0   

nnnn @nnnn 28. Okt 2010, 17:02

Moj problem je naslednji
Ko pogledam skozi fotoaparat vidim precej sivih črt v kotih aparata (na slikah jih ni). Ko sem šel v prodajalno s fotografsko opremo, so mi samo spihali in mi rekli, da je sedaj vse dobro. Ampak ni bilo. Ali imate kakšen nasvet kako očistiti fotoaparat. Imam pentax km. Hvala
 0   

Zelod @flambirana_oFca 28. Okt 2010, 17:24

nnnn je napisal/a:
Umazan objektiv

Objektiv ali aparat? confused

nnnn je napisal/a:
ko pogledam skozi fotoaparat vidim precej sivih črt v kotih aparata

Si skušal objektiv odviti in pogledati najprej skozi sam aparat (brez privitega objektiva) in enako pogledati skozi sam objektiv?

nnnn je napisal/a:
so mi samo spihali in mi rekli, da je sedaj vse dobro

Kaj so spihali? - Objektiv, kot je zapisano v naslovu teme, ali notranjost aparata?

nnnn je napisal/a:
Ali imate kakšen nasvet kako očistiti fotoaparat

Imamo. biggrin
Prašni delci na medlici ali kateremu od ogledal, smet na kukalu (tukaj kjer gledaš z zadnje strani) ali pa smet na notranjem delu objektiva (na mountu).
Najprej dobro opazovanje in lociranje kje je smet/umazanija/tujek in skušati spihati z gumijasto puhalko, ali, če je tujek večji, ga pazljivo odstraniti z vatirano palčko ali celo fino pinceto (potrebno biti izjemno previden pri delu).
 0   

nnnn @nnnn 28. Okt 2010, 17:43

Spihali so notranjost aparata.
Ni nobenih tujkov, so samo lise, te lise pa so v aparatu in ne na objektivu. Kako jih zbrišem pa nevem. Z vatirano palčko sem že poskusil. Upam, da imate še kakšen nasvet, ker ne bi rad pošiljal aparata na servis, ker sem prepričan, da mi bodo mastno zaračunali.
 0   

Aleš @lial 28. Okt 2010, 17:50

Pa so bile lise na istih mestih, tudi pred posegom z vato?
In kako to sploh zgleda - kakor nitke, ravne, zavite, naključne, ali kaj drugega?
 0   

nnnn @nnnn 28. Okt 2010, 18:06

Lis ni bilo tam pred posegom z vato. Tako da ko sem čistil prašne delce z vatirano palčko sem nekako povzročil te sive lise, ki pa so naključne (niso ravne). Zanima me ali je mogoče, da sem si uničil aparat. sad sad sad sad sad
 0   

martin @mart911 28. Okt 2010, 18:11

Drgač po moje vatirane palčke niso najbolj primerne za čiščenje notranjosti aparata, najprej probi spihat s kakšno puhalko, če to ne bo šlo lahko s kakšnim namenskim čistilnim setom to sam očistš al daš pa km spucat. Če nisi prov zlo prtisku nisi po moje nč uniču. A k si to pucu si z palčko čistu zrcalo, senzor al medico?
 0   

Aleš @lial 28. Okt 2010, 18:14

Ni nujno, je pa možno, če si s paličko brisal po medlici, torej nad ogledalom. Ta je precej občutljiva, ogledalo pa ne. Če si to naredil na ogledalu, je možno te lise, ki so po mojem mnenju sled umazanije (ja tudi to je lahko na paličici) odstraniti, vendar če nisi zelo nežen, potem raje daj kakšen € za strokovnjaku.
Če si uničil medlico, pa tudi ni konec sveta, da se jo menjat in to ni zelo velik strošek. Seveda, zopet servis.

Lahko pa vse skupaj tudi ignoriraš, vpliva na posnetke o vsej verjetnosti ne bo.
 0   

Aleš @lial 28. Okt 2010, 18:16

@mart911: črt na senzorju se v kukalu ne vidi...
 0   

nnnn @nnnn 28. Okt 2010, 18:21

Če sem res uničil medlico. Kakšen strošek je to? Približno.
 0   

Zelod @flambirana_oFca 28. Okt 2010, 18:28

Medlica za Pentax KM je iz tujine skupaj s poštnino okrog 30 EUR.
Zamenjaš pa jo lahko tudi sam, ker je zelo enostavno. Vendar, če si ne upaš sam, daš komu drugemu, ki mu tovrstno početje ni tuje.

Jaz imam občutek, da si samo z vatirano palčko podrsal preveč po robu medlice (po robovih in kotih kjer je kovinski rob) in so se na robovih nabrale bombažne nitke.

Le-te se seveda da odstraniti ampak zopet... koliko se čutiš sposobnega za tovrstno početje. Jaz, če že koga prepričujem v takšno početje, vedno omenim, da sem sam prvi body s tovrstnim čiščenjem precej zjahal, potem sem se pa na njem učil čiščenja, razstavljanja in sestavljanja. biggrin
Ni težko, ampak nekaj nepazljivosti in si hitro povzročiš še več skrbi, lahko pa tudi stroška.
 0   

martin @mart911 28. Okt 2010, 18:52

Lail-vem ja sam vsen lahko kak kos vate tut po čiščenju senzorja ostane not in se ga pol kje vid.
 0   

Stanko @sgr 28. Okt 2010, 20:48

nnn,.... si pa res slika...bil si v trgovini, tam so ti spihali notranjost aparata, rekli, da je vse ok; ti pa niti ne pogledaš ali je ok ali ne, niti ne vprašaš zakaj so še vedno lise...; sedaj pa tukaj jamraš ali si uničil aparat?! Ne razumem; če ne veš kako naprej je pač servis za to, ali raje brskaš po aparatu in res kaj uničiš. Pa brez zamere.
 0   

nnnn @nnnn 30. Okt 2010, 10:55

Sem se malo bolj poglobil v ta moj problem in sem ugotovil, da je težava v medlici. Najbolj verjetno je, da sem jo sam uničil (spraskal). Ali mogoče kdo pozna kakšen servis, kjer bi mi medlico nabavili in mi jo zamenjali?
 0   

Zelod @flambirana_oFca 30. Okt 2010, 12:03

Be$$$eničar je zastopnik za Pentax. www.fotobesenicar.com
 0   

Aleš @lial 30. Okt 2010, 14:56

"$$$" hehe, danes jih pa sekaš grin grin
 0   

Zelod @flambirana_oFca 30. Okt 2010, 15:25

lial je napisal/a:
"$$$" hehe, danes jih pa sekaš grin grin

Hotel sem samo na nedirekten način upozoriti, da bo medlico (+popravilo) preplačal. yes
 0   

Aleš @lial 30. Okt 2010, 15:56

Saj sem razumel, pa verjetno še marsikdo.

@nnnn: kaj pa, če bi malo potrpel s tistimi praskami, saj na posnetku jih ne boš nikoli videl? Na KM 7D sem imel kar nekaj časa podoben problem, pa sem se kar lepo privadil...
 0   

nnnn @nnnn 1. Nov 2010, 11:59

Da ne bom odpiral nove teme, bom kar tukaj vprašal.

V kratkem si bom kupil tripod za mojega pentaxa km, ali imate kakšna priporočila katerega naj si nabavim? Za začetek mislim kupiti kakšnega v nižjem cenovnem razredu smile
 0   

Žiga @thunder_road 1. Nov 2010, 12:15

Tem o nakupih stojala je pa kar precej, lahko si pomagač recimo s tole tukaj: https://www.slo-foto.net/ftopict-20515.html
Pravilnik portala: [url]https://www.slo-foto.net/legal-pravila.html[/url]

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati