0   

Janlamp @Janlamp 1. Nov 2010, 18:08

Živjo smile
Ker sem popoln začetnik, imam kar neka vprašanj smile
Lastim si fotoaparat Nikon D5000.
Zanima me kaj pomenijo oznake na monitorju, in kako priti do čim boljše fotografije pri močni, šibki in sončni (naravni) svetlobi.
Na monitorju mi kaže 1/25, to mislim da je čas zaklopa, manjši ko je čas, več svetlobe pride v objektiv, in večji ko je čas, je slika bolj temna.
F 3.5, zaslonka? manjša ko je številka, več je svetlobe, in večja ko je številka, manj je svetlobe.
V čem je potem razlika me 1/25 in F3.5 ?
Zanima me še v čem je fora ISO, številke?

Pa še kaj bi se našlo, ampak za začetek mislim da je dovolj da se naučim uporabljati te tri funkcije fotoaparata smile

Najlepša hvala za vse odgovore grin
 1   

martin @mart911 1. Nov 2010, 18:49

Torej mamo čas, zaslonko in ISO. Čas nam pove koliko časa je odprt zaklop oz. čas ko je senzor izpostavljen svetlobi. Zaslonka je mehanizem v objektivu ki določa kolicino svetlobe ki pade na senzor. ISO pa je standard po katerem določimo občutljivost senzorja. Pravilno nastavljeni vsi parametri nam dajo pravilno osvetljeno sliko. Stvar si lahko predstavljaš tudi tko. Pravilno osvetljeno sliko predstavlja vedro polno vode. Da napolneš vedro(osvetljiš sliko) moraš v vedro natočit vodo(dovest svetlobo). Stvar lahko narediš na različne načine: različen čas točenja vode(čas osvetlitve) večja kot je številka več časa,debelina cevi(odprtost zaslonke) manjša kot je številka bolj je odprta zaslonka-več svetlobe in pritisk vode(ISO). Vedro lahko natočiš v eni sekundi pri premeru cevi 10cm in pritisku 1bar vendar pa lahko vedro napolniš tidi v času 2s cevi premera 10cm in pritisku 0,5 bara. Prav tako lahko spreminjamo stvari pri fotografiji.
Torej do pravilno osvetljene fotografije lahko pridemo na rezlične načine s spreminjanjem parametrov. 1/25 je pri tebi čas ki ti pove da bo senzor izpostavljen svetlobi 1/25sekunde, f3,5 pa ti pove da bo zaslonka v objektiv v čau ko bo senzor zajemal svetlobo odprta na stopnji 3,5. Skupaj ti tako povesta čez koliko veliko lukno in koliko časa bo svetloba padala na senzor.

Upam da nism preveč zakompliceru in da ti je kej bl jasn.
Zahvala: Lucifix
 0   

Aleš @lial 1. Nov 2010, 18:54

Tole z vodo je dobra razlaga! thumbsup
 0   

martin @mart911 1. Nov 2010, 19:12

To sm nekje enkrat slišu in se mi zdi taka dost simpl razlaga ker o tem bi se dal zlo komplicirat.
 0   

Ratter @Ratter 1. Nov 2010, 19:29

Upam,da ti gre angleščina vsaj malo:

http://www.cambridgeincolour.com/tutorials/camera-exposure.htm
 0   

Janlamp @Janlamp 1. Nov 2010, 20:09

Uuuu super, najlepša hvala biggrin
Tole z vodo je res dobra razlaga smile
Bom ju3 poskusil malo slikati, pa se bom malo igral z nastavitvami grin

Bom tudi tisto stran v angleščini prebral smile
Jan Lampret

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati