0   

TadejZ @TadejZ 16. Okt 2010, 20:35

Pred tremi dnevi sem kupil nov fotoaparat NIKON D3100 (prej sem imem D3000) in že imam težave in nejasnosti. Prosim za pomoč!

1.Zelo pogrešam GRID!
2.Danes sem se odpravil slikat v naravo. Preklopil sem v M (manual) način in hotel slikati. Kazalnik svetljenosti oz. indikator svetljenosti deluje zelo čudno?! Objektiv sem imel na 18mm, na indikatorju sem imel normalno poravnano na 0, ko pa sem povečal povečavo na 200mm se na indikatorju ni nič spremenili, kot da nebi bil občutljiv. Pri NIKON D3000 se je vsaka sprememba zaslonke ali časa ali povečave poznala na indikatorju. Pri NIKON D3100 pa moram kar nekajkrat zavrtet krogec da se pozna kakšna razlika

Lepo bi prosil če mi lahko kdo pove ali je kaj narobe z aparatom ali pa imam kakšno nastavitev, ki mi to preprečuje!

HVALA!!!
 0   

martin @mart911 16. Okt 2010, 21:27

A grid v iskalu? Se da po moje nastavt v menijih.
No sprememba goriščne razdalje ni nujno povezana s spremembo "pravilne" osvetlitve, ker je lahko za povprečno pravilno osvetlitev pri 18mm potrebno enako svetlobe kot za povprečno pravilno oavetljitev pri 200mm. Spremembo osvetljitve pri spremembi bi osebno povezal z dvema stvarema: 1. pri 18mm si imel zaslonko bolj odprto kot je maksimalna vrednost pri 200mm in 2.kader, ki bi ga zajel pri 18mm je bil primerno osvetljen pri recimo f/4 in 1/100s, delček prvotnega kadra, ki zajemeš z 200mm in brez spreminjanja nastavitev pa bi bil pravilno osvetljen pri f/4 in 1/200s kar ti bo indikator prikazal kot preosvetljenost za +1 stopnjo.
Spremembe indikatorja pa ne smeš povezvt z obrati koleščka ker mogoče se pa nastavitev pri aparatih pri enem obratu spremeni za različno vrednost zato jo povezuj s spremembo vrednosti časa in zaslonke.
in če aparat naredi enakomerno osvetljeno sliko pri vrednosti 0 ni nič narobe.
 0   

TadejZ @TadejZ 17. Okt 2010, 10:36

Hvala za odgovor!
Sem še malo probal slikati in napr če imam čas zaslonke na 1/4 je npr indikator na 0, če pa spremenim čas na 1/20 je indikator še vedno na 0, sprememba se pozna šele pri 1/30 (to sem dal sedaj samo prider).

Hvala
 0   

Žiga @zcetrt 17. Okt 2010, 11:56

Rešitev za tvoje tegobe: Izklopi AUTO ISO. Sicer je malo čudno, da imaš to funkcijo lahko vklopljeno v M načinu, ampak po svoje je uporabno, saj želi vztrajati pri tvoji nastavitvi, kakor dolgo je mogoče.

Mimogrede: zaslonka nima časa odprtosti. Kar si imel v mislih, se imenuje zaklop.
4.
 0   

martin @mart911 17. Okt 2010, 13:04

Ja pa bo res verjetn tko kt je zcetrt reku. Sam sploh nism gledu prou natančn slikce ker sm mislu, da je samo simboličen prikaz indikatorja. Drgač srta pa zaslonka in čas dve različni stvari. Mogoče mal teorije:
S spreminjanjem vrednosti zaslonke (1, 1.4, 2, 2.8, 4, 5.6,... in vmesne) nastaviš količino svetlobe, ki pade na senzor in korigiraš širino globinske ostrine.
S spreminjanjem časa (1s, 1/10s, 1/250s...) pa nastaviš koliko časa bo svetloba padala na senzor.
potem pa imaš še ISO(100, 200, 400...) ki pa je nastavitev občutljivosti senzorja na svetlobo.
"Pravilno" osvetljeno sliko dosežemo z nastavitvijo vseh treh parametrov. Če želimo spremenit določen parameter in ne vplivati na osvetljenost slike moramo skupaj z njim spremeniti vsaj še en parameter(lahko tudi oba).
 0   

TadejZ @TadejZ 17. Okt 2010, 13:05

Hvala sedaj dela normalno smile

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati