0   

igor @dorigo 10. Dec 2010, 08:44

Po opravljenem čiščenju senzorja na nikon D300, se mi je pojavil madež.Rabim pomoč in nasvet kaj je to in kako ga odstranim.Slika je priložena.
 0   

Ratter @Ratter 10. Dec 2010, 08:50

Preprosto.Senzor ni dovolj dobro očiščen.
Jaz bi ga še enkrat očistil na mokro.
 0   

igor @dorigo 10. Dec 2010, 09:05

mokro čiščenje sem opravil, in sicer z visible dust in eclipse tekočino.
Sicer bom še enkrat probal.
 1   

Ratter @Ratter 10. Dec 2010, 10:02

Sam sem že večkrat mokro čistil senzor. (nobena umetnost)
Imam tale pripomoček,ki sem si ga naročil preko ebaya:

http://cgi.ebay.co.uk/2X-5X-GGS-CCD-CMOS-sensor-loupe-ALL-DSLR-Camera-A1E-/220509936788?pt=UK_Photography_OtherAccess_RL&hash=item33576a9c94

Odlična zadeva in ne moreš verjet,da včasih moraš tudi mokro čiščenje ponovit 2-3X,
ker se še vedno vidi kak prahec ali madež na senzorju.
Močno priporočam tistim,ki sami čistijo senzor.
Zahvala: flambirana_oFca
 0   

Ratter @Ratter 10. Dec 2010, 10:03

Aja.Osebno uporabljam za čiščenje čisti metanol.
Do sedaj nisem imel še nobenih problemov.
 0   

Zelod @flambirana_oFca 10. Dec 2010, 12:49

O Ratter, ti si zakon! Prava zakladnica praktičnih izkušenj.
Hvala za ta link, pobrskam še, če imajo to kje v Angliji in naročim. Ne da se mi imeti opravka s carino, ker potem letos tega še ne bom videl. smile
Jaz sem se do sedaj vedno zafrkaval s tistim "speck finder", ki je pa zgolj leča pritrjena na takšni višini, da lepo skoznjo vidim na senzor. Problem je pa, da nima luči in sem si moral nerodno svetiti z močno svetilko.
Res je glede ponovitve postopka mokrega čiščenja. Sam se največkrat "ujamem v past", da ne spucam dobro tik ob levem ali desnem robu. Čistim pa z Dust-Aid Dust-Wand kit. Zaenkrat super zadeva. Eclipse2 pa še nisem probal.
 0   

Ratter @Ratter 10. Dec 2010, 17:31

Saj Eclipse2 je metanol.Čeprav bi naj imel še neke dodatke zraven.
Pa jaz ne bi dal ravno roke v ogenj,da jih ima.
Jaz sem si pred leti kupil liter metanola in imam dosmrtno dozo za mokro čiščenje,he,he..

Palčke pa imam te:
http://cgi.ebay.co.uk/Digital-SLR-Sensor-Cleaning-Pads-15-FREE-SMALL-ECLIPSE-/300500649522?pt=UK_CamerasPhoto_DigitalCameras_DigitalCameras_JN&hash=item45f73c0632
 0   

Aleš @lial 10. Dec 2010, 17:54

Koristen link, Ratter, s tisto lečo.
Bo treba spet malo denarja porabit grin grin
Glede metanola pa tudi jaz dvomim, da je še kaj. Že nekoliko preveč vsebnosti vode bi bil takoj problem.
 0   

Zelod @flambirana_oFca 10. Dec 2010, 23:48

Pametno Ratter, imaš ves material in orodje, ki ga potrebuješ in, ker delaš pametno, niti ne potrebuješ velikih izdatkov. Tisto lupo sem danes popoldne kar naročil z linka, ki si dal. V Angliji zahtevajo zanjo 40 funtov, pa bom rajši dal direkt Kitajcem naj zaslužijo. smile
Tudi tvoja palčke izgledajo boljše kot te od Dust-Aida. Kje pa metanol kupiš? Pri nas v lekarni imajo samo nek poceni in zanič Isopropyl Alcohol, pa tudi v prodajalni z barvami in topili kjer sem povprašal, nimajo.
 0   

Ratter @Ratter 11. Dec 2010, 08:19

Preden sem šel kupovat metanol,sem malo prebiral zadeve o metanolu.
Eni prodajajo metanol,ki ni popolnoma prečiščen.
To se lahko prebere na kemijskih forumih.
Tisti ni dovolj dober za senzor.Mora biti čimbolj čist metanol.
Jaz nisem kemik in upam,da ne bom kakšne prevelike neumnosti tukaj napisal.
Morate pa vedet,da je metanol hudo strupen in kolikor vem exploziven.
Gori z nevidnim plamenom.
Skrajšano povedano,lahko bi ga uporabil kot terorist za kakšno diverzijo.
Temu primerno se nisem čudil proceduri,ko sem ga kupil.
Moraš izpolnit A4 list z vsemi tvojimi podatki in se podpisat spodaj.(kar v trgovini)
Ravno za to,da,če bi bil kak cirkus kje z metanolom,
bi policija verjetno najprej šla k prodajalcem preverjat,kdo ga je kupil...
Jaz sem ga hotel kupit 1 dl,ampak so imeli najmanj 1l.Cena je bila 3 leta nazaj nekje okrog 12€ za liter.
Za ograjo bivše Metalne v Mariboru je ena trgovina z kemikalijami.
Dejansko enih 40-50metrov naprej na levi strani,če stojiš obrnjen proti glavnemu vhodu Metalne.
Imena trgovine žal ne vem.Sicer pa tam tako ni nič drugega.
Zgradba je bila kolikor se takrat spomnim temno rjave barve.(nikakva)
Garmin koordinate:

http://www.shrani.si/f/2y/u1/Elrh2n1/koordinate.jpg

Moram pa tukaj še nekaj povedat.Jaz imam Canon 40D.Bral sem že,da recimo za Canona
5D II ne priporočajo Eclipse I ampak samo Eclipse II oziroma neke podobne zadeve.
Kdor bo kupil methanol in čistil svoj senzor,prosim lepo na lastno odgovornost.
Pri meni na mojem Canonu dela OK.Kot sem že napisal do sedaj nobenih problemov.
Čistim pa tako,kot se pač čisti.2-3 kapljice metanola na palčko in …

Evo sem šel sedaj gledat na plastenko.Na nalepki piše:
Firma Fluka
Čistost 99,8%

In celo : www.sigma-aldrich.com

Pa na letalo je prepovedano nosit methanol,ker vas bodo imeli za terorista:
http://www.photosol.com/eclipseproduct.htm

O skladiščenju doma in varnosti,pa kdor ima majhne otroke ne bi izgubljal besed.
 0   

Miha @cedo 11. Dec 2010, 09:46

Nekdo prodaja metanol na bolhi. Ugodno.

Ne, nič bolj ni eksploziven ali gorljiv kot običajni etanol, je pa strupen! Kar nekaj ga je v dolenjski šmarnici, uporablja pa se ga tudi za denaturacijo etanola (jedilnega alkohola), tako da ta ni več užiten, kar ga razbremeni visokega davka.
 0   

Zelod @flambirana_oFca 11. Dec 2010, 17:50

To, da gori brez vidnega plamena, sem nekje v 5. razredu osnovne šole imel priliko okusiti, ko sem zunaj z etanolom izdeloval baterijski detonator. Naenkrat me je začelo nekaj peči po roki in pa nisem vedel kaj je. K sreči sem znal dobro delati prevale in se premetavati po travi. biggrin

Hvala za izčrpne podatke, Ratter!
Sem si kar mislil, da bo potrebno izpolniti formular za nakup. Enako npr. zahtevajo v trgovinah z barvami in topili ob nakupu peroksida ali fluorovodikove kisline. Pred nekaj urami sem dobil informacijo od znanca, da ima doma ogromno količino metanola (300 litrov) čistoče 98%. Baje ga uporablja za pridobivanje biodizla? Se ne spoznam na to. Drugače pa povprašam še kje, saj sem precej daleč Mariboru.
Tudi sam imam 40D in načeloma, če sem odkrit, se mi Eclipse I ali II tekočina ali ta od Dust-Aida ne zdi draga, če.... Če bi čistil senzor enkrat do dvakrat na leto. Ker pa ga čistim pogostokrat pa še komu od foto znancev, gre to hitro proč in se že počasi obračam po cenejših metodah.
Najbolj zanimiv je podatek, da v tujini (za 3A) ne vem, na Canonu za čiščenje senzorjev uporabljajo prav tako običajne kemikalije/raztopine in kar vatirane palčke.
 0   

Aleš @lial 11. Dec 2010, 18:08

@flambirana_oFca: metanol (CH3OH) in etanol (C2H5OH) ni ista snov!
Bolj verjetno, da ima kolega etanol, torej špirit, ki pa kolikor vem ni dober za čiščenje tipal.
 0   

Klemen Blokar @kleb 11. Dec 2010, 20:12

Kako pa je s propanolom? Včasih se je za čiščenje optike uporabljal propanol. A se ga ne uporablja več, ali samo za senzor čistit uporabljate metanol namesto propanola?

Sicer pa 98% čistost po mojem še skoraj malo premalo za čistit senzor - tu ti vsako puščanje sledi pri izhlapevanju nagaja. In čim je voda zraven, je tudi puščanje sledi tu...
 0   

Ratter @Ratter 11. Dec 2010, 20:21

kleb si me malo prehitel.Previdno z raznimi kolegi in njihovimi 300 litri.
Jaz bi za čiščenje senzorja kupil samo uradno v trgovini,ker je tam čistoča tista,
ki piše na embalaži.Tudi meni se 98% ne zdi ravno čisto.
Ne se igrat z nekimi domačimi zvarki,da ne bo kaj hudo narobe.
Etanol in metanol je pa razlika seveda.Za senzor čistit je metanol.
 0   

Zelod @flambirana_oFca 12. Dec 2010, 14:20

Hvala Ratter za opombo, ja ti dve razliki sta mi jasni metanol in etanol. Doma imam tako etanol in tisti brezvezen izopropil alkohol, vendar oba uporabljam samo za čiščenje plastike, kovine ipd.
Tudi sam sem precej skeptičen, da 98% ne bo dobro. Bi verjetno morala biti čistoča kakšnih 99,8 ali 99,9%.
Kako je pa s propanolom pa jaz osebno ne vem. Dobil sem pa že dolgo časa nazaj podatek od sorodnika, ki je svoj čas delal v Zagrebu kot optik, da so za čiščenje same optike uporabljali izključno destilirano vodo in nikakršnega špirita in podobnih alkoholnih zvarkov. Dokler s senzorji takrat niso imeli opravka.
Zaenkrat bo za moje potrebe dobra kar original Dust-Aid tekočina. V kateri pa vprašanje kaj je notri. smile

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati