0   

Oliver Ruškovič @eLiSiR 26. Dec 2010, 18:22

Zdravo,

Sam sem trenutno še precej neizkušen na področju DSLR fotografije in objektivov.

Ta makro objektiv sem imel v uporabi kakšne pol urce na Nikonovem dnevu fotografije in me je zelo navdušil. Zanima me kako bi bil kaj primeren ta objektiv za ustvarjanje portretnih fotografij. Predvsem close-up fotk, (glava in ramena...).

Zunaj, notri? Kako je z ostrino? A je ta mogoče prehuda za takšne portrete?

Seveda bi ustvarjal tudi makro fotografije ampak trenutno me predvsem zanima portretna fotografija.

Sem študent in zelo težko pridem do denarja tako, da če bi že vložil v kaj takšnega bi rad kupil nekaj kar mi bo koristilo res dolgo časa in bo zelo dobro!

Trenutno si lastim Nikona D90 z objektivom Nikkor 18-105mm.
 0   

ffotofrik @ffotofrik 26. Dec 2010, 19:20

Ja ta objektiv je odličen za portretno fotografijo. Tisto vprašanje s prehudo ostrino, jemljem bolj kot šalo...........
 0   

Oliver Ruškovič @eLiSiR 26. Dec 2010, 20:10

Bral sem razne forume in nekjer zasledil, da nekateri pišejo, da je preoster saj se vsi detajli kao vidijo ter da se pol je treba ukvarjat s tem v PhotoShopu in popravljat kožo. ipd. na portretirancih... confused
 1   

ffotofrik @ffotofrik 26. Dec 2010, 21:44

Objektiv ni nikoli preoster, ...čisto na kratko, pri portretih recimo ostriš na oči, trepalnice morajo biti popolnoma ostre, fotografiraš pa sevede ob čim manjši zaslonki in ta objektiv omogoča 2,8, da dobiš ozadje lepo zablurano....
No je pa sedaj zunaj portretni objektiv Nikkor AF-S 85mm 1,4G, ki je v bistvu še ostrejši ampak nam omogoča fotografiranje pri še bolj odprti zaslonki in daje še bistveno lepši krem prehod med izostrenim in neizostrenim delom fotografije kar je pri portretih pomembno, ampak je precej drag okoli 1700Eur, alternativa je recimo lahkoSIGMA 1,4 85mm ampak tudi ni poceni okoli 800Eur, Nikkor 105mmVR pa nam ob nekje isti ceni lahko služi kot portretni in tudi kot makro objektiv in menim da je glede na tvoje izkušnje kar dobra izbira.
Glede uporabe PS je pa pri kvaliteti fotografije nekje tako 1/3 ideja in motiv,1/3 oprema in 1/3 post produkcija torej običajno PS.
Zahvala: eLiSiR
 1   

ffotofrik @ffotofrik 26. Dec 2010, 21:55

In en primer portreta z makro objektivom SIGMA 150mm (po testih je eden ostrejših objektivov na visokoresulucijskih foto aparatih) pri zaslonki f2,8
https://www.slo-foto.net/portfolio/FotoFrik/galerija/39879
 1   

PrimozS @PrimozS 26. Dec 2010, 22:09

Če iščeš predvsem portretni objektiv - poglej še za AF 85mm 1.8D. Mislim, da je kar precej cenejši (ko omenjaš, da ti je budget zelo pomemben) od omenjenega 105mm makro objektiva. In pa na D90 dela super. In je prav portretni objektiv. Ali pa rabljen 85mm 1.4. DOsedanji model.
 0   

Oliver Ruškovič @eLiSiR 27. Dec 2010, 15:14

Tako ali tako bom probal na obroke vzet (preko mame) in bi potem raje kaj jačega vzel to sem mislil, da bi mel dalj časa mir. Samo me še nekaj zanima.... če bi se ukvarjal recimo samo s portretno fotografijo in bi imel neomejen budget kateri objektiv bi se bolj splačalo vzet 105 micro ali zgoraj omenjeno 85ko?
 1   

PrimozS @PrimozS 27. Dec 2010, 15:22

85mm 1.4. Dosedanji model. Se dobi rabljen ugodno.
Nov je pa tudi stari model, mislim da, še vedno dražji od 105mm mikro.
 1   

Žiga @zcetrt 27. Dec 2010, 15:42

Res ti toplo priporočam Nikkor 50mm F/1.8. Naj te ne odvrne nizka cena.

Nekaj fotografij, narejenih s tem objektivom in D80:

https://www.slo-foto.net/portfolio/Cetrtic/galerija/57549
https://www.slo-foto.net/portfolio/Cetrtic/galerija/56671
https://www.slo-foto.net/portfolio/Cetrtic/galerija/50129
https://www.slo-foto.net/portfolio/Cetrtic/galerija/58443
https://www.slo-foto.net/portfolio/Cetrtic/galerija/54589

Za drage objektive bo že še čas grin Res ni makro, je pa sila vsestranski.
4.
 1   

PrimozS @PrimozS 27. Dec 2010, 16:02

Še nekaj - ne vem zakaj - ampak na D90 se cenejši AF 50mm 1.8D izkaže mnogo bolj kot AF 50mm 1.4D. 1.8 je v točki ostrenja primerno oster že pri 1.8 zaslonki, 1.4 pa ima (no vsaj moj primerek) kar dalj časa CA pa še na D90 je pridno backfokusiral. No potem sem našel tudi na spletu, da je baje kombinacija D90 in 50mm 1.4 AF-D baje kar znana po back fokusu.
Skratka - s 50mm 1.8 NE BOŠ udaril mimo, pa še daleč najcenejši je :-)
 0   

Oliver Ruškovič @eLiSiR 28. Dec 2010, 00:56

Sicer imam jaz našparanih 500 € in za ostalo bi pa pač po obrokih deval in mi glede keša ni neki hudi problem tako, da ne bi tega pocenskega zdaj vzemal. Verjamem, da je dober samo bi rad imel še boljše. smile

Tega Micro 105 imam nagledanega že en čas in pa bi blo fajn met še kaj za makrote slikat poleg portretov... samo mi je portretna fotograifja prioriteta saj me najbolj zanima in zato tudi sprašujem po mnenjih.

Kaj pa pomeni defocus funkcija oz. kako ta deluje? sem to opazil pri portretnih objektivih...
 1   

PrimozS @PrimozS 28. Dec 2010, 07:37

OK, bom pa tako rekel - 50mm 1.8 AF-D je zagotovo dovolj dober za D90. In ker je zelo poceni - tudi, ko boš enkrat v prihodnosti šel na boljši/dražji body in 50mm objektiv - ga boš še vedno lahko prodal za dober denar. Oz boš malo na izgubi.

Mikro 105mm je dober. Vsekakor. Pa mislim, da je pri nizozemcih konkretno cenejši kot kjerkoli pri nas ... Če ti znese - kupi. Jasno. Zakaj ne.
 1   

skastah @skastah 28. Dec 2010, 08:09

Očitno si se že odločil glede na to, da te noben odgovor ni zadovoljil. Za zgolj portretiranje je 105 prav gotovo slabša izbira od 50 1.8. Če pa se misliš kdaj poigrati še z makro ... potem je to druga zgodba. Vsekakor pa bi veljalo razmisliti še o kakšni sigmi.
 1   

ffotofrik @ffotofrik 28. Dec 2010, 12:41

Ja niikor 50mm f 1:1,8 je presneto oster objektiv in je res dober za svoj denar, vendar pa se za resno delo na področju portretne fotografije ne more primerjati z nikkor-jem 105mmVR f1:2,8, prvič 50mm je zame za portretiranje prekratko, bistveno pa je tudi število lamel zaslonke 7, v primerjavi z 9 lamelami nikkor-ja 105mmVR, in tu se še dodatno pokaže prednost mehkejšega prehoda....no sicer pa res nima smisla primerjati objektive tako različnih razredov... grin
 1   

Janez Pelko @Wartburg 28. Dec 2010, 13:42

Micro Nikkor ni portretni objektiv. Je makro objektiv. Ima svoj 'karakter', ki zna biti za portretiranje tudi neprijeten.
Če bi z makro objektivom enako lepo delali portrete, potem bi Nikon nehal prodajati legendarnega 2.5/105 takoj, ko je razvil Micro 2.8/105 MF. Objektiva sta se prodajala za približno enako ceno, med njima je le 1/3 zaslonke razlike, pa kjub temu so portretni fotografi posegali po 2.5/105, so že vedeli, čemu.
Odličen portretni objektiv je 2/105 DC, ki je izjemno oster, hkrati pa ima tisto portretno mehkobo, ki se je ne da opisati z besedami.
Aja, sicer se pa vse da popraviti v postprodukciji, tudi karakter objektiva med drugim bigrazz
 0   

Oliver Ruškovič @eLiSiR 28. Dec 2010, 21:40

Nisem se odločil ne samo kaj ko še sam ne vem kaj bi. A ve kdo za kakšno trgovino kjer ti dovolijo preizkusiti razne objektive? Ter za kako dobro foto trgovino kjer se da plačati na obroke. smile

Opcij je veliko.... ali vzeti tega micro 105 in se podati še v makro fotografijo (kar mi je tudi precej zanimivo). Ali pa vzeti kaj cenejše pa še kakšen grip in bliskavico pa še kako malenkost... Sem videl, da so tudi kar solidne makro fotke s macro ringom in 50mm 1.8. Pomojem, da bom kar 105mm micro vzel glede na to, da mi ni noben dal nobenega konkretnega razloga zakaj ne. Na koncu bom verjetno ob tej izbiri tako ali tako naredil več makro fotk kot portretov, glede na to, da mi že sedaj primanjkuje modelov. upset
 0   

Janez Pelko @Wartburg 29. Dec 2010, 08:06

eLiSiR je napisal/a:
Pomojem, da bom kar 105mm micro vzel glede na to, da mi ni noben dal nobenega konkretnega razloga zakaj ne.|

Glej moj prejšnji post.
Nisem sicer odsvetoval Micro objektiva, sem pa razložil razliko.
 0   

Oliver Ruškovič @eLiSiR 29. Dec 2010, 10:00

Wartburg je napisal/a:
eLiSiR je napisal/a:
Pomojem, da bom kar 105mm micro vzel glede na to, da mi ni noben dal nobenega konkretnega razloga zakaj ne.|

Glej moj prejšnji post.
Nisem sicer odsvetoval Micro objektiva, sem pa razložil razliko.

Sem ga prebral. Zakaj so pa nehali prodajat omenjenega 105mm? Namreč, novega ne najdem več nikjer.
 0   

Janez Pelko @Wartburg 29. Dec 2010, 10:32

Katerega 105 misliš?
2.5/105 je MF objektiv, ki jih verjetno novih ne prodajajo več.
Primerjava pa je bila čisto na mestu z Micro 2.8/105 MF.
AF verzija 2.5/105 žal ne obstaja, je le 2/105 DC.
2.5/105 je imel še malo več tistega portretnega karakterja...
 0   

Miha @cedo 29. Dec 2010, 11:03

O tem karakterju govori Wartburg:

(Nikon FM2, 2.5/105, Kodachrome)

Steve McCurry, Afgan Girl, 1984

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati