Posnetek pred zajemom ostrim
pustim aparatu in objektivu da se dogovorita
53%
 53%  [ 35 ]
včasih avtomatsko, drugič ročno
43%
 43%  [ 29 ]
večinoma ročno
3%
 3%  [ 2 ]
Skupaj glasov : 66

0   

Aleš @lial 8. Sep 2010, 10:00

Vprašanje za vse, posebej pa še za 'stare mačke' grin :
Kako ostrite pri posameznih goriščnicah, ročno ali pustite aparatu da naredi kar naredi?
Ker sem pri zadnjem foto-lovu namenoma skoraj vse ostril ročno in imam občutek, da je več pravilno ostrenih fotk, kakor bi bilo na avtomatiko (res pa je, da zaradi vej ni bilo smiselno avtomatsko ostrenje), sem sedaj malo v dilemi - kaj pa, če sem vsa leta preveč zanemarjal 'klasiko' pri ostrenju?

Hvala za mnenja in Vaše izkušnje!
 0   

chips @chips 8. Sep 2010, 10:17

Sam uporabljam izključno autofocus, saj pri poročni fotografiji druga opcija ne pride vpoštev. Je pa avtomatsko ostrenje, spet pri tej zvrsti fotografije, dovolj zanesljivo in hitro, zato res ni razloga, da bi uporabljal manualni način ostrenja.
[i:0172c3323d]"Z zensko, ki jo ljubim, gledam soncni zahod in si mislim: 1/250, f8" (Canon)[/i:0172c3323d]
| [url=http://www.deniszupan.com]DENISZUPAN.COM[/url] | [url=http://blog.deniszupan.com]BLOG[/url] |
 0   

jernej kaše @zapp0 8. Sep 2010, 10:27

S širokokotnikom za motive, kjer je čas, ročno. Drugo IMHO itak nima smisla, ker moraš upoštevati "hyperfocal distance" (ne vem, kako se reče slovensko).

Still life odvisno. Če s stativom, potem ročno.

Otroci in hitri motivi, nimaš kaj filozofirat, AF in bo, kar bo.

Je pa res, da na mojem digitalcu ročno ostrenje pride v poštev samo z liveview, ker je slika v iskalu premajhna za karkoli resnega. Proizvajalci kamer so nam tudi dobro potisnili AF v grlo in mlade generacije večinoma sploh ne poznajo več fokusirnega zaslončka s prizmo, kot ga je imela npr. Praktica. Jasno, če bi sodobni fotkiči to imeli, bi marsikdo odkril M42 objektive, heh.
Opažam tudi, da stari analogni EOS ostri natančneje kot novi digitalni EOS z istimi objektivi.

Se na fotolovu ne bi obneslo, če bi imel fokus ves čas nastavljen na neskončno?
 0   

Aleš @lial 8. Sep 2010, 10:38

zapp0 je napisal/a:
Se na fotolovu ne bi obneslo, če bi imel fokus ves čas nastavljen na neskončno?

Žal ne, Sigma 150-500 kar preveč točno 'izmeri' oddaljenost vse do 70+ metrov, to pa je že preko tega, kar se pri mojem foto-lovu še splača fotografirat.

LP
 0   

misfits @misfits 8. Sep 2010, 10:47

s teleobjektivom vedno AF
 0   

DamDesign @DamDesign 8. Sep 2010, 11:12

Odvisno od situacije. Kot sta pred menoj napisala chips in zapp0: Poroka, otroci in ostale hitro premikajoce zadeve na AF, makete (v delu, koncane) pa recimo MF. Pa ce kateri od mojih objektivov slucajno pozabi, kako se berejo moje misli, mu pac nazorno pokazem, kaj hocem meti izostreno - MF in gasa grin

Glede velikosti iskala se pa strinjam z zapp0-tom... Pri moji Shelly biggrin (Nikon D3000) je iskalo dokaj majhno in ce oko ni spocito, vcasih tezko izostrim zeljen del slike... Po par sto slikah v enem dnevu zacne oko ze mal pesat, 'bem mu emso... :/
Don't try to turn me into something I don't want to be. You'll be the one suffering in the end...
 0   

jernej kaše @zapp0 8. Sep 2010, 11:16

DamDesign je napisal/a:
Pa ce kateri od mojih objektivov slucajno pozabi, kako se berejo moje misli, mu pac nazorno pokazem, kaj hocem meti izostreno

Eye focus in gasa cool thumbsup
 0   

Peter Atanackov @Geo 8. Sep 2010, 11:52

Večinoma AF, razen ko greši in mi dojadi...

Ko slikam pokrajino, vedno ročno.
 0   

Miha @cedo 8. Sep 2010, 12:33

Jaz vedno izkoristim vse avtomatike - tudi AF. Žal pa največ uporabljam tako foto-orodje, ki nima prav nikakšnih samodejnih nastavitev. Lial, od viška ne boli glava. grin
 0   

fearless @fearless 8. Sep 2010, 17:06

sem kliknil AF, ker je % fotk ki jih naredim na manual focus enostavno premajhen. Dela dobro v večini primerov.
 0   

miha @mihaaa 8. Sep 2010, 21:06

vedno af, redko korigiram, pa se ponavadi izkaze da ni bilo najboljse (dolge goriscnice), ce se le da vedno tik rped posnetkom se dodatno fokusiram,.. tudi med posnetki ce se le da, se mi zdi da se to se najbolje obnese
 0   

Aleš @lial 9. Sep 2010, 07:27

Hvala vsem za sodelovanje in klik v anketi!
Sedaj mi je počasi že jasno, da bom 'prestopil' iz prve skupine (vse AF) v drugo.

Verjetno pa nikoli v tretjo, čeprav izredno spoštujem fotografe, ki vsak posnetek posebej pred pritiskom na gumb premislijo do vseh podrobnosti, pa ne samo z ročnim ostrenjem, tudi glede kompozicije, nastavitev aparata, osvetlitve itd. Še posebej, če jim je to v užitek, ne le zaslužek.

Digital je marsikaj dal, morda pa se ne zavedamo popolnoma, kaj vse je vzel... grin

LP

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati