0   

morskow @morskow 26. Avg 2010, 13:12

Pozdravljeni!

Prebral sem miljavžent forumov in postov, pa še vednone najdem enostavnega odgovora na komplicirano vprašanje. Stvar je naslednja...

Lastim si Panasonic LUMIX FZ-20. Svoj čas je bil znan po "hudi" steklovini - ima Leica leče, za katere baje firma ni posodila zgolj imena...

Ima 5M pikslov, vgrajeno zaščito proti tresenju...

V bistvu pokriva ta aparat 90% mojih "fotografskih" zahtev z lahkoto. Ampak nekatere stvari me motijo:

1. Hitrost ostrenja - prepočas, ko gre za ptice, metulje ipd...
2. Neuporabnost v slabih svetlobnih pogojih (preveč zrnatosti, ni detajlov, neizostreno)
3. Neuporabnost kukala(al kako se že reče uni lukni za gledat not) - ročno se grozno težko ostri
4. Nima RAW - včasih bi vseeno rad neobdelan (nepokvarjen) posnetek

Ima pa nekaj super lastnosti - velik zum, dobra ostrina proti malim kompaktom, vseeno precej hitrejše ostrenje kot recimo canon a60 ali kodak m 835, super bliskavica za moj okus, makro posnetki...

Rad bi šel na DSLR, ne bi pa rad dal 2000EUR za začetek, ker se ne ukvarjam resno s fotografijo. Šel bi v vstopni razred body-a in pa objektive po izbiri.
Na splošno velja, da je najslabši DSLR boljši od najboljšega kompakta. Za sam senzor to velja, kaj pa ostalo?

Bojim se, da z nakupom enga recimo Nikona 3000 s kit objektivi ne dobim slabšega, kot imam zdaj.
Mnenja???
 0   

Zelod @flambirana_oFca 26. Avg 2010, 13:32

Z dSLR-jem boš na točkah, ki si jih omenjal kot negativne, absolutno pridobil.
- hitrejši čas zaklopa,
- uporabnost v slabih svetlobnih pogojih,
- RAW,
- uporabnost kukala.

Senzor oziroma kvaliteta slike sama po sebi bo na dSLR-ju tudi boljša v primerjavi z FZ20.
Plus to, da boš imel boljšo kontrolo nad posnetki; izbira točkovnega ostrenja, boljša kontrola globinske ostrine in še mnogo drugih koristnih adutov.

Do tukaj si že zmagal.

Ostale ugodnosti in karakteristike, ki jih ima pa FZ20 pa boš dosegal z objektivi.
Na FZ20 imaš zoom oziroma razpon goriščnih razdalj od 36mm do 432mm.
Že z nakupom objektiva spodnje goriščne razdalje, 18mm (× primeren crop faktor (Nikon, Canon, Pentax...)) boš zajel več. 432mm boš s standarnimi objektivi težko dosegel. Tukaj se boš moral sprijazniti, da z dSLR-jem in nekimi osnovnimi objektivi ne boš videl tako daleč kakor z FZ20.

Se pa da takšen komplet nov body, en ali dva osnovna objektiva + bliskavica + ostala drobnarija (filtri, spominske kartice, čistilni set...) dobiti že za nekaj več kot 1000 EUR. Spet zelo odvisno od tega katere objektive in dodatke bi zraven kupil.
 0   

Miha @cedo 26. Avg 2010, 13:32

Mogoče Panasonic G2. Odpravi težave vseh 4 točk, objektivi so ostri, dvojni kit (pokrije od 28 do 400mm) te pride ca 1000€.
 0   

Matej Ružič @mat 27. Avg 2010, 08:07

Pozdravljen

v bistvu proti FZ 20 skoraj ne moreš izgubiti, razen kar se denarja in velikosti tiče. :-)

Jaz bi trenutno predlagal tole ponudbo http://www.bolha.com/oglas1272378800/nikon-d90-nikkor-18-105, če le ni preveč zjahana. Zraven -v kolikor rabiš dodatne milimetre še en 70-300 VR za 350€ pa je, bliskavica pa potrebi naknadno, kakšna dobra rabljena (npr. Metz 48) bi te verjetno stala 150€.

LP
 0   

morskow @morskow 27. Avg 2010, 10:17

Hvala za odgovore!

V bistvu to že vse več ali manj vem. yes Še največji problem je, da nisem še nikoli delal s pravim SLR - zadnji je bila Practica electronic, hehe. Poskusil si bom sposodit kaj čez vikend in potem primerjat.

Se javim...
 0   

Zelod @flambirana_oFca 27. Avg 2010, 11:38

morskow vidim, da si iz Semiča, sam sem iz Metlike. Že danes zvečer grem k vam na Zaključek poletnih iger. Če boš kje tam, ti lahko pokažem delo z dSLR-jem in sam probaš. Sploh priložnost boš imel za primerjavo slikanja pri slabših svetlobnih pogojih (koncert). smile
Če ti je v interesu, mi pošlji ZS, pa si izmenjamo številke in se najdemo na lokaciji. lp
 0   

morskow @morskow 27. Avg 2010, 14:52

Hehe, hvala, ampak raje ne. Današnji večer ne bo niti približno primeren za testiranja. Raje kdaj drugič, bejba me na mestu ubije, če jo bom peljal na Gobaca pol pa s tabo prtiskal aparat jao jao... laugh
 0   

Zelod @flambirana_oFca 27. Avg 2010, 16:05

O ja, to res ne bi bila pametna poteza. biggrin V glavnem, če boš kdaj potreboval za test, me lahko kontaktiraš.
 0   

morskow @morskow 27. Avg 2010, 20:45

Hvala, res, če med znanci ne bom našel možnosti testa, te najdem.

LP
 0   

morskow @morskow 30. Sep 2010, 13:00

V informacijo: Nabavili smo rabljen D90 s kit objektivom 18-105. Za naprej pa: Prostovoljne prispevke zbirmo na računu .... hehe upset
 0   

semic @semic 1. Okt 2010, 05:39

Bravo, veliko lepih, tudi jesenskih:) fotk želim in seveda "dobro svetlobo".
 0   

morskow @morskow 1. Okt 2010, 08:38

Hvala enako! thumbsup
 0   

Matej @matejchek 20. Okt 2010, 19:33

Ja zaključek poletja je bil awesome!
Drugo leto se bom tudi sam prikazal tam z opremo biggrin.

Mimogrede:
morskow, kdo si ti (če te morda poznam)?
 0   

Žiga @thunder_road 20. Okt 2010, 19:34

matejchek je napisal/a:

Mimogrede:
morskow, kdo si ti (če te morda poznam)?

Dejta to raje po ZS-ju grin

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati