0   

RZ67 @RZ67 2. Jul 2010, 07:51

Torej, ravno sem govoril z Mobitelovim centrom za pomoč naročnikom in jih vprašal, kako je z v akciji kupljenimi mobiteli, če se odpove pogodba zaradi povišanja cen. Torej, kaj se zgodi z Aneksom, ki je seveda vezan na pogodbo.

Odgovor: na voljo sta dve možnosti

1.) Za čas od prekinitve do izteka Aneksa se obračuna del subvencionirane cene, ki jo je treba plačati Mobitelu ob prekinitvi. Torej, če prekinem pogodbo z 31.7.2010, Aneks pa mi poteče z 12.12.2010, mi bodo za Nokio E71 za ta čas (za polnih 5 mesecev) zaračunali 5 x 8 EUR = 40 EUR.

2.) Lahko pa jim aparat vrnem in mi bodo od cene, ki sem jo za aparat dejansko plačal, odšteli uporabnino za čas, ko sem aparat imel, in mi morebitno razliko vrnili. Koliko to znese za moj primer, pa mi lahko izračunajo samo v Mobitelovem centru, če se tam osebno oglasim.

Ni čudno, da so se za povišanje cen odločili v poletnem času, ko je veliko naročnikov na dopustu, saj bodo tako kaj hitro lahko zgrešili rok 31.7.2010 za odpoved pogodbe grin

Več info http://dnevnik.si/novice/aktualne_zgodbe/1042370877

Kakšna ideja, kaj se zdaj najbolj splača, po možnosti tako, da se zraven dobi še kakšna nova Nokia smile

P.S.
Po naključju ravno danes tudi menjam banko, iz NLB grem na Sparkasse, s čimer bom po primerjalnem izračunu osebno prihranil čez 200 EUR letno. Zdaj mi NLB zaračuna že vsako malenkost, npr.: 0,47 EUR za dvig na bankomatu v Grčiji (Sparkasse brezplačno), 0,65 EUR mesečno za uporabnino Klika (Sparkasse brezplačno), 0,33 EUR za plačilne naloge, ki jih prek Klika sam plačam (Sparkasse brezplačno), ...
 0   

urosm @urosm 2. Jul 2010, 08:23

Pa je tole vse, kar je v Sparkasse brezplačno, brezplačno za vedno, ali je kaka finta v stilu prve tri mesece ... pol te pa isto nategujejo. Ker bankir je bankir, nič ne bo zastonj naredil, kar lahko zaračuna. Pa nič ne zagovarjam katerekoli banke, samo firbec me matra.
 0   

RZ67 @RZ67 2. Jul 2010, 08:59

Je zastonj po ceniku, ker je vključeno v mesečno nadomestilo za vodenje računa. Primerjavo sem delal zase, glede na moje sedanjo stanje pri NLB.

Rezultati:

MESEČNO VAR 1 (NLB zlati / Sparkasse zlati)
vodenje računa 7,3 / 6,49
uporabnina Klik 0,65 / 0
zlati Mastercard jaz 5,56 / 0
zlati Mastercard žena 1,28 / 1,08
izredni limit 5000 letno 8,33 / 0
plačila prek Klika 2,31 / 0
direktne bremenitve 1 / 0
skupaj (mesečno) 26,44 / 7,57

PRIHRANEK 18,87 mesečno oz. 226,44 letno

MESEČNO VAR 2 (NLB zlati / Sparkasse zlati)
vodenje računa 7,3 / 6,49
uporabnina Klik 0,65 / 0
zlati Mastercard jaz 5,56 / 0
zlati Mastercard žena 1,28 / 1,08
izredni limit 2000 letno 0 / 0
plačila prek Klika 2,31 / 0
direktne bremenitve 1 / 0
skupaj (mesečno) 18,10 / 7,57

PRIHRANEK 10,53 mesečno oz. 126,36 letno

Pa še primerjava fiksnih stroškov (enkratno), NLB / Sparkasse
izdaja BA Maestro pooblaščencu 4,17 / 5,4
pristopnina v Klik 25,5 / 9,99
obnova digitalnega potrdila 11,26 / 15
skupaj 40,93 / 30,39

Link na njihov cenik: http://www.sparkasse.si/filelib/ceniki/ceniki_aktualni/cenik_fo_negotovina_veljaven_od_1_8_2010.pdf
 0   

RZ67 @RZ67 2. Jul 2010, 09:04

Pa primerjavo so delali tudi na zvezi potrošnikov. Si lahko hitro izračunaš kaj je zate najceneje: http://www.zps.si/osebnefinance/index-page-page_banke_trr_vprasalnik.htm
 0   

Peter Bernik @Noob 2. Jul 2010, 09:28

StrobistSi je napisal/a:
2.) Lahko pa jim aparat vrnem in mi bodo od cene, ki sem jo za aparat dejansko plačal, odšteli uporabnino za čas, ko sem aparat imel, in mi morebitno razliko vrnili. Koliko to znese za moj primer, pa mi lahko izračunajo samo v Mobitelovem centru, če se tam osebno oglasim.

To je top, dobiš najbrž skoraj toliko kot če bi ga prodajal (če je bila cena visoka, pač pr mobitelu so dragi k pes če ni najdražji paket) in greš brez obveznosti drgam.

Simobil bo pa počakal do konca poletja, pol pa sam isto naredu deal . To je balkan folk, tko k fora z 31.7. (čeprav roko na sr, ni prou dost folka k je cel mesec na morju). Če dajo pa zdj vn še eno dobro akcijo telefonov, pa itak poberej pol naročnikov mobitelu.

Sam res raj dajem keš slovenskemu podjetju, sam če je smrdljiv izkoriščevalski monopolist, oz je bil do pred parih let, pa pač moram biti tam kjer je zame ugodneje (sem pri Simobilu). Še bol, še več folka bom zdj zastonj klicu biggrin
[url=http://www.peterbernik.com/][img:58355b6b4e]http://blog.peterbernik.com/wp-content/images/podpis.jpg[/img:58355b6b4e][/url]
 0   

Jernej Lasič @Sviri 2. Jul 2010, 10:12

tudi jaz mislim verjetno iz mobitela na simobil. kmalu.
tako svinjarijo bodo verjetno tudi pri simobilu uvedli, ampak tam bom saj dobil zraven tak telefon, kot si ga želim... in po izračunih bom imel za 3€ več kot sedaj plačujem pri mobitelu, 1,9gb prenosa več - pri simobilu.
Krotim fotone. Kako? Poglej na [url=www.foto-lasic.com]www.foto-lasic.com[/url]
 0   

Grega Podobnik @sajko 2. Jul 2010, 10:56

Noob je napisal/a:
StrobistSi je napisal/a:

To je top, dobiš najbrž skoraj toliko kot če bi ga prodajal (če je bila cena visoka, pač pr mobitelu so dragi k pes če ni najdražji paket) in greš brez obveznosti drgam.

Kot sem slišal je tale točka daleč od top, in sicer v smislu da so uporabnine zelo nerealne (visoke) številke. Upam, da ni pri vseh tako in da vam uspe (če mate to željo) čim cenejš rešit zadevo.

Sam imam Simobil in upam, da se tam zgodba ne bo ponovila. Mislim pa, da je posledica zvišanj cen, interne narave znotraj Telekom grupe, verjetno tudi finančni (kar se malo vidi pri iskanju novih kadrov, ki ga letos bolj kot ne ni).
 0   

Aleš @lial 2. Jul 2010, 11:07

Mobitel je napisal/a:
Telefonske številke v primeru prekinitve naročniškega razmerja ni možno ponovno aktivirati najmanj pol leta od prekinitve razmerja.

Hm...
 0   

RZ67 @RZ67 2. Jul 2010, 11:36

lial je napisal/a:
Mobitel je napisal/a:
Telefonske številke v primeru prekinitve naročniškega razmerja ni možno ponovno aktivirati najmanj pol leta od prekinitve razmerja.

Hm...

Saj številko itak preneseš k drugemu operaterju smile

Glede vračila aparata sem našel tudi v pogojih Mobitela:

3.15. Če bo Mobitel spremenil obseg, kakovost ali cene storitev, bo naročnike in uporabnike o tem obvestil najmanj 30 dni pred uveljavitvijo sprememb. Če se naročniki s spremenjenimi pogoji ne strinjajo, lahko v 30 dneh od objave obvestila odstopijo od naročniške pogodbe. Naročniki, ki so od Mobitela na račun vezave za daljše časovno obdobje prejeli terminalsko opremo po subvencionirani ceni, lahko ob odstopu od pogodbe poravnajo razliko med subvencionirano in redno ceno ter obdržijo terminalsko opremo, ali terminalsko opremo vrnejo v prvotnem stanju, Mobitel pa jim vrne vplačano kupnino in zaračuna uporabnino za čas uporabe terminalske opreme, skladno
z veljavnim cenikom.

Seveda pa te uporabnine v Ceniku, ki je objavljen na spletu nikjer ni, tam imajo samo postavko "najem terminalske opreme", ki pride v poštev za čas, ko si v tujini in je za naročnike brezplačen. Torej mi Mobitel lahko zaračuna točno 0 € laugh

Link Cenik http://www.mobitel.si/ceniki.aspx
Link najem http://www.mobitel.si/ceniki/info/najem-telefona.aspx
 0   

urosm @urosm 2. Jul 2010, 11:55

Kaj pa predstavlja tole:

... ali terminalsko opremo vrnejo v prvotnem stanju ...

Kaj pa je mišljeno pod prvotno stanje?
 0   

RZ67 @RZ67 2. Jul 2010, 12:43

urosm je napisal/a:
Kaj pa predstavlja tole:
... ali terminalsko opremo vrnejo v prvotnem stanju ...
Kaj pa je mišljeno pod prvotno stanje?

V skladu s civilnim pravom je prvotno stanje tisto stanje, kot je bilo, preden je nastopil določen dogodek. V tem kontekstu bi bilo prvotno stanje smiselno tolmačiti le kot delujoče stanje oz. stanje z upoštevanjem normalne rabe glede na čas rabe.

Glede zaračunavanja uporabnine še tole. V skladu z 244. členom Stvarnopravnega zakonika je raba "osebna služnost, ki daje pravico uporabljati tujo stvar v skladu z njenim gospodarskim namenom za potrebe imetnika služnosti tako, da se ohranja njena substanca. Predmet rabe so lahko samo nepotrošne stvari." To seveda pomeni, da bi Mobitel ev. lahko zaračunal uporabnino samo za tisti del, ki ga je subvencioniral, saj sam sebi pač ne moreš plačevati uporabnine za tisti del stvari, ki si jo itak ti plačal. Za to pa bi morali imeti uporabnino objavljeno v Ceniku, da si že vnaprej vedel, koliko ti bodo zaračunali, če boš zaradi njihovega povišanja cen odstopil od vezave. Ker tega nimajo, uporabnine ne morejo zaračunat, saj mora biti cena vedno vnaprej znana.

Torej, če prineseš kupljen aparat nazaj, ti ga morajo odkupit za ceno, ki si jo ti plačal, uporabnino za čas uporabe terminalske opreme, ki odpade na njihov del aparata (v delu, ki so ga subvencionirali) si pa odplačal že skozi vezavo, za naprej (za čas do izteka vezave) ti je pa ne morejo zaračunat, ker nimaš več aparata v uporabi, ker so ti ga odkupili.

In btw, ker to piše samo v splošnih pogojih, naj vas spomnim še na tole določilo Obligacijskega zakonika (121. člen):
(1) Nična so določila splošnih pogojev, ki nasprotujejo samemu namenu sklenjene pogodbe ali dobrim poslovnim običajem, in to celo, če je splošne pogoje, ki jih vsebujejo, odobril pristojni organ.
(2) Sodišče lahko zavrne uporabo posameznih določil splošnih pogojev, ki drugi stranki jemljejo pravico ugovorov, ali tistih določil, na podlagi katerih izgubi pravice iz pogodbe ali roke ali so sicer nepravična ali pretirano stroga zanjo.
 0   

RZ67 @RZ67 2. Jul 2010, 13:08

sajko je napisal/a:
Kot sem slišal je tale točka daleč od top, in sicer v smislu da so uporabnine zelo nerealne (visoke) številke.

Evo, sem klical na Vilharjevo, pravijo, da uporabnina znaša 348,15 EUR. Za crknit od smeha. Očitno mi hočejo zaračunat uporabnino za aparat, katerega 2/3 sem sam plačal. Torej, vrnejo mi cca. 280 EUR, če jaz njim plačam 348,15 EUR in dam aparat, torej 68,15 EUR neto oz. jim lahko namesto tega plačam 40 EUR preostanka subvencioniranja in obdržim aparat.

Še enkrat:
Možnost A: plačam jim 68,15 EUR in jim dam tudi aparat.
Možnost B: plačam jim 40 EUR in aparat obdržim.

laugh laugh laugh
 0   

Peter Bernik @Noob 2. Jul 2010, 14:14

Tut če daš 40, dobiš pri Simobilu telefon in ti še zmer za pizzo ostane. Res pa nimajo takih cen k včasih, sam sem dal pred letom in pol 30 eur za E71 v paketu 3 zame (18 EUR).
[url=http://www.peterbernik.com/][img:58355b6b4e]http://blog.peterbernik.com/wp-content/images/podpis.jpg[/img:58355b6b4e][/url]

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati