0   

Mateja @lorelei 26. Dec 2010, 17:53

Pozdravljeni!

Sem lastnica analognega Nikona F75, s katerim sem bila pred leti zadovoljna, dokler sem ga uporabljala. S prihodom digitalne fotografije sem ga postavila v kot in za nekaj časa prešla na kompaktni digitalni fotoaparat, Canon powershot A710IS. Ta mi ni ravno zadoščal, saj rada fotografiram portrete in ni bil primerljiv s prejšnjim. Kljub temu sem z njim nekako shajala, vendar se je pokvaril. Zdaj se odločam za nakup digitalnega fotoparata, ki bi bil primerljiv z mojim prejšnjim analognim. Imam dva objektiva, in sicer Nikkor 70-300mm ter Nikkor 28-80 mm. Zanima me, ali obstaja digitalni fotoaparat, na katerega lahko priključim ta dva objektiva. Ali je to poglavje zase?
Žal se na fotografijo in aparate ne spoznam dovolj, da bi sama poiskala primeren fotoaparat. Zato vas lepo prosim, če mi pri tem pomagate. Kompaktnega digitalnega fotoaparata si ne želim, ker največkrat fotografiram portrete, veliko pa tudi v prostorih, kjer svetloba ni ravno idealna. Najverjetneje bi se odločila za fotoaparat z druge roke. Kaj mi svetujete? HVala za odgovore.
 1   

Miha @cedo 26. Dec 2010, 18:31

Poglej za rabljenim Nikonom D70. Na njem boš lahko uporabljala omenjena objektiva. Dokupi še poceni Nikkor 18-55 ali 18-70.
Zahvala: lorelei
Photography, the word itself: Photography or the application of the Chemical rays of light to the purpose of pictorial representation. Sir John. F. W. Herschel, 14 March 1839.
 1   

Andrej @fotokaj 26. Dec 2010, 20:45

D70, D80, D200, D90 ... našteti nekako po ceni rabljenih od najcenejšega proti dražjemu ...
Objektiv 70-300 bi sam obdržal, 28-80 pa zamenjal z 18-70.
 0   

ffotofrik @ffotofrik 26. Dec 2010, 23:06

Ja rabljen D80, za malo več pa D90 sploh če fotografiraš veliko v prostorih.
 0   

Mateja @lorelei 28. Dec 2010, 20:56

Sedaj, ko sem malo več prebirala vsebine po forumih, sem opazila, da je ta D90 kar pohvaljen. Zavedam se, da bi morala natančno preštudirati vse v zvezi z digitalno fotografijo, da bom lahko tak fotoaparat izkoristila - začetnik, pač. Še vedno pa me skrbi - moja objektiva imata oznako AF. Kaj to pomeni? Bom lahko sliko ostrila tudi avtomatsko ali le ročno? Pa še vprašanje za fotokaj-a: Zakaj bi objektiv 28-80 menjal? Mi lahko po domače razložite, prosim, kaj s tem pridobim?
 1   

Miha @cedo 29. Dec 2010, 09:45

Verjetno te je zmedlo, da nekateri Nikon objektivi ne ostrijo na nekaterih Nikon aparatih. Problem je omejen le na najcenejše modele, npr. D60, D3000, D5000; od D70 naprej te težave ni, saj imajo aparati lasten motor za pogon avtomatskega ostrenja (AF), kot je to tudi pri tvojem F75. Prej omenjeni cenjši modeli pa tega motorčka nimajo, zato potrebujejo objektive z oznako AF-S, ki imajo lasten motorček. D70, D80, D90,...tako avtomatsko ostrijo z vsemi, tako tistimi z oznako AF, kot tudi z oznako AF-S.

Glede objektivov je pa tako, da je velikost senzorja pri DSLR apratih za polovico manjša od velikosti sličice filma - obstajajo tudi dražji modeli, pogosto imenovani "full frame", npr. Nikon D700 in D3, pri katerih je velikost senzorja enaka velikosti filmske sličice, torej približno 24x36 mm - zato se objektivi glede goriščnic (izraženih v mm, npr. 28-80 mm) na njih obnašajo nekoliko drugače, kot si vajena do sedaj. Tvoj 28-80 mm objektiv ti je pokril vse od širokega kota (pri 28 mm) do šibkega teleobjektiva (80mm), če ga boš uporabljala na D90 (ali D70/80) pa moraš te mm množiti z 1,5. Tako zdaj tvoj 28-80 objektiv postane 42-120 mm. Kot vidiš, ti "zmanjka" širokega kota. Problem reši 18-55/70 mm objektiv, saj ti na širkokem kotu (=18mm) nudi približno enak pogled in zajem kot tvoj prejšnji na 28mm (18x1,5=27). Enako velja za objektiv 70-300, saj bo na D90 deloval kot 105-450.
 0   

Mateja @lorelei 30. Dec 2010, 19:10

Aha, zdaj mi je pa precej bolj jasno. Najlepša hvala.

Prosila bi še en praktičen nasvet: na kaj moram biti pozorna pri nakupu rabljenega fotkiča - kakšno število sproženj je še sprejemljivo, oz. koliko naj bo največ star fotoaparat, da ni riziko prevelik? Po čem še lahko vidim, če je fotoaparat dovolj ohranjen, ali ne?

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati