0   

aljazhabot @aljazhabot 18. Dec 2010, 11:50

Novoletni čas. Ognjemeti? Kako bi slikau ognjemet, da bi kolikor se da najlepše izpadel imam naslednje objektive 50mm canon f/1,4 USM, 55-250, 18-55, stojalo. V kateri funkciji,kakšne funkcije in tako dalje. Najlepša hvala.
 0   

Miha Fabijan @skopusnik 18. Dec 2010, 12:26

Tudi mene to zanima. Uporabljam Nikon D5000 z objektivi:
Nikon AF-S DX 18-55mm/3.5-5.6G VR
NIkon AF-S DX VR 55-200mm 4-5.6 G IF-ED
pa upam da še pred novim letom bom kupil Nikon AF-S DX 35 mm f/1,8 G.
Torej kateri objektiv bi bil najprimernejši ter kakšne nastavitve aparata naj uporabljam? smile
Kdor kasneje zavira, je dalj časa hiter! smile
 0   

Aleš @lial 18. Dec 2010, 13:17

Tehnika se imenuje 'fotografiranje s klobukom' grin

Gre pa takole: aparat na 'bulb', če tega ni pa na čim daljši čas, na stojalu ga usmeriš v smeri pričakovanega ognjemeta, ko se zabliska in zasveti za kratek trenutek 'klobuk' odmakneš in to je vse. Nastavitve so odvisne od aparata, vendar naj bodo takšne da pri času okrog 1/60 na sliki ni ničesar, torej le tema, morda kakšna lučka ali rahla svetloba, nikakor pa se ne sme videti objektov, ljudi itd. Na ta način lahko na en posnetek zajameš več raket in ognjemeta, seveda če je to namen.

Namesto klobuka je dovolj dober tudi kakšen drug, večji neprosojen predmet, s katerim lahko pokrijemo objektiv. Pokrovček objektiva pa je največkrat premalo, oziroma ni praktičen.
Pa lepe posnetke vsem!
 0   

Tomaž Pirman @tomovader 18. Dec 2010, 15:55

Živjo a lahko prosim tole malo bol natančno razložiš?? smile

a misliš da daš klobuk na objektiv in sprožiš na bulb... ko raketo raznese klobuk odmaknemo in ko raketa ugasne ponovno pokrijemo s klobukom in prekinemo bulb???

nism čist natančno razumel zato prosim:)

Hvala
Če hočeš spremeniti svet, moraš najprej spremeniti sebe!
 3   

Ratter @Ratter 18. Dec 2010, 16:00

Teorija s klobukom sicer deluje,ampak osebno nisem pristaš klobuka.
Razlog je ta,da ko je senzor vklopljen in “dela”,tudi nabira šum,
čeprav fotografira temo pod klobukom.Rezultat je fotka slabše kvalitete.
Moj stil pri ognjemetih je bolj fotografiranje samega jedra rože,ko raketo raznese.
In potem dobiš recimo nekaj takega:
Canon 40D + Bigma 170-500 na 170mm
Čas 6 sekund , ISO 100 , f16

http://www.shrani.si/f/2s/9l/3iPtiDjy/ognjemet.jpg

http://www.shrani.si/f/C/az/4vVB5ICj/ognjemet1.jpg

http://www.shrani.si/f/39/7t/PaVggSb/ognjemet2.jpg

Tripod obvezen + žično daljinsko prožilo.
Nastavitev fotoaparata na Manual.
Ker približno veš,kje bo rakete razneslo (razdalja),najprej nekje na približno
enaki razdalji predizostriš z autofokusom na kakšno lučko,ki se stalno najde
v daljavi.Potem obrneš objektiv v smeri ognjemeta.
Izklopiš Image stabilizator na objektivu.
Autofokus na objektivu daš na manual.
Ko vidiš,da se raketa dviguje pritisneš sprožilec.
Po prvem posnetku pogledaš histogram.
Če je fotka slučajno preosvetljena ali podosvetljena,
korigiraš čas za nekaj sekund gor ali dol.
 0   

Simon @S1m0n 18. Dec 2010, 21:27

Lansko leto sem tudi jaz poskusil fotografirat ognjemet v Mariboru in najbolje mi je delovalo tako kot pravi "Ratter" edino kar sem ugotovil, da je včasih 6s preveč saj se na sliki dogaja preveč stvari! Najbolje mi je šlo z 2s ali 3s maksimalno 4s!
Brez žičnega ali brezžičnega sprožilca ne gre (seveda brez stojala tudi ne smile Pa čim bolj vstran od drugih virov svetlobe.

Še en posnetek!
 0   

aljazhabot @aljazhabot 18. Dec 2010, 21:32

Aha najlepša hvala za vse informacije. Bom poskušal posneti kakšno fotografijo.
 0   

Aleš @lial 18. Dec 2010, 21:43

tomovader je napisal/a:
Živjo a lahko prosim tole malo bol natančno razložiš?? smile
a misliš da daš klobuk na objektiv in sprožiš na bulb... ko raketo raznese klobuk odmaknemo in ko raketa ugasne ponovno pokrijemo s klobukom in prekinemo bulb???
nism čist natančno razumel zato prosim:)
Hvala

Tako je, kakor si napisal, le da ni nujno klobuk, lahko je tudi kaj drugega.
Glede šuma pri dolgih ekspozicijah pa je bilo debate že precej, zato ne bi ponavljal, kako je tudi to lahko rešljivo. ne samo pri fotografiranju zvezd, tudi drugje so ekspozicije nekaj deset sekund zanimive.
Prednost bulb nastavitve pred sekundnimi pa je, da lahko na istem posnetku zajameš večje število raket, kar je lahko zelo zanimivo. In ne nazadnje (zato sam delam VEDNO na bulb)lahko čas poljubno prekineš in nadaljuješ ko ti odgovorja, pri večini aparatov je nastavitev na ekstremno dolge čase, torej nekaj sekund nemogoče prekiniti in dobiti posnetek. Če pa je še vklopljena funkcija odstranjevanja šuma, je ta čas dvojen...
Po Murphyju pa je prav takrat, ko čakaš aparat da 'odmelje' svoje na nebu najlepše.
 0   

Gregor Gomboc @George 18. Dec 2010, 22:19

Zaslonka je odvisna od oddaljenosti od ognjemeta, čas od intenzivnosti ognjemeta.
Moj nasvet za dobre fotke ognjemeta pa je, da v fotke vključite tudi okolico in ne samo nebo.
[/img]
 0   

Kris @kris 19. Dec 2010, 19:58

Problem, ki ga jaz doživljam pri ognjemetih je ta, da rakete v tistem krajšem intervalu, 5 - 10 sekund, nabijajo vedno v isto točko na nebu. Za gledalce je to nepomembno, za kompozicijo fotografije pa porazno. To bi sicer rešila tehnika "klobuka", a kaj ko je potem tooooliko šuma. Običajno potem "goljufam" in na tisti prazni del neba nafotošopam še kako eksplozijo.
 0   

Goran @mobil11 19. Dec 2010, 23:28

- ISO100 -400; F8-11; 3-30sec

- če fotografiraš le nebo čas prilagodiš intenzivnosti ognjemeta (ponavadi je zelo spremenljiva zato je odlična BULB nastavitev)

- če v fotko vključiš še kakšen grad, cerkev,... nastavitve prilagodiš tako da je stavba pravilno osvetljena

- objektiv odvisno od oddaljenosti (običajno uporabljam 18-70mm)

- ostrenje ročno, ali pa poskušaš avtomatsko ma prvo raketo nato pa zakleneš af in ga izklopiš

- pametno se mi zdi tudi izklopiti odstranjevanja šuma pri dolgih časih, saj pri nekaterih fotoaparatih traja precej časa, in če ognjmet traja le nekaj minut je pogostokrat prehitro konec zabave

- najlepše fotke običajno dobiš na začetku, pozneje je v zraku ogromno dima, ki nekoliko pokvari efekt

cool

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati