0   

ivan @micc807 3. Jul 2010, 17:16

zdravo!
Odpriram novo temo, (upam da admin. ne nasprotuje)
sem popolnoma nov na tem forumu, rad bi se malo bolj ukvarjal s fotografijo. Kupil bi malo bloljši fotoaparat, ker mi moj kompaktni ne dopušča tistega kar hočem. potrebujem nekaj, kjer se bom dobro naučil osnov, tehnike in spoznal delovanje aparata (bi bil analogni fotaparat boljši od digitalnega?)
prosim, da mi svetujete glede nakupa. za začetek bi mogoče kaj rabljenega, po možnosti ne dražje od 350€. Na oznake in lastnosti fotaparatov se ne ravno spoznam.
na bolhi gledam oglase...
http://www.bolha.com/oglas1272198329/nikon-d40
http://www.bolha.com/oglas1272223724/canon-350d-ef-s-18-55mm
http://www.bolha.com/oglas1272190618/canon-eos-350d-in-canon-eos-500

prosim, če mi poveste tudi za kakšno knjigo ali kaj podobnega kjer bi lahko črpal informacije in se učil fotografije-bolj tehnike in delovanje kot pa kompozicije. Nisem ravno pristaš tečajev ker nočem vsega preveč na hitro.

hvala za odgovore!
 0   

Anže Osterman @Osterman 3. Jul 2010, 17:28

Kar se tiče knjig ti priporočam tole: http://www.pasadena.si/knjigarna/?id=58002
Obstaja tudi drugi del.

Glede fotoaparata bi ti pa priporočal namesto zelo stare 350d rajše novejšiga 450d. Naprimer: http://www.bolha.com/oglas1272225742/canon-eos-450d-star-manj-kot-2-leti-zelo-dobro-ohranjen-akumulator-zdrzi-kot-nov
 0   

Peter Atanackov @Geo 4. Jul 2010, 10:50

Se strinjam za tistih 50-100eu razlike bos dobil dosti več aparata.
 0   

Janez Pelko @Wartburg 5. Jul 2010, 07:32

Za učenje osnov je čisto dober tudi Nikon D70.
Z objektivom ga dobiš od 250 EUR naprej.
Pravzaprav je to odličen aparat!
 0   

Peter Atanackov @Geo 5. Jul 2010, 10:24

Wartburg je napisal/a:
Za učenje osnov je čisto dober tudi Nikon D70.
Z objektivom ga dobiš od 250 EUR naprej.
Pravzaprav je to odličen aparat!

Le da ni vreden 250 eu...Za malo več že dobis d80, kar je dosti boljša izbira.
 0   

Janez Pelko @Wartburg 5. Jul 2010, 12:05

Napisal sem z objektivom vred.
Ja, saj se ga dobi tudi za manj, če imaš srečo.
In kaj mu manjka, da ni toliko vreden?
Aja, če mi zrihtaš D80 (brez objektiva) za 250 EUR, ga pridem še danes popoldne iskat, če ni ravno na drugem koncu Slovenije.
Torej, moje bistvo je, da je D70 več kot primeren aparat, ne le za učenje, tudi za resno delo. Lahko tudi argumentiram in sem odprt za kontra argumente.
 0   

ivan @micc807 5. Jul 2010, 12:12

hvala za vaše odgovore!
sem kar pričakoval nekoliko različna mnenja, pa vendar nekako bolje vem kaj iskati.
 0   

smasher @smasher 4. Apr 2012, 10:37

Najprej en lep pozdrav vsem, prav tako me zanima nekup poceni Dslrja, gledal sem prevsem eos 350D (200-250€), doma že imamo Eos 60D, vendar je predrag da bi ga vlačil sabo vsakič ko grem kam ali pa imel sabo na kolesarjenju.
Gledal sem tudi Nikone npr D70, čeprav MP niso vse bi imel raje 8MP kot pa 6.
Sedaj sem na forumu opazil Eos 20D (ne vem če je oglas še aktiven za 250€).
Malo sem pobrskal okoli in opazil na interentu da so imeli 20D in 40D večkrat težave z zaklopom.
Torej zanima me koliko nizko(cenovno) lahko še iščem brez da bi izgubil predvsem Manual program in hitro dostopnost (tipke ki omogočajo hitro nastavitev zaklopa, ISO in zaslonke)

LP
 0   

Zelod @flambirana_oFca 4. Apr 2012, 12:58

Lep pozdrav tudi tebi, smasher.
Jaz bi predlagal tako:
glede na to, da kot praviš, imate doma EOSa 60D, je za moje pojme škoda, da bi sedaj šel na drugega proizvajalca (Nikon), saj v kolikor bi kupil kakšnega EOSa (ali bo to 350D, 400D, 450D, 30D ali 40D), si lahko precej stvari izmenjaš med temi dvemi bodyji (objektivi, bliskavice, kompaktne kartice, mogoče tudi akumulatorji).
20D je za moje pojme že nekoliko prestar, čeprav sploh ni bil slab body.
Moj nasvet bi bil, da gledaš tiste od nekje oznake 350D naprej. Se pravi 350D, 400D, 450D, 500D, 550D in 30D, 40D, 50D. Čeprav za budget kot ga omenjaš, lahko dobiš rabljene nekje do 450D in iz serije dvomestnih cifer, kvečjemu 20D in 30D, pa še to precej težko, ker z 250 evri iti v nakup tudi rabljenega dSLR-ja je zelo malo šanse, da kaj pametnega in kvalitetnega dobiš ter solidno ohranjenega.
Vsi tej dSLR-ji imajo popolnoma ročni (M) program, o hitri dostopnosti menijev pa ne morem ravno govoriti. Ekstra hitra dostopnost ni, ampak s prakso se privadiš.
Pa menim, da 20D, 30D in 40D sploh nimajo hudih težav z zaklopom. Za primer: en moj 40D ima že prek 78.000 zaklopov in dela kot švicarska ura, drug 40D (ki ga koristim samo občasno) s 30.000 proženji še vedno izgleda in diši kot nov. smile Za manj kot 300 evrov pa se body znotraj kompletno očisti, se vstavi nov zaklop in zgodba do fiktivnih ali morda celo realnih (kdo ve) 100.000 zaklopov se lahko nadaljuje. Za 300 evrov pa ne dobim nikjer novega ali rabljenega bodyja takšnega ranga in tako ohranjenega.
 0   

smasher @smasher 4. Apr 2012, 21:01

Hvala, ja tudi sam sem glddal bolj 350D ampak prijatelj ki se bolj ukvarja s fotografijo je rekel da raje 20D ker da se bom 350 prekmalu naveličal zaradi manjših možnosti nastavitev zato me je zanimalo kje se pozna to pri katerih nastavitvah.
http://snapsort.com/compare/Canon_EOS_20D-vs-Canon_EOS_350D Ena stvar ki res nima veze z fotograifjo pa me mika pri D20 je magnezijevo ohišje in pentaprism je baje boljše kot zrcalce ekranček nastavitev je na vrhu kot pri 60D. Torej baterija in objektivi so med 350 in 60D pašejo ?
Morda pa počakam še kak mesec pa raztegnem budget na 300€.
LP
 0   

smasher @smasher 5. Apr 2012, 11:22

Še eno kratko uprašanje kateri modeli imajo čiščenje senzorja?
 0   

Zelod @flambirana_oFca 5. Apr 2012, 14:20

Za Canon velja, da vsi modeli od 400D naprej, z izjemo 1000D, ki tega nima.
Za več informacij išči pod "EOS Integrated Cleaning System". Kako to imenujejo ostali (Nikon, Pentax, Olympus, Sony) in kateri modeli aparatov v njihovem okrilju imajo to zmožnost, pa ne vem.

Objektivi med 350D in 60D pašejo, bateriji sta pa različni.
 0   

komar89 @komar89 5. Apr 2012, 15:24

smasher je napisal/a:
Še eno kratko uprašanje kateri modeli imajo čiščenje senzorja?

Če kupuješ je pomoje to manj pomemben podatek. Vprašanje je, koliko sploh pomaga ta funkcija, v vsakem primeru moraš senzor očistit fizično na vsake toliko časa.
 0   

Aleš @lial 5. Apr 2012, 16:37

komar89 je napisal/a:
Če kupuješ je pomoje to manj pomemben podatek. Vprašanje je, koliko sploh pomaga ta funkcija, v vsakem primeru moraš senzor očistit fizično na vsake toliko časa.

Točno tako! Od prvih 'revolucij' pri Olympusu, pa vse do sedaj, ko imajo to 'tresenje' že praktično vsi, sem prepričan, da gre v veliki meri za komercialni 'nateg'.
Lahko pa da se motim, vendar so moje izkušnje do sedaj (pri Olympusu, Nikonu, Sonyju) bolj negativne.
 0   

Dule @DuleB 5. Apr 2012, 21:27

lial je napisal/a:
komar89 je napisal/a:

Točno tako! Od prvih 'revolucij' pri Olympusu, pa vse do sedaj, ko imajo to 'tresenje' že praktično vsi, sem prepričan, da gre v veliki meri za komercialni 'nateg'.
Lahko pa da se motim, vendar so moje izkušnje do sedaj (pri Olympusu, Nikonu, Sonyju) bolj negativne.

Ne vem... komercialni nateg, ali ne, dejstvo pa je, da jaz na svojem EOS-u 7D v dveh letih še nisem rabil čistiti senzorja čeprav objektive na terenu kar pogosto menjavam.
Dušan Brezovnik
 0   

Žiga @thunder_road 5. Apr 2012, 21:34

DuleB je napisal/a:

Ne vem... komercialni nateg, ali ne, dejstvo pa je, da jaz na svojem EOS-u 7D v dveh letih še nisem rabil čistiti senzorja čeprav objektive na terenu kar pogosto menjavam.

Tu moram pa kar pritegniti z zapisanim. Isti aparat, isto obdobje, na vsake toliko poženem čiščenje (nimam stalno vklopljene funkcije).
Pravilnik portala: [url]https://www.slo-foto.net/legal-pravila.html[/url]
 0   

Aleš @lial 5. Apr 2012, 22:38

Super!
Torej pri Canonu to deluje in kanonaši ne potrebujete čiščenja ali izpihovanja.
Žal pa moram odkrito priznati, da niti na eni od Sony Alph, ki sem jih imel ali jih še imam, čiščenje na ta način ni bilo prav uspešno... sad Če takoj opazim prahec, ko ga kje v naravi 'poberem', še uspe otresanje, kasneje pa ne več.
In ko sem pred kratkim poskušal pomagati kolegu, lastniku Nikona 7000, je prav tako prah ostajal na tipalu.

Od tod moje prepričanje o neučinkovitosti...
 0   

Žiga @thunder_road 5. Apr 2012, 22:54

No, da se razumemo, na konkretnejšo umazanijo tudi jaz dvomim, da bi samo sweep deloval. Samo hotel sem povedati, da ob uporabi čiščenja po menjavi objektivov (ali na koncu fotografiranja) mi uspeva zadevo ohranjat čisto, tako da na 7D še nisem ročno čistil senzorja (pa veliko menjujem in tudi na terenu kjer je prah -makadam, zemlja, pesek + veter ...)

Upam, da se nismo kaj narobe razumeli heh.
Pravilnik portala: [url]https://www.slo-foto.net/legal-pravila.html[/url]
 0   

misfits @misfits 5. Apr 2012, 23:00

pa uporabljaš zaslonke f11...?

Sem zdaj probal in zadeva res deluje bigeek enega prahca ni več, no, kakih 20 jih je pa ostalo bigrazz
 0   

andyz @andyz 6. Apr 2012, 07:01

Zadeva verjetno res deluje. Tudi na mojem 7D po 1 letu ni kakšne potrebe po dodatnem čiščenju, pa niti ne vklapljam tresenja prav pogosto. Aparat namreč redko fizično izklopim.
andyz

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati