0   

j3rn3js @j3rn3js 18. Avg 2010, 21:25

Lepo pozdravljeni!

Do sedaj sem uporabljal kompaktni digitalni foto aparat, ker pa sem se nad fotografiranjem zelo navdušil sem začel razmišljati o nakupu DSLR fotoaparata. Tu se mi je pojavil problem kateri aparat izbrati za začetek. Zanima me kakšno menje imate glede nakupa kakšnega rabljenega aparata ali naj raje posežem po novem? Med rabljenimi sem gledal aparate Nikon D80, Canon EOS 450D, Canon EOS 40D, pa še bi se kakšen našel. Med novimi pa sem gledal Nikon D5000.
Prosim če mi svetujete kaj bi bila najboljša izbira za začetek.

Že v naprej hvala za pomoč!
 0   

sqjam @sqjam 19. Avg 2010, 07:23

Kaj pa rabljeni D90?
Zelo koristno za nas bo, če poveš koliko denarja si pripravljen odšteti smile
D90, 16-85mm f/3.5, 35 f/1.8, SB-600
 0   

j3rn3js @j3rn3js 19. Avg 2010, 10:55

Ja tudi o D 90 sem razmišljal, samo se mi zdi cenovno kar draga.
Tam nekje do 600 €. Aparat pa bi predvsem uporabljal za športno
fotografijo.
 0   

Foton @Foton 19. Avg 2010, 11:13

Rabljen body D90 se za ta denar že lahko dobi. Sam bi vzel D90!
 0   

j3rn3js @j3rn3js 19. Avg 2010, 12:16

Samo jaz bi najraje kupil kar komplet z objektivom. Saj sem
gledal in bi se novega dalo dobiti tam okrog 900€.

Glede na ta dva predloga pomeni, da se mi splača dati malo več
denarja in kupiti zmoglivejši aparat, kakor pa začeti s čim cenovno
bolj ugodnim in kasneje, ko mi več ne bi zadostoval, menjati za kaj
bolj zmogljivejšega?
 0   

j3rn3js @j3rn3js 20. Avg 2010, 17:14

Prosil še bi za kakšno dodatne mnenje in nasvet.

Že v naprej hvala!
 0   

BubikolRamios @BubikolRamios 20. Avg 2010, 20:09

Če si se navdušil, potem je brezveze kupovat objektiv v paketu, čepav boš prav to zdajle verjetno storil.. Ga boš verejetno čez čas imel samo za nabiranje prahu. Zato malo razmisli kaj rabiš pa bo.

Za aparat pa tudi, pojdi na dpreview pa
buying guide/side by side
tule si poglej moja razmišljanja izvirajoča iz udejanjenja zadnjega nasveta:
https://www.slo-foto.net/ftopict-20014.html

P.S.

Tale side by side meni na Firefoxu ne dela, dela pa na IE.

D90 je pri nas od 735 EUR naprej, malo čez mejo pa verejtno še cenejši.
Malo potelefonariš pa ga boš tudi pri nas dobil za 700.
 0   

Risanka @Risanka 30. Avg 2010, 12:09

Pozdravljeni!

Sem nova uporabnica, tako na forumu kot tudi v svetu SLR aparatov grin

Sposodila sem si kar to temo, da ne odpiram nove, ker tudi jaz iščem kak nasvet pri nakupu DSLR-ja.
Do sedaj sem si lastila izključno kompakte, sedaj pa sem se odločila, da presedlam na bolj "konkretno" zadevo, ki bi jo uporabljala v različne namene, tako slikanje pokrajine, nočnih motivov, predvsem pa se želim izobraziti v koncertni fotografiji.
Budget je omejen na 350€, torej pride v poštev le rabljena oprema confused Dobro bi bilo tudi, da je za začetek zraven kak objektiv.

Odločam se med naslednjimi zadevami:
Nikon d40 in Nikon d40x. V čem je sploh razlika med d40 in d40x?
Nadalje mi je všeč še nekaj od Canonov, in sicer EOS 350d,EOS 400d, EOS 1000d in EOS 450d. Tudi tukaj me zanima, če mi lahko kdo čimbolj laično razloži razliko med modeli? Enako vprašanje imam tudi za sledeče Olympuse: E-450, E-500 in E-510?

Se opravičujem za tako dolg post in prosim, ne me napotit na dpreview, ker mi iz tistih cifer ni nič jasno biggrin Vem, da bom še mogla par knjig prebrat.
 0   

andyz @andyz 30. Avg 2010, 12:33

Odločiti se moraš samo Canon ali Nikon, ker kasneje ne boš več menjaval. Potem pa kakšen poceni body in rajši kakšen euro več za objektiv. 40D dobiš že za kakšnih 600 ali mogoče še manj, in je odličen aparat, če se boš odločil seveda za Canon.b
andyz
 0   

Žiga @thunder_road 30. Avg 2010, 12:38

Za omenjen budžet bo pa kar tesna. Canon EOS 400D bi brez kakšnega objektiva prišel za tak denar. Samo če upoštevaš še objektiv, pa hitro zmanjka. Za ta denar bi uspela potem dobit 350D + objektiv, ki bi pripadal. Za začetek, toliko da se spoznaš z opremo, bi zadoščalo, potem pa po potrebah dopolnjuješ zadeve. Rezlike pri teh navedenih EOS modelih so pač po specifikacijah in megapikah (ampak to zadnje naj te kot začetnico preveč ne skrbi). 450D in 400D sta novejša, 1000D je Canonov popolnoma vstopni model. ISO vrednost imajo vsi tile (tudi 1000D) do 1600. Tako, da če praviš, da si želiš predvsem koncertne fotografije, boš potem ob ISO 1600, ki bo tukaj produciral precej šuma, rabila še svetlobno močan objektiv (s svetlobnimi vrednostmi med 1.4-2.8 recimo). Najcenejši je tukaj fiksni EF 50 1.8. (gledam pač na tvoj budget).

Pri Canonih je crop faktor 1.6 torej pred izbiro milimeraže preračunaj, kakšen pogled primerljiv s filmskimi vrednostmi, ti bo izbrana milimetraža dejansko ponujala (št. milimetrov pomniži z 1.6 --- oz. 1.5 pri Nikonih).
Pravilnik portala: [url]https://www.slo-foto.net/legal-pravila.html[/url]
 0   

Risanka @Risanka 30. Avg 2010, 14:01

Hvala za hitra odgovora!
Kaj vem, tole bockanje med Canonom in Nikonom mi je malo nesmiselno, kot npr. odločanje med Mazdo in Toyoto. Oba sta dobra, trenutno imam Nikona (kompakta), ki je sicer ok, ampak me ne zadovoljuje več. Ali pa je mogoče kakšen tehten razlog za nagibanje h kateremu od teh, predvsem v smislu dokupovanja dodatne opreme?
Jah, finančno sem omejena, ker trenutno ves denar vlagam v en drug življenjski projekt, pri katerem mi bo boljši fotkič prišel zelo prav in je pravzaprav to bila kaplja čez rob, da sem se odločla za nakup. Če si bom kdaj zaželela boljšega, ga še vedno lahko prodam.

thunder_road je napisal/a:
ISO vrednost imajo vsi tile (tudi 1000D) do 1600. Tako, da če praviš, da si želiš predvsem koncertne fotografije, boš potem ob ISO 1600, ki bo tukaj produciral precej šuma, rabila še svetlobno močan objektiv (s svetlobnimi vrednostmi med 1.4-2.8 recimo). Najcenejši je tukaj fiksni EF 50 1.8. (gledam pač na tvoj budget).

Mhm, točno take informacije rabim! Hvala ti. Bom prečekirala še za ta podatek. Ja, res je, zanima me koncertna fotografija, torej predvsem rock/blues koncerti, kjer je veliko gibanja, dimna zavesa in preveč oranžne barve...

Pri Canonih je crop faktor 1.6 torej pred izbiro milimeraže preračunaj, kakšen pogled primerljiv s filmskimi vrednostmi, ti bo izbrana milimetraža dejansko ponujala (št. milimetrov pomniži z 1.6 --- oz. 1.5 pri Nikonih).

Oprosti, vem da sem še frišna, ampak nimam pojma o čem je tukaj govora
 0   

sqjam @sqjam 30. Avg 2010, 14:23

350 za aparat z objektivom. Precej težka bo smile
Jst sm dal za Panasonic TZ7 (kompakt) 300€ nekoč bigrazz
Resnično bi na tvojem mestu mal počakal in premislil, če je tako zelo nujno iti v DSRL vode s tako majhnim proračunom smile
D90, 16-85mm f/3.5, 35 f/1.8, SB-600
 0   

BubikolRamios @BubikolRamios 30. Avg 2010, 14:24

Citiram:
Oprosti, vem da sem še frišna, ampak nimam pojma o čem je tukaj govora

http://en.wikipedia.org/wiki/Crop_factor

Na kratko, kupiš npr 50 mm objektiv. Na 1,6 cropu ti to pomeni da imaš dejansko 80 mm. T.j. 50x1.6.
 0   

Risanka @Risanka 30. Avg 2010, 15:52

@BubikolRamios
Razumem zdaj, hvala ti za obrazložitev.

@sqjam
Da se, da, v mojem prvem postu maš ene par linkov za fotkiče, nekateri tudi krepko pod 350 grin

Sicer pa me zanima, kakšne so kaj izkušnje tudi s Sonyevimi in Olympusovimi mašincami?
Npr. kaj v tem stilu:
Sony Alpha300
Sony Alpha 200
Sony Alpha 230

Vse te kamere imajo iso 3200. Bi morala gledati še višje? Kaj takšnega naprimer?

Kakšno pa je kaj generalno mnenje o slavnem JazsemNikon D3000? biggrin Je za kaj?
 0   

Žiga @thunder_road 30. Avg 2010, 15:58

Samo, če skočim se malce nazaj. Ravno zaradi koncertne fotografije me zaskrbelo za svetlobno jakost in ISO. Oz. kombiniranje obojega. Ker od vseh teh področij, ko omenjaš za kaj bi zadevo rabila, se bo ravno tam najbolj poznala tvoja odločitev (se pravi zadostnost opreme). Tako da s tem budgetom resno svetujem premislek in previdnost pri nakupu objektiva. Pa kot je nekdo že omenil, morda bi le bilo treba za nekoliko povišati znesek. Ampak recimo omenjeni EF 50 1.8 boš lahko dobila kje rabljen med 60-80€, kakor pač bo.
 0   

BubikolRamios @BubikolRamios 30. Avg 2010, 16:07

Citiram:
Vse te kamere imajo iso 3200

Tale iso ne pomeni skoraj nič. Fino je, če je, ni pa bogvekaj pri oceni celega aparata & objektiva.
V časih filma se je za množično uporabo prodajal skoraj izključno film din21/iso100, pa so bile vse slike vredu.

Če vtipkam v google "iso šum", dobim prvi zadetek tole, preberi si.http://www.zmaga.com/forum_objava.php?idt=6724
 0   

urosm @urosm 30. Avg 2010, 17:40

No, priznam, jaz sem kar lepe ojre plačal, da sem visok ISOdobil.
 0   

Risanka @Risanka 30. Avg 2010, 20:12

Tako da s tem budgetom resno svetujem premislek in previdnost pri nakupu objektiva.

Saj dober objektiv lahko dokupim naknadno, ko bom začutla potrebo po njem. Najprej se moram malo naučit. Zato pa imam toliko vprašanj glede samih fotkičev kot takih in me zanima, kako je pri posameznih znamkah/modelih glede nakupa dodatne opreme.
Da se izrazim v žargonu - iščem soliden body za ta denar bigrazz Objektiv pa glih tolk, da je, za začetek, pa si bom kasneje dokupla, kar mi bo pasalo.
Ali narobe razmišljam? Verjamem sicer, da je nakup celega kompleta cenovno ugodnejši, gledano na dolgi rok.

Še vedno pa ste vabljeni h komentiranju vseh zgoraj linkanih mašinc grin
 0   

Žiga @thunder_road 30. Avg 2010, 20:19

Risanka je napisal/a:

Saj dober objektiv lahko dokupim naknadno, ko bom začutla potrebo po njem. Najprej se moram malo naučit. Zato pa imam toliko vprašanj glede samih fotkičev kot takih in me zanima, kako je pri posameznih znamkah/modelih glede nakupa dodatne opreme.
Da se izrazim v žargonu - iščem soliden body za ta denar bigrazz Objektiv pa glih tolk, da je, za začetek, pa si bom kasneje dokupla, kar mi bo pasalo.
Ali narobe razmišljam? Verjamem sicer, da je nakup celega kompleta cenovno ugodnejši, gledano na dolgi rok.

Ne, ne razmišljaš narobe, čeprav bi sam storil obratno: dober objektiv za ta denar (ampak to je odvisno zdaj od posameznika - sam sem pač pristaš tiste teorije, da se bolj splača investirat v objektive kot v ohišja). Ampak glede na vse je le pametna prva poteza, da si kupiš nekaj za seznanjanje z opremo, to pa ziher. Prestop v DSLR vode je le nek korak, kjer je potrebno nekaj časa, da se človek navadi.

Mogoče če poznaš koga, si lahko sposodiš za probo katerega od kandidatov, toliko da tudi iz ergonomskega vidika vidiš, kateri ti bolje leži. Ker kakor se sliši smešno, to kaj hitro postane pomemben faktor.
 0   

Risanka @Risanka 31. Avg 2010, 15:18

Pa, itak sem levičarka, tak da sem že navajena vsakršnega prilagajanja z desno roko biggrin Testirala sem Nikon D60, pa mi je bil ok, menija sem itak že navajena od prej. Pa še druge, vsi so bli nikoni, modelov se ne spomnim.

Kaj pa praviš kaj konkretno na zadeve, ki sem jih linkala do sedaj?

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati