0   

Miran @miran92 28. Maj 2010, 17:46

Pozdravljeni!

Rabil bi vašo pomoč. Danes sem pregledoval spletno stran [url]prazno1[/url] in [url]prazno2[/url], ko sem opazil "zanimiv" banner. Banner namreč oglašuje nagradno igro, ki jo organizirajo prazno1, prazno2 in prazno3. Vse lepo in prav, če banner ne bi vseboval mojo fotografijo, za katero se ne spomnim, da bi me kdo z njihove strani prosil za dovoljenje za uporabo. Zanima me na
koga se obrnit? Na prazno1,prazno2? Mogoče na avtorja bannerja? ... Kako naprej?

Printscreena strani :
-
Zbrisano1

-
Zbrisano2

Povezava na flickr profil, kjer je bila fotografija "ukradena" :
-http://www.flickr.com/photos/miran1992/3937431329/

"Licenca" ob uploadu fotografije je bila nastavljena na "None (All rights reserved)"

//Prišlo je do dogovora med avtorjem in organizatorjem.
 0   

Žiga @thunder_road 28. Maj 2010, 17:52

Kontaktiraj obe spletne strani in zahtevaj umik fotke. Ali pa se zmeni za "odškodnino". Avtorstvo fotografije pa lahko najbrž dokažeš.
Pravilnik portala: [url]https://www.slo-foto.net/legal-pravila.html[/url]
 0   

Miran @miran92 28. Maj 2010, 18:14

Lahko dokažem ja.

"Zbrisano"

Potem pišem samo prazno2? Poskušal bom takoj zahtevati "odškodnino".
 0   

Žiga @thunder_road 28. Maj 2010, 18:17

Odgovorni za to, da je tvoja fotografija objavljena brez dovoljenja so na uredništvih spletnih strani. Tako, da bi jaz pisal kar njima.
Seveda, če pišeš direkt Finančnim trgom, bo najbrž tudi "zaleglo" ali pa boš dobil nazaj sporočilo, da se obrni na spletni strani, ki sta kršili tvoje pravice do fotografije.
Pravilnik portala: [url]https://www.slo-foto.net/legal-pravila.html[/url]
 0   

Gregor Gomboc @George 30. Maj 2010, 20:03

Zgolj iz radovednosti... Koliko škode je nastalo, ki jo je treba ublažiti?

Kako visoka torej naj bi bila odškodnina?
 0   

Miran @miran92 30. Maj 2010, 20:14

Nismo se še nič zmenili. Niti sam ne vem koliko bi iskal. Se bom posvetoval še s kolegi. Če pa ima kdo kakšno vsoto v mislih... z besedo na dan.

So me pa dan po poslanem mailu poklicali in predlagal sestanek da se dogovorimo. Njihov oblikovalec pa naj bi fotko dobil na strani kjer so fotografije brezplačne. Objavil sem pa na flickrju in deviantart(na davianart sem pozabil), vendar je pri obeh prepovedana komericalna uporaba fotke(kar reklamiranje spletne strani in nagradne igre je)
 0   

martin @mart911 30. Maj 2010, 20:39

Sploh ni vprašanje koliko škode je nastalo! Vprašanje je kolikšno korist si je pridobil tisti, ki je fotografijo ukradel!
 0   

ohinsploh @ohinsploh 30. Maj 2010, 21:03

In pa kazen mora biti vzgojna!
 0   

Danijel Žagar @Danijelz 30. Maj 2010, 21:41

Ne vem čemu sestanek, saj ne boste Sputnika izstrelili, to se da po mailu hitro urediti. Če si z malim zadovoljen ti bo dost tud 50€. Lahko zahtevaš 200€ in če jim bo preveč rečeš 150 itd. Kakorkoli, nekaj bodo že morali izkašljati.
Jaz sem enkrat našel svojo fotkov nekem biltenu, ki je do založnika prišla po nekoliko zapleteni poti. Sicer sem zahteval malenkost več, a sem bil zadovoljen s 50, ker sem isto fotko itak že 2x prej prodal. Na koncu itak upoštevaš več dejavnikov, ko določaš ceno.
Perfection is achieved, not when there is nothing more to add, but when there is nothing left to take away. (Antoine de Saint-Exupery)

http://www.socahiking.com
 0   

heroj @heroj 30. Maj 2010, 22:03

Osebno pod 200€ sploh pomislil ne bi ... sorry ... ampak ti si oškodovan grin

Zato pa tudi je fotografija v Sloveniji v takem sranju. Honorarji so katastrofalni, plače tudi. Če se pa še primerjamo z novinarji, pa se tudi vidi, da fotograf gara več. Tle ni samo pet minut fotkanja, temveč tudi obdelava (same fotke kot meta podatki). Da o gori opreme, ki jo potrebno tovoriti, pa pridobivanju vseh dovoljen akreditacij. Vidim, da je bila tale fotka narejena "popotniško" iz Poljske. Vseeno, ne bit preveč pohleven in pristati na nizko ceno !!!
 0   

Gregor Gomboc @George 31. Maj 2010, 11:00

200€.

Sem si koj mislil, da bodo apetiti veliki. Ampak 200€ ?!?!?

Fotka ni nič posebnega. Na microstock strani bi bila vredna 1$.
Zato predlagam, da ohladite glave.
 0   

Janez Pelko @Wartburg 31. Maj 2010, 11:34

200€ je čisto normalna cena za ukradeni posnetek.
Ma microstockis so po 1$ zato, ker jo pač lhko stokrat prodaš in zaradi drugih vzrokov.
Kraja je kraja, po ceniku DPFS se obračuna trikratno, če se prav spomnim.

Sicer pa veliko sreče, dragi zagovorniki poceni prodajanja fotk. Izvolite si kupiti dobro opremo (če je še nimate), potem pa fotke prodajati na našem trgu po 1€ ali še manj. Najraje pa kar zastonj. Za referenco. Nikoli ne veš, kdaj ti prav pride.

Še primer iz ZDA (ali iz Francije, se ne spomnim točno): mp3 stane 99 centov. Žensko, ki je 'ukradla' nekaj deset pesmi, so oglobili za stotisoče dolarjev. Ne vem zakaj bi po tej logiki za ukradeno fotko zahteval par evrov???
 0   

name1 @name1 31. Maj 2010, 13:00

@wartburg: če računalnik šteješ že v opremo ti potem ostane še software, ki tudi ni zastonj...
May the light shine on you!
 1   

Gregor Gomboc @George 31. Maj 2010, 13:09

Wartburg je napisal/a:
Najraje pa kar zastonj. Za referenco. Nikoli ne veš, kdaj ti prav pride.

Ponavadi se ne strinjava, ampak tukaj si zadel 100%.

V kolikor bi bil jaz avtor fotografije, bi seveda tudi dvignil glas in se, če bi imel srečo, dogovoril z katerim od "pomembnežev" za sestanek.
Dal bi jim vedeti, da takšno pridobivanje fotografij ni korektno.
V nobenem primeru pa nebi šel v konflikt in zahteval, IMHO nerazumno visokega, plačila.
Namesto tega bi jim dovolil uporabo fotografije še v naprej, ter jim dal vedeti, da se bom v primeru, da bom potreboval protiuslugo, obrnil nanj.
Argumentirati tehtno, uglajeno in umirjeno.

Poznanstva so pomembnejša od nekaj 10€.

Pa še kviz za vse tiste, ki kričijo "kraja" in "vzgoja"...

Kdo odvas lahko na vsa naslednja vprašanja odgovori z "DA"?
- Uporabljam licenčni Windows in Office
- Uporabljam licenčen Photoshop
- Vsa glasba, ki jo premorem je bila kupljena
- Nikoli še nisem presnel glasbenega CD-ja in ga dal prijatelju
- Vsi filmski DVD-ji, ki jih imam doma so originali
- Nikoli še nisem fotokopiral knjige delno ali v celoti

Poznavate kaj sveto pismo? Ne? Jaz tudi bolj malo...
Ampak tega ste gotovo že slišali: "Kdor je brez greha, naj prvi vrže kamen vanjo".
Zahvala: LazyBones
 0   

Ratter @Ratter 31. Maj 2010, 13:51

Bravo George,Tukaj se popolnoma strinjam s tabo.
Sem že nekaj svojih fotografij podaril,ker so me lepo prosili za njih.
Tudi v Avstralijo za nek koledar.(no,tam je bila moja cena 1 izvod koledarja)
Tako,da,ko berem vse to jamranje tukaj zaradi ene fotke.
Saj res ni lepo,če ti jo kdo sune.
Ampak stalno se treba zamislit,koliko smo sami brezmadežni? Aleluja.
 0   

Janez Pelko @Wartburg 31. Maj 2010, 13:53

Ko ti ukradejo nekaj deset fotk, za karere veš da so ti jih ukradli, lahko predvidevaš, da je realno število vsaj petkrat višje.
Ko ugotoviš, da je tatovom tvojih fotk kaj malo mar do tega, da bi sploh komunicirali, se tudi tebi počasi ne da več zgubljati časa.
Ko malce razmisliš, upravičeno skočiš v zrak ob vsaki odtujeni fotki, ki je zlorabljena v komercialne namene.

Ja, vsi grešimo. Kdaj si pa ti policaja nazadnje vprašal, če ti pogleda skozi prste, ker verjetno tudi sam ne vozi ravno po predpisih?

BTW, doma imam licenčne Windowse, Office, Photoshop, Nikon Capture in še kaj.
In 500+ kupljenih glasbenih albumov.
 0   

Matjaž Milharčič @MatH 1. Jun 2010, 10:18

George je napisal/a:

Namesto tega bi jim dovolil uporabo fotografije še v naprej, ter jim dal vedeti, da se bom v primeru, da bom potreboval protiuslugo, obrnil nanj.
Argumentirati tehtno, uglajeno in umirjeno.
Poznanstva so pomembnejša od nekaj 10€.

Takšna poznanstva ponavadi trajajo dokler delaš zastonj. Na proti usluge pa ne gre računati.

George je napisal/a:

Pa še kviz za vse tiste, ki kričijo "kraja" in "vzgoja"...

Kdo odvas lahko na vsa naslednja vprašanja odgovori z "DA"?
- Uporabljam licenčni Windows in Office
- Uporabljam licenčen Photoshop
- Vsa glasba, ki jo premorem je bila kupljena
- Nikoli še nisem presnel glasbenega CD-ja in ga dal prijatelju
- Vsi filmski DVD-ji, ki jih imam doma so originali
- Nikoli še nisem fotokopiral knjige delno ali v celoti

Poznavate kaj sveto pismo? Ne? Jaz tudi bolj malo...
Ampak tega ste gotovo že slišali: "Kdor je brez greha, naj prvi vrže kamen vanjo".

Misliš, da bi izgovor "saj nisem računal za fotke" kaj pomagal, ko te bo BSA vprašal za licenco PhotoShop-a?
Sliko so ukradli pri čemer jih je avtor zasačil. Plačajo naj tako kot boš ti plačal, če te dobijo z nelegalnim PhotoShopom.
[size=10:ac19f3ba61]Kdor kadi sto let, dolgo živi.[/size:ac19f3ba61]
 0   

ogabe @ogabe 1. Jun 2010, 10:27

George je napisal/a:
Na microstock strani bi bila vredna 1$.
Zato predlagam, da ohladite glave.

Potem bi jo pa kupili iz microstocka. Jaz svoje fotke prodajam po svojih cenah, ki niso $0.25. In za taksno stvar jim jo definitivno ne bi dal pod 200eur, zato bi tudi zahteval vsaj toliko... pa naj bo fotka nekaj posebnega ali pa totalen srot. Ce bi jo imel namen prodati za 20 centov, bi jo pa uploadal na katero od MS agencij.
[url=http://www.photo.si]PhotoSI[/url]
 0   

ogabe @ogabe 1. Jun 2010, 10:32

Aja pa se odgovori na tvoja vprasanja... Windowsov in Offica ne uporabljam, imam pa licencen MacOS, ter legalen Open office. Photoshop je kupljen, prav tako Photomechanic in ostali programi katere uporabljam (ce niso ravno freeware). Vsa, ampak res vsa, glasba je kupljena, je pa verjetno nelegalno skonvertirana v mp3-je za na moj ipod. Ampak uradno si lahko naredim backup cd-ja ki ga kupim, ceprav verjetno ni misljen backup v taksni obliki grin
[url=http://www.photo.si]PhotoSI[/url]
 0   

S @futzy 1. Jun 2010, 11:10

Ogabe: ripanje MP3 za lastno uporabo na drugem nosilcu (iPod, SD kartica,...) iz original CDja ni nelegalno. To legalno omogocajo iTunes, MediaPlayer in vsi programi, ki so drugace naravnani k legalno kupljeni glasbi.
Tako da ne bos imel problemov s sazasom grin

MAC OS + MS OFFICE na macu skupaj 140 EUR (mac os dobis zastonj z rac) za home use...To je to!
Open Office + MAC OS = 0 EUR...se boljse ce ti ustreza..
www.sasodomijan.com - sportimage media agency
Canon 1D mark IV, Canon 1D mark III, Canon EF 300/2.8L IS USM, Canon EF 17-40 F4L, Canon EF 135 F2L, Canon EF 70-200 F2.8L, Canon EF 50 F1.4, Canon 1,4x, Canon 580EX

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati