh niso preveč izrazite - vidne so samo pri določenih pogojih, npr. ko "gledam" na temnejšo podlago, oziroma so vidne samo na sliki v iskalu. so pa po celotni sliki v iskalu. ko pa dejansko fotografiram pa se po fotki nardijo pike/madeži, ki so veliko večji kot te pike in na čisto drugih mestih. sem priložil sliko, to je bel a4 list, na katerem so dobro vidne te packe. je pa cela velikost, da se bi bolje videlo.

-->

sem probal tut z drugimi objektivi, ampak isto in na istih mestih, tako da z objektivom ni nič narobe.

nisem prepričan, ampak se mi zdi, da je to morda povezano s tem, ko sem čistil zrcalo v body-ju, ampak mislim, da je zdaj sčiščeno čisto enako kot na začetku - vsaj videt ni nič.

če ima kdorkoli kakšen predlog, kako se tega rešit, bi bil zelo vesel,če bi to delil z mano smile
 0   

Janez Pelko @Wartburg 13. Maj 2010, 15:00

To, kar je na fotki, so smeti na senzorju.
Te lahko s puhalko spihaš, če uporabiš nastavitev 'Mirror lockup For Cleaning Sensor' .
Smeti na zrcalcu pa ne vplivajo na posnetek.
 0   

bgt92 @bgt92 13. Maj 2010, 15:16

super, hvala za nasvet. sem še bolj začetnik in mi je zdaj kr nerodno.

vseeno pa ni odpravilo težav z pikami po ekranu, ve kdo kaj bi to bilo?
 0   

martin @mart911 13. Maj 2010, 15:20

Če so pike v iskalu so smeti najverjetneje na zrcalu. Če so pa na končni sliki al pa ko maš LV vkloplen, pol so pa na senzorju. Določ kje so in pol s puhalko spihi, bi mogl pomagat.
 0   

Janez Pelko @Wartburg 13. Maj 2010, 18:42

bgt92, preberi si navodila, kako se uporablja tista funkcija za čiščenje senzorja. V glavnem, senzor moraš videti, potem pa ga s kvalitetno puhalko močno spihaj. Bi moralo pomagati. Lahko ga pa meni prineseš, naredim za pol cene na uradnem servisu smile
 0   

Tomo @vtomo 13. Maj 2010, 19:13

Pike, ki jih vidiš v iskalu fotoaparat se nahajo na medlici, ta pa je direkt nad ogledalom (navpično). Te packe nimajo nobenega vpliva na končno fotografijo, enako kot prah na zrcalu nima vpliva niti na sliko v iskalu niti na končno fotografijo.
Medlica je zelo občutljiva zato ti kaj drugega kot mogoče pihanje z puhalko niti ne bi priporočal, saj jo zelo hitro spraskaš...
Čiščenje senzorja pa svoji presoji oz kolikor se počutiš sposobnega. Kot veš je senzor srce tvojega aparata tako da previdno...
 0   

maks @mmax 13. Maj 2010, 20:34

Njega mučijo pike na senzorju!! Saj je prikazal na fotki, samo povedat ne zna, ker ne ve kaj to je.

@bgt92 - Bolje da tega ne počneš sam(govorim zato, ker vidim da ne veš kaj to je)
Nesi ga takemu ki je že to delal, in ve kako narediti. Za to je potreben primeren pribor/palčke in čistilo/tekočino. Lahko tudi servis.
 0   

Aleš @lial 13. Maj 2010, 20:41

bgt92 je napisal/a:
Okoli novega leta sem kupil d3000 + kit leča.
po petih mesecih se mi je začelo dogajati, da v iskalu vidim take.. hm, bele/sive pikice, ki sploh niso preveč izrazite - vidne so samo pri določenih pogojih, npr. ko "gledam" na temnejšo podlago, oziroma so vidne samo na sliki v iskalu. so pa po celotni sliki v iskalu. ko pa dejansko fotografiram pa se po fotki nardijo pike/madeži, ki so veliko večji kot te pike in na čisto drugih mestih. sem priložil sliko, to je bel a4 list, na katerem so dobro vidne te packe.

Če pravilno razumem, potem so smeti tako na ogledalu ali medlici kakor tudi na tipalu.

Predlagam obisk servisa.

LP
 0   

bgt92 @bgt92 13. Maj 2010, 22:28

ej najlepša hvala vsem za odgovore, v osnovi se je šlo za to, da nisem vedel, ali so pike na končni fotki posledica pik v iskalu oz. ali je to sploh povezano.

sem tudi navodila prebral, ampak - kot ponavadi v navodilih - nič konkretnega, tudi pregledal malo po internetu in raznih "how to" straneh in sem vbistvu z izpihavanjem uspel spravit tipalo na stopnjo, kjer pike več niso tako/sploh vidne - za zdaj še brez posledic za tipalo, upam, da tako tudi ostane biggrin

ostajajo pa še vedno pike, ki so vidne v iskalu, to pomeni, da je problem na medlici. kaj menite, ali je smiselno za to zapravljati denar, ker servisi načeloma niso poceni, ali ne? je možnost, da te smeti ob daljši prisotnosti uničijo/trajno poškodujejo kak del?
 0   

maks @mmax 14. Maj 2010, 07:56

Ne, trajno jih prah ne more uničiti(lahko se samo "zapeče" na njo in je čiščenje malo težje) Dobjo pa se posebne palčke, s katerimi očistiš medlico in tudi zrcalo, kakor tudi semzor za senzor(poglej malo po spletnih trgovinah)
 0   

Janez Pelko @Wartburg 14. Maj 2010, 09:17

mmax je napisal/a:

@bgt92 - Bolje da tega ne počneš sam(govorim zato, ker vidim da ne veš kaj to je)
Nesi ga takemu ki je že to delal, in ve kako narediti. Za to je potreben primeren pribor/palčke in čistilo/tekočino. Lahko tudi servis.

Še en 'expert' za čisščenje senzorjev...
V 99% zadošča puhalka, za ostalo je potrebno mokro čiščenje, ki je zelo enostavno. Na netu je polno filmčkov in priročnikov, kako to z lahkoto narediš sam.
Pa seveda en kup panikov, ki niso senzorja nikoli čistili in strašijo s tem, da ga lahko poškoduješ ali celo uničiš. Pametnjakoviči, povejte svoje izkušnje, ne le da kopipejstate od sorodnih duš!
 0   

maks @mmax 14. Maj 2010, 20:09

Wartburg je napisal/a:
mmax je napisal/a:

Še en 'expert' za čisščenje senzorjev...
V 99% zadošča puhalka, za ostalo je potrebno mokro čiščenje, ki je zelo enostavno. Na netu je polno filmčkov in priročnikov, kako to z lahkoto narediš sam.
Pa seveda en kup panikov, ki niso senzorja nikoli čistili in strašijo s tem, da ga lahko poškoduješ ali celo uničiš. Pametnjakoviči, povejte svoje izkušnje, ne le da kopipejstate od sorodnih duš!

Kaj te muči @Wartburg, a si nisi prebral od začetka?
Kolikor sem jaz prebral, je že razpihoval s puhalko, tako da sem mu predlagal drugo varianto. Kaj ti zdaj ne paše? Zato ker sem začetniku predlagal servis? Ali zato ker nisi edini ki sam čisti senzor na svojem fotiču?
 0   

Janez Pelko @Wartburg 16. Maj 2010, 19:53

Kolikor sem jaz prebral, je pa prah lepo odpravil s puhalko.
Na k***c mi gre folk, ki s svojimi nasveti takole mimogrede človeku hoče pomagat tako, da ga to stane 50 EUR.
Eni pač želite biti pametni, ceno naj pa plačajo drugi. Kul bigrazz
 0   

bgt92 @bgt92 16. Maj 2010, 21:15

ja, prah na samem tipalu je že odstranjen, sprašujem pa samo še za nasvet, ali se mi splača čistit tiste pike, ki so vidne na iskali smile

najlepša hvala vsem za odgovore, zdaj vem več grin
 0   

Janez Pelko @Wartburg 17. Maj 2010, 06:32

Načeloma se tudi pike na iskalu lahko izpiha.
Sicer se jih pa počasi navadiš do te mere, da jih niti več ne vidiš in niso moteče.
 0   

Žiga @zcetrt 17. Maj 2010, 09:21

To, kako na jetra ti gre prah v medlici, veš samo ti.

Senzor sem si očistil sam in to dvakrat. Težav ne opazim. Sem pa šel enkrat menjati medlico v D80, kar mi je pa žal. Zaradi ročnega ostrenja s starimi objektivi sem si želel "split screen". Nadomestna medlica ni upravičila mojih pričakovanj in ker nisem najbolje znal zamenjati v prvo, sem fasal na staro nekaj prask in prahu. Panike ni, ne moti me, da ne bi mogel spat, a izkazalo se je, da tako brezvezno paničarejnje vseeno ni. Vsaj okrog medlice. Če človek ni najbolj spreten pa lahko kaj zafrkne tudi pri tipalu.
4.
 0   

Janez Pelko @Wartburg 17. Maj 2010, 09:38

KAj pa lahko zafrkneš pri tipalu?
 0   

name1 @name1 17. Maj 2010, 10:23

Wartburg je napisal/a:
KAj pa lahko zafrkneš pri tipalu?

zafrkneš lahko to, da ga "spraskaš"...en kolega je dobu po celmu čipu s prostim očesom nevidne praske, ki se fino poznajo po celi fotki...tak "artsifartsi" efekt dajo ven, prav fajn zgledajo cool končni efekt je bil pa tak, da ima nov body, kar pa tud ni slabo biggrin

mal bolj resno - razen tega primera nisem še slišal za kaj podobnega...jaz si tudi sam čistim že leta pa nisem imel nobenih problemov...ko pa to delam, se pa vedno počutim kot da sem v kaki Hitchcockovi sceni in da bo zdejzdej neki uletelo indian2
 0   

Janez Pelko @Wartburg 17. Maj 2010, 10:26

No, tudi jaz še nisem slišal za nikogar, ki bi dejansko spraskal AA filter.
Če pa že, se ga pa da za relativno majhen denar zamenjati. Vsekakor ceneje kot pa dve čisčenji na pooblaščenem servisu.
 0   

GoGo-GEP @GoGo-GEP 23. Maj 2010, 12:47

Pozdravljeni!

Imam en problem in sicer na zaslonu ko gledam v aparat vidim v desnem zgornjem kotu majhno črno pikico ki je nikakor ne morem odstranit. Na sliki ni vidna. Prosim za pomoč kako naj to očistim! Imam pa Nikon d3000.

Hvala in LP!

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati