0   

zheky @zheky 1. Sep 2010, 23:22

LP
mam problem... 2 dni stara Tokina 11-16mm, in očitne težave pri fokusiranju in res neverjetna distorzija v desnem spodnjem kotu..
da si bolš predstavlate, evo vam link
http://www.flickr.com/photos/worldgoround/4948643071/
napisu sm na mimovrste kaj bi se dal zrihtat glede tega, nekak ne prčakujem nekih konkretnih odgovorov razn da vrnem ,zanima me vaše mnenje glede teh problemov in če ima še kdo podobne težave

hvala

EDIT:
fullview nujn za ogled problema distorzije.
 0   

Jan Kajfež @Geccko 1. Sep 2010, 23:37

Zdravo,

me kar srce boli, ko slišim, da imate težave s Tokino 11-16... sam sem jo imel in je bila super... glede distorzije se mi ne zdi nič čudnega... 11mm je pač 11mm... biggrin
Pri UWA so robovi vedno nekoliko popačeni...
-- If you saw a man drowning and you could either save him or photograph the event...what kind of film would you use? --
 0   

Žiga @thunder_road 1. Sep 2010, 23:37

Po sliki sodeč ni s tvojim objektivom prav nič narobe. Gre za ultraširokokotni objektiv, ki pač povzroča popačenja, to moraš vzeti v zakup pri uporabi. Sploh pa na zelo širokih goriščnicah (torej pri tebi 11, 12, 13 ... pa seveda vse do 16). Tudi na mojem 10-22 se pri ekstremih pojavijo te vrste popačenja. Malo poglej po netu o širokokotnih objektivih. UWA so pač svoje vrste objektivi. Nekoliko lahko omiliš popačenja s pravilno "držo" objektiva (že preko kukala si lahko pomagaš s tem), ampak bo do pojava vedno prihajalo.
Pravilnik portala: [url]https://www.slo-foto.net/legal-pravila.html[/url]
 0   

zheky @zheky 1. Sep 2010, 23:43

sm pregledu miljardo strani o objektivu.. razne primerjave z 12-24, 10-22, itd... mal se mi je čudn zdel ker je na desni strani distorzija močnejša kot na levi, ampak očitno to ni problem, ostane le še problem fokusa..
 0   

poZdravcek @poZdravcek 2. Sep 2010, 09:22

Ne vem, če lahko primerjaš levo in desno stran slike. Objekti na levi in desni niso enako oddaljeni od objektiva. Poskusi s kakšnim geometrijsko bolj pravilnim motivom - npr. keramične pliščice, fotografirane pravokotno na zid.
 0   

Janez Pelko @Wartburg 2. Sep 2010, 11:48

Širokoktniki zahtevajo celo malček razmišljanja pri fotkanju, ne tako kot ostala tehnika, ko si pač kupiš oprmo in škljocaš in ni vrag, da kaj ne rata, če ne se pa pač v postprodukciji popravi, kanede.
Glede na uporabo so UWA najbolj zahtevni objektivi. Distorzija je lahko moteča, lahko pa sila privlačna.
Fotke z UWA, ki so vidne vsepovsod na netu, so pa v veliki večini neokusne, tako kot HDR in še kaj. To pa zato, ker 'fotografi' kopirajo kao preverjene vzorce, saj se jim ne da uporabljati svojih možganov in domišljije.
Notging personal grin
 0   

zheky @zheky 2. Sep 2010, 15:01

Wartburg je napisal/a:
To pa zato, ker 'fotografi' kopirajo kao preverjene vzorce, saj se jim ne da uporabljati svojih možganov in domišljije.

kaj misliš s temi "preverjenimi vzorci"?
 0   

Danijel Žagar @Danijelz 2. Sep 2010, 17:38

Wartburg je napisal/a:

Glede na uporabo so UWA najbolj zahtevni objektivi.

Lahko to malo obrazložiš?

Wartburg je napisal/a:

Distorzija je lahko moteča, lahko pa sila privlačna.

No sh!t...
 0   

Janez Pelko @Wartburg 2. Sep 2010, 18:54

zheky je napisal/a:
Wartburg je napisal/a:
To pa zato, ker 'fotografi' kopirajo kao preverjene vzorce, saj se jim ne da uporabljati svojih možganov in domišljije.

kaj misliš s temi "preverjenimi vzorci"?

Malo poglej galerijo, pa ti bo kmalu jasno.
C/P rulz smile
 0   

Janez Pelko @Wartburg 2. Sep 2010, 18:57

Danijelz je napisal/a:
Wartburg je napisal/a:

Glede na uporabo so UWA najbolj zahtevni objektivi.

Lahko to malo obrazložiš?

Je res potrebna razlaga?
Glede na tvoj sarkazem bi prej rekel, da ti lahko to razložiš. Torej izvoli.
 0   

Danijel Žagar @Danijelz 2. Sep 2010, 19:44

Strinjam se da je v galeriji ogromno C/P, vendar to ne velja samo za UWA.
Ne strinjam pa se, da je UWA kaj bolj zahteven za uporabo kot ostale goriščnice. Res dobro fotko je težko narediti s katerimkoli objektivom. Prej bi rekel nasprotno, z UWA se lahko prej (beri: z manj miselnega napora) doseže "wow" efekt kot pa z recimo 30mm. Teh "no brainer" fotk je pa malo morje pri vseh goriščnicah. Preverjene vzorce imaš tudi (ali predvsem) kar se obdelave tiče, pa je to ljudstvu očitno še vedno übercool. Prvi odstavek tvojega prvega posta velja za vse objektive.
Perfection is achieved, not when there is nothing more to add, but when there is nothing left to take away. (Antoine de Saint-Exupery)

http://www.socahiking.com
 0   

Janez Pelko @Wartburg 2. Sep 2010, 20:06

Tu se v veliki meri strinjam s tabo.
Glede UWA imam pa svoje mnenje.
Sam jih uporabljam kar pogosto, in to res široke zadeve.
Zahtevni so pa zato, ker moraš res pazljivo kadrirati. Pri 12mm na FF se premakneš ka 2cm, pa je kompozicija že čisto druga, zelo verjetno povsem porušena. Pri daljših goriščnicah malenkostni premiki niso tako pomembni, saj s cropanjem lahko popraviš kompozicijo, sploh pri teleobjektivih. Pri UWA pa se spremeni vse, od perspektive, proporcev tudi globinske ostrine, če delaš near-far posnetke, kar jih večinoma delaš z UWA. Been there, done that... still doing it smile
Seveda pri 'obrabljenih' pokrajinskih posnetkih si bolj na varnem. problemi so največji, če delaš z modeli. Ne sme se premikati, hitro dobi big foot noge ali pa marsovsko glavo. Je pa to izziv, saj z UWA načeloma izmaličiš modele, če si pa dovolj iznajdljiv, pa lahko narediš super posnetek. Pri fotkanju modelov si dosti bolj na varnem z normalnim objektivom ali tele.
Res je, vsak objektiv je lahko težak za uporabo, Meni je bil 50mm dolgo časa strašno dolgočasen. Dokler ga nisem začel intenzivno uporabljati.
UWA ima pač še malo več težavnosti smile
Tako je pač moje mnenje.
 0   

Janez Ford @JanezFord 2. Sep 2010, 20:55

Napisi kaj vec o tezavah s focusom... kateri body uporabljas?
 0   

zheky @zheky 2. Sep 2010, 21:02

JanezFord je napisal/a:
Napisi kaj vec o tezavah s focusom... kateri body uporabljas?

EOS 450D.. celotno zoom področje je fokus zlo natančn, ampak problem je ker 90% časa uporabljam fokus na INFINITY, in bi res rabu to nekak zrihtat

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati