0   

foto-moto @foto-moto 23. Dec 2010, 19:30

Lp,
hja... zanima me kakšne so najbolj pogoste nastavitve ekrana (računalniškega), saj imam težave pri urejanju slik (npr. sliko potemnim in na mojem monitorju zgleda čist okej.... ko pa to sliko pošlem na drug računalnik pa se osvetlitev in kontrast spremenita(zaradi ekrana) in slika izgubi živost barv. Zanima me tudi kaj pomeni gamma in na kakšni vrednosti naj bo nastavljena ko urejam slike, da bo čim manj razlik na različnih ekranih...)

hvala smile
 0   

Aleš @lial 23. Dec 2010, 19:50

Tole je večna tema in če boš poiskal pod 'kalibracija' boš na tem forumu našel kup nasvetov.

Za začetek pa si poglej tole: http://fotozine.org/?knjiga=kalibracija

Čisto osnovna kalibracija, zadostuje večini nezahtevnim uporabnikom.
 0   

Ratter @Ratter 23. Dec 2010, 20:06

Morda samo prebrat in ne vsega čisto resno jemat
Nek občutek se pa vseeno dobi:

http://www.e-fotografija.si/templates/?a=538&z=1
 0   

foto-moto @foto-moto 23. Dec 2010, 20:08

hvala smile
 0   

aleš @vojak81 24. Dec 2010, 17:05

primeni se dogaja isto.ko slike obdelam v photoshopu,mi na ekranu zgledajo lepe,ko pa naročim preko neta pa jih dobim domov pa katastrofa..... no
v photoshopu uredim samo LAVELS ,ter po potrebi CONTRAST,
ko pa dobim slike so ali pretemne ali presvetle???
kako naj drugače??
če pa delam še kaj z barvami pa je itak katastrofa..... mad sleep upset
 0   

Miha @biturbo 24. Dec 2010, 19:36

Ročno nastavljanje ekrana ima bolj malo smisla. Človeško oko je hudo subjektivna stvar in obstaja verjetnost, da bosta dve osebi isti monitor 'skalibrirali' popolnoma različno.

Pravi način je hardverska kalibracija. Cene kalibratorjev so za amaterje verjetno nekoliko visoke, vendar se najde tudi kaj cenejšega. Dve leti nazaj sem v Ameriki dobil Colorvisionov Spyder 2 express za borih 50 eur. Za moje takratne potrebe je popolnoma zadostoval. Printi so izgledali (skoraj) enako kot na ekranu, vsekakor pa občutno bolje kot prej.

Nekateri foto klubi imajo skupen kalibrator, ki kroži med člani, za določeno 'uporabnino' pa si ga ponavadi lahko izposodijo tudi zunanji uporabniki. Se splača malo pobrskati v tej smeri.
Če pa je tukaj kakšen študent Naravoslovnotehniške fakultete, si lahko na faksu brezplačno izposodi odličen kalibrator (Eye-One Display). Močno priporočam.

Kar se tiče nastavitev ekrana - z gammo 2.2, svetilnostjo 120 cd/m2 in temperaturo beline D65 (6500 K) težko zgrešiš..
 0   

aleš @vojak81 25. Dec 2010, 10:36

to zadnje nisem glih povsem razumel,kako nastavit monitor??
jaz mam prenosnika HP 6715s in nevem kako drugače nastavit monitor??
 0   

Miha @biturbo 25. Dec 2010, 11:49

Hja, kot rečeno - priskrbi si kalibrator.

Zgoraj sem navedel nekaj načinov, kako do njega..

Omenjene vrednosti parametrov (gamma 2.2, svetilnost 120 cd/m^2, temperatura beline 6500 K) so postale nek standard, na katerega naj bi se umerjali vsi monitorji. Dosežeš pa jih le s kalibratorjem.

Prenosniki so zgodba zase - ekrani v njih običajno niso nek višek kvalitete, zato čudežev ne pričakuj..

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati