0   

Nejc @AAAmater 8. Jun 2010, 20:02

Zdravo!

Zanima me sledeča stvar. Zaenkrat imam navaden UV filter, za zaščito objektiva.

Sedaj sem naročil še polarizacijski filter in me zanima, če bo kaj vpliva če dam povru še ta UV (kot zaščito, ker je polarizacijskega škoda za praske) ali to kako vpliva na polarizacijski filter?

Moje razmišljanje pravi da ne in lahko dam ta filter spredaj, nisem pa povsem 100% in zato sprašujem vas.

Hvala za odgovore.
 0   

Gregor Gomboc @George 8. Jun 2010, 20:24

Filter na filter?? Ne, mislim da to nima smisla.

Obstaja tudi nevarnost da bodo robovi fotografije zatemnjeni.
 0   

Nejc @AAAmater 8. Jun 2010, 21:05

George je napisal/a:
Filter na filter?? Ne, mislim da to nima smisla.

Obstaja tudi nevarnost da bodo robovi fotografije zatemnjeni.

Ja vem da nima ravno smisla, saj UV je samo za zaščito, in bi z njim zaščitil dražji - polarizacijski filter... Tudi sam mam pomislike da bi kaj vplivalo na sliko, zato sprašujem....

Bom sprobal na stojalu sliko z obema filtroma in samo z enim ter primerjal - iste nastavitve. Da preverim kako bo...

Ne bi rad da s kakšnim kamenčkom poškodujem polarizacijski filter... smile
 0   

Žiga @zcetrt 8. Jun 2010, 21:35

Robovi bodo po vsej verjetnosti temni. Tako grobo vinjetiranje bo. Vsaj pri najkrajših goriščnicah, če govorimo o zum objektivu.

Če pa gre za full frame objektiv na APS aparatu, potem ne bo vidnega poslabšanja kakovosti. Vsaj v večini razmer ne.
4.
 0   

Ernest @erni 8. Jun 2010, 21:45

Priporočam, da bi pogledal kdaj in zakaj se uporablja PL filter. Iz odgovora bi lahko ugotovil, da se ta filter uporablja samo občasno in ni nikakor namenjen
stalni uporabi na objektivu. Navijanje filtra na filter lahko pri širokokotnih objektivih povzroči vinjetiranje (že omenjeno) in tudi druge lastnosti objektiva se lahko poslabšajo. Za odgovore pobrskaj po forumu in spletu.
Lastniku objektiva pa seveda ne more nihče preprečiti istočasno navijanje na objektiv vsega kar ima na zalogi.
Lp Erni.
 0   

Nejc @AAAmater 8. Jun 2010, 22:48

Pri širokem kotu bi se verjetno poznalo če bi uporabljal 2 filtra...

no verjetno bom uporabljal samo enega, ko bom na področju, kjer bi bila lahko nevarnost poškodbe, pa bom brez polarizacijskega... kje in kako točno se ga uporablja, se nauči z izkušnjami, katere bom začel pridobivati ko ga dobim (to bo moj prvi polarizacijski), tako da upam da mi bo šlo...

Hvala vsem za nasvete
 0   

Janez Pelko @Wartburg 9. Jun 2010, 06:39

Ne boj se, da bi poškodoval filter. Bi moral biti zelo neroden. Umazanijo se da sčistiti brez posledic, fizične poškodbe z ostrimi predmeti pa so malo verjetne, če vasj približno paziš na opremo. Tudi sicer se kaka manjša praskica ne pozna, razen če ne fotkaš direktno v sonce, čemur pa polarizator ni namenjen.
Sicer pa imaš za zaščito pokrovček.
Še ena stvar je. Če na pol filter naviješ UV, imaš lahko resne težave, ko ga boš hotel sneti.
 0   

Ratter @Ratter 9. Jun 2010, 08:37

Močno priporočam branje:

http://www.e-fotografija.si/templates/default.aspx?a=2355&z=1
 0   

fearless @fearless 9. Jun 2010, 09:05

no, moje izkušnje so pa čisto drugačne. Jst kot "nek" landscape fotograf vedno in brez izjem uporabljam CPL, dol ga dam samo za indoor shootinge, drugače je pa na Sigmi obvezna oprema. Čez imam pa vedno UV zaščitni filter navit.

Neverjetno, ampak sam ne opazim nobenega vinjetiranja, ko ga želim dati dol, je to čisto enostavno, lepo se prilega, CPL je lažje obračat, ker je vse skupaj bolj masivno, zaščita je. Poznam še ene par ljudi, ki prav tako uporabljajo kombinacijo UV + CPL + objektiv, pa nisem zasledil nobenih težav s kkšno opazno vinjeto.

Poskusi, jst sm bil tudi po prebranem skeptičen, potem sem pa poskusil in se po 5 posnetkih odločil, da tudi če je kaj, da ne vidim.

smile
Lahko pa, da sem čorav, ampak meni paše tako, zato tudi uporabljam tako.
M. biggrin
 0   

Janez Pelko @Wartburg 9. Jun 2010, 09:38

Ja potem imaš pa srečo smile
Meni so se filtri že 'zlepili' in tudi na forumih najdeš precej obupancev, ki iščejo nasvet, kako jih dati narazen.
Še vedno pa trdim, da ni potrebe po dveh filtrih.
Vinjetiranje ni tak problem, ker na ultraširokoktnikuh polarizator dela čudne stvari in ga ni najbolj pametno uporabljati, za zmerno širokih kotih pa do vinjetiranja ne pride več.
 0   

fearless @fearless 9. Jun 2010, 09:45

no, s tem se strinjam glede vinjete. Sam tudi na crop senzorju pri 17mm doživim cca 24?, tak d to ni nek ultrawide ne?

glede zlepljenja pa nisem še nikoli slišal za to, res. si bom prebral, ampak zaenkrat trkam na les.
 0   

Janez Ford @JanezFord 10. Jun 2010, 12:12

Sam imam UV filter stalno gor, obcasno pa zgolj nasraufam nanj se polarizator, vinjetiranja nisem opazil, tudi "zlepili" se mi se niso. Mozno, da pride do vinjetiranja zaradi "stekiranja" filtrov ce so le ti bolj debeli (govorim o obrockih, ne o samih stekelcih), sam uporabljam Hoya HD filtre (UV in cir-pol) - ravno zaradi trpeznosti, ki pa so dokaj tanki, tanjsi za cca tretjino naprimer od marumija MC ... kater polarizator pa si si omislil, da te tako skrbi zanj? Na kateri objektiv jih bos sraufal?

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati