0   

luka @luzdi 29. Nov 2010, 13:17

Pozdravljeni.

Rs bi vas prosil za pomoč, ker sem v kar veliki dilemi.
Menjam tabor, tako da št. objektivov za Nikonov bajonet = 0. Za aparat sem praktično odločen - D700.
Sedaj imam pa dilemo kaj zraven. Budget seveda ni neomejen smile Tele področja praktično ne uporabljam. Slikam predvsem poroke, otroke, portrete, kakšen dogodek, kakšen dvoranski šport (s tem da sem blizu dogajanja)...

Razmišljam o kombinaciji 24-70 2.8 in 85 1.4 (ta me zelo zelo mika in sicer Sigmina verzija, ker je bojda odlična - malo me edino vleče še na 105 f2 DC??).
Ob tem me pa zelo zelo mika 24 1.4 ampak je svinjsko drag. Tako, da bi potem 24-70 odpadel in bi moral potem poseči kvečjemu po kombinaciji 24 1.4, 50 1.4 in 85 1.4 ?

Me pa zanima kako se kaj obnese ta novi 24-105 VR2 f4, ker je občutno cenejši od 24-70 in bi lepo pridobil na goriščnici ob tem pa mogoče celo zraven stisnil za 24 1.4 ?

Problem je ker nimam skoraj nič izkušenj z Nikonovo opremo oz. z omenjenimi objektivi.
Kakšno kombinacijo (oz. katere objektive) bi sami izbirali na teh goriščnicah? Recimo, da bi bili pripravljeni zanje odšteti tam cca 3k€ (v tujini)

Hvala za pomoč.

lp
 0   

mitja @mitzila 29. Nov 2010, 16:33

Da se še sam pridružim temi z podobnim vprašanjem. Tisti, ki uporabljate tamron 17-35 f2.8-4 na FF aparatih me zanima vaše mnenje o tem objektivu?

lp
 1   

Janez Šturm @jj65 29. Nov 2010, 17:27

Ok! Povrsti: Nikkor 24-70/2.8 je del svete trojice zoom-ov. Boljšega ni, niti pri Sony-ju, niti pri Canon-u (pika). Vprašanje, če je 50/1.4 af-s bolj oster - ni nujno. Fiksna 24/1.4 je res 'svinjsko' draga, a naj bi imela manj distorzije kot zoom na 24mm. 24-120/4VR obeta. Mogoče zna biti za poroke celo bolj priročen kot 24-70/2.8. Odvisno od načina slikanja.
Nikkor-je boš lahko poskusil na Nikon dnevu v petek 3.12.2010 (glej Nikonsvet).
Lp j
Zahvala: luzdi
 1   

Andrej @fotokaj 29. Nov 2010, 17:38

Moj nasvet bi bil kombinacija počasnega zuma (f/4) in hitrih fiksnih (f/1.4). Za začetek boš najlaže začel s 24-120/4 v kombinaciji s 50/1.4, za male pare lahko dodaš še 35/2, probaš lahko tudi 28/1.8 Sigmo, ki za svoj denar nudi ogromno. Nadaljuješ lahko s 85/1.4 Sigmo (ravnokar dobil, zelo priporočam), na koncu (no, konca ni nikdar ...) si lahko omisliš pa še 24/1.4.
Še nasvet, k ga itak nikoli nihče ne posluša, a je res pameten: najprej nabavi objektive, katere nameravaš najbolj uporabljati, ne pa tistih, ki so oz izgledajo najbolj mamljivi.
Zahvala: luzdi
 0   

Horvy @Horvy 29. Nov 2010, 19:31

Na tvojem mestu bi vzel Nikkor 24-120 f/4, kot vsestransko zadevo, potem pa bi glede na omejene finance nabavil sigme: 30/1.4 HSM, ki sicer ni primerljiva z N 24/1.4, ampak sem jo ravno na D700 preizkušal, kot tudi Sigmo 50/1.4 HSM in sta me oba šokirala, sigma 50 itak, boljš kot moj Nikkor AF-S/1.4 G, sigma 30/1.4 pa tudi, dokaj širok objektiv na FF, meni prijetna goriščnica, 85/1.4 Sigmo pa hvalijo, tu bi lahko fotokaj kaj dodal, js težko govorim, če še nisem v rokah držal biggrin

LP
 0   

Miha @cedo 29. Nov 2010, 19:42

@Horvy, Sigma 30mm HSM ni za FF.
Photography, the word itself: Photography or the application of the Chemical rays of light to the purpose of pictorial representation. Sir John. F. W. Herschel, 14 March 1839.
 0   

luka @luzdi 30. Nov 2010, 08:10

Hvala vsem za odgovore.

jj65...ja, da je 24-70 odličen vem. Sem ga malce že valjal po rokah in tudi ogormno dobrega prebral o njem. Blenda 2.8 bi mi prav prišla saj sem pristaš minimalne globinske ostrine. Moram pa res sprobati 24-120 na Nikonovem dnevu.

fotokaj...glede nasveta. Se popolnoma strinjam s teboj in ravno iz tega vidika se zanimam za goriščnice, ki jih že sedaj največ uporabljam. Na cropu sem uporabljal široki kot, fiksno 30 1.4, fiksno 50 1.4 in potem občasno še tam okoli 135 na 2.8, tako da mi te gorišnice nekako sedejo zato tudi tak izbor smile

Sigmina 85 potem praviš, da je ok. Je fokus zanesljiv?
Tle eSigme 28 sem že gledal bi jo pa moral sprobati. Si jo ti kaj uporabljal?

Horvy..ja tole si verjetno kaj pomešal, ker omenjena 30tka se ne zna obnašati na FF. Je pa ta objektiv trenutno moj najljubši na cropu smile
 0   

Janez Pelko @Wartburg 30. Nov 2010, 08:48

Lahko ti povem izkušnje s Tamronom 17-35.
Sam ga uporabljam in je eden mojih najbolj smotrnih nakupov. Z malo sreče ga dobiš za 200 EUR.
Vedeti pa moraš, za kaj ga boš uporabljal. Jaz ga imam izključno za reportaže. Je zelo lahek, svetlobno močan in ima ravno pravi razpon goriščnic. Na sredini je zelo oster že pri odprtih zaslonkah.
Ne gre pa brez slabosti. Pri odprtih zaslonkah proti robovom postane zelooo mehak, sploh pri širokih kotih. Ekstremni (ampak res ekstremni) vogalčki so do nekje 20mm vidno mehki tudi pri f8 in f11, potem pa je itak že difrakcija opazna. Od 24 do 35mm dobiš pri srednje zaprtih zaslonkah ostro sliko po celi površini. Ampak to dobiš tudi pri 24-70:)
Neostina po vogalih se pri reportažah ne pozna. Pri pokrajinah in še kje pa zna biti kar moteča.
Jaz ga imam na D700 in ga zelo veliko uporabljam. Z rezultatio sem zadovoljen sam in so zadovoljne stranke.
pa še to: pri 17mm vinjetirajo vsi filtri, razen slim variant. Itak pa se na tako cenen objektiv ne splača natikati filtrov za 50+ EUR.
 0   

Andrej @fotokaj 30. Nov 2010, 09:36

luzdi je napisal/a:
fotokaj... Sigmina 85 potem praviš, da je ok. Je fokus zanesljiv?

Objektiv je narejen zgledno, ostrina zelo v redu, bokeh krasen, AF pa precej hiter in odziven a vendarle malo nekonsistenten - zakaj je temu tako, moram še pogruntat. Ne pravim, da je nezanesljiv in vsekakor moram povedat, da je svetlobna leta nad AF pri recimo 85/1.4D Nikkorju, vseeno pa ni vedno "to to". Mal še probavam korekcije FF in BF tako da ... kako že rečejo; žirija še zaseda?
Moj zaključek v tem trenutku bi bil sledeč; ta Sigma je v praktično vseh pogledih za 3 razrede nad AF 85/1.4D Nikkorjem, medtem ko je AF-S 85/1.4G Nikkor pa še za razred nad Sigmo (je pa praktično 2X dražji ...).
V mesecu, dveh dela z objektivom se bodo stvari do konca skristalizirale in bom videl, a ga bom obdržal, zaenkrat pa ne dvomim v to, da objektiv za 800-900 eur nudi veliko, res veliko.

luzdi je napisal/a:
Tle eSigme 28 sem že gledal bi jo pa moral sprobati. Si jo ti kaj uporabljal?

Sem, imam tudi 28/1.4 Nikkorja, tako da sem jo imel tudi s čim primerjati. Glede na ceno (350-400 eur) je objektiv superca, bom napisal isto, kot pri 85/1.4; objektiv za svojo ceno nudi veliko. Ostrina sploh ni vprašljiva, objektiv se dobro odreže že pri zaslonkah f/1.8 in f/2.
 0   

luka @luzdi 30. Nov 2010, 09:55

Super. Hvala za izčrpne odgovore.
Kako pa je s fokusom v slabi svetlobi z Sigmo 28? Se kaj veliko "lovi"? smile
 0   

Horvy @Horvy 30. Nov 2010, 14:55

Za 30mm vem, ampak mi preprosto sedejo te vinjete, to je stvar okusa, cropam nerad, pa tudi recimo Nikkor 35/1.8 na FF meni odlično izgleda-govorim o fotki biggrinbiggrin ne o izgledu objektiva na body-u hehe...stvar okusa pač biggrin Seveda za začetek! lahko bi pa tudi 35/2.0 dodal? je fotokaj omenil...
 0   

mitja @mitzila 1. Dec 2010, 00:21

Hvala za mnenje Wartburg!
 0   

Janez Pelko @Wartburg 1. Dec 2010, 08:45

Imam pa tudi 105 f2 DC. Primerjave z 1.4/85 ti sicer ne morem dati, zato pa lahko mnenje o 105ki.
Definitivno je to eden izmed najboljših Nikkorjev kadarkoli izdelanih. Izjemno oster že pri f2, bokeh krasen, lepo sede v roko, izdelava fantastična, zelo toplo priporočam. Res je, da je drag, ampak je vreden svojega denarja.
Ima pa eno napako. Pri tungsten osvetlitvi ima front focus, ki ga pa v celoti odpraviš tako, ta DC obroč zavrtiš na pozicijo 2 v smeri 'F'. Tega marsikdo ne ve, zato se po forumih pojavljajo vprašanja na temo front focusa. Potrdili so mi pa tudi na servisu. Kljub temu ga res priporočam, meni ta 'operacija' ne dela nobenih težav smile
Veliko sem pa delal tudi z 1.8/85, ki je prav tako izjemen in bistveno cenejši od 105.
Jaz bi se bolj bprašal, katera goriščnica ti bolj ustreza. Meni je 105 tisto pravo, nekomu pač 85.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati