0   

Žan Kuralt @zkuralt 20. Nov 2010, 22:57

Pri višjih občutljivostih in krajših časih, se mi pojavlja čudno "obarvanje"/šum (nevem kako bi sploh definiral to) Bo lažje če pokažem.

ISO 3200, 1/30s, f4,5 (pojavlja se tudi pri nižjih občutljivostih, tam od 800-1000 naprej)

Pri daljši ekspoziciji pa to praktično izgine

ISO 3200, 30s, f4,5

Se pa to pojavlja na črnih/temnih predelih fotk.

Mogoče kdo ve, zakaj bi lahko prišlo do tega?
 0   

Žiga @zcetrt 20. Nov 2010, 23:28

Long exposure noise reduction? Ta namreč pri daljših ekspozicijah naredi še eo fotografijo, brez da bi se odprl zaklop in potem odšteje tako dobljene vrednosti od tistih na zajeti sliki.

Zdaj če je pojav običajen, pa zavisi od starosti in ranga aparata (starosti po letnici načrtovanja - tipala so se vendarle občutno izboljševala v zadnjih letih).
4.
 0   

Klemen Blokar @kleb 21. Nov 2010, 01:45

Tak tip šuma se ponavadi pojavi zaradi neenakomerne temperature senzorja - na sliki z dolgo ekspozicijo lahko izgine samo, če aparat res dela long exposure noise reduction. Edino preseneča me, da bi bil termični šum tako izrazit pri 1/30s... Kateri aparat pa to je - kompakt ali dslr? Zaradi velikosti senzorja sprašujem, pri meni se na dslr tak šum pojavi samo čisto v vogalu slike, ker tam čepi ojačevalnik za signal, ki greje senzor. Ampak se zadevo opazi šele pri zelo dolgih ekspozicijah, mislim da pri 1/30s še ni tako izrazitega šuma.
 0   

Žan Kuralt @zkuralt 21. Nov 2010, 09:45

Aparat je 1D mk2n. Ampak zanimivo, ker se kolegu, ki ima enak aparat, to ne dogaja.
 0   

Klemen Blokar @kleb 21. Nov 2010, 11:04

Hm, obseg problema je za tak aparat po mojem bistveno prevelik. Ali imaš vklopljen long exposure noise reduction? Če ga imaš, ga izklopi in naredi 30s posnetek še enkrat. Ker šum ne bi smel sam od sebe izginit pri dolgi ekspoziciji.

Lahko bi naredil še en milijon testov, s katerimi bi preverjal naravo šuma, ampak to v ničemer ne spremeni dejstva, da ga je pri 1/30s občutno preveč. Toliko se meni na 20D ali 350D ne pozna po 10minutah(!) ekspozicije...
 0   

Žan Kuralt @zkuralt 21. Nov 2010, 12:17

Sem sprobal še to.
Če je NR na auto ali off, se šum spet pojavi. Čeprav piše, da kadar je NR na auto in ekspozicija dolga od 1-30s aparat to sam zazna in odpravi long exposure šum. No kot izgleda, to ni res, to se zgodi samo če je NR na on.
pamet*lepota*dostopnost=konstanta

http://zankuralt.blogspot.com/
 0   

martin @mart911 21. Nov 2010, 12:39

Kot zgleda ma senzor neko napako, ker to ni glih normalno, in ma zelo veliko količino šuma na tem področju, ki pa ga funkcija long exposure NR odstrani, pri krajših časih pa se funkcija ne vklopi. Po moje bi blo najbolš nest na servis pokazat in ti tam točno povejo kaj je narobe in tut najbolš bodo rešil tam
 0   

Klemen Blokar @kleb 21. Nov 2010, 15:14

Jaz bi rekel, da to skoraj pomeni, da se ti senzor pregreva na enem delu. Ampak za take reči ugotavljat/popravljat bo servis res edina zanesljiva pot.
 0   

Peter Atanackov @Geo 21. Nov 2010, 16:23

Amp glow je tole, oblika termičnega šuma, mnogo preveč ga je, senzor je poskodovan verjetno, oz. ze od zacetka slab. To se ti nebi smelo pojavljat.

Verjetno imas pri daljsih eksp vzgan noise reduction, kjer ti dark frame odsteje? zato verjetno ga ni pri daljsih eksp.
 0   

Klemen Blokar @kleb 21. Nov 2010, 17:51

Saj ponavadi se na vogalu res pozna ojačevalnik, ki greje senzor, ampak tole je že malo ekstremno - računaj, da je imel čas samo 1/30s! Da v tem času povzroči termika toliko šuma, mora pomeniti, da je nekaj z vezjem okrog narobe in ves čas tečejo neki tokovi naokrog, kar močno greje senzor - nedvomno mu tudi škoduje...
 0   

Aleš @lial 21. Nov 2010, 18:37

Mogoče 'brcam v temo': kako pa je bila posneta slika? V popolni temi, ali je bil na objektivu pokrovček? Kaj če gre le za vdor majhne količine svetlobe? In je pri drugi sliki ta šum reduciran?

Verjetno je to res mimo...
 0   

Žan Kuralt @zkuralt 21. Nov 2010, 18:55

Aja, nisem napisal. Slikano s pokrovčkom. Dvomim da je vdor svetlobe, ker se to redno dogaja smile
 0   

Aleš @lial 21. Nov 2010, 19:34

Pa si zaprl tudi možnost vdora preko okularja?
 0   

Žan Kuralt @zkuralt 21. Nov 2010, 19:36

Pri zgornjih fotkah ne, sem pa zdajle, pa nastane isto no
 0   

Aleš @lial 21. Nov 2010, 19:41

Zdaj je pa tudi meni zmanjkalo idej... sad
 0   

Žan Kuralt @zkuralt 21. Nov 2010, 22:41

Ah ja, upam da je, če že je senzor, popravljivo in ne predrago smile

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati