0   

zarjica @zarjica 9. Dec 2010, 11:12

Živjo fotografi!

Moja želja je fotografirati svojo stensko poslikavo, ki je naslikana v barvah, ki se svetijo pod uv svetlobo. Te barve so zelene, modre, bele, rozaste, rumene. Skratka cel spekter.
No na fotografiji pa izpade celotna poslikava svetleče modra.
Poskusila sem fotografirat z različnimi fotoaparati, z različnimi WB nastavitvami, najbolj zanimivo pa je, da sem do sedaj največ barve (še vedno daleč od pravih barv) dobila s fotkanjem s navadnim mobitelom. Samo kaj ko je resolucija neuporabna.
Tudi z obdelavo v photoshopu si ne morem kaj dosti pomagat ker je ta modra tako močna da iz nje ne morem dobiti realnih barv. (no ali pa ne znam smile)

Prilagam fotke, da si boste predstavljali o čem govorim:
prva je posneta z nekim sony erricson mobijem, druga pa z Olympusom E1(tele goba je drugače vijolična).

hvala vam že v naprej!
 0   

Ratter @Ratter 9. Dec 2010, 11:32

A si poskušala fotografirat v raw-u?
Potem pa lahko white balance nastavljaš v Photoshopu po želji.
A ti potem tole fotografiraš pod žarnicami,da ti barve svetijo ali kako?
Kolikor vem se take barve pri svetlobi "napolnijo" in potem po temi žarijo.
Jaz bi poskušal z tripodom,brez kakih flešev in luči.
Pri slabi dnevni svetlobi in raw obvezno.
Bo pač čas osvetlitve nekaj sekund,kar pa sploh ni pomembno.
Pomemben je rezultat.
Ali pa pripopaj nekam raw fotografijo pa ti jo mi tukaj porihtamo.
 0   

zarjica @zarjica 9. Dec 2010, 11:49

Evo v rawu sem fotografirala, lahko pripopam, vsaj upam da je to to (http://www.sendspace.com/file/87l6q0).

Drugače pa to niso barve, ki bi se filale pri svetlobi in potem v temi oddajale, ampak te barve vidiš samo če prižgeš uv lučko. In se kar pošteno svetijo, oddajajo svetlobo. Če sem nastavila čas osvetlitve nekaj sekund, je nastal zmazek. Torej pri dnevni svetlobi izgubijo efekt, mora bit tema in prižgana uv luč (taka kot so na kakih bowlingih).
hvala,
lp
z
 1   

Zelod @flambirana_oFca 9. Dec 2010, 11:58

O, ta porisava pa super izgleda! Ker je vprašanje korektno in natančno zastavljeno, se bom še sam malo poigral s tem raw-om...
Zahvala: zarjica
 0   

Zelod @flambirana_oFca 9. Dec 2010, 12:16

Mogoče kaj takšnega?

in

Preveč vijolično?
 0   

ohinsploh @ohinsploh 9. Dec 2010, 12:27

Mogoče eno butasto vprašanje, ne se preveč smejat, poskušam samo logično razmišljati, nimam pa nobene znanstvene podlage....če bi zadevo fotografiral z uv filtrom, naj bi ta filtriral violično uv svetlobo in ostale bi barve?
 0   

zarjica @zarjica 9. Dec 2010, 12:27

no tele iz mobija raj ne mrcvarit ker je že tako grozna grin
ampak tale ta druga je boljša. V resnici je v ozadju dosti bolj zelenkasto rumenkasta, roza vijolična goba pa je bolj mehko razporejena, niso tako ostre poteze in ni tako močna barva. A je bila to obdelana tale raw verzija ali kar tale ki sem jo tukaj prilepla?

hm si predstavljam da bi to znal bit rahli problem, če noben ne ve kako izgleda v živo...

drugače pa, če se komu zdi, da bi bil temu kos in bi ga to res zelo zanimalo kot izziv (ne za plačilo), lahko organiziram ogled in fotosešn v živo. smile
 0   

zarjica @zarjica 9. Dec 2010, 12:30

ohinsploh je napisal/a:
Mogoče eno butasto vprašanje, ne se preveč smejat, poskušam samo logično razmišljati, nimam pa nobene znanstvene podlage....če bi zadevo fotografiral z uv filtrom, naj bi ta filtriral violično uv svetlobo in ostale bi barve?

sem tud jaz že pomislila na to...ampak če je vsa prisotna svetloba v prostoru samo uv svetloba in se samo ta odbija od vseh teh barv, ali bi s filtrom sploh kaj lahko ostalo?
 0   

Zelod @flambirana_oFca 9. Dec 2010, 12:42

zarjica je napisal/a:
no tele iz mobija raj ne mrcvarit ker je že tako grozna grin
ampak tale ta druga je boljša. V resnici je v ozadju dosti bolj zelenkasto rumenkasta, roza vijolična goba pa je bolj mehko razporejena, niso tako ostre poteze in ni tako močna barva. A je bila to obdelana tale raw verzija ali kar tale ki sem jo tukaj prilepla?

hm si predstavljam da bi to znal bit rahli problem, če noben ne ve kako izgleda v živo...

drugače pa, če se komu zdi, da bi bil temu kos in bi ga to res zelo zanimalo kot izziv (ne za plačilo), lahko organiziram ogled in fotosešn v živo. smile

Hm, ja... malo je težavno, ker res ne vem kako zadeva izgleda v živo.
To kar sem jaz naredil, sem najprej osnovo potegnil ven iz RAW-a, potem pa še naredil nekoliko selektivne spremembe barv.
Se pravi ozadje je bolj zelenkasto-rumenkasto, goba mehkih potez in ne tako intenzivno vijolična. Bom poskusil. smile
Če si kje z dolenjsko-belokranjskega konca, lahko pridem na ogled v živo. Seveda kot entuziast in ne zaslužkar. smile
 0   

zarjica @zarjica 9. Dec 2010, 12:46

iz Ljubljane...
 1   

Klemen Blokar @kleb 9. Dec 2010, 14:07

Te barve ne odbijajo UV svetlobe, ampak jo vpijajo in izsevajo svetlobo druge valovne dolžine (barve) - pojav se imenuje fluorescenca (glej http://en.wikipedia.org/wiki/Fluorescence).

Ohinsploh ima povsem prav, ta preveč modri odtenek je posledica tega, da je fotoaparat občutljiv tudi v UV delu spektra in ta svetloba je v tvoji situaciji tako močna, da povsem prevlada na fotografiji. Ne vem sicer, ali bi povsem običajen UV filter spekter odrezal dovolj blizu vidni svetlobi, da bi poskus povsem uspel, ampak je pa to vsekakor prva stvar za sprobat in gotovo bo rezultat boljši. Zna se zgoditi, da bo obdelava še vedno potrebna, ampak jo bo lažje izvest in rezultat bo lepši.

Sicer pa bo rezultat po mojem že brez pripomočkov nekoliko boljši, če, ko slikaš v raw, malo preosvetliš posnetek (a ne do prežgane modre barve!) - na ta način bo ostalih barv zajetih več, presvetlo modro se pa "zatolče" naknadno...
 1   

Zelod @flambirana_oFca 9. Dec 2010, 14:11

Še moja nekoliko popravljena (ali še bolj kiksnjena? biggrin ) verzija:

Hja, zanimiv je ta pojav in slikanje fluorescenčnih barv. Spet nekaj novega s čimer se še nisem srečal.
 1   

miha @mihaaa 9. Dec 2010, 15:03

mislim da je bolj problem v tem da ima vecina aparatov na senzorjih ir in uv filtre ki te valovne dolzine zadrzijo (enako bi seveda naredil tudi uv filter) , ponavadi velja d drazji ko je aparat, boljsi ima filter, na netu so tudi ponudniki ki ti ta filter (vsaj za ir je tako) odstranijo

verjetno ti bo kaksen od spodnjih linkov v pomoc (drugace pa zna biti najceneje da najdes en star slab fotic in z njim poslikas,... verjetno podobna scena kot takrat ko si slikal/a z mobitelom, ki ima, ce sploh ima, uv filter bolj slab)

http://blog.targetwoman.com/uv-photography-basics/
http://www.instructables.com/id/Photography-in-the-Ultraviolet-spectrum/
http://www.naturfotograf.com/uvstart.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Ultraviolet_photography
 0   

Klemen Blokar @kleb 9. Dec 2010, 15:29

Mihaaa, tokrat je problem ravno obraten - poznam to zgodbo s filtri, sem na svojem 350D ravno pred kratkim menjal filter, da sem si zagotovil boljšo prepustnost pri 650nm...

Pri fluorescenčni fotografiji pa je problem predvsem v tem, da bi poteboval zelo dober filter, ki odfiltrira UV svetlobo, ki se jo potrebuje samo za vzbujanje materiala, fotografiramo pa svetlobo drugih barv, ne UV.

Vprašanje je tudi, s kakšno UV žarnico svetiš - ali ima tudi precej modre in vijolične, ali samo UV svetlobo? Že boljša UV žarnica bi lahko prinesla boljše posnetke - samo pri UV svetlobi se ni za hecat in je treba poskrbeti za resno zaščito oči, če imamo resen vir UV svetlobe.
 1   

tmt @tmt 9. Dec 2010, 16:08

Tu je nekaj napisanega o uv fotografiji.

http://www.fot-o-grafiti.hr/novosti/savjeti/uv-fotografija
 0   

zarjica @zarjica 9. Dec 2010, 21:48

Hvala najlepša vsem, bom tole vse mal preštudirala.
Pa če mi kej rata narest objavim!
 0   

zarjica @zarjica 9. Dec 2010, 22:31

kleb je napisal/a:
Mihaaa, tokrat je problem ravno obraten - poznam to zgodbo s filtri, sem na svojem 350D ravno pred kratkim menjal filter, da sem si zagotovil boljšo prepustnost pri 650nm...

Pri fluorescenčni fotografiji pa je problem predvsem v tem, da bi poteboval zelo dober filter, ki odfiltrira UV svetlobo, ki se jo potrebuje samo za vzbujanje materiala, fotografiramo pa svetlobo drugih barv, ne UV.

Vprašanje je tudi, s kakšno UV žarnico svetiš - ali ima tudi precej modre in vijolične, ali samo UV svetlobo? Že boljša UV žarnica bi lahko prinesla boljše posnetke - samo pri UV svetlobi se ni za hecat in je treba poskrbeti za resno zaščito oči, če imamo resen vir UV svetlobe.

torej nek 20 eur vreden filter ni dovolj dober za kaj takega?
 0   

Klemen Blokar @kleb 9. Dec 2010, 23:25

Za poskusit je za začetek - saj UV filter tako ne škodi če fotografiraš na prostem tako da ni čisto stran vržen denar, če ne bo bistveno bolje - še bolje pa je če si ga pri komu izposodiš in poskusiš...

Jaz sem napisal veliko zadev, ki so vsaka bolj komplicirana od prejšnje. Poskusi z najpreprostejšimi metodami najprej in kompliciraj samo po potrebi. Najprej poskusi, kar sem napisal v prvem postu. Pa obveščaj kako kaj gre, ker bi znalo še marsikoga zanimat, kaj se dogaja s projektom. smile

Kako uspešna je pa druga obdelava flambirane_oFce? V splošnem je tako, da bolj kot boš komplicirala z opremo, manj bo naknadne obdelave posnetkov in bolj kot bo enostavna oprema, več bo dela pri obdelavi. Da se pa marsikaj postorit: ker je scena mirujoča, lahko poskusiš več posnetkov seštevat, da zbiješ šum...
 0   

zarjica @zarjica 10. Dec 2010, 10:35

No in kaj pogruntam zdaj?!
Tale fotoaparat je sposojen in vprašam lastnika če ima slučajno uv filter in mi pravi, da je le-ta že ves čas gor. Torej sem to že fotografirala z uv filtrom! smile
drugače pa je to nek COKIN (zaščitni?) uv filter. Očitno ni dovolj dober, nevem... poskusila bom še s kakšnim drugim filtrom če ga kje dobim.
 0   

tmt @tmt 10. Dec 2010, 11:09

Žal brez tega http://www.google.com/url?sa=t&source=web&cd=4&ved=0CDgQFjAD&url=http%3A%2F%2Fwww.svetila.com%2Fsi%2Fzarnice-in-svetila-66%2Fuv-ultravijoliene-119%2Ffd-t26-l36-73-blacklight-uv-1173.html?ei=4vwBTeijIcrNswaa2fzqCQ&usg=AFQjCNElQj_SEyM1DGG3CX-D2Zwy-yFq1Q ne bo šlo , oziroma ne bo spodobnega rezultata. Vendar v koliko bi kupila take žarnice moraš biti previdna, ker je uv svetloba škodljiva za oči. Pri fotografiranju pa moraš ugasniti vse ostale luči in uporabljat zgolj uv.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati