0   

Žiga @zcetrt 21. Nov 2010, 15:07

Pozdravljeni.

Pod prste mi je prišel naslednji fotoaparat, o katerem pa ne uspem najti na spletu ničesar. Je komu poznan? Kam bi ga časovno lahko umestil? Katere znamke je?

Predvsem si želim podatka, ki bi mi olajšal nadaljne iskanje in informacije.

Hvala za odgovore!

0   

Zelod @flambirana_oFca 21. Nov 2010, 18:38

Luštna igračka! Sem že tak model premetaval po rokah, ker ga ima kolega.
Vendar je njegov v popolnoma lesenem ohišju, nič tapiciran z usnjem.

To je Fotokor, proizveden v takratni Sovjetski zvezi v tovarni GOMZ.
Začeli so se pa proizvajati pred prvo svetovno vojno.
Baje kmalu po letu 1930.
 0   

Miha @cedo 21. Nov 2010, 20:37

Mislim, da to ni Fotokor. Kolikor mi je poznano, je Fotokor izdeloval le mehovke (folderje).
Nisi pa edini, ki ga to zanima: http://www.rangefinderforum.com/forums/showthread.php?t=60299
 0   

Žiga @zcetrt 21. Nov 2010, 23:37

Ja, kamera na tem tujem forumu je identična z izjemo držala za pašček.

In še zanimivost - kot izgleda si je ta "hack" izmislil nek zelo pameten človek, saj se notranjosti zaradi tega držala ne da več vzeti ven. Rola za film se namreč zatakne v to štangico... Sem sumil, da to ne more biti tako narejeno, zdaj pa sem dobil potrditev...

Zanimiva je tudi nastavljiva zaslonka. Tisti pločevinasti jeziček na sredi se lahko izvleče ven in se s tem pred objektiv pripelje manjšo luknjo. Ena vzmet v mehanizmu je žal odtrgana, tako da deluje samo "b" prožilo. Kako je bilo izvedeno v originalu, pa mi ni popolnoma jasno.
4.
 0   

Zelod @flambirana_oFca 22. Nov 2010, 00:17

Huh, se opravičujem za napačne podatke, sem namreč napisal kar me je naučil kolega, ki si takšno kamero lasti, saj se je po njegovih besedah veliko pozanimal o njej in izbrskal njeno zgodovino.
To bo pisano gledal, ob ugotovitvi, da ni Fotokor in celotna njegova dognanja ne pomenijo veliko. biggrin biggrin
 0   
 0   

Miha @cedo 22. Nov 2010, 09:28

Saj ne, da bi bil rad nek party-breaker, ampak tudi to ni to. shy
Zaenkrat izgleda, da niti ne gre za sovjetsko izdelavo, saj bi bil sicer FK napisan v cirilici - gre pač za kamero narejeno pred ww2.
 0   

Zelod @flambirana_oFca 22. Nov 2010, 11:15

Šmentana muha! stars (predam se)
 0   

Žiga @zcetrt 22. Nov 2010, 11:19

A da bi bila kamera narejena za izvoz pa ni možnosti? Nisem ekspert v stari fotografski opremi, ampak kar nekaj ruskih fotoaparatov z napisi v latinici sem že videl. Lubiteli npr. so obstajali obeh variant, Industar objektivi prav tako. Ampak to oba zagotovo vesta. Res pa je, da so bili to vse novejši aparati iz 50. let in celo kasneje.

Glede na prepoznaven logo si res nisem mislil, da bo tako težko izbrskati kakšno informacijo.

Hvala še enkrat obema za trud, če pa kaj najdeta, pa se priporočam smile

Ni pa na aparatu absolutno nobene druge oznake.
4.
 4   

tmt @tmt 22. Nov 2010, 12:28

Fotoaparat je izdelan v Fotokemiki nekje okoli leta 1950 po vzorcu box kamere. Sicer je pa lepo viden stari logotip fotokemike.
 0   

Miha @cedo 22. Nov 2010, 13:11

tmt je napisal/a:
Fotoaparat je izdelan v Fotokemiki nekje okoli leta 1950 po vzorcu box kamere. Sicer je pa lepo viden stari logotip fotokemike.

Bravo, bravo!!!
http://www.limundo.com/kupovina/Kolekcionarstvo/Antikviteti/FOTOAPARAT-PREDRATNI/869008/Posmatraj
 0   

Bostjan @Archie 22. Nov 2010, 15:49

Bravo!!

Tole je bilo pa zgleda mal za mušter .. Agfa box

http://www.camerapedia.org/wiki/Agfa_Box_50
 0   

Zelod @flambirana_oFca 22. Nov 2010, 16:48

Bravo tmt; veni, vidi, vici! grin

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati