0   

beingboom @beingboom 12. Dec 2010, 17:43

pozdravljeni!
sem začetnik v fotografiji, v bistvu ne začetnik, saj sem zdaj, okoli dve leti fotografiral z kompaktom, mislim da sem kompakta prerasel ugtovil v katero smer fotografije me vleče in se odločil za nakup dslrja, sicer nimam kaj veliko prihranjenega denarja(okoli 500€) zato se obračam na vas.
kupil bi body, po možnostni canonov, saj se mi zdijo nikonovi dražji, gledal sem tudi sonya ampak bi raje ostal pri canonu,
razmišljal sem o nakupu 400d z gripom ali 350d, a se 2mpx razlike fejs poznata? je šum pri iso 1600 kaj drugačen? zanima me tudi če npr. koga fotografiram, potem izrežem samo obraz, je le ta slabo viden, kolikor imam pojma je to zaradi ločljivosti? na kompaktu imam le 6mp
poleg bodya bi kupil tudi objektiv, najbolj me vleče v portretno fotografijo, zatorej razmišljam da si sploh ne bi kupil osnovnega objektiva, ampak nekega fiksnega(npr. canon 50mm f1.8 za 100€) zatem bi si kupil še kak dodatni objektiv kot npr. nek zoom objektiv, saj sem videl da imajo res krasne bookeh-e,
ker pa je pri portretni fotografiji včasih potreben tudi flash me zanima kaj bi lahko izbral?flash bom si najverjetneje kupil komaj čez nekaj časa
razmišljam o nakupu rabljene opreme
hvala za odgovore in LP
 0   

Martini456 @Martini456 12. Dec 2010, 19:37

Canon je dobra izbira, 2mpx ni velika razlika, sploh ne boš opazil. Če ti je portretna fotografija res všeč potem si izbral za začetek dober objektiv(50mm f/1.8). Flash pa bi lahko bil Canon 430EX II . Drugače naj bi imeli fiksni objektivi lepši bokeh kot zoom ampak to je relativno grin
 0   

Jernej @Horse 12. Dec 2010, 19:49

Za 500€ bi verjetno lahko posegel po čem višjem kot 350D.

"Komplet" s samo fiksnim objektivom bi ti odsvetoval, čeprav se na začetki zdi, da bi se dalo fotografirati brez zoom-a... Predvsem na začetku, ko še raziskuješ "resnejšo" fotografijo, bi ti predlagal, da vzameš zoom objektiv - novejši canonov 18-55 (tisti z IS-om) sploh ni več tako slab. Kar se DOF-a (globinske ostrine) tiče, si pa kompakti in SLR-i stojijo na popolnoma drugih bregovih.

Če združimo oboje: na enem večjih slovenskih spletnih "boljših" trgov, sem zasledil, da se za 550€ prodaja 40D z dvema/obema kit objektivoma (18-55 IS in 55-250 IS) in baterijskim držalom (ki je precej prikladna zadeva, sploh pri portretni fotografiji). Res je, da v tej ceni nimaš 1.8 zaslonke, se pa po drugi strani da narediti spodoben portret tudi z večjo goriščno razdaljo (in posledično manjšo zaslonko).

Kar se fleš-a tiče bi ti pa svetoval, da posežeš po Canon-ovem 430EX (I ali II) - čeprav tudi drugi proizvajalci ne zaostajajo kaj dosti na njimi, se tu pa tam najdejo uporabniki, ki znajo potožiti po efektivnosti/natančnosti/kvaliteti "necanonovih" fleš-ev. Res je, da se cena rabljenih začne šele pri cca. 200€, kar je že skoraj polovico tvojega "proračuna", a se splača odšteti nekaj več. Bi ti pa odsvetoval nakup le-tega v "prvi rundi", saj s samim fleš-em ne boš pridobil toliko, kot bi izgubil, če bi namesto zgoraj omenjenega kompleta moral poseči po npr. 350D + 50 1.8 oz. čim podobnim.
www.analog.si
[img:d2dee11ba7]http://www.shrani.si/f/3K/mV/2S99g5hx/sexdrug2001-8.jpg[/img:d2dee11ba7]
 0   

Zelod @flambirana_oFca 12. Dec 2010, 20:33

Še mojih 5 centov:
350D in 400D sta že zelo stara modela in, če kupiš katerega od teh dveh, se boš z njim poročil. Tolikor kolikor boš dal zanj, ne boš nikoli več nazaj dobil, po letu ali dveh uporabe pa sploh vprašanje, če ti ga bo še kdo želel kupiti.
In še druga velika pomanjkljivost izključno nakupa rabljenega bodyja 350D ali 400D.... Števec in življenjska doba zaklopa. Marsikdo v oglasu pravi, da body nima več kot 10.000 proženj. Jaz v to ne verjamem. Preveriti pa na teh dveh bodyjih nikakor ne moreš in lahko te kdo brezbrižno nategne, da ti bo po 5.000 posnetkih odpovedal zaklop.
Dokler pri 40D se števec lahko preveri in se odločiš ali se ti zdi primerno, da ima do 10.000 posnetkov ali pa tudi nad 30.000.

Moje mnenje je, nekaj podobnega kakor od uporabnika Horse.
Začetka dSLR fotografije ne bi priporočal z zgolj fiksnim objektivom.
Oglej si rajši kakšne bodyje 40D ali tudi starejšega 30D; je vsekakor daleč boljša izbira od višje omenjenih.
Dodaten fleš pa v štartu tako nujno dvomim, da boš potreboval. Če pa že, je poceni in hkrati daljšeročna rešitev (boljše kakor kakšen vstopni razred Metz ali Culmann) npr. Sigma EF-500 Super, ki se jih na Bolhi kar nekaj prodaja za 100 EUR.
 0   

Klemen Blokar @kleb 12. Dec 2010, 21:04

Jaz bi tudi posegel po bodyu višjega razreda, saj razlik v ceni med recimo 350D in 20D ali 400D in 30D praktično ni. Tu je moje mnenje sicer, da te starost aparata tu ne moti pretirano. Res je, novejši so boljši, a vsak DSLR je toliko boljši od kompakta in nizka cena je denarnici prijazna...

Število škljocov zaklopa pa po mojem relativno dobro korelira z ohranjenostjo bodyja, vsaj pri vstopnih modelih, kot je 350D. Ga imam in vem, kako zgonjen izgleda po kakih 20k proženj. Kdor ga je zelo veliko uporabljal, tega ne bo mogel skriti, je plastika vsa zdrajsana in oguljena. Če kupiš enega, ki dokaj lepo izgleda (in preizkusiš, da vse dela!), imaš dobre šanse, da bo še nekaj časa delal, IMHO. Ampak jaz bi na tvojem mestu posegel razred više - sem kupil rabljeno 20D, za nižjo ceno, kot so se 350D prodajale, pa si ne moreš mislit, kaka razlika je to v uporabi aparata. Kadar zdaj 350D v roke primem, me kar smeh zagrabi, kako je majhen in kako po polžje počasi proži rafal... smile

Jaz mislim, da s ceno je tako - vstopne modele večina kupi in ima, dokler ne crkne. Nekoliko višje pozicionirane modele pa kupujejo tisti, ki vlagajo več denarja v fotografijo in tudi gledajo, kdaj imajo novi aparati precej boljše zmogljivosti in zamenjajo aparat. Kupijo novega, starega pa prodajo - zato jih je trg poln in so zelo poceni za to kar ponujajo. So bolje narejeni od vstopnih in zato tudi manj tvegaš z nakupom rabljenega. Jaz bi izbral to opcijo - se pravi 20D/30D/40D. Katerega izmed njih izbereš, je odvisno pa od tega kam postaviš prioriteto: cena ali specifikacije aparata.
 0   

beingboom @beingboom 15. Dec 2010, 15:38

zanima pa me še kaj vse rabim za proženje flasha na daljavo. je dovolj le fotoaparat?
 0   

Jernej @Horse 15. Dec 2010, 16:07

Ne, ni dovolj (oz. če se ne motim, imata 7D in 1D mkIV že to funkcijo).

Potreboval bi infrardeči vmesnik (canon), če bi želel ohraniti E-TTL - po domače, da se fotoaparat in fleš sama zmenita, s kakšno močjo mora slednji delovati. Če se ne motim, je cena slednjih na našem trgu rabljene robe okoli 150€, nov nekaj čez 230 (ne me za besedo držat).
Podobno funkcijo ima tudi Canon-ov fleš 580 EX (I in II).
Za oboje je pogoj, za zna biti fleš, ki ga prožiš na daljavo, sposoben "igrati" sužnja oz. mora imeti "slave" funkcijo. To imata oba, tako 430-ka kot 580-ka. Kako je s tem pri drugih proizvajalcih, mi ni znano.
Slaba stran te rešitve je to, da se morajo naprave med seboj videti - kot že omenjeno, komunikacija poteka preko infrardeče povezave.

Druga možnost, s katero ohtanjaš sistem E-TTL, so radijski prožilci (ala pocketwizzard); prednost teh je v tem, da je domet načeloma veliko večji in ne potrebuješ vizualnega kontakta med napravami. Slabost pa je v ceni, saj "čez palec" zapraviš vsaj 500€, da lahko prožiš en fleš, ter po 200-300€ za vsakega nadaljnjega.

Tu je še cenejša rešitev; tako imenovani povertywizzard-i, so načeloma kitajski posnetki pocketwizzard-ov in ostale kompanije, z močno zreducirano ceno in še bolj reducirano funkcionalnostjo, načeloma tudi kvaliteto. Pri teh moraš vse parametre nastavljat ročno (na flešu)
Svetoval bi ti, da dokler ne osvojiš nekih osnov "zaresne" fotografije, da s tem še malce počakaš...
www.analog.si
[img:d2dee11ba7]http://www.shrani.si/f/3K/mV/2S99g5hx/sexdrug2001-8.jpg[/img:d2dee11ba7]
 0   

RZ67 @RZ67 15. Dec 2010, 16:30

V osnovi fant zelo dobro razmišlja, vi pa ste ga napeljali že na vse konce in kraje, samo še 5D je manjkal. no

Moj predlog za budget 500 do 550 eur:

1. rabljen body 450D: cca. 300 eur
2. rabljen ali nov 50 f/1.8 II objektiv: cca. 80 do 100 eur
3. nov Yongnuo E-TLL YN-467 fleš za Canon: 89 eur + poštnina z nizozemske
4. radijski prožilci Cactus V4 komplet: 40 eur + poštnina z nizozemske
5. branje http://strobist.blogspot.com/2006/02/welcome-to-strobist.html brezplačno
6. čimveč fotkat grin
 0   

beingboom @beingboom 15. Dec 2010, 17:22

ah hvala vam za vse pbjave. sicer še ne vem kako je s temi fotoaparati v praksi, ampak me je učitelj povabil v šolski fotografski "odbor" kjer boma še z enim fotografom-dijakom fotografirala stvari namenjen za glasilo & spletno strano, tako da bom še malo pridobil na tem. smile
 0   

beingboom @beingboom 15. Dec 2010, 17:32

zgleda da so potem fleši kr dragi pri fotografiranju, a mislim tudi da se fajnih portretov v oristiruih neda narediti brez njih?smile
 0   

beingboom @beingboom 15. Dec 2010, 19:33

zdaj sem gledal in se mi zdi 20d kar ugodna izbira, čeprav nevem, mislim da je to že prestaro. liveviewa rauno ne bom pogrešal, mogoče malo večji zaslon.. http://www.bolha.com/digitalni-zrcalno-refleksni-canon/canon-eos-20d-z-3-baterijami-brez-bat-drzala-oglas1272532519 ta na bolhi bi bil dober + 50mm objektiv kot ga je omenikl strobistsi. potem pa bi se kupovalo fleše.
in teh 8mp, kako je s tem v praksi? na kakšne formate lahko printaš? kako je pa kaj s šumom pri 3200?
 0   

name1 @name1 16. Dec 2010, 09:25

20d je dober aparat, ergonomsko veliko boljši od 450d (vem, ker imam oba)...ima boljšo kontrolo za AF (na sliki je en joystick nad kolesom), več AF točk ter nasplošno je boljši občutek, ko ga držiš v roki (sploh z batery gripom)..

šum pri 3200 je moteč in večinoma so fotke neuporabne (odvisno od pogojev), medtem ko 1600 je pogojno uporaben (več kot zadovoljiv za na net ter majhen print), 800 je pa že uporaben...sem pa jaz printal tudi na 70x100cm (platno)/A2 foto papir pa so bli printi ok...pri printu veliko odvisno tudi, kako pripraviš fotko in kakšna sta tiskalnik ter papir...

downer je pa tako majhen zaslon, da mi gre kar na jok ko ga pogledam...450d ima 2x večji zaslon, čeprav se da tudi na 20d pogledat ali je slika ostra...če ti zaslon ni pomemben (kar pri fotografiji ni) potem ni z 20d nič narobe - moj ima cca. 80.000 posnetkov pa še kar dela (velik sem ga uporabljal za stopmotion), bil je z menoj na kar nekaj potovanjih (lahko bi rekel od -40 do +40:)) in me ni nikoli pustil na cedilu...edina stvar, ki resno prevaga na stran 450d je ta, da je novejši...

sicer pa tudi meni kot StrobistSiju ni jasno, zakaj mu odsvetujete 50 1.8 - super objektiv, lahko bi imel boljši AF ampak za ta denar je en boljših nakupov...kasneje si lahko dokupiš še kak 24mm ali pa 85mm, odvisno kaj boš bolj rabil...sploh pa začet z zoomom je slabše kot začet z fiksnimi objektivi, ker se z zoomom razvadiš in potem "samo vrtiš", razmišljaš pa nič...

ti je pa StrobistSi dal dober seznamček, en lep paketek, s katerim dobiš vse...body ti ni tako pomemben in je vseeno ali se odločiš za 450d ali 20d...važno je, da ti bo fotič delal da boš lahko čimveč fotkal...
May the light shine on you!
 0   

Martini456 @Martini456 16. Dec 2010, 09:31

Mogoče bi bilo bolje pogledat kaki Canon 30d, je velik napredek od 20d in ni velke razlike med cenami...ker 20d je res že star, kaki novejši algoritmi ti bodo bolj prov pršli...grin
 0   

name1 @name1 16. Dec 2010, 09:34

Martini456 je napisal/a:
Mogoče bi bilo bolje pogledat kaki Canon 30d, je velik napredek od 20d in ni velke razlike med cenami...ker 20d je res že star, kaki novejši algoritmi ti bodo bolj prov pršli...grin

se strinjam sam nisem hotel predlagat, ker potem ni nikol konca...
 0   

Klemen Blokar @kleb 16. Dec 2010, 13:41

30D ima malo večji ekranček od 20D in več nadzora nad tem, kaki so jpegi, če ne slikaš v RAW. Ter dodan spot metering in izbira počasnejšega načina kontinuiranega proženja. Senzor pa je čisto isti kot pri 20D, mislim da AF modul prav tako. Cena rabljenih je pa le malo višja od 20D - tako da kakor je komu kaj bistveno... določen napredek seveda je, ampak kakovost RAW posnetkov je pa pri obeh ista. Bistven napredek v kakovosti fotografije napram 20D je šele 40D - tu je pa tudi preskok v ceni opazen.

Glede ekrančkov je pa tako, da se popolnoma strinjam, da je na 20D zadeva bolj žalost kot ne, glede na sodobne velikosti. Ampak po drugi strani pa je ekranček na 450D še vedno tak, da fotke na njem izgledajo precej žalostno, potem jih pogledaš pa na računalniku in so čisto nekaj drugega. Tako da tudi pri malo novejših aparatih ekranček po mojem ni ravno za občudovat fotke narejen. Za pregledat ostrino (čemur je ekranček namenjen!), je pa dober tako večji kot tudi manjši... pač, če kupuješ poceni, se bo nekje poznalo - samo če se pozna pri nekritičnih zadevah, si lahko vesel, da si pametno prišparal denar.
 0   

beingboom @beingboom 18. Dec 2010, 22:44

bom še raje malo počakal z nakupom.
imam pa še eno vprašanje in sicer naslednji teden fotografiram na šolski prireditvi s canonom 60d in me zanima na kaj moram biti pozoren, glede na to,da je v avli kar zadosti svetlobe. naj fotografiram večinoma nastopajoče ali tudi gledalce? od kje naj fotografiram? objektiv je 18-55
 0   

Gregor Gomboc @George 19. Dec 2010, 07:08

beingboom je napisal/a:
v bistvu ne začetnik, saj sem zdaj, okoli dve leti fotografiral z kompaktom

beingboom je napisal/a:
od kje naj fotografiram?

Kako ti naj nekdo pomaga, ki prostora ne pozna? confused Poleg tega bi lahko po dveh letih na svoja vprašanja zmogel že sam odgovor najti.
Kajti če ne, potem se bojim, da bo za vsako fotko šolskega glasila tukaj nastala nova tema.
Predlagam, da se postaviš tja, kamor bi se tudi sicer postavil s kompaktom. Ali te tam morebiti sošolke nebodo imele dovolj dobro na očeh?
(Se opravičujem, a ob takih vprašanjih dobim pike...)
 0   

Klemen Blokar @kleb 19. Dec 2010, 11:03

Kadriraj tako, kot to počneš s katerimkoli aparatom. Če se le da, pa si vzemi čas in preberi celo knjižico z navodili za uporabo aparata. To, da poznaš aparat, je ključno, da ne boš zamujal lepih kadrov, ker boš prenastavljal aparat. Canonova navodila za uporabo so večinoma razumljivo napisana.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati