0   

Marko @Ventil 3. Jan 2011, 21:52

Lep pozdrav vsem. Sem začetnik z DSLR-ji, zato imam par vprašanj, na katere do sedaj še nisem našel odgovora v snovi, ki sem jo prebral ali pregledal o tem. Imam namreč namen kupiti Canon 60d. Uporaba bo samo za hobi zato nimam potrebe da je vse super kvaliteta.

1. Poleg vsakdanje rabe bi rad delal posnetke tudi na surfanju. Posnel bi namreč rad recimo punco na surfu ali ona mene, ki pa bom 15-100metrov oddaljen od obale. Kak objektiv bi to rabil? Še zmeraj ne razumem prav... Če imam recimo 300mm objektiv.... Ali ta objektiv tudi približa surfeja? Vem da mm pomenijo koliko širok bo kader ampak ali to tudi pomeni 300mm nekaj podobnega, kot bi z navadno kamero imel recimo 10x zoom? Je razlika če snemam z fiksnim 300mm in 70-300? Temu 70-300 se reče zoom objektiv. Ampak ali ne tudi fiksni 300 približa? Mi je zelo pomembno kakšen f bo imel ta objektiv za surfanje?

2. Razmišljal sem da si bi za začetek nabavil 1 objektiv 30mm in manjši f kot 2.0. in enega bi rad za surf. Za čebelice in metuljčke pa kasneje smile
Kakšen objektiv mi priporočate za surferja od 15-100metrov?

3. Če prav razumem f-stop pomeni koliko svetlobe se bo preneslo na senzor. Imam prav da pomeni nižji f-stop več oz. boljši dof?

Hvala za odgovore
 0   

Lenart @Lenxyx 3. Jan 2011, 22:20

Če imaš fiksni objektiv potem imaš stalno goriščno razdalijo in posledično ne moreš zumirati...pri 70-300mmm lahko zumiraš... Fiksni objektivi so ponavadi bolj ostri...kar se tiče zaslonke (f) pri surfanju ni tako bistvenega pomena, saj boš fotografiral v pogojih, kjer je dovolj svetlobe za kratek čas, ki ga potrebuješ, da se ti surfer ne "razmaže" po fotografiji (je oster), čas more biti nekje okoli 1/800s ... ce tega casa ne dosezes niti pri najbolj odprti zaslonki (najmanjsi mozni stevilki f) potem moras prestaviti vrednosti iso na vecje stevilke. Kar se ti;e izbire objektiva bi bil pomojem mnenju za zacetnika res najboljsi kaksen 70-300mm, moras pa vedeti, da ta objektiv ze kar dobro pribliza in odpade za kksno fotkanje od blizu.

Ja, manjsa vrednost f pomeni bolj odprto zaslonko in posledicno pade vec svetlobe na senzor in imas lahko krajsi cas... manjsa vrednost f in boj odprta zaslonka pa pomenita tudi manjso globinsko ostrino...

nekaj bo za zacetek...
 0   

Marko @Ventil 3. Jan 2011, 22:30

Hvala za odgovor Lenxyx. Samo še zmeraj ne razumem prav.
300mm fiksni približa surferja isto kot 70-300 če je ta zoomiran do konca ali ne?

Mi bi bil 70-200 dovolj?
 0   

Lenart @Lenxyx 3. Jan 2011, 22:38

tako je... pojdi v trgovino s foto kramo in jih prosi da ti objektiv dajo v roke in bos videl koliko mm rabis grin
lenartzore.com
 0   

Ime Priimek @poetski 3. Jan 2011, 23:41

70-300 na full zoom približa enako kot 300mm.

Najbrž bi ti bil kot začetniku 70-300 bolj primeren od 300mm, ker se surfa podnevi, kjer je načeloma dovolj svetlobe.

http://www.flickr.com/groups/surfphotography/discuss/72157594233647367/

Tu imaš link, ko se pogovarjajo o tem na flickrju. Sam ne fotografiram surfarjev, tako da ti ustreznost objektivov pač ne moram komentirati smile
 0   
 0   

Marko @Ventil 4. Jan 2011, 11:35

Super odgovori. Mi je jasno sedaj. Hvala
 0   

Matej @Wizzard 6. Jan 2011, 13:25

Še ena stran s primeri
http://www.kevinwilley.com/l3_topic03.htm

50mm je "neki tazga kar vidi človeško oko"
Po vrhu, na tej strani so primeri za FF (fullframe), kot uporabnik 60D moreš dejansko upoštevat 1,6x crop faktor (torej 300mm ti je dejansko kot 480mm na FF)
 0   

Primož @Smrkec 6. Jan 2011, 15:23

Kupi 70-300...neboš nič zgrešil...jas sem ga imel za backup sabo v maroku ko sem delal za quicksilver team...delal sem pa vse z 70-200, ki pa je za enega samega surferja velikokrat prekratek sem pa delal kompozicije... itak ne bo razlike ali fotkaš 30m od obale ali 100m od obale, razen če surfata na obalah kjer so veliki valovi, ki onemogočajo surfanje blizu obale...

Na tem linku si lahko ogledaš moje fotke surferjev narejene skoraj vse z 200mm (sem bil pač v vodi do pasu...)
http://primozbregar.blogspot.com/2009/05/pa-sem-nazaj.html

lp
... The moments you want to remember ...

http://www.primozbregar.com
 0   

Marko @Ventil 6. Jan 2011, 18:10

Midva surfava zaenkrat samo po hrvaškem. Ja najverjetneje bom vzel 70-300. Še enkrat hvala vsem za odgovore.
 0   

Gregor Gomboc @George 7. Jan 2011, 07:32

300mm z zaslonko f2 sigh
Morda kupiš raje kompakta z velikim zoomom. Bo zlahka dosegel zorni kot z ekvivalentom 450+mm.
Ker toliko kot imaš pojma o stvareh boš z dslr samo nesrečen. Sploh zato, ker neboš vedel zakaj si vrgel proč toliko denarja.
Lahko pa razložiš - zakaj torej 60D?
 0   

Jože @cfb1970 7. Jan 2011, 08:32

George je napisal/a:
300mm z zaslonko f2 sigh
Morda kupiš raje kompakta z velikim zoomom. Bo zlahka dosegel zorni kot z ekvivalentom 450+mm.
Ker toliko kot imaš pojma o stvareh boš z dslr samo nesrečen. Sploh zato, ker neboš vedel zakaj si vrgel proč toliko denarja.

Bravo!!! thumbsup
 0   

Aleš @lial 7. Jan 2011, 10:08

George je napisal/a:

Ker toliko kot imaš pojma o stvareh boš z dslr samo nesrečen. Sploh zato, ker neboš vedel zakaj si vrgel proč toliko denarja

Sicer se načelno strinjam s takšnim mnenjem, kljub temu pa morda ne bo tako hudo...
Marsikdo se je 'naučil plavati' s skokom v globoko vodo. (nekateri pa so tudi - utonili)

Zato jaz ne bi kar takoj odpisal 'začetnika v DSLR', kakor se je sam poimenoval, ker mu nekatere zadeve (še) niso jasne.
Kakor tudi marsikateremu 'staremu mačku' ne, pa kljub temu sproducira dobre posnetke.

Mojih 5c
 0   

Marko @Ventil 8. Jan 2011, 19:08

cfb1970 je napisal/a:
George je napisal/a:
300mm z zaslonko f2 sigh

Bravo!!! thumbsup

O dslr mislim da vem več kot sta me vi 2 tako nahitro ocenila. Vprašanja sem postavil samo zato, da se 100% prepričam, če sem dobro naučen oz. če sem prav razumel stvari. Za dslr so raznorazni tečaji, na internetu je ogromno snovi, poučnih filmov,... Jaz jih berem in gledam že dolgo časa. Skratka možnosti za doučit se imam kjerkoli in kadarkoli. Kdaj naj bi si potem nekdo po vajinem mnenju kupil dslr? Najprej mora doktorirat iz ISO, potem iz Exposure, potem iz Apreture, potem iz shutter speed, potem...? Ker je res totalno brez veze, da si kupi aparat, ker se potem sproti tega ne bo mogel naučiti. Se bom lažje naučil brez aparata?
Sem vama pa hvaležen, ker vaju skrbi za moj denar. Me pa potihem zanima kaj je v vaju vzpodbudilo vzrok za takšno "skrb".

Mimogrede sem se pa že premislil glede nakupa in bom verjetno rajši vzel 550d.

P.S.: Sploh pa nimaš na tečaju kaj delat če nimaš aparata
 0   

Gregor Gomboc @George 8. Jan 2011, 19:42

Ventil je napisal/a:

O dslr mislim da vem več kot sta me vi 2 tako nahitro ocenila.

Tudi če veš 3x več kot predpostavljeno je to še zmeraj zelo, zelo, zelo.... malo.

Ventil je napisal/a:

Za dslr so raznorazni tečaji, na internetu je ogromno snovi, poučnih filmov,... Jaz jih berem in gledam že dolgo časa. Skratka možnosti za doučit se imam kjerkoli in kadarkoli.

In potem tukaj takšna vprašanja?

Ventil je napisal/a:

Me pa potihem zanima kaj je v vaju vzpodbudilo vzrok za takšno "skrb".

Ne gre za skrb. Gre za moje nerazumevanje (in priznam, delno tudi nestrpnost) ko začetniki kupijo aparate, brez vsakega znanja o stvareh in njih lastnostih, ter mislijo, da bodo fotke takoj boljše. Da seveda ne pozabimo tudi v nekaterih primerih prisotnega še nekega drugega razloga - postavljaštva, ter ustvarjanja vtisa prestiža in statusa..

Pa da se razumemo: s prestižom ni nič narobe in statusom tudi ne. V kolikor je v sorazmerju z ostalimi "dobrinami" in tudi vemo, kako se stvar tudi uporablja, ne samo na sprehod pelje.
 0   

Marko @Ventil 8. Jan 2011, 20:03

Citiram:
Da seveda ne pozabimo tudi v nekaterih primerih prisotnega še nekega drugega razloga - postavljaštva, prestiža, statusa.

Ja ja. Sem prav predpostavil kaj te bode.

Citiram:
In potem tukaj takšna vprašanja?

Joj sem pa res bebec. Jaz sem pa mislil da je namen forumov, da ljudje izmenjujejo informacije.

Mimogrede moje začetniško mnenje o tvoji fotografiji http://www.trenutkisrece.si/index2.php?v=v1#/info3/1/ je da niti ti ne veš kaj dosti o fotografiranju. Recimo že o osnovnih nastavitvah beline ali pa kakšno ozadje postavit za osrednji objekt. Ker jaz na tisti sliki recimo sploh ne vidim kakšna je obleka, koliko je obleka široka, je tisto rob obleke ali je tisto že okno.

Imam pa še jaz nasvet za tebe. Spletne strani v flashu so že zdavnaj šle v pozabo tako kot recimo CD-ji ali kasete. Za glasbo na spletni strani sem pa jaz mislil, da je čisto vsakemu samoumevno, da je ta ideja, ki je sicer izvedljiva, zelo neumna in moteča.
 0   

jernej kaše @zapp0 8. Jan 2011, 20:16

cfb1970 je napisal/a:
George je napisal/a:
300mm z zaslonko f2 sigh

Bravo!!! thumbsup

Podpišem. Kompakt je tu primernejše orodje.

Še pripis: med tem, ko boš bejbi pomagal nosit dilo in jadro v / iz vode, bo fotkič z gromozanskim objektivom čakal na plaži? Pa itak boš kmalu pogruntal, da za tam, kjer je akcija, 300mm ni dosti. Cel kup problemov za nič boljše fotke.
 0   

Ime Priimek @poetski 8. Jan 2011, 20:19

A daj, četudi je to forum, nekaj spoštovanja in olike pa že mora biti. Resda je problem, ker tu izpadejo zadeve veliko bolj resne in "nesramne" kot so v resnici, ampak tole je pa malo preveč. Naj ostane tema lepo na objektivih in ne na znanju in kvaliteti fotografij smile

Kritiko moraš vzeti z zadržkom. Priznam, tvoji posti tudi mene niso ravno prepričali v tvoje fotografsko znanje. Četudi lahko drugače izpade, večina ljudi želi samo pomagati. Res je pa tudi, da lahko zaradi načina komunikacija preko foruma to izpade nesramno in žaljivo. In George je podal dobro opazko. Kompaktni niso slabi in za začetnika veliko veliko bolj uporabni.

Jebat ga, takli so forumi smile
 0   

Marko @Ventil 8. Jan 2011, 22:54

@zapp
1. Punca sama nosi jadro in desko v vodo.
2. Našel sem podobne surf videe, ki so mi všeč in so vglavnem posneti z 70-200 in to na 7d (1.6crop senzor, kot 550d)

@poetski
Jaz sem to temo zaključil že, ko sem napisal post "Super odgovori. Mi je jasno sedaj. Hvala". Pa sem jo zaključil tudi drugič z Midva surfava zaenkrat samo po hrvaškem. Ja najverjetneje bom vzel 70-300. Še enkrat hvala vsem za odgovore.
Kritiko rad sprejmem tako pozitivno kot negativno. Ampak samo če mi je podana z "spoštovanjem in oliko". Če bi bilo nekaj spoštovanja in olike v georgeovih postih bi bila ta tema že zdavnaj zaključena. Tako pa pa imam vso pravico povedat tudi jaz svoje mnenje. Sploh pa mi je sedaj žal, ker dovolim da me 2 osebi razkurita s svojim primitivnim razmišljanjem. Zakaj nekoga sploh briga kakšen fotoaparat imajo ostali. Padel sem pa tudi jaz nizko, ko se nagovarjam z njmi.

Moja kritika o georgovi internetni strani je bila mišljena dobro namerno. Samo izrazil sem jo na način kot on meni. "Kritiko moraš vzeti z zadržkom."

Sploh pa me fotografija ne zanima prav nič. To bolj zanima punco. Mene zanima samo film. Surf filmčki so samo en majhen del uporabe. Jaz če bi lahko z mobitelom posnemel dobr film sploh ne bi kupoval dslr-ja. Mislim pa si sam doma narediti slider, crane in steadycam. Shoulderrig pa sem že naredil. Če je za georga, cfb1970, zapp0 in njim podobnim fotoaparat za ene 500-1000€ in doma narejeno dodatno opremo "postavljanje", potem pa si mislim da so oni ena tistih oseb, ki jih moti tudi sosedov audi, sosedova nova fasada,...

O shutter speed, ISO, exposure, aperture, white balance, f-stops,... pa vem že dovolj za kar bom rabil. Se pa verjetno bom še zmerej učil, ker se tudi mojstri skos učijo.

In še enkrat. Za dslr so raznorazni tečaji, na internetu je ogromno snovi, poučnih filmov,... Skratka možnosti za naučit se je kjerkoli in kadarkoli. Kdaj naj si potem po vašem mnenju nekdo kupi dslr? Se bo lažje naučiti brez aparata? Grem lahko sploh na tečaj, če nimam dslr? Za koga so potem sploh narejeni te hobi modeli, kot je 550d?

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati