0   

Tomaž Pirman @tomovader 27. Sep 2010, 11:45

Živjo!

Zanima me ali se splača kupiti adapter za objektive z M42 navojem in potem uporabljati te objektive na današnjih dslrjih??? dobi se jih zelo poceni in so bili svoj čas vrhunski?? ali so kakšne velike slabosti le teh razen ročnega ostrenja???
Če hočeš spremeniti svet, moraš najprej spremeniti sebe!
 0   

steppenwolf @steppenwolf 27. Sep 2010, 12:41

Jaz sem kar nekaj časa s pridom uporabljal nekaj objektivov na M42 v kombinaciji z Olympus-om.
Ko sem si lahko privoščil funkcionalno enakovreden objektiv z AF, pa tistih nisem več kaj dosti pogledal.

Imel sem Takumar 200/4 (zelo fajn zadevca)
Carl Zeiss Jena 35/2.4 (precej fajn je bil za makro in tudi drugače)
igral sem se tudi z eno verzijo 135/2.8 (ne spomnim se proizvajalca)

Z vsemi naštetimi sem imel pozitivne izkušnje in če te ne ovira ročno ostrenje so lahko cenovno ugodna rešitev dokler si ne moreš privoščiti AF objektiva...
No, jaz se rad tudi igračkam, tako da je bila uporaba takšnih objektivov še dodatno zanimiva ;-)
Je pa z modernimi DSLRji težje ostriti (če nimaš potrditve focusa), saj medlice v iskalih niso optimizirane za takšno ostrenje, pa tudi kukala so v večini primerov manjša kot pri klasičnih SLR-jih. No, meni je šlo tudi na Olympusu E-300. Najlažje je ostriti pri čimbolj odprti zaslonki, pred pritiskom na sprožilec, pa jo zapreš na željeno vrednost Vsaj meni je bilo tako najlažje...

Lp
 0   

Uroš Miklavčič @Ulrich 27. Sep 2010, 13:56

Jaz sem kupil adapter in na njem uporabljam občasno en zrcalni 500mm objektiv (xy made in USSR bigrazz) in Luxon MC 70-210mm f/4-5.6. Za igranje sta super in z malo prakse lahko narediš zelo lepe fotografije. Moraš pa razumet, da ti objektivi nimajo kakšnih naprednih premazov in tako naprej. Imaš izjeme, ki izstopajo po kvaliteti - a ti po navadi dosegajo kar lepe cene. Prav tako je ostrenje ročno - razen, če kupiš pretvornik s čipom (ki pa lahko tudi zataji), ki pretenta aparat, ta pa potem potrjuje fokus tak kot bi ga na nativnem objektivu v ročnem načinu ostrenja.

Skratka - da, objektivi so poceni. Nimaš autofocusa. Lahko so optično slabi (poleg tega so lahko zelo zapacane leče, prah v notranjosti, plesen, itd...), lahko dobri.

Ti objektivi so svojevrstna pustolovščina. Če jih lahko dobiš od kakšnega dedka/babice s podstrešja se definitivno splača dati tisti drobiž za pretvornik. V nasprotnem primeru pa le, če to ustreza tvojemu stilu ali pa se želiš malo poigrati. Meni so super razvedrilo - za resne zadeve pa raje posežem po nativnih objektivih.

Če se odločiš za nakup pa le poročaj o svojih izkušnjah.
 0   

Žiga @zcetrt 27. Sep 2010, 15:03

Uporabljam 3 M42 objektive na Nikonu redno, testiral sem jih pa več kosov. Če te zanima, ti lahko pošljem kakšne fotke, sem pa tudi sam pred nakupom spraševal tu na forumu, kjer že obstajajo treme o tem. Na kratko: Nikon potrdi fokus brez dodatnega čipa, a ne meri svetlobe. Canon brez čipa niti ne meri svetlobe niti ne potrdi fokusa. Čip za Nikon je razmeroma drag (cca 30 USD). Za Nikon rabiš optični element v adapterju, da lahko ostriš na neskončno.

https://www.slo-foto.net/ftopic-14227-days0-orderasc-20.html
https://www.slo-foto.net/ftopicp-141558.html
4.
 0   

JankoN @JankoN 28. Sep 2010, 07:14

Pozdravljen,
za igrati so tile stari objektivi super. Standardni 50 mm objektivi so obrnjeni dobri tudi za makro.

Če te zanima, ti lahko pošljem tudi risbo za retro adapter, sam imam adapterja M49/M42 in M55/M42, pa je prav lušna stvarca.

Lep dan še naprej....
 0   

Olaf @Olaf 28. Sep 2010, 10:05

Pri Canonu deluje merjenje svetlobe, potrditev fokusa pa ne deluje.
 0   

Žiga @zcetrt 28. Sep 2010, 11:25

Res je odvisno tudi od modela. Nikon D90 še ne meri svetlobe, medtem ko D300 jo. Za Canone pa res nisem tako prepričan.
4.
 0   

JankoN @JankoN 28. Sep 2010, 13:42

Pozdravljen,
za EOS 1000 D lahko rečem, da deluje merjenje svetlobe in potrditev fokusa. Je pa res, da potrditev fokusa ni najbolj natančna.
Seveda je pogoj za potrditev fokusa, da imaš ustrezen adapter...
 0   

Aleš @lial 28. Sep 2010, 14:13

.... bom drugič krepko premislil, ko bom pomagal forumu....
 0   

Tomaž Pirman @tomovader 4. Nov 2010, 00:28

.... no nedolgo nazaj sem se odločil in kupil adapter smile
sicer nisem imel še ravno časa da bi kaj dosti stestiral zadevo oz. se z njo ukvarjal, tko da ni kšnih rezultatov še... pa tut k nism navajen tole ročno ostrenje mi je kr loterija biggrin

... no pa vseen za firbec ena izmed prvih slik k sm jo posneu in to v premikajočem se avtu :p se mi zdi da je kr lepo izostreno šalthebl pa da tut bokeh ni slab...
objektiv je pa pentacon 50mm 1,8 k ga mam od strica k mi ga je dal s spraktico MTL3 kšn let nazai smile

no povejte kakšno mnenje o sliki prosim smile oz. bolje rečeno kritiko grin

LP
 0   

Tomaž Pirman @tomovader 4. Nov 2010, 00:36

no tuki se mogoče bolje vidi smile

http://www.shrani.si/f/1/dY/czPpHB8/dsc0303.jpg
 0   

Aleš @lial 4. Nov 2010, 07:00

Kaj naj rečem - še nekaj takšnih fokusiranih posnetkov, pa boš samo na ročnem ostrenju grin grin
Stari objektivi včasih močno presenetijo.
 0   

Uroš Miklavčič @Ulrich 4. Nov 2010, 12:51

Ostrina je res super. A to je pri polno odprti zaslonki?
blog: [url=http://blog.miklavcic.si]blog.miklavcic.si[/url] | twitter: [url=http://twitter.com/uros_m]@uros_m[/url] | galerija: [url=https://www.slo-foto.net/portfolio/Ulrich]SloFoto[/url] | podjetje:[url=http://miklavcic.si] miklavcic.si[/url]
 0   

Tomaž Pirman @tomovader 4. Nov 2010, 14:31

ufff veš da nebi vedu... sam mislim da je blo pr tam 2,5 - 4 nekje :p pri polno odprti zaslonki ostrina ni tako dobra, se pa takoj ko jo za malenkost pripreš zelo zelo izboljšasmile
 0   

Zelod @flambirana_oFca 4. Nov 2010, 18:38

Jaz imam tudi Pentacona 50/1.8 (oče kupil 26 let nazaj ob rojstvu sestre smile poleg Praktice MTL-3) in je super ostrine ter kontrastov. Moj je že zadovoljivo oster nekje od f2.5 naprej. In pogojno (oziroma pri kakšnih res izrazitih kontrastih ter bližinskih posnetkih) tudi na f2.2. Zelo poceni objektiv ampak odličen v tem razredu.
Drugi s katerim sem tudi zadovoljen, je pa Helios 44M-4 58/2.0 (dobil zraven Zenita 12xp).
 0   

Nik @Lightster 4. Nov 2010, 19:03

Kakšen je pa kaj Helios 44M iz prve roke? kupujem adapter že veliko časa pa me zanima če se ga res splača nabavt. smile
 0   

Aleš @lial 4. Nov 2010, 19:21

Helios je popolnoma primerljiv z ostalimi iz tistih časov, morda je nekoliko bolj robusten in temu primerno deluje 'trdo', kljub temu, da ostrilni obroč drsi gladko.
Posnetki so lahko od zelo dobrih, do solidnih, vsi trije, ki sem jih imel in tisti, ki ga še imam so v tem rangu, slabega nisem imel še nobenega.
Če te zanimajo primerjave , obišči mojo spletno stran (klik na globus pri podpisu), gumb testiranja, nekje proti koncu strani je primerjalni, ljubiteljsko-uporabniški test.
 0   

Nik @Lightster 5. Nov 2010, 10:31

Hmm, sej prou lepo riše... Na internetu je tudi polno samplou, pa zgleda da se bo kar za malo poigrat. smile
 0   

Tomaž Pirman @tomovader 1. Dec 2010, 15:38

Živjo!

Mam še eno vprašanje...

Kako to da ne morem uporabljati fleša, ko imam nastavljen adapter in kaki star objektiv??? fleš se mi odpre, vendar mi potem sprožilo ne prime.. ali je to normalno, ali ima to vzrok kje drugje???
 0   

Žiga @zcetrt 1. Dec 2010, 17:15

Normalno. Ne pusti prožit, ker ne ve, kako daleč je objekt in na koliko je nastavljena zaslonka. Morda spet višji razredi aparatov kljub temu dovolijo proženje flasha, ampak Nikon D80 tudi noče.
4.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati