0   

Omelo @Omelo 10. Okt 2010, 17:09

Živjo!

Pred kratkim sem razdrl objektiv, ker mi je nekaj škripal. Gre za sigmo 70-300, zato se nisem kaj dosti sekiral če kaj uničim. Kakorkoli, zadevo sem uspešno razdrl in sestavil skupaj, uporabil pa sem preveč gosto olje. Zato so se ti fini zobniki zelo težko vrteli. Potem sem vse skupaj očitil v čistilnem bencinu in potem uporabil eno bolj fino olje. Vendar pa rezultat še vedno ni tak kot bi si želel. Sedaj pa me zanima, če kdo ve s čim bi to zadevo lahko podmazal in pa, kje bi to lahko kupil. Možno je da sem pri vsem tem "čaranju" malo oslabil motorček, ker se res počasi premika (sicer res ni bil nikoli hiter, tako matral se pa tudi ni). Ali je možno kje ločeno kupiti tudi to?

Hvala za odgovore.
 0   

Ratter @Ratter 10. Okt 2010, 19:30

WD40.
Ampak ne špricat gor s sprejem,ker je preširok kot in boš vse zmazal.
Špricni v nek prazen recimo jogurtov lonček in potem z finim čopičem tisto previdno namažeš po zobnikih.
Jaz bi tudi malo po osovini motorja,če je dosegljiva.
WD40 je zelo redko olje,ki se zavleče tudi v mikrorazpoke.Tako,da ne pretiravat.
Morda bi bila tudi varianta,da pošpricaš zobotrebec od blizu.
Potem pa tiste pol kapljice,ki ti ostane gor naneseš na zobnike.
 0   

Luka @lukas123 11. Okt 2010, 19:41

Edino pazit pri wd-ju ker ni prijazen do plastike
 0   

Omelo @Omelo 11. Okt 2010, 20:40

No ravno tega me je malo strah smile Zato pa iščem mogoče kakšno fino fino mast ali pa karkoli podobnega...
 0   

martin @mart911 11. Okt 2010, 20:43

Mogoče bi ti pa na kakem servisu povedal? Ker jst res nebi kr neki not špricu pa mazu ker ma lahko usodne posledice pa čeprov ne gre glih za nevem kak objektiv.
 0   

Omelo @Omelo 11. Okt 2010, 20:44

Sem klical na dva servisa, pa mi je eden rekel da ma olje, ampak ne ve kakšno niti kje se ga kupi, pa tut prodat mi ga ni hotel par kapljic, drugi pa je samo rekel: prinesite na servis pa bomo zrihtal smile
 0   

martin @mart911 11. Okt 2010, 21:05

Ja sej se mi je zdel da bo nekak tko, sam probat ni greh.
 0   

Luka @lukas123 11. Okt 2010, 21:25

jest bi na tvojem mestu kupil tekočo mast, dobiš jo v bauhausu, merkur, obi, je v spreju- najbolš kakšno od wurtha.
 0   

Ratter @Ratter 12. Okt 2010, 04:02

Ena kapljica WD40 ne bo plastike pojedla.Ne ga lomit.
Saj WD40 tudi do gume ni prijazen,ampak jaz že leta gumo na avtomobilskih vratih mažem z WD.
Na krpico špricneš malo WD-ja in s krpico namažeš gume in ti pozimi vrata ne zamrznejo.
Pa še zelo dolgo drži.Gume so pa še vedno kot nove.
Mast ne mazat na zobnike objektiva,ker je pregosta.
Enostavno zaradi gostote zavira motor,kot si že napisal.
Tudi motorno olje je še vedno pregosto.
WD40 je tudi olje samo zelo zelo redko.
 0   

Miran @fisheye 12. Okt 2010, 07:51

Jaz svetujem kakšno reč na bazi silikona. So prodajali, no mislim da še, silikonski spray. Sicer ga boš imel za objektiv podmazovat kakšnih milijon let. Se pa ga da uporabit še za marsikaj drugega, ker ni agresuven do materialov in ima dobre drsne lastnosti ter preprečuje sprijemanje in lepljenje materialov. Kot je Ratter omenil ga jaz uporabljam za iste namene kot on WD. WD pa, ne vem, če bi uporabil. Vsebuje določene kisline katere topijo druge maščobe, rjo (razumi oksidacijo na kovinah) in s tem sčasoma poškodujejo površino. Pri tako majhnih delih, kot so prenosi v objektivu je to lahko še bolj izrazito.

LP
 1   

Jessie @Jessie 12. Okt 2010, 07:58

Silikonsko olje... grin
Zahvala: Omelo
 0   

Omelo @Omelo 12. Okt 2010, 08:56

To sem hotel slišati! Sem že klical v Delko, kjer mi je mojster povedal, da silikonsko olje obstaja od oz. do viskoznosti 100. To pa je skoraj tako redko kot voda, poleg tega pa je silikonsko olje še prijazno do materiala. Tako da grem danes iskat, cena nekaj pod 8€za 50ml, kar mislim da bo dovolj za nekaj let smile

Hvala še 1x.
 0   

Rudi @Rudolfo 12. Okt 2010, 21:37

Samo NE WD-ja!!!
 0   

TejoTT @TejoTT 13. Okt 2010, 13:51

Kaj pa teflon v spreju...med drugim ga uporabljajo kolesarji oz. jaz s tem mažem vse....
 0   

Zelod @flambirana_oFca 13. Okt 2010, 16:06

Tudi sam sem ze to delal in ze nekaj let v finomehaniki uporabljam fino cisto olje Yamata katerega uporabljajo profesionalne sivalne masine ali pa olje za unicevalce papirja. Pri nas se da kupiti izjemno kvalitetno mineralno olje Dahle. Ceprav, po moje je problem izkljucno v motorcku. Vecina objektivov odpove zaradi motorckov in ne zabasanega olja ali masti na zobnikih.
 0   

ploski4 @ploski4 14. Okt 2010, 06:03

a sigma 70-300 ma po novem svoj motorček al kaj? Pomojem je boljš, da aparat razstaviš pa litijevo mast not natrpaš...

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati