0 

masa gojic @maha 29. Jan 2005, 03:30

zivjo,

zanima me kaj pomeni predelana fotka... je to ze mali poseg kot je npr. kontrast, barva, ostrina,... ali kaj bolj drasticnega.

tnx, maha
   0 

ksantipa @ksantipa 29. Jan 2005, 07:29

o tem so se že "kresala" mnenja in tema je na forumu že odprta :wink:
LP X
   0 

masa gojic @maha 29. Jan 2005, 07:33

se mi je zdelo... samo ce ni pretezko, bi prosila za bezni namig.

stran je tako obsezna, da tut ce bi imela teden dni dopusta, mi ne bi uspelo pregledat niti polovice... :wink:

hvala
   0 

ksantipa @ksantipa 29. Jan 2005, 07:41

mnenja članov so različna in je debata o tem, kaj je predelano in kaj ne, "never ending story" biggrin

zame osebno je kakršnokoli popravljanje fotke (kontrast, saturacija, bluranje, itd) predelana fotografija. če je temu tako, potem kljukica in opis, kaj je bilo obdelovano :wink:
LP X
   0 

masa gojic @maha 29. Jan 2005, 07:47

super !

najlepsa hvala za orientacijo... pa obljubim, da se bom v bliznji prihodnosti bolj poglobila v prebiranje foruma , samo da me ne zanese tako kot danes biggrin

pozdrav , maha.
   0 

ksantipa @ksantipa 29. Jan 2005, 07:52

saj ti bo kdo drug verjetno tudi še kaj povedal biggrin
LP X
   0 

chips @chips 29. Jan 2005, 08:12

No, podpisujem se pod ksantipin post. Kar je popravljeno z nekim graficnim programom je tudi zame predelana fotka.
Vsec pa mi je "definicija" predelane fotke na 3delavnici, ki bi se glasila nekako tako: za predelano fotko se smatra takrat, ko ta popravek dominira nad fotko samo.

Ta meja je tezko dolocljiva in za vsakega posameznika relativna.
   0 

Matej Herbst @matto 29. Jan 2005, 08:39

Zame je že crop predelana fotka, tako da se tudi jaz pridružujem ostalim. Kot nepopravljeno smatran osnovno nastavitev osvetlitve in popravek barv, čez celo fotko enak način kot se dela v studiu vse ostalo je zame že predelava.
   0 

Miha Rekar @Mih@ 29. Jan 2005, 08:52

Zame je predelana fotka vsak pixel, ki ni enak kot istoležeči pixel na originalni fotografiji. Resize še ni predelava, kar koli drugega pa je.

0 

andyz @andyz 29. Jan 2005, 10:12

Ne bodite preveč radikalni, ker ste v kontradikciji sami s sabo. To je že bilo neštetokrat premleto. Že ko fotko posnameš jo do neke mere predelaš (nastavitve na aparatu!). Potem jo predelaš, če jo hočeš poslat na portal. Minimalne korekcije v smislu vernejšega in boljšega prilkaza motiva po moje niso nevemkakšna predelava (tudi v temnici korigiraš najmanj izrez in osvetlitev), se pa strinjam, da je vsakršen popravek samo dela fotke izrazita predelava.
andyz
   0 

daylight @daylight 29. Jan 2005, 11:24

hmm.. torej.. kaj je pa potem po vaše neobdelana klasična fotografija?

po tej teoriji samo posnet in razvit dia...

Če ima posnetek dobro osnovo se da z primerno post-obdelavo iz njega dobit še več, če je pa že slabo posneto pa se tud pol neda več nardit neke blazne umetnine. S stališča dobre kvalitetne fotografije seveda. Lahko nekdo uporablja povprečne lahko tudi nekvalitetne fotke samo za grafično osnovo da potem ustvari ven nekaj novega, vendar tu ne gre za to.

Nevem zakaj naj bi bila najboljša "neobdelana" fotografija?
Fotoaparat nam tako ali tako ne naredi popolne preslikave motiva, vmes so še optične napake, zračna perspektiva... Pa tudi sam zajem slike je pri digitalni fotografiji v osnovi samo električni signal ki se kasneje v fotoaparatu obdela z določenimi prepostavljenimi parametri. Torej je v vsakem digitalnem fotoaparatu že mali Photoshop ki pa ne vedno korektno opravi svojega dela. Zato pa imamo še mi možnost da naredimo to česar on ni znal. smile
(stric dia film je bil v tem bolj uspešen 8)
   0 

Matej Herbst @matto 29. Jan 2005, 11:43

Tako daylight, zame je prava 100% fotka le projekcija dia-sa .
   0 

daylight @daylight 29. Jan 2005, 12:20

torej prava fotografija na papirju ne obstaja? smile
   0 

Matej Herbst @matto 29. Jan 2005, 12:42

Ja obstaja, ampak imajo tej današnji stroji že takšno močno avto korekcijo, da je joj, ampak ČB v temnici je že tudi bližje pravi fotki.

zato rad fotografiram na dia, ker korekcij ni biggrin biggrin
   0 

daylight @daylight 29. Jan 2005, 12:58

to s stroji pa je sploh problem svoje vrste. Pa niso krivi stroji pač pa ljudje ki jih (ne)upravljajo, pač pa prepustijo da stroj naredi kar pač naredi. (v večini fotostudijev je tako) saj je jasno da je na vseh področjih avtomatika uporabna le do neke mere in v normalnih pogojih.

ČB v temnici... Osvetlitev, kontrast, dosvetljevanje, odvzemanje...
že sama izbira razvijalca pri filmu...
no.. pa smo spet pri obdelavi. biggrin

moje mnenje je da je to prav tako kreativni del fotografije kot fotografiranje samo in je dobra obdelava samo v plus avtorju.
   0 

Matej Herbst @matto 29. Jan 2005, 13:32

Ne daylight sam delam v foto studiu in, že sam stroj ima svojo avto korekcijo šele potem ti popravljaš in te korekcije so usmerjene k čim boljši fotki, tako da že malo popravi, potem se pa obdeluje še ročno.

Avto korekcija gleda na tip filma-emulzija, celoten negativ prebere in popravi. Vsak negativ ima drugo emulzijo, tako da novi stroji to naredijo zelo dobro.

Tako da morate ločit avto korekcije na digitalcih in na filmih, je pa tudi pri digitalni fotografiji zelo dobrodošla za nadaljno obdelavo.

enkrat bi morali narediti dan odprtih vrat da vidite kako se dela.
   0 

karusel @karusel 29. Jan 2005, 13:45

Ksantipa: vsi digitalci imajo v nastavitvah kontrast, saturacijo, ostrino, etc. A zdej pomeni, da če hočem da objavljam nepredelane fotke, eno sceno slikat tako, da nastavim visoke kontraste in nizko nasičenost barv, za drugo nastavim obratno, za tretjo sceno pa izberem sepia, torej tako bi zgledale nepredelane fotke?

Kaj pa če slikam v RAW formatu in si te parametre nastavim kasneje? In če potem barve popravim še v fotošopu? biggrin
Tempi cambi.
   0 

ksantipa @ksantipa 29. Jan 2005, 14:04

svoje sem na to temo že povedala v forumu in se ne mislim ponavljat. sem pa na vrhu napisala, da debati na to temo ni ne konca ne kraja. in se strinjam z mattotom - in k sreči še s kom drugim na tem portalu - 100% fotka je dia projekcija.

naj živi dia biggrin biggrin
LP X
   0 

karusel @karusel 29. Jan 2005, 14:12

Čaki, če tuki potem ne misliš debatirat, ker je taka tema že odprta, pejstaj link od druge teme, tole pa zakleni.
Tempi cambi.
   0 

ksantipa @ksantipa 29. Jan 2005, 15:11

današnjo temo je odprla maha :wink:
LP X

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati